Kiedy pojawiają się mdłości w ciąży i jak długo trwają?

Wielu kobietom wymioty i nudności, określane mianem porannych mdłości, doskwierają w pierwszym czy w pierwszym i drugim miesiącu ciąży, u innych natomiast ten symptom nie pojawia się wcale. Przeczytaj nasz artykuł, żeby dowiedzieć się, kiedy okres porannych mdłości się rozpoczyna, a kiedy kończy, dlaczego nie powinnaś się martwić, jeśli wcale ich nie doświadczasz i co na nudności w ciąży polecają znawcy domowych sposobów na różne dolegliwości.

Kiedy zaczynają się mdłości w ciąży?

Zastanawiasz się, kiedy zaczynają się mdłości w ciąży i w którym tygodniu ciąży mdłości doskwierają najbardziej? Ogólnie rzecz biorąc, poranne nudności pojawiają się między czwartym a dziewiątym tygodniem ciąży i zazwyczaj najbardziej dokuczliwe są w ciągu następnego miesiąca. Pamiętaj, że czas, w którym poranne mdłości po raz pierwszy dają o sobie znać, może różnić się w zależności od osoby, a nawet między kilkoma ciążami tej samej kobiety. Warto też wspomnieć, że u niektórych przyszłych Mam objaw ten w ogóle nie występuje. Jeżeli nie jesteś pewna, na jakim etapie ciąży jesteś, możesz to sprawdzić korzystając z naszego kalkulatora terminu porodu lub konsultując się ze swoim lekarzem prowadzącym.

POWIĄZANY PROGRAM CIĄŻOWY

Co powoduje poranne mdłości?

Eksperci nie są do końca pewni, co jest przyczyną nudności i wymiotów u kobiet spodziewających się dziecka, lecz mogą one mieć związek z podwyższonym poziomem hormonów ciążowych hCG (ludzkiej gonadotropiny kosmówkowej) i estrogenów we wczesnej ciąży. Wspomniane zmiany hormonalne mogą również wpłynąć na wyostrzenie Twoich zmysłów, wskutek czego możesz stać się bardziej wrażliwa na pewne zapachy. Zmiany te mogą być dla Ciebie odczuwalne także w obrębie zmysłu smaku – niektóre potrawy mogą mieć kwaśny lub gorzki posmak, natomiast inne – wcześniej lubiane przez Ciebie produkty spożywcze – mogą przestać Ci smakować. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się więcej o awersjach pokarmowych w czasie ciąży.

Jak wyglądają mdłości w ciąży?

Wiele kobiet opisuje tę dolegliwość jako mdlące, nieprzyjemne uczucie, któremu mogą towarzyszyć wymioty. Oczywiście nudności bez wymiotów również są częstym i uciążliwym objawem. Wbrew swojej nazwie, "poranne” mdłości mogą występować przez całą dobę. Nasilenie związanych z nimi dolegliwości może zmieniać się na przełomie dnia – nudności w ciąży mogą pojawiać się i znikać lub trwać nieprzerwanie przez cały dzień.

Czy mdłości w ciąży są codziennie?

U większości kobiet objaw ten daje o sobie znać przez krótki czas każdego dnia, aż do całkowitego ustąpienia. Wymiotowanie raz lub nawet dwa razy dziennie uprzykrza ten czas wielu kobietom. Jeśli cierpisz z powodu tego typu dolegliwości, niech pocieszy Cię myśl, że te dokuczliwe objawy najprawdopodobniej wkrótce ustąpią. Pamiętaj też, że każda przyszła Mama jest inna i to, czego doświadczasz podczas wczesnej ciąży może różnić się od symptomów innych kobiet spodziewających się dziecka. Najcięższa forma porannych nudności i wymiotów to hyperemesis gravidarum, czyli niepowściągliwe wymioty ciężarnych. Na szczęście jest to rzadka przypadłość – tej dotkliwej postaci mdłości doświadcza zaledwie 2 procent kobiet ciężarnych. Przyczyna tego stanu nie jest jeszcze znana, stwierdzono natomiast, iż w przypadku ciąży mnogiej prawdopodobieństwo wystąpienia silnych nudności i wymiotów jest większe, niż w przypadku ciąży pojedynczej. Ten rodzaj mdłości ciążowych wymaga stałej kontroli lekarskiej i leczenia farmakologicznego.

Do kiedy trwają poranne mdłości?

Według ekspertów, około 80 procent kobiet w ciąży doświadcza porannych mdłości w pierwszym trymestrze, przy czym u większości z nich objawy ustępują samoczynnie w drugim trymestrze, około 16. tygodnia.

POWIĄZANY ARTYKUŁ

Objawy ciąży
Częste oddawanie moczu w ciąży - Co na parcie na pęcherz w ciąży?

Jak długo trwają poranne mdłości?

Każda ciąża jest inna, ale w przypadku niektórych przyszłych Mam poranne mdłości mogą trwać nawet przez kilka miesięcy. Poranne i wieczorne mdłości na początku ciąży mogą być rzeczywiście bardzo męczące, jednak na ogół ustępują one wraz z nadejściem drugiego trymestru. Zaledwie 5 procent kobiet odczuwa te objawy przez całą ciążę, więc o ile poranne mdłości w 3. trymestrze ciąży są możliwe, to na tym etapie jest to już bardzo rzadka przypadłość.

Czy brak mdłości w ciąży to powód do niepokoju?

Chociaż wydawać by się mogło, że wszystkie kobiety spodziewające się dziecka borykają się z porannymi mdłościami, około 15-30 procent kobiet w ogóle ich nie odczuwa, i nie oznacza to, że coś jest nie tak.

Każda ciąża i każda przyszła Mama jest inna. Jeśli jednak jesteś zaniepokojona przebiegiem ciąży, porozmawiaj ze swoim lekarzem.

Co pomaga na mdłości w ciąży?

W przypadku tej dolegliwości pomocne mogą okazać się małe przekąski spożywane regularnie w ciągu dnia (warto wybierać słone przekąski, jak na przykład krakersy), a także wszelkie produkty zawierające imbir: wypróbuj koniecznie imbirową herbatę i cukierki lub lizaka, gdyż jedną z cennych właściwości tego składnika jest łagodzenie nudności.

Jeżeli poranne mdłości są w Twoim przypadku szczególnie dokuczliwe, lekarz może zalecić przejście na specjalną dietę składającą się wyłącznie z lekkostrawnych produktów takich jak banany, ryż, jabłka, tosty i herbata. W tym czasie najlepiej unikać tłustych, pikantnych i ciężkostrawnych potraw, w przeciwnym razie mdłości po jedzeniu mogą się nasilać.

Według niektórych badań, pokarmy o wysokiej zawartości białka również mogą przyczynić się do załagodzenia mdłości. Warto wypróbować tę metodę, dodając produkty wysokobiałkowe do każdego posiłku.

Czy nudności w ciąży to dobry znak?

Wiele kobiet uważa, że nudności w ciąży to dobry znak, mimo że mdłości i wymioty w ciąży bywają bardzo uciążliwe. Warto traktować je jako pierwsze „odczuwalne” przypomnienie o ciąży i jej prawidłowym przebiegu – istnieją bowiem badania potwierdzające to stanowisko.

Pamiętaj, żeby skontaktować się z lekarzem, jeśli masz jakiekolwiek pytania dotyczące porannych mdłości lub innych kwestii związanych z ciążą.

Czy poranne mdłości mogą zaszkodzić dziecku?

Poranne mdłości o łagodnym lub umiarkowanym nasileniu nie są zazwyczaj szkodliwe ani dla przyszłej Mamy, ani dla dziecka. Jednakże, jeśli masz problemy z utrzymaniem jedzenia i płynów w żołądku, może to prowadzić do odwodnienia i/lub utraty wagi. Tak drastyczna odmiana ciążowych mdłości może uniemożliwić przyswajanie niezbędnych dla Ciebie i dziecka substancji odżywczych, a także wpłynąć na jego wagę urodzeniową. Jeśli więc znaczna część spożywanych przez Ciebie posiłków jest wydalana podczas wymiotów, koniecznie skontaktuj się z lekarzem.

Kiedy należy zadzwonić do lekarza

Skonsultuj się ze swoim lekarzem, jeśli:

  • Nie możesz oddać moczu, oddajesz bardzo małą ilość moczu lub rzadziej niż trzy razy dziennie

  • Twój mocz ma ciemny kolor lub silny zapach

  • Nie możesz utrzymać w żołądku żadnego pokarmu i płynu przez 24 godziny lub dłużej

  • Przestałaś przybierać na wadze lub straciłaś pięć lub więcej kilogramów w ciągu jednego do dwóch tygodni

  • Twoja skóra i wargi są bardzo suche

  • Masz zawroty głowy, kiedy wstajesz

  • Łatwo się męczysz i jesteś zdezorientowana

  • Masz palpitacje serca

Podsumowanie

Poranne mdłości mogą rozpocząć się we wczesnym okresie ciąży, często między jej 4. a 9. tygodniem i zazwyczaj nie trwają dłużej niż do końca pierwszego trymestru. Pamiętaj jednak, że każda kobieta jest wyjątkowa, co oznacza, że Twoje indywidualne objawy i odczucia mogą być inne, niż u większości ciężarnych. Nudności są bardzo częstym objawem ciąży i mogą występować o każdej porze dnia (więc równie dobrze mogą to być wieczorne mdłości!). Istnieją jednak domowe sposoby na mdłości w ciąży, które warto wypróbować: jednym z nich jest regularne chrupanie słonych krakersów i picie imbirowej herbaty. Jeżeli zauważysz, że jesteś odwodniona lub tracisz na wadze, bądź jeśli Twoje objawy są szczególnie dotkliwe, zadzwoń niezwłocznie do swojego lekarza, gdyż taki stan może wymagać leczenia. Na szczęście u większości przyszłych Mam, mdłości ciążowe ustępują podczas drugiego trymestru. Do tego czasu, jeśli nudności dają Ci się we znaki, spróbuj myśleć o nich, jak o potwierdzeniu Twojego stanu i rozwijającego się w Tobie nowego życia. W razie jakichkolwiek wątpliwości, poproś swojego lekarza o indywidualne porady i wskazówki.

Jak powstał ten artykuł? Informacje zawarte w niniejszym artykule oparte są na poradach ekspertów publikowanych w wiarygodnych źródłach medycznych i rządowych: takich jak Amerykańska Akademia Pediatrii i Amerykańskie Kolegium Położników i Ginekologów. Treści udostępnione na tej stronie nie powinny zastępować profesjonalnej opieki lekarskiej. Zawsze konsultuj się z personelem medycznym w celu uzyskania pełnej diagnozy i ewentualnego leczenia.

Zgoda na pliki cookie