Czy jestem w ciąży? Pierwsze, wczesne objawy ciąży

Czasami trudno jest zinterpretować sygnały, które wysyła ciało. Jeżeli podejrzewasz, że możesz doświadczać pierwszych oznak ciąży, na pewno chciałabyś jak najszybciej przekonać się, czy rzeczywiście spodziewasz się dziecka.

Poniżej znajdziesz listę bardzo wczesnych objawów ciąży, takich jak poranne mdłości, nabrzmiałe piersi, zmęczenie i brak okresu; jak również objawy, których możesz doświadczać na jej późniejszych etapach.

Pamiętaj, że każda ciąża i każda przyszła mama jest inna, więc normalne jest,,że nie każda doświadcza wszystkich spośród wymienionych niżej symptomów.

Wczesne objawy ciąży

Spóźnia Ci się okres i zaczynasz zadawać sobie pytanie "Czy jestem w ciąży"? A może podpowiada Ci to Twoja intuicja? To zupełnie zrozumiałe, że kiedy przypominasz sobie różne odczucia, których doświadczyłaś w ciągu ostatnich kilku dni – zastanawiasz się, jakie są bardzo wczesne oznaki ciąży.

Specyficzne symptomy ciąży mogą pojawić się już całkiem wcześnie, zanim dostaniesz na to pytanie jednoznaczną odpowiedź.

Oczywiście najlepszym sposobem na potwierdzenie ciąży będzie wykonanie domowego testu ciążowego lub badanie z krwi przeprowadzone przez lekarza.

Bardzo wczesne objawy ciąży - Czekając na wynik testu, zapoznaj się z niektórymi oznakami i objawami wczesnej ciąży, które możesz zacząć odczuwać od jednego do dwóch tygodni po terminie spodziewanej miesiączki, w ciągu pierwszego miesiąca ciąży:

Brak okresu

Jednym z bardzo wczesnych objawów ciąży jest brak okresu, choć jeśli masz nieregularny cykl miesiączkowy, ten znak może być mylący.

Plamienie

Lekkie plamienie nazywane krwawieniem implantacyjnym, może być jednym z wczesnych objawów ciąży. Występuje ono, gdy zapłodniona komórka jajowa zagnieżdża się w wyściółce macicy.

Skurcze

Niektóre przyszłe mamy doświadczają podczas pierwszego trymestru łagodnych skurczów macicy. Aby złagodzić skurcze podbrzusza, połóż na brzuchu owiniętą w ręcznik butelkę z gorącą wodą lub weź ciepłą kąpiel.

Uderzenia gorąca

Podwyższony poziom hormonów ciążowych i przyspieszony metabolizm we wczesnym okresie ciąży mogą prowadzić do uczucia zalewającego ciepła, wynikającego ze wzrostu temperatury ciała. Na uderzenia gorąca Twoje ciało reaguje wzmożoną potliwością, aby pomóc Ci się ochłodzić.

Kołatanie serca

Zmiany hormonalne mogą również powodować kołatanie serca, ale jeśli trwają one dłużej niż kilka sekund lub zdarzają się często, skontaktuj się z lekarzem rodzinnym w celu sprawdzenia, czy wszystko jest w porządku.

Wahania nastroju

Wiadomość o ciąży to duży szok i naturalne jest odczuwanie całego wachlarza uczuć – od radości i podniecenia po niepokój i dezorientację. W tym przypadku pomocna może być rozmowa z bliskimi i podzielenie się swoimi uczuciami.

Wzdęcia i zaparcia

Ponieważ układ trawienny podczas ciąży pracuje wolniej, możesz mieć wzdęty brzuch (podobnie jak na początku miesiączki) i cierpieć na zaparcia. Jedz pokarmy o dużej zawartości błonnika, pij dużo wody i – jeśli możesz – bądź aktywna fizycznie.

Zgaga

Podczas ciąży mięśnie, które utrzymują kwasy trawienne poza przełykiem, mają tendencję do rozluźniania się, co może prowadzić do cofania się kwasu żołądkowego, zwanego potocznie zgagą. Jedz małe, częste posiłki i unikaj owoców cytrusowych i czekolady, a także potraw smażonych i pikantnych, aby załagodzić te uciążliwe objawy.

Trądzik

Nadprodukcja sebum (łoju skórnego) może podczas ciąży spowodować pojawienie się wyprysków. Oczyszczaj skórę codziennie uażywając delikatnych, beztłuszczowych kosmetyków i skonsultuj się z lekarzem w sprawie bezpiecznych leków przeciwtrądzikowych.

Zawroty głowy

Niski poziom cukru we krwi, stres i zmęczenie mogą powodować zawroty głowy lub omdlenia. Aby zapobiec zawrotom głowy w ciąży, staraj się jeść małe, regularne posiłki i spróbuj ograniczyć stres.

Przyrost wagi

Niektóre kobiety w pierwszych miesiącach ciąży przybierają około 2-3 kilogramów. Skonsultuj się ze swoim lekarzem, aby pomógł Ci określić, jaki przyrost wagi w ciąży jest odpowiedni w Twoim przypadku.

Przekrwienie błony śluzowej nosa

Na początku ciąży błona śluzowa nosa jest nabrzmiała i sucha, może także dochodzić do krwawienia z nosa. Aby pomóc złagodzić przekrwienie śluzówki, możesz użyć nawilżacza powietrza lub stosować krople z soli fizjologicznej lub soli morskiej. Pamiętaj też, aby dbać o nawodnienie organizmu.

Bóle głowy

Mogą one być wczesnym objawem ciąży spowodowanym wzrostem poziomu estrogenu. Możesz również doświadczać napięciowych bólów głowy, których przyczyną jest stres lub zmęczenie. Skonsultuj się ze swoim lekarzem w sprawie leków przeciwbólowych, które są bezpieczne dla kobiet w ciąży.

Częste oddawanie moczu

Jeżeli zauważysz, że odczuwasz parcie na pęcherz dużo częściej niż zwykle – to może to być jeden z wczesnych objawów ciąży. Twoje nerki filtrują teraz więcej płynów, które następnie trafiają do pęcherza. W żadnym wypadku nie ograniczaj jednak spożycia wody, ponieważ utrzymanie nawodnienia jest bardzo ważne.

Wrażliwe i nabrzmiałe piersi

Na początku ciąży, Twoje piersi stają się nabrzmiałe i tkliwe, ale w miarę jak Twoje ciało dostosowuje się do zmian hormonalnych, dyskomfort może się zmniejszyć.

Nudności

Poranne mdłości są klasycznym objawem ciąży, który mogą dodatkowo uprzykrzać wymioty. Na którym etapie ciąży pojawiają się nudności? Często odczuwalne są już miesiąc po zajściu w ciążę. U niektórych kobiet poranne mdłości pojawiają się w innych porach dnia, nie tylko rano, podczas gdy inne kobiety w ogóle ich nie doświadczają. Jeżeli ten objaw daje Ci się we znaki, koniecznie zjedz coś przed wstaniem z łóżka, (np. krakersy), a w ciągu dnia spożywaj małe, regularne posiłki, aby utrzymać stabilny poziom cukru we krwi.

Awersje i zachcianki pokarmowe / wrażliwość na zapachy

Wczesne oznaki ciąży obejmują również zmiany związane ze zmysłem smaku i zapachu oraz zachcianki pokarmowe. Utrzymuj zrównoważoną dietę i porozmawiaj z lekarzem, jeśli masz ochotę na produkty nienadające się do jedzenia (jak kreda lub brud).

Zmęczenie

To naturalne, że podczas ciąży czujesz się zmęczona, szczególnie na początku, kiedy produkcja progesteronu gwałtwonie wzrasta powodując uczucie wycieńczenia. Twoje ciało ciężko pracuje, wspierając wzrost i rozwój dziecka, więc daj sobie dużo czasu na odpoczynek i relaks.

Zmiany skórne

Możesz zauważyć zmiany pigmentacji skóry, takie jak ciemniejsza skóra wokół brodawek, przebarwienia na twarzy lub pojawienie się ciemnej linii, ciągnącej się od pępka do kości łonowej.

jak rozpoznać wczesne objawy ciąży?

Czy wszystkie kobiety doświadczają wczesnych oznak i symptomów ciąży?

Każda przyszła mama i każda ciąża jest wyjątkowa, dlatego w Twoim przypadku pojawić się mogą tylko niektóre z wymienionych wyżej wczesnych oznak ciąży. U jednych pierwsze oznaki i objawy ciąży mogą pojawić się przed spóźniającym się okresem; u innych natomiast brak okresu może być pierwszym sygnałem ciąży.

Co więcej, objawy, które pojawią się podczas drugiej ciąży, mogą różnić się od tych, których doświadczyłaś za pierwszym razem.

POWIĄZANY ARTYKUŁ

Zdrowa ciąża
Jak i kiedy najlepiej zrobić test ciążowy?

Zgoda na pliki cookie