36 tydzień ciąży

36. tydzień ciąży: Rozwój Twojego dziecka

Badania wykazały, że noworodki przedkładają dźwięk głosu matki ponad inne głosy. Udowodniono również, że u noworodków występują preferencje związane z piosenką, którą słyszały wielokrotnie, pozostając w łonie matki.

Cóż za przemiły głos. Badania wykazały, że noworodki przedkładają dźwięk głosu matki ponad inne głosy. W badaniach udowodniono również, że u noworodków występują preferencje związane z piosenką, którą słyszały wielokrotnie, pozostając w łonie matki. Nie jest za późno, aby zacząć: wybierz określoną porę każdego dnia, aby włączyć ulubioną płytę CD lub kasetę, śpiewać ukochaną piosenkę lub czytać dziecku bajkę.

Niesamowicie elastyczna czaszka. Głowa Twojego dziecka ma odpowiednią konstrukcję, która pozwoli mu przejść przez szyjkę macicy i miednicę. Kości czaszki Twojego maleństwa jeszcze się nie zrosły; ich luźna struktura ułatwi mu przejście przez kanał porodowy bez uszczerbku zdrowotnego dla Ciebie i jego. Kości te stopniowo zrosną się w ciągu pierwszego roku życia.

pregnancy week 36 fetus

POWIĄZANY PROGRAM CIĄŻOWY

Znajdź imię dla dziecka

Generator imienia dla dziecka

Filtruj według płci:

Dziewczynka

Chłopiec

Dla obu płci

Filtruj według motywy:

Archaiczny

Religijny

Urocze

Kwiaty

36. tydzień ciąży: Twoje symptomy

Zwiększ częstotliwość wizyt kontrolnych. Większość lekarzy będzie chciała Cię widzieć u siebie co tydzień, począwszy od 36. tygodnia. Lekarz sprawdzi m.in. Twoje ciśnienie krwi przy każdej wizycie i upewni się, czy w moczu nie znajduje się białko. Wysokie ciśnienie krwi i białkomocz to potencjalne oznaki stanu przedrzucawkowego, który może stanowić zagrożenie dla Ciebie i dziecka.

Wielki świat. Twoja macica jest teraz tysiąc razy większa niż pierwotnie, a Tobie najprawdopodobniej przybyło od ok. 11 do 13,5 kg. Ale nie martw się: przez kolejne cztery tygodnie zapewne przytyjesz już tylko jeden lub dwa kilo. Zasadniczo wiele kobiet w ogóle nie przybiera na masie w ostatnim miesiącu ciąży. Nie tylko Twoja macica może się powiększać. Nawet jeżeli obrzęk (medyczne określenie opuchlizny spowodowanej nadmiarem płynów) nie dokuczał Ci do tej chwili, w ostatnim miesiącu ciąży możesz zatrzymywać w organizmie więcej płynów.

Wrzuć na luz. Gdy tylko masz okazję, poświęcaj kilka minut na odpoczynek z uniesionymi stopami lub kładąc się na lewym boku. Obie pozycje poprawiają krążenie, wywołując cyrkulację płynu w kończynach. Pamiętaj: ograniczanie przyjmowanych płynów nie zmniejszy obrzęku. Nadal potrzebujesz co najmniej ośmiu szklanek wody dziennie, aby pozbyć się produktów przemiany materii poprzez nerki, opróżnić jelita i utrzymać objętość krwi.

Czy wiesz, że…? Wszystkie układy u dziecka są „funkcjonalne” z wyjątkiem trawienia. Ponieważ maleństwo odżywiało się przez pępowinę, jego żołądek i jelita nie miały jeszcze okazji do pracy. Układ pokarmowy ruszy w ciągu miesięcy bezpośrednio po urodzeniu.

Szybka wskazówka dla mam. Czy poród się zaczął? Jeżeli zauważasz sporadyczne zaciskanie lub podkurczanie macicy, jest więcej niż prawdopodobne, że chodzi o skurcze Braxtona-Hicksa. Te „treningowe” skurcze służą przygotowaniu do prawdziwego porodu i ustaną po zmianie pozycji ciała, wypiciu napoju lub ciepłej kąpieli.

Choć do terminu porodu zostało jeszcze sporo czasu, pora zacząć pierwsze przygotowania i zaplanować m.in. co zabrać do szpitala na poród.

36 tydzień ciąży: Your Checklist

  • Nie przestawaj mówić do dziecka, śpiewać mu i czytać.

  • Umawiaj się na cotygodniowe wizyty kontrolne u ginekologa.

  • Jak najczęściej odpoczywaj, najlepiej z nogami w górze.

  • Zarejestruj się, żeby otrzymywać cotygodniowe porady ciążowe.

Zgoda na pliki cookie