Kiedy pojawiają się mdłości w ciąży?

Jak wcześnie pojawiają się poranne mdłości w ciąży? Nudności, którym niekiedy towarzyszą wymioty, są powszechnym objawem wczesnej ciąży. Wielu kobietom wymioty i nudności, określane mianem porannych mdłości, doskwierają w pierwszym czy w pierwszym i drugim miesiącu ciąży, u innych kobiet ten symptom nie pojawia się wcale. Przeczytaj nasz artykuł, by dowiedzieć się, kiedy okres porannych mdłości ciążowych się rozpoczyna, a kiedy kończy, czy jest jakaś różnica w przypadku ciąży mnogiej, a także czemu nie powinnaś się martwić, jeśli wcale ich nie doświadczasz.

Jak wcześnie pojawiają się poranne mdłości w ciąży?

Ogólnie rzecz biorąc, poranne mdłości czy nudności występują od 4 tygodnia do 9 tygodnia ciąży i zazwyczaj najbardziej dokuczliwe są około 9 tygodnia. Jeśli nie jesteś pewna, na jakim etapie ciąży jesteś, możesz to sprawdzić korzystając z naszego kalkulatora ciąży.

Nie jest pewne, co dokładnie powoduje poranne mdłości, lecz prawdopodobnie są one związane z podwyższonym poziomem hormonów ciążowych – hCG (ludzka gonadotropina kosmówkowa) oraz estrogenu. W przypadku ciąży mnogiej, poziom hCG jest jeszcze wyższy, dlatego też wzrasta prawdopodobieństwo wystąpienia porannych nudności, które mogą być też bardziej uciążliwe.

A kiedy poranne mdłości zaczynają się w przypadku ciąży mnogiej? Choć poranne mdłości zdarzają się częściej u kobiet spodziewających się wieloraczków, nie oznacza to jednak, że dolegliwość ta rozpoczyna się u nich wcześniej.

Mdłości w ciąży - Jak długo trwają poranne nudności?

Możesz się zastanawiać, kiedy mdłości w ciąży dobiegną końca. Podobnie jak czas pojawienia się porannych mdłości, czas ich ustania też różni się w zależności od osoby. Większość przyszłych mam przestaje odczuwać nudności w drugim trymestrze ciąży, około 14 tygodnia; u innych okres ten może przedłużyć się nawet do kilku miesięcy. Około 5 procent ciężarnych odczuwa objawy związane z porannymi mdłościami przez cały czas trwania ciąży.

Czy brak porannych mdłości powinien budzić niepokój?

Chociaż wydawać by się mogło, że wszystkie kobiety spodziewające się dziecka borykają się z porannymi mdłościami, około 30 procent kobiet wcale ich nie odczuwa, i nie oznacza to, że coś jest nie tak. Jeśli jesteś jedną spośród tych szczęściar, może to oznaczać, że Twój żołądek jest mniej wrażliwy lub Twoje ciało lepiej radzi sobie z podwyższonym poziomem hormonów. Twój lekarz będzie regularnie nadzorował poziom Twoich hormonów i zdrowie Twojego dziecka, więc jeśli on nie będzie miał żadnych wątpliwości, możesz się spokojnie cieszyć faktem, że pierwszego trymestru nie uprzykrzają Ci wymioty i nudności.

Poranne nudności to bardzo częsty objaw ciąży. Dobra wiadomość jest taka, że nie będą one trwały wiecznie, i że istnieją sposoby na mdłości w ciąży, dzięki którym możesz złagodzić niektóre dolegliwości. Dowiedz się więcej na temat porannych nudności, poznaj możliwe przyczyny i sposoby na ich złagodzenie, aby pierwsze tygodnie ciąży przebiegały jak najlepiej dla Ciebie i Twojego maleństwa.

Zgoda na pliki cookie