Pierwszy trymestr ciąży: 0.–13. tydzień

Witaj w pierwszym trymestrze ciąży. W tym artykule zebraliśmy przydatne informacje na temat rozwoju Twojego maleństwa i tego, czego możesz się spodziewać jako przyszły rodzic. Znajdziesz tu także pomocne wskazówki w tym ważnym czasie.

Jak długo trwa pierwszy trymestr?

Pierwszy trymestr trwa około 13 tygodni i właściwie zaczyna się zanim zajdziesz w ciążę — za pierwszy dzień ciąży uznaje się pierwszy dzień ostatniej miesiączki. Cała ciąża trwa około 40 tygodni, więc lekarz policzy 40 tygodni od pierwszego dnia ostatniej miesiączki i poda przybliżoną datę rozwiązania. Jeśli nie byłaś jeszcze u lekarza, skorzystaj z naszego kalkulatora terminu porodu, aby szybko obliczyć przybliżony termin.

Rozwój dziecka w pierwszym trymestrze

W pierwszym trymestrze ciąży niewielki zlepek komórek szybko zmienia się w płód wielkości dużej śliwki. W tych pierwszych tygodniach ciąży u Twojego malucha formuje się mózg, rdzeń kręgowy, serce i malutkie ręce i nogi wraz z paluszkami. W tym samym czasie macica mamy staje się wygodnym domem dla dziecka, które będzie pobierało składniki odżywcze z rozwijającego się łożyska i pępowiny. Przed końcem trzeciego miesiąca ciąży wszystkie główne narządy i części ciała będą już wykształcone, tyle że w maleńkim rozmiarze. Pierwszy trymestr obfituje w wydarzeniami, a oto najważniejsze z nich:

4. tydzień: implantacja

Około 4. tygodnia ciąży, kuleczka szybko dzielących się komórek, fachowo zwana blastocystą, zagnieżdża się w macicy. Komórki wewnętrzne przekształcają się w zarodek, a komórki zewnętrzne tworzą łożysko, które będzie dostarczać dziecku niezbędne składniki odżywcze aż do czasu porodu.

6. tydzień: nabieram kształtów

Około 6. tygodnia7. tygodnia serce, płuca i inne ważne narządy zaczynają się rozwijać, a głowa i kończyny nabierać kształtów. Kuleczka komórek sprzed zaledwie kilku tygodni przybiera bardziej rozpoznawalny kształt litery c.

9. tydzień: w ruchu

Od około 9. tygodnia Twoje maleństwo, które według fachowego nazewnictwa jest teraz płodem, zaczyna się przemieszczać, ale możliwe, że pierwsze ruchy zaczniesz odczuwać w drugim trymestrze.

10. tydzień: paluszki

W tym tygodniu paluszki u rąk i nóg rozdzielają się i rosną coraz dłuższe. Już niedługo będziesz mogła je policzyć!

10. lub 11. tydzień: bicie serca

Od około 10. tygodnia lub 11. tygodnia serce dziecko bije już na tyle głośno, że można je usłyszeć podczas badania USG metodą Dopplera, które lekarz może wykonać podczas następnej wizyty.

Czego oczekiwać w pierwszym trymestrze

Odczuwasz jeden z pierwszych objawów ciążowych typowych dla pierwszego trymestru, ale nadal nie jesteś pewna, czy jesteś w ciąży? Domowy test ciążowy może potwierdzić podejrzenia, ale jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości, udaj się do lekarza.

Dla niektórych przyszłych mam pierwszy trymestr ciąży nie jest łatwy. Czasami jest to prawdziwa emocjonalna huśtawka, ponieważ przypływ hormonów w pierwszych tygodniach ciąży wywołuje nasilenie wahań nastrojów. Mogą Ci także dokuczać przykre objawy ciążowe występujące w pierwszym trymestrze — więcej na ten temat znajdziesz w dalszej części artykułu. Dobra wiadomość jest taka, że każdy symptom przypomina o nowym życiu, a każdy tydzień ciąży to nowe, ciekawe przeżycia. Jeśli chcesz śledzić na bieżąco te ekscytujące zmiany, pobierz nasz praktyczny poradnik na temat ciąży. Znajdziesz w nim informacje, które pomogą Ci przejść przez ten trymestr, a także dwa pozostałe.

W tym trymestrze, zazwyczaj między 11. a 13. tygodniem, lekarz może zaproponować opcjonalne badania przesiewowe i dokładnie wyjaśni, na czym one polegają. Badania przesiewowe przeprowadzane w pierwszym trymestrze zazwyczaj obejmują badanie krwi i USG, badanie pod kątem zespołu Downa i innych nieprawidłowości czy wad wrodzonych. Badanie krwi pozwala monitorować poziom określonych substancji we krwi, natomiast podczas USG sprawdzana jest objętość płynu w okolicy karkowej płodu. Pamiętaj, że badanie nie diagnozuje konkretnej choroby, ale ma na celu ocenę ryzyka wystąpienia wielu schorzeń. Jeśli lekarz zaobserwuje pewne czynniki ryzyka, może zalecić wykonanie dokładnych badań diagnostycznych.

Objawy w pierwszym trymestrze

Objawy odczuwane w pierwszym trymestrze ciąży mogą się zmieniać z tygodnia na tydzień. Ponadto objawy w aktualnej ciąży mogą być zupełnie inne niż objawy w poprzedniej. Poza oznakami takimi, jak wrażliwość piersi i zmęczenie, które mogły pojawić się na początku ciąży, do często występujących w tym trymestrze objawów należą:

  • Krwawienie implantacyjne. Gdy zapłodniona komórka jajowa zagnieżdża się w macicy, mogą wystąpić lekkie skurcze i plamienia. Skontaktuj się z lekarzem, jeśli masz jakiekolwiek pytania czy obawy.

  • Nudności. Nudności (a czasami wymioty), nazwane porannymi mdłościami zazwyczaj pojawiają się w pierwszym trymestrze ciąży, lecz niech nazwa Cię nie zmyli — pojawiają się nie tylko rano! Staraj się traktować poranne mdłości jako pozytywne przypomnienie, że oczekujesz dziecka. Kilka prostych metod, takich jak ssanie cytryny czy picie herbaty imbirowej, może pomóc złagodzić objawy.

  • Częste oddawanie moczu. Szybkie zmiany hormonalne i nasilona praca narządów powodują, że częściej niż zwykle możesz odczuwać potrzebę skorzystania z toalety.

  • Promienny wygląd. W pierwszym trymestrze, dzięki większej objętości krwi w organizmie i hormonom ciążowym, Twoja skóra promienieje i nabiera jeszcze większego blasku niż zwykle.

  • Trądzik hormonalny. Zwiększona produkcja sebum wywołana przez hormony może powodować zatykanie się porów i przyczyniać się do powstania u przyszłych mam trądziku.

  • Zachcianki. Wiele kobiet w ciąży ma ochotę na nietypowe pokarmy — nie jest to powodem do zmartwienia. Jeśli jednak poczujesz chęć jedzenia produktów nieżywnościowych, np. gliny, lodu czy proszku do prania, natychmiast skontaktuj się z lekarzem .

Czy po przeczytaniu powyższych informacji jesteś gotowa na sprawdzenie swojej wiedzy na temat ciąży?

Często zadawane pytania w skrócie

Czy w ciąży mogę przyjmować kofeinę?

Ponieważ niewiele wiadomo, jaki wpływ na rozwój dziecka ma kofeina, specjaliści zalecają ograniczenie ilości przyjmowanej kofeiny do 200 miligramów dziennie. Jest to równowartość dużego kubka kawy (maksymalnie około 340 ml).

Czy potrzebuję witamin prenatalnych?

Zdrowa dieta to dobra podstawa, ale witaminy prenatalne zawierające żelazo i kwas foliowy mogą pomóc w rozwoju maleństwa oraz zapobieganiu wad wrodzonych. Spytaj swojego lekarza, który doradzi najlepsze rozwiązanie: przyjmowanie samej witaminy prenatalnej lub w połączeniu z suplementem diety.

Czy w ciąży mogę zaszczepić się przeciwko grypie?

Tak, kobiety w ciąży są podatne na grypę, a szczepienie jest bezpieczne dla Ciebie i dziecka. Zawsze jednak najpierw zasięgnij porady lekarza.

Lista kontrolna w pierwszym trymestrze

  • Przygotuj się na szeroki wachlarz emocji podczas ciąży. Staraj się pamiętać, że Twoje odczucia są całkowicie normalne, nawet jeśli zupełnie się ich nie spodziewałaś. Twój nastrój może się zmieniać — od uczucia szczęścia i ekscytacji po niepokój i lęk! Rozmawiaj z bliskimi i lekarzem o emocjach, które odczuwasz w tym trymestrze, a także na każdym etapie ciąży i po porodzie.

  • Zdrowo się odżywiaj. Zbilansowana dieta pomaga łagodzić poranne mdłości i zachcianki. Twój lekarz może udzielić więcej informacji na temat kalorii i potrzeb żywieniowych w ciąży. Wskazówki związane ze zdrowym odżywianiem znajdziesz także w naszym artykule - Zdrowa dieta w ciąży.

  • Spytaj lekarza o przyjmowanie kwasu foliowego i witamin prenatalnych.

  • Zarejestruj się, aby otrzymywać od nas więcej informacji:

Zgoda na pliki cookie