4 tydzień ciąży

4. tydzień ciąży: Rozwój Twojego dziecka

Jeśli właśnie dowiedziałaś się, że spodziewasz się dziecka, przyjmij nasze serdeczne gratulacje! Pierwszym objawem wskazującym na ciążę mogła być u Ciebie spóźniająca się miesiączka. W 4. tygodniu ciąży wynik domowego testu ciążowego może być pozytywny, jeśli wykryje on wystarczający poziom hormonu ciążowego hCG (ludzka gonadotropina kosmówkowa), który pojawia się w moczu około 10 dni po zapłodnieniu.

Niezależnie od tego, czy perspektywa rodzicielstwa wprawia Cię w wielki entuzjazm czy potrzebujesz trochę czasu na oswojenie się z tą myślą, jest to czas snucia planów i zatroszczenia się o siebie. Jeśli zastanawiasz się, kiedy Twój maluszek pojawi się na świecie, poznaj przewidywany termin swojego porodu korzystając z naszego kalkulatora terminu porodu.

Podczas gdy Twój organizm dostosowuje się do zmian z jakimi wiąże się ciąża, nowe życie wewnątrz Ciebie także pracuje ze zdwojoną siłą. W wyniku tej pracy zapłodniona komórka jajowa zagnieżdża się w ściance macicy.

Gdy zagnieździ się już w ściance macicy, zapłodnione jajeczko dzieli się na warstwy komórek i oficjalnie staje się zarodkiem. Wspomniane komórki zbudują ciało Twojego maleństwa w trakcie całej ciąży, tworząc układ nerwowy, szkielet, mięśnie, narządy i skórę.

Na tym etapie zaczyna tworzyć się łożysko – narząd o kształcie dysku, łączący organizm matki z organizmem dziecka. Kształtujące się łożysko umiejscowione jest na ściance macicy, w której zagnieździła się komórka jajowa.

Z czasem po jednej stronie łożyska tworzą się zaczątki pępowiny. Wewnątrz otaczającej żółtko zarodka błony zwanej woreczkiem żółtkowym powstaje płyn owodniowy, który będzie amortyzował dziecko przez całą ciążę.

Podczas kolejnych tygodni ukształtuje się także cewka nerwowa, będąca głównym budulcem mózgu i kręgosłupa.

POWIĄZANY PROGRAM CIĄŻOWY

Jakiej wielkości jest Twoje maleństwo w 4. tygodniu ciąży?

W czwartym tygodniu ciąży świeżo zagnieżdżony zarodek jest bardzo mały – ma około 1 mm długości, co oznacza, że jest wielkości ziarenka maku.

Zerknij na poniższą ilustrację, aby dowiedzieć się, co w tym momencie kryje się we wnętrzu Twojego brzucha:

Zarodek w 4 tygodniu ciąży

Ciało mamy podczas 4. tygodnia ciąży

Podczas czwartego tygodnia ciąży, pewne objawy mogą już sygnalizować ciążę, choć wiele przyszłych mam na tym etapie jeszcze ich nie zauważa. Delikatne skurcze i plamienie, które możesz u siebie zaobserwować, to objawy spowodowane zagnieżdżaniem się zapłodnionej komórki jajowej w macicy.

Twoje ciało zaczyna teraz wytwarzać hormon ciążowy hCG. Hormon ten sygnalizuje Twoim jajnikom, aby przestały co miesiąc uwalniać komórkę jajową, zatrzymując w ten sposób miesiączkę, a także zwiększając produkcję innych hormonów, takich jak estrogen i progesteron. Jeśli robiłaś już domowy test ciążowy i otrzymałaś pozytywny wynik, to znak, że test wykrył w moczu odpowiedni poziom hormonu hCG.

POWIĄZANY ARTYKUŁ

Kalendarz ciąży
5 tydzień ciąży

4. tydzień ciąży: Twoje symptomy

Każda przyszła mama odczuwa objawy ciąży na swój sposób. To, czego doświadczasz teraz, może różnić się także od tego, jak czułaś się w poprzedniej ciąży. Aby nic nie mogło Cię zaskoczyć, zapoznaj się z poniższą listą objawów w czwartym tygodniu ciąży:

  • Wzdęty brzuch. Twoje ciało przygotowuje się, by przez dziewięć miesięcy zapewnić dom dla dynamicznie rosnącego dziecka. To właśnie dlatego, możesz spodziewać się lekkiego wzdęcia, szczególnie w okolicach podbrzusza. Twoja wyściółka macicy staje się nieco grubsza, więc obrzęk ten oznacza po prostu, że macica zajmuje więcej miejsca niż zwykle.

  • Lekkie krwawienie lub plamienie. U niektórych kobiet w czwartym tygodniu ciąży pojawia się lekkie plamienie – jest to tak zwane plamienie implementacyjne. Jeśli jednak zauważysz u siebie dużo krwi, plamienie trwa dłużej niż dwa dni lub masz jakiekolwiek inne, niepokojące objawy, natychmiast skontaktuj się z lekarzem.

  • Huśtawki nastrojów. Innym charakterystycznym objawem w czwartym tygodniu ciąży są wahania nastroju. Te skrajne emocje wywołane wzrostem poziomu niektórych hormonów, są zazwyczaj najsilniejsze podczas pierwszego i trzeciego trymestru ciąży. Najprostsze sposoby na poprawę samopoczucia to ćwiczenia relaksacyjne, masaż, sen i zbilansowana dieta.

  • Wrażliwość piersi. Podobnie jak Twój brzuch, Twoje piersi także zaczynają przygotowywać się do swojego ważnego zadania, jakim jest zapewnienie pokarmu dla nowonarodzonego dziecka. Liczba gruczołów mlecznych i warstwa tłuszczu na piersiach rośnie, co sprawia, że są one bardziej nabrzmiałe.

  • Poranne mdłości. Jednym z objawów ciąży mogą być także poranne mdłości, które wbrew swojej nazwie mogą pojawić się o każdej porze dnia. Ich występowanie i stopień natężenia są kwestią bardzo indywidualną: niektóre kobiety odczuwają tylko łagodne nudności, inne zmagają się z uciążliwymi wymiotami. Jeśli ten objaw występuje także u Ciebie, wiedz, że nie jesteś sama: porannych nudności o różnym stopniu natężenia doświadcza około 80 procent kobiet w ciąży. Dobrą wiadomością jest fakt, że te nieprzyjemne objawy często ustępują wraz z nadejściem drugiego trymestru.

  • Wydzielina z pochwy o jasnym kolorze. Kiedy jesteś w czwartym tygodniu ciąży, zwiększona ilość wydzieliny z pochwy jest jak najbardziej naturalna. Śluz powinien mieć kleistą konsystencję i przezroczysty lub jasny kolor. Jeśli zauważysz nieprzyjemny zapach czy ból lub swędzenie w okolicach pochwy, poinformuj o tym swojego lekarza.

  • Zmęczenie. Nie zdziw się, jeśli na początku ciąży poczujesz się całkowicie wyczerpana i przygotuj się na jeszcze większe wycieńczenie swojego organizmu. Twoje ciało pracuje przez całą dobę, aby wspierać Twojego malucha, a poziom hormonu zwanego progesteronem wzrasta, co może ujawniać się także w ten sposób.

Choć uczucie zmęczenia jest jednym z typowych objawów ciąży, może być również oznaką niedoboru żelaza, dlatego warto porozmawiać z lekarzem ma temat suplementacji tego pierwiastka. Jego wystarczająca ilość pomaga w zapobieganiu anemii, która może prowadzić do uczucia letargu.

4. tydzień ciąży: Co warto rozważyć na tym etapie?

  • To dobry moment na zadbanie o zdrową dietę, jeśli jeszcze tego nie zrobiłaś. Upewnij się, że spożywasz produkty bogate w żelazo, takie jak szpinak i płatki zbożowe, aby zapobiec anemii. Zadbaj także o odpowiednią ilość białka spożywając mleko, sery i jogurty, aby pomóc rosnącemu dziecku budować mocne kości.

  • Pozbądź się natychmiast wszystkich szkodliwych nawyków. Rzuć palenie i zastąp alkohol wodą i innymi zdrowymi napojami, aby zapobiec przedwczesnemu porodowi i wadom wrodzonym.

  • Unikaj biernego palenia. Ostatnie badania pokazują, że dym tytoniowy może zwiększać ryzyko powikłań, takich jak niska waga urodzeniowa, poronienie i ciąża pozamaciczna.

  • Spróbuj się zrelaksować i utrzymuj niski poziom stresu.

  • Jeśli przed zajściem w ciążę byłaś aktywna fizycznie, poproś swojego lekarza o zgodę na kontynuację sportu. O ile ciąża przebiega prawidłowo, umiarkowana aktywność fizyczna zalecana jest do samego jej końca. Jeśli wcześniej nie ćwiczyłaś, zapytaj swojego lekarza, czy możesz zacząć proste ćwiczenia zalecane podczas ciąży, jak na przykład pływanie, spacerowanie czy ćwiczenia rozciągające. Ciąża i poród to dla organizmu wielki wysiłek, dlatego ważne, żebyś była w jak najlepszej formie.

  • Zacznij codziennie przyjmować witaminy przeznaczone dla kobiet w ciąży, aby wesprzeć swoje zdrowie i rozwój swojego maluszka. Poszukaj suplementu, który zawiera co najmniej 400 mikrogramów (mcg) kwasu foliowego. Jest to ważny składnik odżywczy, który, jak udowodniono, zmniejsza prawdopodobieństwo występowania wad wrodzonych.

  • Pobierz nasz praktyczny poradnik na temat ciąży, aby uzyskać jeszcze więcej informacji, które pomogą Ci zadbać o siebie w ciągu kolejnych miesięcy, w tym informacje na temat odpowiedniej diety czy kalendarz badań prenatalnych.

  • Jeśli jeszcze o tym nie myślałaś, zastanów się nad wyborem lekarza prowadzącego.

  • Zacznij prowadzić pamiętnik ciążowy. Jeśli chcesz udokumentować swoją ciążę i stworzyć piękną pamiątkę dla swojego dziecka, jest to dobry moment na założenie pamiętnika. Możesz go zamówić ze sklepu internetowego, kupić w księgarni lub stworzyć własny, za pomocą notesu w twardej oprawie. Wklejaj do niego zdjęcia swojego ciążowego brzuszka z każdego tygodnia ciąży, aby udokumentować rozwój rosnącego w nim dziecka. Zanotuj w nim także ważne daty, takie jak data, w której dowiedziałeś się, że spodziewasz się dziecka czy dzień, w którym po raz pierwszy poczułaś ruchy maluszka. Możesz nawet napisać list do swojego dziecka – za kilka czy kilkanaście lat na pewno przeczyta go ze wzruszeniem. Zabawne może być również zapisanie swoich przeczuć dotyczących koloru oczu i włosów dziecka i sprawdzenie, czy okażą się one słuszne.

4. tydzień ciąży: Zapytaj swojego lekarza

  • Czy są jakieś specjalne badania, które należy wykonać ze względu na Twoją dokumentację medyczną?

  • Jak podczas ciąży bezpiecznie kontynuować (lub przerwać) stosowanie leków, które regularnie zażywasz?

  • Kiedy odbywają się rutynowe wizyty kontrolne i badania USG i jak je zaplanować?

4. tydzień ciąży: Lista kontrolna

  • W razie potrzeby umów się na wizytę u lekarza, żeby potwierdzić ciążę.

  • Podziel się dobrą nowiną ze swoim partnerem i ewentualnie najbliższą rodziną oraz przyjaciółmi.

  • Zastanów się, czy Twój styl życia wymaga jakichś zmian (na przykład zmiany sposobu odżywiania) i zaplanuj, jak je wdrożysz.

  • Zarejestruj się, żeby otrzymywać cotygodniowe porady ciążowe.

Jak powstał ten artykuł?
Informacje zawarte w niniejszym artykule oparte są na poradach ekspertów publikowanych w wiarygodnych źródłach medycznych i rządowych: takich jak Amerykańska Akademia Pediatrii i Amerykańskie Kolegium Położników i Ginekologów. Treści udostępnione na tej stronie nie powinny zastępować profesjonalnej opieki lekarskiej. Zawsze konsultuj się z personelem medycznym w celu uzyskania pełnej diagnozy i ewentualnego leczenia.

Zgoda na pliki cookie