4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
1 2 3 4 5 6 7 8 9
1 2 3

24. tydzień ciąży: Rozwój Twojego dziecka

Skóra twojego dziecka jest teraz tak cienka, że widać przez nią naczynia krwionośne, kości i narządy. Skóra będzie stawała się grubsza w miarę upływu kolejnych miesięcy, aż zrobi się tak nieprzejrzysta, jak twoja.

Przezroczysta skóra. Skóra Twojego dziecka jest tak cienka, że widać przez nią naczynia krwionośne, kości i narządy. Skóra będzie stawała się grubsza w miarę upływu kolejnych miesięcy, aż zrobi się tak nieprzejrzysta, jak Twoja.

Szpiegujemy wzrokiem. Oczy Twojego dziecka w pełni rozwiną się do końca tego miesiąca. Chociaż tęczówka nie ma jeszcze pigmentacji, jej kolor pojawi się w ciągu kolejnych miesięcy. Jednak ostateczny odcień ustali się dopiero po urodzeniu.

pregnancy week 24 fetus

24. tydzień ciąży: Twoje symptomy

Alarm: przedwczesne rozwiązanie. Od tej chwili musisz uważać na oznaki przedwczesnego porodu. Najczęstszymi objawami są skurcze przypominające miesiączkę, zmiana w wydzielinie pochwowej, tępy ból w krzyżu, skurcze macicy, nacisk na miednicę (jak gdyby dziecko naciskało na nią) lub wyciek bądź wypływ płynu z pochwy. Zwracaj uwagę na to, co mówi Twoje ciało; jeżeli te symptomy nie ustąpią, zadzwoń niezwłocznie do swojego lekarza. Płyn wypływający z pochwy wymaga natychmiastowej reakcji ze strony lekarza.

Czy wiesz, że…? Twarz Twojego dziecka jest niemalże w pełni ukształtowana i w badaniu USG możesz być w stanie stwierdzić, do kogo jest podobne! Pomimo że powieki są całkowicie zamknięte, do końca tego tygodnia oczy Malucha w pełni się rozwiną, łącznie z siatkówką.

Szybka wskazówka dla mam: Jeśli czujesz się zmęczona, osłabiona, nie możesz złapać oddechu lub przytrafiają Ci się omdlenia, możesz cierpieć na anemię. Koniecznie włącz do diety artykuły bogate w żelazo, np. wątróbkę lub czerwone mięso; żółtą, czerwoną, zieloną lub brązową soczewicę; zieleninę w liściach, np. szpinak, kapustę liściastą i jarmuż. Twój zestaw witamin prenatalnych też może zawierać żelazo.

Czy chcesz otrzymywać e-maile z informacjami, co Cię czeka w nadchodzących tygodniach ciąży? Nie przegap żadnych przydatnych wskazówek dotyczących Twojego dziecka – zarejestruj się tutaj już teraz.

24 tydzień ciąży: Your Checklist

Zapoznaj się z oznakami przedwczesnego porodu.

Jeśli zaobserwujesz u siebie jakiekolwiek upławy, natychmiast zasięgnij porady lekarza.

Rozmawiaj z partnerem o Waszych nowych rolach i o tym, jak rodzicielstwo wpłynie na Wasz związek.

Zarejestruj się, żeby otrzymywać cotygodniowe porady ciążowe.

24 tydzień ciąży: Your Checklist

Zapoznaj się z oznakami przedwczesnego porodu.

Jeśli zaobserwujesz u siebie jakiekolwiek upławy, natychmiast zasięgnij porady lekarza.

Rozmawiaj z partnerem o Waszych nowych rolach i o tym, jak rodzicielstwo wpłynie na Wasz związek.

Sign up for weekly pregnancy tips: