Czy jestem w ciąży? Pierwsze, wczesne objawy ciąży

Czasami trudno jest zinterpretować sygnały, które wysyła ciało. Jeżeli podejrzewasz, że możesz doświadczać pierwszych oznak ciąży, na pewno chciałabyś jak najszybciej przekonać się, czy rzeczywiście spodziewasz się dziecka.

Poniżej znajdziesz listę bardzo wczesnych objawów ciąży, takich jak poranne mdłości, nabrzmiałe piersi, zmęczenie i brak okresu; jak również objawy, których możesz doświadczać na jej późniejszych etapach.

Pamiętaj, że każda ciąża i każda przyszła mama jest inna, więc normalne jest,,że nie każda doświadcza wszystkich spośród wymienionych niżej symptomów.

Wczesne objawy ciąży

Spóźnia Ci się okres i zaczynasz zadawać sobie pytanie "Czy jestem w ciąży"? A może podpowiada Ci to Twoja intuicja? To zupełnie zrozumiałe, że kiedy przypominasz sobie różne odczucia, których doświadczyłaś w ciągu ostatnich kilku dni – zastanawiasz się, jakie są bardzo wczesne oznaki ciąży.

Specyficzne symptomy ciąży mogą pojawić się już całkiem wcześnie, zanim dostaniesz na to pytanie jednoznaczną odpowiedź.

Oczywiście najlepszym sposobem na potwierdzenie ciąży będzie wykonanie domowego testu ciążowego lub badanie z krwi przeprowadzone przez lekarza.

Bardzo wczesne objawy ciąży - Czekając na wynik testu, zapoznaj się z niektórymi oznakami i objawami wczesnej ciąży, które możesz zacząć odczuwać od jednego do dwóch tygodni po terminie spodziewanej miesiączki, w ciągu pierwszego miesiąca ciąży:

Brak okresu

Jednym z bardzo wczesnych objawów ciąży jest brak okresu, choć jeśli masz nieregularny cykl miesiączkowy, ten znak może być mylący.

Plamienie

Lekkie plamienie nazywane krwawieniem implantacyjnym, może być jednym z wczesnych objawów ciąży. Występuje ono, gdy zapłodniona komórka jajowa zagnieżdża się w wyściółce macicy.

Skurcze

Niektóre przyszłe mamy doświadczają podczas pierwszego trymestru łagodnych skurczów macicy. Aby złagodzić skurcze podbrzusza, połóż na brzuchu owiniętą w ręcznik butelkę z gorącą wodą lub weź ciepłą kąpiel.

Uderzenia gorąca

Podwyższony poziom hormonów ciążowych i przyspieszony metabolizm we wczesnym okresie ciąży mogą prowadzić do uczucia zalewającego ciepła, wynikającego ze wzrostu temperatury ciała. Na uderzenia gorąca Twoje ciało reaguje wzmożoną potliwością, aby pomóc Ci się ochłodzić.

Kołatanie serca

Zmiany hormonalne mogą również powodować kołatanie serca, ale jeśli trwają one dłużej niż kilka sekund lub zdarzają się często, skontaktuj się z lekarzem rodzinnym w celu sprawdzenia, czy wszystko jest w porządku.

Wahania nastroju

Wiadomość o ciąży to duży szok i naturalne jest odczuwanie całego wachlarza uczuć – od radości i podniecenia po niepokój i dezorientację. W tym przypadku pomocna może być rozmowa z bliskimi i podzielenie się swoimi uczuciami.

Wzdęcia i zaparcia

Ponieważ układ trawienny podczas ciąży pracuje wolniej, możesz mieć wzdęty brzuch (podobnie jak na początku miesiączki) i cierpieć na zaparcia. Jedz pokarmy o dużej zawartości błonnika, pij dużo wody i – jeśli możesz – bądź aktywna fizycznie.

Zgaga

Podczas ciąży mięśnie, które utrzymują kwasy trawienne poza przełykiem, mają tendencję do rozluźniania się, co może prowadzić do cofania się kwasu żołądkowego, zwanego potocznie zgagą. Jedz małe, częste posiłki i unikaj owoców cytrusowych i czekolady, a także potraw smażonych i pikantnych, aby załagodzić te uciążliwe objawy.

Trądzik

Nadprodukcja sebum (łoju skórnego) może podczas ciąży spowodować pojawienie się wyprysków. Oczyszczaj skórę codziennie uażywając delikatnych, beztłuszczowych kosmetyków i skonsultuj się z lekarzem w sprawie bezpiecznych leków przeciwtrądzikowych.

Zawroty głowy

Niski poziom cukru we krwi, stres i zmęczenie mogą powodować zawroty głowy lub omdlenia. Aby zapobiec zawrotom głowy w ciąży, staraj się jeść małe, regularne posiłki i spróbuj ograniczyć stres.

Przyrost wagi

Niektóre kobiety w pierwszych miesiącach ciąży przybierają około 2-3 kilogramów. Skonsultuj się ze swoim lekarzem, aby pomógł Ci określić, jaki przyrost wagi w ciąży jest odpowiedni w Twoim przypadku.

Przekrwienie błony śluzowej nosa

Na początku ciąży błona śluzowa nosa jest nabrzmiała i sucha, może także dochodzić do krwawienia z nosa. Aby pomóc złagodzić przekrwienie śluzówki, możesz użyć nawilżacza powietrza lub stosować krople z soli fizjologicznej lub soli morskiej. Pamiętaj też, aby dbać o nawodnienie organizmu.

Bóle głowy

Mogą one być wczesnym objawem ciąży spowodowanym wzrostem poziomu estrogenu. Możesz również doświadczać napięciowych bólów głowy, których przyczyną jest stres lub zmęczenie. Skonsultuj się ze swoim lekarzem w sprawie leków przeciwbólowych, które są bezpieczne dla kobiet w ciąży.

Częste oddawanie moczu

Jeżeli zauważysz, że odczuwasz parcie na pęcherz dużo częściej niż zwykle – to może to być jeden z wczesnych objawów ciąży. Twoje nerki filtrują teraz więcej płynów, które następnie trafiają do pęcherza. W żadnym wypadku nie ograniczaj jednak spożycia wody, ponieważ utrzymanie nawodnienia jest bardzo ważne.

Wrażliwe i nabrzmiałe piersi

Na początku ciąży, Twoje piersi stają się nabrzmiałe i tkliwe, ale w miarę jak Twoje ciało dostosowuje się do zmian hormonalnych, dyskomfort może się zmniejszyć.

Nudności

Poranne mdłości są klasycznym objawem ciąży, który mogą dodatkowo uprzykrzać wymioty. Na którym etapie ciąży pojawiają się nudności? Często odczuwalne są już miesiąc po zajściu w ciążę. U niektórych kobiet poranne mdłości pojawiają się w innych porach dnia, nie tylko rano, podczas gdy inne kobiety w ogóle ich nie doświadczają. Jeżeli ten objaw daje Ci się we znaki, koniecznie zjedz coś przed wstaniem z łóżka, (np. krakersy), a w ciągu dnia spożywaj małe, regularne posiłki, aby utrzymać stabilny poziom cukru we krwi.

Awersje i zachcianki pokarmowe / wrażliwość na zapachy

Wczesne oznaki ciąży obejmują również zmiany związane ze zmysłem smaku i zapachu oraz zachcianki pokarmowe. Utrzymuj zrównoważoną dietę i porozmawiaj z lekarzem, jeśli masz ochotę na produkty nienadające się do jedzenia (jak kreda lub brud).

Zmęczenie

To naturalne, że podczas ciąży czujesz się zmęczona, szczególnie na początku, kiedy produkcja progesteronu gwałtwonie wzrasta powodując uczucie wycieńczenia. Twoje ciało ciężko pracuje, wspierając wzrost i rozwój dziecka, więc daj sobie dużo czasu na odpoczynek i relaks.

Zmiany skórne

Możesz zauważyć zmiany pigmentacji skóry, takie jak ciemniejsza skóra wokół brodawek, przebarwienia na twarzy lub pojawienie się ciemnej linii, ciągnącej się od pępka do kości łonowej.

jak rozpoznać wczesne objawy ciąży?

Czy wszystkie kobiety doświadczają wczesnych oznak i symptomów ciąży?

Każda przyszła mama i każda ciąża jest wyjątkowa, dlatego w Twoim przypadku pojawić się mogą tylko niektóre z wymienionych wyżej wczesnych oznak ciąży. U jednych pierwsze oznaki i objawy ciąży mogą pojawić się przed spóźniającym się okresem; u innych natomiast brak okresu może być pierwszym sygnałem ciąży.

Co więcej, objawy, które pojawią się podczas drugiej ciąży, mogą różnić się od tych, których doświadczyłaś za pierwszym razem.

POWIĄZANY ARTYKUŁ

Zdrowa ciąża
Kiedy najlepiej wykonać test ciążowy i jak interpretować jego wynik?

Kiedy pojawiają się pierwsze objawy ciąży?

Być może zastanawiasz się, ile trzeba czekać na pierwsze objawy ciąży. Tak jak pisaliśmy wcześniej, jest to kwestia bardzo indywidulana. Niektóre kobiety mogą doświadczyć wczesnych symptomów ciąży już w pierwszych tygodniach po zapłodnieniu. Inne będąc w ciąży mogą przez jakiś czas nie doświadczać żadnych objawów.

Skąd wiadomo, że jesteś w ciąży?

Być może zadajesz sobie pytanie: "Jak mam się przekonać o tym, czy jestem w ciąży?". Domowy test ciążowy może Ci pomóc to zweryfikować. Wykonanie testu (z moczu lub z krwi) to jedyny sposób na potwierdzenie ciąży. Jeśli jednak odczuwasz jakieś objawy ciąży, a otrzymany wynik testu jest negatywny, nadal istnieje szansa na to, że doszło do zapłodnienia. Poczekaj, aż miesiączka spóźni się o tydzień (lub więcej), a następnie wykonaj test ponownie. Jeżeli wynik będzie pozytywny, umów się na wizytę do lekarza.

Jeżeli Twoja ciąża jest już potwierdzona, sprawdź koniecznie nasz poradnik ciążowy, zawierający wiele istotnych informacji, których będziesz potrzebować, aby lepiej zrozumieć zagadnienia związane ze swoim stanem. Znajdziesz w nim ilustracje, wyjaśnienia i listy kontrolne, które na pewno przydadzą Ci się w ciągu najbliższych miesięcy.

Jeśli chcesz, skorzystaj z naszego kalkulatora terminu porodu, aby dowiedzieć się, na jakim etapie ciąży jesteś.

Inne oznaki i objawy, których możesz doświadczyć podczas ciąży

Przez cały okres ciąży Twoje ciało będzie dokonywać wspaniałych i wyjątkowych rzeczy.

Podczas tego czasu odczuwać będziesz bardziej i mniej przyjemne objawy, spośród których niektóre (jak np. poranne mdłości) mogą z czasem ustąpić, podczas gdy inne (jak ciążowy nieżyt nosa i zgaga) mogą trwać przez całą ciążę.

Oto niektóre ze zmian, których możesz doświadczyć podczas drugiego i trzeciego trymestru ciąży:

  • Upławy. Lepka, przezroczysta lub biaława wydzielina z pochwy jest normalnym – choć niekoniecznie wczesnym – objawem ciąży. Skontaktuj się z lekarzem, jeśli wydzielina ta będzie mieć silny zapach lub gdy pojawi się ból czy swędzenie okolic intymnych.

  • Skurcze lub ból brzucha. W późniejszym okresie ciąży możesz odczuwać skurcze, które mogą być wynikiem bólu więzadła okrągłego lub skurcze przepowiadające, zwane skurczami Braxtona Hicksa.

  • Ból pleców. Bóle pleców mogą być spowodowane zmianami hormonalnymi, przyrostem masy ciała oraz zmianami w postawie ciała spowodowanymi rosnącym brzuchem. Dbanie o prawidłową posturę, spanie na boku i codzienna aktywność fizyczna mogą pomóc w złagodzeniu bólu.

  • Częste oddawanie moczu. Chociaż parcie na pęcherz, które często pojawia się na początku ciąży, w drugim trymestrze ustępuje, objaw ten może powrócić w ostatnich trzech miesiącach ciąży. Dzieje się tak dlatego, że Twoje rosnące dziecko przesuwa się w głąb miednicy, wywierając nacisk na pęcherz, co powoduje potrzebę częstszego oddawania moczu.

  • Swędząca skóra. W miejscach, w których skóra kobiet ciężarnych rozciąga się (na przykład na brzuchu i udach), możesz odczuwać swędzenie. Unikaj drapania, stosuj dobry balsam nawilżający i bierz prysznic lub kąpiel w letniej wodzie, ponieważ gorąca woda może wysuszyć skórę.

  • Rozstępy. Ponieważ Twoja skóra rozciąga się podczas ciąży, możesz zauważyć rozstępy tworzące się na takich obszarach jak brzuch, uda, pośladki i piersi. Powolne przybieranie na wadze w czasie ciąży może pomóc zminimalizować pękanie skóry.

  • Duszności. Rosnące dziecko sprawia, że macica wywiera nacisk na przeponę, co może powodować problemy z oddychaniem. Dbanie o dobrą postawę ciała może pomóc złagodzić ten problem.

  • Ból różnych części ciała. W różnych okresach ciąży, doskwierać mogą Ci także ból lub wrażliwość dziąseł, żylaki lub hemoroidy, spuchnięte kostki i skurcze łydek.

Obejrzyj poniższy film, aby dowiedzieć się, jak możesz bardziej zaangażować swojego partnera w sprawy związane z ciążą.

Pierwsze objawy ciąży - Kiedy należy skonsultować się z lekarzem?

W większości przypadków wspomniane wyżej zmiany i dolegliwości fizyczne są całkowicie normalne, ale istnieją pewne oznaki, których nie należy ignorować. Zaliczają się do nich np. silne bóle głowy, zmiany w wyglądzie oczu lub nagłe obrzęki. Jeżeli zauważysz coś, co Cię zaniepokoi, koniecznie skonsultuj się z lekarzem.

CZĘSTO ZADAWANE PYTANIA

Wzrost hormonów ciążowych może spowodować spowolnienie pracy układu pokarmowego, co prowadzi do zaparć. Do zatwardzenia może się również przyczynić żelazo zawarte w witaminach prenatalnych. Najlepszym sposobem na radzenie sobie z tym, jest picie dużej ilości płynów i zwiększenie ilości spożywanego błonnika, poprzez jedzenie wielu owoców i warzyw. Jedzenie częstych, mniejszych posiłków może również wspomóc trawienie.

Pierwsze oznaki ciąży - podsumowanie

Wczesne oznaki ciąży mogą być tak subtelne, jak zachcianki czy niechęć do jakiegoś rodzaju pokarmu, lub łatwiej zauważalne, jak plamienia lub wrażliwość piersi. Wraz z postępem ciąży niektóre z tych oznak i objawów, np. zgaga, skurcze i częste oddawanie moczu, prawdopodobnie powrócą.

Jeżeli nie jesteś pewna, czy jesteś w ciąży, ale doświadczasz pewnych wczesnych oznak, zrób domowy test ciążowy lub umów się na wizytę do swojego lekarza.

Symptomy ciąży mogą być męczące, zwłaszcza jeśli doświadczasz ich jednocześnie, ale prędzej niż się zorientujesz, powitasz na świecie swoje maleństwo i będziesz mogła je wreszcie przytulić. To dopiero początek niesamowitej podróży!

Zobacz nasz kalendarz ciąży, aby uzyskać bardziej szczegółowy opis poszczególnych tygodni, miesiący i trymestrów ciąży.

Jak powstał ten artykuł?

Informacje zawarte w niniejszym artykule oparte są na poradach ekspertów publikowanych w wiarygodnych źródłach medycznych i rządowych: takich jak Amerykańska Akademia Pediatrii i Amerykańskie Kolegium Położników i Ginekologów. Treści udostępnione na tej stronie nie powinny zastępować profesjonalnej opieki lekarskiej. Zawsze konsultuj się z personelem medycznym w celu uzyskania pełnej diagnozy i ewentualnego leczenia.

Zgoda na pliki cookie