30 tydzień ciąży

30. tydzień ciąży: Rozwój Twojego dziecka

Jego mózg zaczyna teraz przybierać charakterystyczną, pomarszczoną strukturę powierzchni. Te pomarszczenia noszą nazwę zwojów mózgowych. Sprawiają one, że w mózgu może pomieścić się więcej komórek.

Robimy postępy. Mózg Twojego dziecka kontynuuje swój niewiarygodny rozwój. W tym tygodniu mózg zaczyna przybierać charakterystyczną, pomarszczoną strukturę powierzchni. Te pomarszczenia noszą nazwę zwojów mózgowych. Sprawiają one, że w mózgu może pomieścić się więcej komórek. Lanugo, czyli ultradelikatny meszek płodowy pokrywający ciało Twojego dziecka, zaczyna zanikać.

Wspólny posiłek. Wapń z mleka jest bezpośrednio spożytkowywany na budowę kości dziecka. Podobnie żelazo z witamin prenatalnych oraz bogatych w ten pierwiastek artykułów żywnościowych, które spożywasz, tworzy zapas, wystarczający dziecku aż do momentu, gdy osiągnie wiek sześciu – dziewięciu miesięcy. Białko ma teraz również kluczowe znaczenie, ponieważ wspiera zdrowy rozwój komórek w całym ciele dziecka.

pregnancy week 30 fetus

POWIĄZANY PROGRAM CIĄŻOWY

Znajdź imię dla dziecka

Generator imienia dla dziecka

Filtruj według płci:

Dziewczynka

Chłopiec

Dla obu płci

Filtruj według motywy:

Archaiczny

Religijny

Urocze

Kwiaty

30. tydzień ciąży: Twoje symptomy

Siódmy miesiąc – czas świądu. Rozciągająca się skóra na brzuchu może zacząć swędzieć. To swędzenie to kolejny normalny efekt uboczny ciąży, jednak pamiętaj, że drapanie się może tylko pogorszyć sprawę. Zamiast tego spróbuj masować delikatnie brzuch balsamem nawilżającym.

Poszukiwania odpowiedniego lekarza. Nie jest za wcześnie, aby zacząć szukać pediatry, lekarza rodzinnego lub pielęgniarki dla Twojego dziecka.–Właściwie, im wcześniej, tym lepiej. Ważne jest, by znaleźć specjalistę, przy którym będziesz czuć się komfortowo, ponieważ będziesz widywać go dosyć często (szczególnie w pierwszym roku życia dziecka). Zapytaj swoich znajomych, kogo polecają, i znajdź czas, aby sprawdzić każdego kandydata.

Czy wiesz, że…? Twoje dziecko zaczyna mocno przybierać na masie. W pozostałych tygodniach ciąży podwoi lub potroi swoją wagę! W związku z tym, jest to okres ciąży, w którym i Ty najbardziej zwiększysz masę ciała.

Czy chcesz otrzymywać e-maile z informacjami, co Cię czeka w nadchodzących tygodniach ciąży? Nie przegap żadnych przydatnych wskazówek dotyczących Twojego dziecka – zarejestruj się tutaj już teraz.

30 tydzień ciąży: Your Checklist

  • Spożywaj produkty bogate w wapno, żelazo i białko, żeby wspomagać rozwój dziecka.

  • Masuj swędzącą skórę brzucha balsamem. Drapanie tylko nasili swędzenie.

  • Chodź do szkoły rodzenia i wykonuj zalecane ćwiczenia.

  • Zarejestruj się, żeby otrzymywać cotygodniowe porady ciążowe.

Zgoda na pliki cookie