Jak wygląda krwawienie implantacyjne i kiedy występuje?

Lekkie, różowawe bądź brązowe plamienie na początku ciąży to możliwe objawy zagnieżdżania się zarodka w błonie śluzowej ściany macicy. Jest to tak zwane krwawienie implantacyjne, które może być jedną z pierwszych oznak ciąży. Niektóre kobiety nie doświadczają tego typu krwawienia, inne zaś mogą je przeoczyć, gdyż jest ono bardzo delikatne. Nie martw się, plamienie implantacyjne w żadnym wypadku nie oznacza problemu z ciążą. Jeśli zastanawiasz się, czy rzeczywiście doszło do zapłodnienia, przeczytaj nasz artykuł na temat wczesnych objawów ciąży i zaopatrz się w domowy test ciążowy, który możesz wykonać już na tym etapie.

Jak wygląda plamienie implantacyjne?

Krwawienie na początku ciąży – czyli plamienie implantacyjne – może być początkowo pomylone z pierwszym, lekkim dniem spóźnionej miesiączki. Są jednak pewne różnice, na które warto zwrócić uwagę. Choć obfitość i kolor krwi miesiączkowej może różnić się w zależności od kobiety, kolor plamienia implantacyjnego jest zdecydowanie mniej intensywny, a jego ilość jest na tyle mała, że można jej nawet nie zauważyć.

Krwawienie implantacyjne a okres

Jeżeli nie jesteś pewna, czym jest krwawienie, które się u Ciebie pojawiło, koniecznie weź pod uwagę to, w jakiej jesteś fazie cyklu miesiączkowego i czy zaobserwowałaś u siebie inne wczesne oznaki ciąży – częstsze oddawanie moczu, zmęczenie czy nudności (czyli poranne mdłości).

Podsumowując, główne różnice jeśli chodzi o objawy krwawienia implantacyjnego w porównaniu do miesiączki to:

  • Ilość krwi. Krwawienie implantacyjne nie jest obfite; są to raczej lekkie brązowe upławy – ślad kilku kropli na bieliźnie lub wkładce higienicznej.

  • Kolor. Krew implantacyjna ma odcień różowy lub brązowy, a nie charakterystyczny dla wydzieliny miesiączkowej kolor jasnoczerwony. Zdarza się również, że jest to jedynie zabarwiony krwią, brązowy śluz.

Kiedy pojawia się krwawienie implantacyjne?

Krwawienie implantacyjnewystąpić może około 10-14 dni po zapłodnieniu, gdy zarodek zagnieżdża się w wyściółce macicy. Pamiętaj, że poczęcie nie zawsze następuje w dniu współżycia. Plemniki mogą przeżyć wewnątrz dróg rodnych kobiety nawet do pięciu dni, co oznacza, że do zapłodnienia może dojść dopiero kilka dni po stosunku.

POWIĄZANY ARTYKUŁ

Zdrowa ciąża
Kiedy najlepiej wykonać test ciążowy i jak interpretować jego wynik?

Czy mogę zrobić test ciążowy podczas krwawienia implantacyjnego?

Jeżeli podejrzewasz, że możesz być w ciąży, domowy test ciążowy możesz wykonać w dniu, w którym zauważysz u siebie plamienie. Pamiętaj jednak, że hormon ciążowy, którego obecność w moczu bada test (ludzka gonadotropina kosmówkowa lub hCG) zaczyna być produkowany w Twoim organizmie dopiero w momencie, gdy zapłodniona komórka jajowa zagnieździ się w macicy (co jest przyczyną krwawienia implantacyjnego).

Jeśli wykonasz test za wcześnie, poziom hCG może być zbyt niski (nawet jeśli doszło do zapłodnienia) co oznacza, że test może dać fałszywie ujemny wynik. Jeżeli masz jeszcze trochę cierpliwości, żeby wstrzymać się przez kilka dni z wykonaniem testu, to jego wynik będzie z pewnością bardziej wiarygodny. Najlepiej poczekać do pierwszego dnia spodziewanej miesiączki.

W przypadku pozytywnego wyniku testu, umów się na wizytę do lekarza, żeby potwierdzić ciążę. Jeżeli chciałabyś już teraz oszacować termin, w którym powitasz na świecie swojego maluszka, skorzystaj z naszego kalkulatora terminu porodu.

POWIĄZANY PROGRAM CIĄŻOWY

Czy powinnam pójść do lekarza?

Plamienie implantacyjne nie jest powodem do niepokoju, ale warto informować lekarza o każdym krawieniu, jakiego doświadczasz podczas ciąży.

Plamienie we wczesnej ciąży może być całkowicie normalne, ale krwawienie może być też wywołane problemami, które wymagają natychmiastowej pomocy lekarskiej, jak na przykład infekcje, poronienie lub ciąża pozamaciczna.

CZĘSTO ZADAWANE PYTANIA

CZĘSTO ZADAWANE PYTANIA

Jest to lekkie plamienie, do którego dochodzi, gdy zapłodniona komórka jajowa zagnieżdża się w wyściółce macicy.

Krwawienie implantacyjne może być pomylone z lekkim okresem, zwłaszcza w przypadku skąpych lub nieregularnych miesiączek. Te kropelki krwi mogą być także znakiem, że wkrótce wyruszysz w bardzo ekscytującą podróż. Jeśli nie jesteś pewna, czy plamienie które u siebie zauważyłaś to objaw implantacji zarodka, skonsultuj się z lekarzem.

Jak powstał ten artykuł? Informacje zawarte w niniejszym artykule oparte są na poradach ekspertów publikowanych w wiarygodnych źródłach medycznych i rządowych: takich jak Amerykańska Akademia Pediatrii i Amerykańskie Kolegium Położników i Ginekologów. Treści udostępnione na tej stronie nie powinny zastępować profesjonalnej opieki lekarskiej. Zawsze konsultuj się z personelem medycznym w celu uzyskania pełnej diagnozy i ewentualnego leczenia.

Zgoda na pliki cookie