T-pregnancy-symptoms

Kiedy pojawiają się pierwsze oznaki ciąży?

Czasami trudno jest zinterpretować sygnały, które wysyła Twoje ciało. Jeśli więc podejrzewasz, że jesteś w ciąży, prawdopodobnie chciałabyś jak najszybciej to potwierdzić.

Jednym prostym sposobem jest użycie testu ciążowego, który można kupić w każdej aptece. Najnowsze testy ciążowe mogą być używane w pierwszym dniu, gdy nie pojawi się spodziewana menstruacja, są trafne w ponad 95% przypadków. Za ich pomocą można nawet oszacować, jak długo już jesteś w ciąży.

Jeśli odkryjesz, że jesteś w ciąży, ważne jest, abyś umówiła się na pierwszą wizytę prenatalną u swojego lekarza.

POWIĄZANY PROGRAM CIĄŻOWY

Kalkulator terminu porodu

Przygotuj się na nadejście swojego dziecka, poznając przewidywany termin porodu.

Wybierz swoją metodę:

Powiedz nam coś więcej:

//
Wybierz datę
//
Wybierz datę

Kalkulator terminu porodu

Twój przewidywany* termin porodu to
Gratulacje. Jesteś w
* Data jest wyłącznie wynikiem szacunkowego obliczenia. Poród nastąpi wtedy, kiedy dziecko będzie gotowe. Aby określić ostateczny termin porodu, skonsultuj się ze swoim lekarzem.

Do wczesnych objawów ciąży należą

  • brak spodziewanej menstruacji

  • częste oddawanie moczu

  • wrażliwe, powiększone piersi, w których występuje uczucie mrowienia

  • poranne mdłości” – w praktyce mogą pojawić się o dowolnej porze dnia

  • zmiany w kolorze skóry: pociemnienie aureoli (obszaru wokół sutka), pociemnienie koloru żył w piersiach, pojawienie się ciemnej linii między pępkiem a kością łonową

  • łaknienie konkretnych pokarmów

  • nieustające uczucie zmęczenia i senności

Jeśli masz którekolwiek z tych objawów, zobacz się ze swoim lekarzem (lub innym wykwalifikowanym specjalistą) najszybciej jak to możliwe. Podczas badania lekarz będzie mógł poszukać innych oznak, które potwierdzą ciążę, takich jak zmiany koloru i sztywności szyjki macicy, zmiany w macicy, bicie serca płodu lub wykrycie płodu za pomocą ultrasonografu. Jeśli jesteś w ciąży, będzie też mógł wyznaczyć serię wizyt przedporodowych, które przygotują Ciebie i Twoje dziecko do porodu!