Trądzik w ciąży – przyczyny i bezpieczne metody leczenia

W czasie ciąży może pojawić się (lub nasilić) trądzik. Choć jest to uciążliwy objaw ciąży, ale istnieje kilka metod, które pomogą Ci zadbać o cerę. Jednym z rozwiązań są leki; pamiętaj jednak, aby przed ich użyciem skonsultować się z lekarzem, który pomoże dobrać bezpieczny preparat. Poniżej znajdziesz więcej informacji na temat przyczyn występowania trądziku u kobiet w ciąży i wskazówek dotyczących pielęgnacji skóry. Dowiesz się także, których leków należy unikać.

Jakie są przyczyny trądziku w czasie ciąży?

Częstym winowajcą są hormony ciążowe. Gdy zaczynają działać, skóra wytwarza zbyt dużo sebum, co może prowadzić do zatykania się porów i powstawania wyprysków. Zmiany trądzikowe mogą być szczególnie zauważalne na początku ciąży, gdy zaczyna się „burza hormonów”. Trądzik pojawia się u wielu kobiet w ciąży, nawet jeśli wcześniej nie miały problemów z cerą. Natomiast u części przyszłym mam dochodzi do nasilenia objawów.

Trądzik w czasie ciąży to zwykły trądzik – jedna ze zmian skórnych (takich jak rozstępy czy swędzenie skóry), które pojawiają się u niektórych kobiet.

Pielęgnacja skóry w czasie ciąży, aby złagodzić objawy trądziku

Oto kilka prostych sposobów, aby uniknąć trądziku w czasie ciąży:

  • Delikatnie przemywaj skórę wodą z łagodnym mydłem. Możesz to robić dwa razy dziennie, ale staraj się nie pocierać skóry zbyt mocno.

  • Myj włosy. Jeśli wypryski pojawiają się przy linii włosów lub masz przetłuszczające się włosy, codziennie myj głowę szamponem.

  • Używaj beztłuszczowych produktów do pielęgnacji skóry. Wybieraj kosmetyki, kremy z filtrem i produkty do układania włosów bez zawartości tłuszczu.

  • Uważaj, aby włosy nie dotykały twarzy.

Zazwyczaj podczas ciąży można używać produktów bez recepty do stosowania miejscowego, które zawierają nadtlenek benzoilu, kwas azelainowy, kwas salicylowy lub kwas glikolowy. Pamiętaj jednak, aby najpierw skonsultować się z lekarzem prowadzącym ciążę lub dermatologiem.

Jakich leków na trądzik powinnam unikać?

Specjaliści zalecają unikanie poniższych leków przeciwtrądzikowych podczas ciąży, ponieważ mogą zwiększyć ryzyko wystąpienia wad wrodzonych lub innych problemów zdrowotnych u dziecka:

  • izotretynoina doustna (np. Actaven, Curacne)

  • retinoidy do stosowania miejscowego (należą do tej samej rodziny leków co izotretynoina i również są pochodną witaminy A, lecz stosuje się je na skórę)

  • leczenie hormonalne (blokuje działanie niektórych hormonów)

  • tetracykliny doustne (przyjmowane po 4. miesiącu ciąży mogą powodować przebarwienia zębów dziecka i wpływać na rozwój kości dziecka)

Zawsze uważnie czytaj ulotki leków i konsultuj się z lekarzem przed zażyciem jakiegokolwiek preparatu. Unikaj wyciskania lub rozdrapywania wyprysków, ponieważ może to spowodować zakażenie i przyczynić się do powstania blizn. Staraj się także nie dotykać twarzy, aby nie przenosić sebum i zanieczyszczeń na skórę.

Trądzik to jedna z uciążliwych zmian fizycznych, których możesz doświadczyć w ciąży. Pamiętaj jednak, że stosując delikatne, oczyszczające produkty do pielęgnacji skóry w czasie ciąży lub przyjmując odpowiednie leki, możesz zwalczyć trądzik i cieszyć się promienną cerą w ciąży!

Zgoda na pliki cookie