30 tydzień ciąży

30. tydzień ciąży stanowi ważny kamień milowy w pięknej podróży, jaką jest ciąża. Do planowanego terminu porodu pozostaje już tylko 10 tygodni, co oznacza, że spotkanie z maleństwem zbliża się wielkimi krokami. Do tego momentu czeka Cię jednak jeszcze wiele przeżyć i zmian. Przeczytaj nasz artykuł, żeby dowiedzieć się, na jakim etapie jest teraz rozwój dziecka, poznaj sposoby na niektóre uciążliwe dolegliwości, które mogą doskwierać Ci w 30. tygodniu ciąży oraz wskazówki, dzięki którym dalsza jej część upłynie pod znakiem harmonii i radosnych przygotowań.

30. tydzień ciąży - aktualności

Oto kilka ciekawostek i przydatnych informacji na temat 30. tygodnia ciąży:

 • W 30. tygodniu ciąży wielkość dziecka porównać można do główki kapusty.

 • Lanugo, czyli ultra delikatny meszek płodowy pokrywający ciało dziecka, zaczyna zanikać, za to na jego główce pojawia się coraz więcej włosów.

 • Skurcze przepowiadające (Braxtona-Hicksa) w 30. tygodniu ciąży (i w dalszej części trzeciego trymestru) stanowią trening organizmu przygotowującego się do porodu. Informacje zawarte w niniejszym artykule pomogą Ci odróżnić skurcze przepowiadające od skurczów porodowych.

 • 30. tydzień ciąży to dobry moment na zrobienie rozeznania odnośnie najlepszych produktów dla niemowląt.

Nie podjęliście jeszcze ostatecznej decyzji odnośnie imienia Waszego dziecka? W takim razie koniecznie wypróbujcie nasz generator imion dla dzieci i pozwólcie się zainspirować.

POWIĄZANY PROGRAM CIĄŻOWY

Znajdź imię dla dziecka

Generator imienia dla dziecka

Filtruj według płci:

Dziewczynka

Chłopiec

Dla obu płci

Filtruj według motywy:

Archaiczny

Religijny

Urocze

Kwiaty

30. tydzień ciąży: rozwój dziecka

Przeczytaj poniższe informacje, by dowiedzieć się, jak kształtuje się rozwój dziecka w 30. tygodniu ciąży:

 • Rytmiczne drgania, które możesz czasem odczuwać w brzuchu, to czkawka Twojego maluszka! Czkawka dziecka w łonie matki to powszechne zjawisko, które w żadnym wypadku nie stanowi powodu do niepokoju.

 • W 30. tygodniu ciąży dziecko potrafi już otwierać i zamykać oczy, co więcej, na tym etapie wyczuwa już zmiany w natężeniu światła, które przenika do niego ze świata zewnętrznego.

 • Meszek pokrywający skórę dziecka zwany lanugo, zaczyna zanikać mniej więcej na tym etapie ciąży. Co ciekawe, niektóre dzieci rodzą się z niewielkimi pozostałościami po lanugo na ramionach, plecach lub uszach.

 • A propos włosów: czy wiesz, że niektóre dzieci już od urodzenia mają bujną czuprynę? W 30. tygodniu ciąży włosy na głowie dziecka zaczynają rosnąć i gęstnieć. Pewnie nie możesz się już doczekać, by pogłaskać swoje maleństwo po (mniej lub bardziej) kosmatej główce!

 • Jeśli jesteś w 30. tygodniu ciąży bliźniaczej, przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się więcej na temat wagi dzieci i innych ciekawostek na temat podwójnego czy potrójnego szczęścia.

30. tydzień ciąży – który to miesiąc, który to trymestr?

Jeśli straciłaś rachubę i zachodzisz w głowę, ile to już miesięcy minęło od początku Twojej ciąży – spieszymy z odpowiedzią!

Choć tygodnie ciąży można podzielić na miesiące na kilka różnych sposobów, 30. tydzień ciąży to jednoznacznie siódmy miesiąc i trzeci, ostatni trymestr ciąży.

Jak duże jest Twoje dziecko w 30. tygodniu ciąży?

Na pewno chciałabyś się dowiedzieć, ile waży dziecko w 30. tygodniu ciąży.

Otóż wielkość dziecka na tym etapie można porównać do główki kapusty.

Jeżeli zaś chodzi o jego wymiary, w 30. tygodniu ciąży waga dziecka oscyluje wokół 1.4 kg, a jego długość z wyprostowanymi nóżkami wynosi około 39 cm.

30. tydzień ciąży: jak wygląda dziecko?

Dzięki poniższej ilustracji łatwiej Ci będzie wyobrazić sobie ułożenie dziecka w 30. tygodniu ciąży. Pamiętaj jednak, że na tym etapie dziecko może przybierać różne pozycje, które do czasu porodu mogą się jeszcze wielokrotnie zmienić.

Ciało mamy w 30. tygodniu ciąży

Zbliżający się termin porodu, może sprawić, że czasem będziesz odczuwać stres lub niepokój związany z porodem i czekającymi Cię wyzwaniami. Bardzo ważne jest jednak, by uczucia te nie zdominowały Twojego nastroju – dbanie o harmonię umysłu, ciała i duszy są kluczowe na tym etapie ciąży. Jednym ze sposobów na zatroszczenie się o siebie, jest stosowanie technik relaksacyjnych, które łagodzą napięcie i pomagają przywrócić spokój ducha. Warto wypróbować kilka z nich i przekonać się, która z nich jest najskuteczniejsza.

Inne sposoby na wyciszenie i relaks podczas ciąży to ciążowy masaż, słuchanie muzyki z zamkniętymi oczami lub uprawianie prenatalnej jogi.

Jeśli wypróbowałaś wszystkie powyższe sposoby, lecz żaden z nich nie załagodził Twojego stresu, poproś swojego lekarza o dodatkowe porady i pamiętaj, żeby podzielić się swoimi uczuciami z bliskimi.

30. tydzień ciąży: objawy ciąży

Oto niektóre z objawów, których możesz doświadczać w 30. tygodniu ciąży:

 • Skurcze Braxtona-Hicksa. Jeżeli odczuwasz skurcze w dole brzucha około 30. tygodnia ciąży, mogą to być tak zwane skurcze Braxtona-Hicksa zwane również skurczami przepowiadającymi. Pomagają one przygotować się do „wielkiego dnia”, nie są jednak oznaką rozpoczynającego się porodu. Mogą występować częściej, gdy jesteś zmęczona lub odwodniona i zwykle pojawiają się po południu lub wieczorem. Skurcze Braxtona-Hicksa w miarę zbliżania się terminu porodu mogą stawać się coraz silniejsze, przez co czasem możesz mieć wątpliwości, czy doświadczasz skurczów przepowiadających czy skurczów porodowych.

 • Jeśli masz twardy brzuch i odczuwasz skurcze w 30 tygodniu ciąży, lecz nie masz pewności czy są to skurcze Braxtona-Hicksa, prawdziwe skurcze porodowe czy też inny objaw – skontaktuj się z lekarzem. Niezwłoczna konsultacja lekarska konieczna jest także w przypadku krwawienia z pochwy, tępego bólu pleców lub bólu brzucha, który z czasem się nasila – mogą to być niestety objawy przedwczesnego porodu lub innych dolegliwości wymagających pomocy lekarskiej.

 • Swędząca skóra. Waga matki w 30. tygodniu ciąży wciąż intensywnie rośnie, a rozciągająca się skóra podczas ciąży często przesusza się i swędzi. Żeby załagodzić te objawy, pamiętaj o regularnym wklepywaniu w skórę balsamu nawilżającego i pij dużo wody. Przeczytaj także nasz artykuł na temat rozstępów pojawiających się podczas ciąży, w którym znajdziesz dodatkowe wskazówki.

 • Duszności. Podczas ciąży powiększająca się macica sprawia, że narządy wewnętrzne przesuwają się w kierunku przepony i płuc, co może spowodować duszności. W ostatnim miesiącu ciąży oddychanie znów stanie się nieco łatwiejsze, gdy macica obniży się, a dziecko przesunie się w stronę kanału rodnego zmniejszając nacisk na płuca. Do tego czasu poruszaj się powoli i siedź prosto, żeby zapewnić płucom dodatkową przestrzeń do rozszerzenia się. Jeśli odczuwasz bóle w klatce piersiowej lub masz poważne problemy z oddychaniem, natychmiast skonsultuj się z lekarzem, ponieważ są objawy, które mogą wymagać pomocy medycznej.

Zastanawiasz się, jakie objawy odczuwane w okolicach 30. tygodnia ciąży wskazują na płeć dziecka? Pamiętaj, że zgadywanki tego typu należy traktować jako zabawę – badania wykazały bowiem, że objawy ciąży nie są związane z płcią dziecka. Jeżeli mimo to chcesz dostarczyć sobie trochę rozrywki (a lekarz nie był jeszcze w stanie określić płci Twojego maluszka na badaniu USG), przeczytaj nasz artykuł na temat sposobów na odgadnięcie płci dziecka.

POWIĄZANY ARTYKUŁ

Kalendarz ciąży
31 tydzień ciąży

Wielkość brzucha w 30. tygodniu ciąży

Twoje dziecko wciąż intensywnie rośnie – w pozostałych tygodniach ciąży podwoi lub potroi swoją wagę, co uwidoczni się poprzez znaczny wzrost Twojego brzucha.

Warto wiedzieć, że wysokość dna macicy w 30. tygodniu ciąży wynosi mniej więcej 30 centymetrów (pomiar od kości łonowej do szczytu macicy).

30. tydzień ciąży: O czym warto pamiętać?

Może czas na krótką wycieczkę z partnerem? Albo na poszukiwanie douli? Oto kilka kwestii, które warto rozważyć w 30. tygodniu ciąży:

 • Jeśli lekarz wyrazi zgodę, w 30. tygodniu ciąży wciąż możesz bezpiecznie podróżować. Zanim na świecie pojawi się Wasz dzidziuś, warto rozważyć wyjazd z partnerem na tzw. babymoon lub wycieczkę z przyjaciółmi. Zapoznaj się z naszym artykułem na temat podróżowania w czasie ciąży, by uzyskać porady i wskazówki dotyczące tego tematu. Jeśli Twoje plany obejmują podróż samolotem, koniecznie sprawdź przepisy wybranych linii lotniczych i poproś o zielone światło swojego lekarza.

 • Pamiętaj, o kluczowym znaczeniu dobrze zbilansowanej, pożywnej diety przez cały okres ciąży. Jednym z najważniejszych składników odżywczych jest wapń: minerał, który pomaga budować kości i zęby dziecka. Warto wiedzieć, iż Twoje dzienne zapotrzebowanie na wapń wynosi teraz około 1000 mg. Produkty mleczne, wzbogacone płatki zbożowe i soki, migdały i ciemne, liściaste warzywa są doskonałym źródłem wapnia, ale warto poprosić lekarza o więcej wskazówek dotyczących dostarczania odpowiedniej ilości wapnia w czasie ciąży.

 • Jeśli chodzi o ruchy dziecka w 30. tygodniu ciąży, powinnaś odczuwać mniej więcej taką samą ilość ruchów każdego dnia. Niektórzy lekarze zalecają rozpoczęcie „liczenia kopnięć" od około 30. tygodnia ciąży. Zapytaj swojego lekarza, czy w Twoim przypadku wymagane jest tego rodzaju monitorowanie ruchów dziecka. Lekarz będzie również w stanie udzielić wskazówek dotyczących sposobu wykonywania tych pomiarów. Jedną z metod jest określenie stałej pory dnia (kiedy dziecko jest zwykle najbardziej aktywne) i policzenie liczby ruchów, odczuwanych w przeciągu dwóch godzin. Pamiętaj, że mniejsza ilość ruchów nie musi oznaczać, że coś jest nie tak; Twoje dziecko może po prostu spać! Porozmawiaj ze swoim lekarzem, jeśli masz jakiekolwiek pytania lub wątpliwości.

 • Organizatorzy Twojego baby shower nalegają, żebyś podała im szczegółową listę prezentów, jakie chciałabyś otrzymać? To zupełnie zrozumiałe, gdyż mogą chcieć dołączyć ją do zaproszeń, które należy rozesłać z odpowiednim wyprzedzeniem. Zapoznaj się z naszą listą kontrolną dotyczącą wyprawki dla noworodka i prezentów na baby shower i upewnij się, że o niczym nie zapomniałaś.

 • Jeśli zastanawiasz się nad skorzystaniem z profesjonalnego wsparcia podczas porodu, nadszedł czas, by rozpocząć poszukiwania i rozmowy z potencjalnymi kandydatkami na towarzyszącą Ci doulę. Doula to osoba, która wspiera kobiety ciężarne dbając o ich komfort przed, w trakcie i po porodzie.

Wskazówka dla przyszłych Tatusiów

Trzeci trymestr ciąży to czas, w którym wraz ze swoją partnerką kompletujecie meble i akcesoria, które będą potrzebne, gdy Wasze maleństwo pojawi się na świecie. Ogromny wybór fotelików samochodowych czy łóżeczek może przyprawiać o zawrót głowy, dlatego warto poczytać w Internecie opinie rodziców i poprosić znajomych o polecenie sprawdzonych  produktów, żeby nieco ułatwić sobie podjęcie decyzji.

 

30. tydzień ciąży: Zapytaj swojego lekarza

Oto kilka pytań, które możesz zadać swojemu lekarzowi podczas badania kontrolnego w 30. tygodniu ciąży lub kiedykolwiek, gdy dopadną Cię wątpliwości.

 • Kiedy dziecko otrzyma szczepionkę DtaP? Szczepionka ta pomaga chronić noworodka przed zachorowaniem na krztusiec.

 • Do kogo mogę się zwrócić, gdy lekarz prowadzący ciążę jest niedostępny lub jest na urlopie?

 • Czy powinnam napisać planu porodu?

 • Na jakie znaki ostrzegawcze powinnam zwracać uwagę w trzecim trymestrze ciąży, jeśli zdiagnozowano u mnie łożysko przodujące i jakie jest prawdopodobieństwo porodu przez cesarskie cięcie?

 • Co oznacza twardnienie brzucha, ból w pachwinach, kłucie lub ból w dole brzucha w 30. tygodniu ciąży? Co należy zrobić w przypadku powyższych dolegliwości?

 • Czy warto wykonać USG 3D w 30. tygodniu ciąży?

 • Co oznacza rozwolnienie w 30. tygodniu ciąży?

 • Jakie szanse na przeżycie ma wcześniak urodzony w 30. tygodniu ciąży?

 • Kiedy wiadomo, że zbliża się poród?

 • Jakich środków ostrożności wymaga dbanie o ciążę w przypadku skróconej szyjki macicy w 30. tygodniu ciąży?

CZĘSTO ZADAWANE PYTANIA

W 30. tygodniu ciąży główne etapy rozwoju dziecka są już zakończone. Chociaż maluch jest już w pełni ukształtowany, nadal musi przybierać na wadze i przygotowywać się do życia w świecie zewnętrznym. Poród w 30. tygodniu ciąży, uznaje się za poród przedwczesny. Wcześniaki są niestety są bardziej narażone na problemy zdrowotne, ponieważ ich rozwój nie jest na tym etapie w pełni zakończony.

W zależności od stanu zdrowia, wcześniak musi spędzić pewien czas na oddziale neonatologicznym, żeby otrzymać specjalistyczną opiekę. Pracownicy szpitala każdy indywidualny przypadek omawiają z rodzicami dziecka, by przygotować ich do opieki nad noworodkiem urodzonym przed terminem.

30. tydzień ciąży: lista kontrolna

Oto lista rzeczy, którymi warto zająć się w ciągu najbliższych kilku tygodni:

 • Zastanówcie się, komu chcecie powierzyć opiekę nad dzieckiem, gdy obydwoje wrócicie już do pracy. Warto zrobić rozeznanie, odwiedzić kilka okolicznych żłobków, przejrzeć ofertę dostępnych niań lub wstępnie porozmawiać z babcią, która podjęłaby się tego zadania. Warto poprosić lekarza, a także przyjaciół i bliskich o rekomendacje. Pamiętaj, że informacje, które uda Wam się teraz zebrać, oszczędzą Wam wysiłku w czasie, gdy będziecie pochłonięci opieką nad dzieckiem.

 • Przyjaciele i członkowie rodziny mogą zaoferować Wam przejęcie pewnych obowiązków na czas Waszego pobytu w szpitalu i pierwszych dni lub tygodni po powrocie. Przygotujcie listę zadań, które chcielibyście oddelegować i ustalcie, kto może je przejąć. Twoja lista może zawierać zadania takie jak gotowanie posiłków, które można zamrozić na później, opiekę nad starszymi dziećmi, zakupy spożywcze lub opiekę nad zwierzętami domowymi.

 • Jeśli macie samochód, będziecie potrzebować bezpiecznego fotelika samochodowego dla dziecka na czas powrotu ze szpitala do domu i każdej kolejnej podróży samochodem. Warto już teraz zapoznać się z ofertą i wkrótce dokonać zakupu, tak by mieć wystarczająco dużo czasu na prawidłowe zamontowanie fotelika (tyłem do kierunku jazdy) na tylnym siedzeniu samochodu.

 • Jeśli zastanawiasz się „Czy 30. tydzień ciąży to za wcześnie na sesję ciążową?", to odpowiedź brzmi: nie! Zadbaj o piękne zdjęcia z tego etapu ciąży, żeby mieć cenną pamiątkę i zdjęcia do wysłania bliskim.

Jak powstał ten artykuł? Informacje zawarte w niniejszym artykule oparte są na poradach ekspertów publikowanych w wiarygodnych źródłach medycznych i rządowych: takich jak Amerykańska Akademia Pediatrii i Amerykańskie Kolegium Położników i Ginekologów. Treści udostępnione na tej stronie nie powinny zastępować profesjonalnej opieki lekarskiej. Zawsze konsultuj się z personelem medycznym w celu uzyskania pełnej diagnozy i ewentualnego leczenia.

Zgoda na pliki cookie