Normy ludzkiej gonadotropiny kosmówkowej (hCG) w ciąży

Ludzka gonadotropina kosmówkowa, w skrócie hCG, jest często określana mianem „hormonu ciążowego”, ponieważ podczas ciąży jej poziom gwałtownie wzrasta. To właśnie stężenie tego hormonu badają w moczu domowe testy ciążowe. Dowiedz się więcej o tym, czym jest hCG, kiedy można go wykryć przy użyciu domowych testów i jakie są normy hCG dla poszczególnych tygodni ciąży.

Czym jest hCG i kiedy organizm zaczyna go produkować?

Ludzka gonadotropina kosmówkowa (hCG) jest znana jako hormon ciążowy, ponieważ podczas ciąży jest on produkowany przez organizm w dużych ilościach. Chociaż pewien, niski, poziom hCG możesz mieć w swoim ciele również w innym czasie, na początku ciąży poziom tego hormonu gwałtownie wzrasta w następstwie dwóch procesów: 1. Około 10 dni po zapłodnieniu zalężone jajo zagnieżdża się w wyściółce macicy i organizm zaczyna wytwarzać hCG. W ciągu kolejnego tygodnia poziom hCG zaczyna dynamicznie wzrastać. 2. Mniej więcej w czwartym tygodniu ciąży zapłodniona komórka jajowa – na tym etapie zwana już zarodkiem – wszczepia się głębiej w macicę i zaczyna wytwarzać jeszcze więcej hCG, co powoduje zwiększoną produkcję innych hormonów - takich, jak estrogen i progesteron. Wspólną funkcją tych hormonów jest budowanie wyściółki macicy i wysyłanie sygnału do jajników, aby przestały uwalniać komórki jajowe, co prowadzi do zatrzymania miesiączki.

 

W skrócie

Po zapłodnieniu poziom hormonu ciążowego hCG dynamicznie się podnosi. Jego wzrost przyspiesza jeszcze bardziej, gdy blastocysta wniknie wgłąb błony śluzowej macicy oraz po głębszym wszczepieniu się zarodka w ściankę macicy.
Hormon ten współpracuje zestrogenem i progesteronem, budując wyściółkę macicy i powstrzymując organizm przed uwalnianiem większej liczby jajeczek.

 

Podczas tych wczesnych tygodni ciąży możesz nie doświadczać żadnych jej symptomów, i nawet nie podejrzewać, że spodziewasz się dziecka. Być może zwrócisz jednak uwagę na tzw. plamienie implantacyjne, które może się pojawić, gdy zapłodniona komórka jajowa przyczepi się do błony śluzowej macicy (zgodnie z powyższym opisem). Objaw ten jest całkowicie naturalny i może przypominać plamienie lub skąpe krwawienie menstruacyjne.

POWIĄZANY ARTYKUŁ

Zdrowa ciąża
Kiedy najlepiej wykonać test ciążowy i jak interpretować jego wynik?

Kiedy hormon hCG może być wykryty przez testy ciążowe?

Działanie domowych testów ciążowych polega na stwierdzeniu obecności hCG w moczu kobiety. Wszystkie testy ciążowe dostępne bez recepty działają nieco inaczej, więc koniecznie zapoznaj się z załączoną ulotką. Pamiętaj, że poziom hCG wzrasta z dnia na dzień, więc wiarygodność domowych testów rośnie wraz z postępem ciąży. Zbyt wcześnie wykonany domowy test ciążowy może nie wykryć niskiego stężenia hCG i dać wynik fałszywie negatywny. Oznacza to, że otrzymany wynik testu będzie ujemny - mimo, że doszło do zapłodnienia. Jeśli zastanawiasz się, kiedy wykonać test ciążowy w domu, przeczytaj nasze poniższe wskazówki.

  • Możesz spróbować wykonać test ciążowy około trzy do czterech tygodni po pierwszym dniu ostatniej miesiączki, ponieważ wtedy poziom hCG w moczu może wzrosnąć na tyle, aby był wykrywalny.

  • Możesz też poczekać do dnia spodziewanej miesiączki, bo jeśli nie pojawi się ona w tym terminie, to sam ten fakt może sygnalizowć, że jesteś w ciąży. Do tego czasu poziom hCG w moczu jest już wykrywalny.

Badanie krwi jest bardziej wiarygodnym sposobem na wykrycie hCG, ponieważ zawiera ona większe niż mocz stężenie tego hormonu. Ponadto badania krwi wymagają mniej hormonu hCG do wykrycia ciąży, zgodnie z poniższą informacją:

  • Badanie krwi. Test ciążowy z krwi może wykryć hormon hCG już na poziomie od 5 do 10 mlU/ml.

  • Test ciążowy z moczu. Aby ciąża wykazana została przez domowy test ciążowy z moczu, konieczne jest wyższe stężenie hCG, zwykle co najmniej 20 mlU/ml.

Jeśli Twój domowy test ciążowy dał pozytywny wynik, lekarz może zaproponować Ci badanie krwi, w celu określenia dokładnego poziomu hCG. Wyniki mogą pomóc Twojemu lekarzowi potwierdzić ciążę i określić, który to tydzień.

 

W skrócie

Ponieważ domowy test ciążowy wymaga wyższego poziomu hormonu hCG w celu wykrycia ciąży, musisz poczekać do trzech lub czterech tygodni po pierwszym dniu ostatniej miesiączki, aby go użyć.  Aby otrzymany wynik był bardziej wiarygodny, możesz poczekać do pierwszego dnia po dacie spodziewanej miesiączki. Twój lekarz może zalecić także badanie krwi w celu potwierdzenia ciąży.
 

 

Jeśli właśnie dowiedziałaś się, że jesteś w ciąży, możesz oszacować swój termin porodu za pomocą naszego kalkulatora ciąży na podstawie daty poczęcia lub pierwszego dnia ostatniej miesiączki.

Normy hCG dla poszczególnych tygodni ciąży

Poniższy wykres przedstawia wzrost poziomu stężenia hCG podczas pierwszego trymestru ciąży i jego lekki spadek w drugim trymestrze. Pamiętaj, że jeśli potrzebna Ci jest szczegółowa interpretacja wyników badań krwi na hCG, najlepiej skonsultować je z lekarzem.

 

Tydzień ciążyPrzedział poziomu hCG w mili-jednostkach międzynarodowych na mililitr (mlU/ml)
3. tydzień5–72 mlU/ml
4. tydzień10–708 mlU/ml
5. tydzień217–8245 mlU/ml
6. tydzień152–32177 mlU/ml
7. tydzień4059–153767 mlU/ml
8. tydzień31366–149094 mlU/ml
9. tydzień59109–135901 mlU/ml
10. tydzień44186–170409 mlU/ml
12. tydzień27107–201165 mlU/ml
14. tydzień24302–93646 mlU/ml
15. tydzień12540–69747 mlU/ml
16. tydzień8904–55332 mlU/ml
17. tydzień8240–51793 mlU/ml
18. tydzień9649–55271 mlU/ml

 

Co oznacza wysoki lub niski poziom hCG?

Pamiętaj, że każda ciąża jest inna, dlatego poziom hormonu hCG może być u Ciebie nieco inny niż ten podany w powyższej tabelce. Najprawdopodobniej nie masz powodu do obaw, ale tylko lekarz może pomóc Ci zrozumieć, co oznaczają ewentualne odstępstwa od normy.

  • Niski poziom hCG Niski poziom hCG jest normalny w przypadku kobiet niebędących w ciąży i u mężczyzn. Zgodnie z normą poziom hCG byłby mniejszy niż 5 mlU/ml w przypadku pierwszej i mniejszy niż 2 mlU/ml w przypadku drugiej wymienionej grupy. Jeśli jesteś w ciąży, a mimo to stężenie hCG jest u Ciebie poniżej normy, konieczna będzie konsultacja ze specjalistą. Twój lekarz musi wziąć pod uwagę wszystkie czynniki związane z Twoją ciążą, aby ustalić, dlaczego poziom hCG jest u Ciebie niższy. Jeśli istnieje podejrzenie ciąży pozamacicznej, będzie trzeba wykonać dodatkowe badania, aby to wykluczyć.

  • Wysoki poziom hCG Wysoki poziom hormonu hCG również nie musi oznaczać nic szczególnego. Ponadprzeciętne stężenie tego hormonu może jednak sygnalizować, że spodziewasz się bliźniąt lub trojaczków! Jeśli zajdzie taka potrzeba, lekarz opracuje dla Ciebie plan dalszych badań potrzebnych, by zweryfikować wszelkie podejrzenia.

Niższy lub wyższy od normy poziom hormonu hCG podczas ciąży nie musi oznaczać nic niezwykłego. Jednak zawsze lepiej dla bezpieczeństwa skontaktować się z lekarzem, który rozwieje wszelkie wątpliwości i w razie potrzeby skieruje na dalsze badania. Na wszelki wypadek przeczytaj nasz artykuł na temat objawów ciąży, których nie wolno ignorować.

POWIĄZANY PROGRAM CIĄŻOWY

CZESTO ZADAWANE PYTANIA

W piątym tygodniu ciąży poziom hCG może wynosić od około 217 do 8 245 mlU/ml.

Podsumowanie

Każda ciąża jest inna, więc poziom hCG może nie mieścić się w przedziale z powyższego wykresu tydzień po tygodniu. Twój lekarz, biorąc pod uwagę wszystkie aspekty Twojej ciąży i dokładne wyniki badań, określi, co jest przyczyną zbyt niskiego lub wysokiego poziomu hormonu ciążowego. Jako przykład warto wspomnieć, że wysoki poziom hCG może wskazywać na ciążę mnogą! Hormon hCG odgrywa ważną rolę w przebiegu ciąży, ale jego zmieniający się poziom to tylko jedna z wielu przemian, których organizm doświadcza w wyniku rozwoju płodu. Chociaż zmiany hormonalne podczas ciąży mogą czasem sprawiać, że czujesz się nieswojo, pamiętaj, że są one dowodem, że Twoje dziecko rośnie i zbliża się wyjątkowy moment, w którym je poznasz.

Zgoda na pliki cookie