baby size of poppy seed week 4

4. tydzień ciąży: Rozwój Twojego dziecka

Gdy zagnieździ się już w ściance macicy, zapłodnione jajeczko dzieli się na warstwy komórek i oficjalnie staje się zarodkiem. Wspomniane komórki zbudują ciało Twojego maleństwa w trakcie całej ciąży, tworząc układ nerwowy, szkielet, mięśnie i narządy.

Łożysko i zaczątki pępowiny już intensywnie pracują, przesyłając niezbędne składniki odżywcze z Twojego ciała do organizmu Twojego dziecka. Tlen, aminokwasy, tłuszcze i cukry łącznie odgrywają istotną rolę w zdrowym rozwoju.

Rurociąg na miejscu. Łożysko i zaczątki pępowiny już intensywnie pracują, przesyłając niezbędne składniki odżywcze z Twojego ciała do organizmu Twojego dziecka. Tlen, aminokwasy, tłuszcze i cukry łącznie odgrywają istotną rolę w zdrowym rozwoju.

POWIĄZANY PROGRAM CIĄŻOWY

Kalkulator terminu porodu

Przygotuj się na nadejście swojego dziecka, poznając przewidywany termin porodu.

Wybierz swoją metodę:

Powiedz nam coś więcej:

//
Wybierz datę
//
Wybierz datę

Kalkulator terminu porodu

Twój przewidywany* termin porodu to
Gratulacje. Jesteś w
* Data jest wyłącznie wynikiem szacunkowego obliczenia. Poród nastąpi wtedy, kiedy dziecko będzie gotowe. Aby określić ostateczny termin porodu, skonsultuj się ze swoim lekarzem.
embryoimage-week04-700

4. tydzień ciąży: Twoje symptomy

Możesz zauważyć plamienie podczas zagnieżdżania się zapłodnionego jajeczka w macicy. Objaw ten nazywa się krwawieniem implantacyjnym i jest całkowicie normalny.

Wynik jest już znany. Domowy test ciążowy powinien wykazać pozytywny wynik wskutek wydzielania hormonu hCG przez świeżo uformowane łożysko. Ten sam hormon jest w znacznej mierze odpowiedzialny za nudności, czyli mdłości poranne, które wiele kobiet odczuwa w pierwszym trymestrze. Większość testów ciążowych wykonywanych w warunkach domowych daje dokładny wynik po pierwszej niewystępującej miesiączce, jednak zdarzają się też fałszywe wyniki negatywne. Jeśli spóźnia Ci się miesiączka, a domowy test ciążowy dał negatywny wynik, może być konieczna konsultacja z lekarzem.

Czy wiesz, że…? Zaczyna się cud! Twoje maleństwo, drobne skupisko komórek, zanurza się w wyściółkę Twojej macicy i rozpoczyna dynamiczny wzrost.

Szybka wskazówka dla mam Od samego początku Twoje dziecko rośnie i rozwija się, więc to, czym się odżywiasz, ma wpływ na jego rozwój. Każdego dnia koniecznie przyjmuj kwas foliowy (witamina B9) oraz witaminy prenatalne (B12, C, D, E) z zawartością wapnia i żelaza. Witaminy te sprawią, że Twoje maleństwo będzie miało ułatwiony start!

4 tydzień ciąży: Your Checklist

  • W razie potrzeby umów się na wizytę u lekarza, żeby potwierdzić ciążę.

  • Podziel się dobrą nowiną ze swoim partnerem i ewentualnie najbliższą rodziną oraz przyjaciółmi.

  • Zdrowo się odżywiaj i pamiętaj o przyjmowaniu witamin prenatalnych.

  • Zarejestruj się, żeby otrzymywać cotygodniowe porady ciążowe.