Kiedy pojawiają się rozstępy w ciąży, jak im zapobiec?

Rozstępy to różow, czerwon lub fioletow prążki na skórze. Mogą także występować w postaci smugowatych zagłębie.

Co na rozstępy w ciąży

Ich nazwa medyczna to „striae gravidarum”, co po łacinie oznacza „pasma ciąży” i występują one u około 90 procent wszystkich ciężarnych kobiet ponieważ rozciąganie skóry powodowane jest przyrostem wagi matki, rosnącym dzieckiem oraz macicą.

Zazwyczaj rozstępy mogą pojawić się na piersiach, brzuchu lub udach, szczególnie, jeśli masz jasną karnację lub szybko przybierasz na wadze. Po ciąży rozstępy zaczną stopniowo blednąć ale nigdy całkowicie nie znikną.

Kiedy pojawiają się rozstępy w ciąży?

Być może zastanawiasz się, kiedy w trakcie ciąży pojawiają się rozstępy – mogą pojawić się w innym czasie u każdej przyszłej mamy. Rozstępy często pojawiają się na późniejszym etapie ciąży, gdy skóra rozciąga się w wyniku przybierania na wadze i po to, aby pomieścić rosnące dziecko i macicę.

Niektóre kobiety zauważą je w drugim trymestrze, u innych mogą się one pojawić około 30. tygodnia ciąży, a jeszcze inne mogą nie zauważyć ich aż do ostatnich kilku tygodni trzeciego trymestru. Niektóre kobiety wcale nie mają rozstępów.

Jak uniknąć rozstępów podczas ciąży

Niestety nie można zrobić nic, aby całkowicie zapobiec rozstępom podczas ciąży. Nie ma też cudownego kremu na rozstępy, który je usunie.

Oto kilka sposobów na zmniejszenie ryzyka pojawienia się rozstępów i zminimalizowanie ich widoczności:

  • Utrzymuj umiarkowany przyrost masy ciała (około 11 do 13 kg) i staraj się stopniowo przybierać na wadze w trakcie ciąży. Zdrowa dieta ciążowa na pewno pomoże.

  • Pij dużo wody.

  • Kontynuuj regularne ćwiczenia ciążowe.

  • Unikaj nadmiernej ekspozycji na słońce.

  • Aby zapobiec rozstępom na piersiach, noś dobrze dopasowany biustonosz podtrzymujący.

  • Mimo że stosowanie kremów i olejków może nie zapobiegać rozstępom, mogą one pomóc nawilżyć skórę i zapobiec jej swędzeniu – to objaw ciąży, który możesz zaobserwować w miarę rozciągania się skóry.

Czy można pozbyć się rozstępów po ciąży?

Rozstępy mogą nie zniknąć całkowicie, ale po zakończeniu ciąży mogą ostatecznie zblednąć do mniej zauważalnego, srebrnego koloru.

Uważaj na mylące stwierdzenia dotyczące kremów, balsamów i olejów, które obiecują usunięcie rozstępów lub zapobieganie im.

Niektóre kobiety rozważają zabiegi laserowe po konsultacji z lekarzami, ale pamiętaj, że zabieg ten jest zazwyczaj uważany za zabieg kosmetyczny, a co za tym idzie, ubezpieczenie może nie pokrywać jego kosztów.

Być może martwisz się o zmiany, które zachodzą w Twoim ciele podczas ciąży. Pamiętaj, że Twoje ciało wykonuje niesamowitą pracę, aby chronić malucha, zanim będzie gotów do poznania świata. Te blizny to dowód na to, że to zadanie zostało przez Ciebie wykonane.

Zgoda na pliki cookie