40 tydzień ciąży

40. tydzień ciąży: Rozwój Twojego dziecka

Gdy Ty oczekujesz nowego członka rodziny już w tym tygodniu, Twój potomek może zechcieć spędzić kilka dni lub (ojej!) tygodni w przytulnym wnętrzu Twojego brzucha. W takim przypadku lekarz będzie ściśle monitorował przyrost masy ciała dziecka i jego tolerancję na skurcze.

Własny plan. Gdy Ty oczekujesz nowego członka rodziny już w tym tygodniu, Twój potomek może zechcieć spędzić kilka dni lub (ojej!) tygodni w przytulnym wnętrzu Twojego brzucha. W takim przypadku lekarz będzie ściśle monitorował przyrost masy ciała dziecka i jego tolerancję na skurcze.

Ciasno tu. Maleństwo znajduje się w mocno skulonej pozycji w Twoim łonie. Jeżeli ułożone jest do porodu pośladkowego (stopami lub pupą w dół), lekarz może spróbować je obrócić. Jeżeli to się nie uda, może on omówić z Tobą kwestię cesarskiego cięcia.

Pyzaty cherubinek. Twój Maluch osiągnął prawdopodobnie ostateczną porodową masę i długość ciała. Na piętnaście procent jego całkowitej wagi składa się teraz tkanka tłuszczowa, która pomoże dziecku utrzymać ciepłotę ciała w środowisku zewnętrznym. Narządy i układy organizmu dziecka również są gotowe do życia poza łonem matki. Twoje dziecko zmagazynowało skrobię w wątrobie, która zostanie przetworzona na glukozę po urodzeniu, i dysponuje także zapasami płynów. Niczym wielbłąd Twoje maleństwo jest gotowe na trudy porodu i oczekiwanie, zanim pojawi się mleko z piersi.

pregnancy week 40 fetus

POWIĄZANY PROGRAM CIĄŻOWY

Znajdź imię dla dziecka

Generator imienia dla dziecka

Filtruj według płci:

Dziewczynka

Chłopiec

Dla obu płci

Filtruj według motywy:

Archaiczny

Religijny

Urocze

Kwiaty

40. tydzień ciąży: Twoje symptomy

Ostatnie przyjemności. Dziecka nie uznaje się za przenoszone aż do 42. tygodnia ciąży. Chociaż nie możesz już się doczekać spotkania z nim twarzą w twarz, potraktuj te ostatnie dni jako okazję do sprawienia sobie drobnych przyjemności. Zrób sobie pedicure, obejrzyj film lub przeczytaj książkę od deski do deski. Gdy maleństwo przyjdzie na świat, będziesz na nogach 24 godziny na dobę i minie trochę czasu, zanim znajdziesz chwilę tylko dla siebie.

Zgadnij mój wiek. Po urodzeniu może okazać się, że faktyczny wiek dziecka różni się od obliczonego przez Ciebie na podstawie ostatniej miesiączki lub czasu poczęcia. Zaraz po porodzie pielęgniarka lub pediatra oszacują wiek ciążowy w oparciu o cechy fizyczne i rozwój neurologiczny. Porównanie tych dat może okazać się interesujące!

Czy wiesz, że…? Czekasz na pierwszy płacz dziecka? Może nie zdajesz sobie z tego sprawy, ale kanaliki łzowe noworodka stają się drożne dopiero, gdy osiągnie wiek ok. 1 miesiąca.

Szybka wskazówka dla mam. Udało Ci się’dotrwać do końca! Jak zorientować się, że poród się zaczął? Klasyczne oznaki to: regularne skurcze, które z czasem stają się coraz mocniejsze i dłuższe, śluzowa wydzielina z pochwy (nazywana „czopem śluzowym” lub „czopem porodowym”) oraz odejście wód (nazywane „przerwaniem błon płodowych”). Skonsultuj się z lekarzem, jeśli zauważysz te symptomy, ale pozostań w domu jak najdłużej!

Poród może zacząć się w każdej chwili. Powinnaś zacząć planować, co zabrać do szpitala na poród. Twoja torba do szpitala powinna czekać spakowana i gotowa do zabrania.

40 tydzień ciąży: Your Checklist

Zgoda na pliki cookie