9 tydzień ciąży

Twoje dziecko, obecnie oficjalnie zwane płodem, coraz mniej przypomina różową kropelkę, a coraz bardziej nabiera kształtu małego dzidziusia. Jego ogonek, który był obecny we wcześniejszych tygodniach, na tym etapie prawie zupełnie zanikł.

Drobne rysy twarzy nadal się rozwijają - nos i powieki stają się coraz bardziej wydatne. Głowa w porównaniu z ciałem jest nieproporcjonalnie duża, a na stopach widoczne są małe paluszki.

Tworzą się również narządy wewnętrzne, w tym układ pokarmowy i rozrodczy, co oznacza, że rozwijają się jelita, a także jądra lub jajniki. Teraz, gdy jesteś w dziewiątym tygodniu ciąży, Twoje maleństwo - dzięki niedawnemu rozwojowi mięśni -może wreszcie zacząć się poruszać. Musisz się jednak uzbroić w cierpliwość, gdyż ruchy te będą dla Ciebie wyczuwalne dopiero od drugiego trymestru.

Ciekawa jesteś, jakie zmiany czekają Cię w nadchodzących tygodniach? Pobierz nasz praktyczny poradnik, aby uzyskać przydatne porady i informacje na temat opieki prenatalnej, odżywiania, prawidłowego przyrostu masy ciała i wielu innych zagadnień związanych z ciążą.

POWIĄZANY ARTYKUŁ

Kalendarz ciąży
10 tydzień ciąży

POWIĄZANY PROGRAM CIĄŻOWY

Jakiej wielkości jest Twoje maleństwo w 9. tygodniu ciąży?

W wieku dziewięciu tygodni płódjest mniej więcejwielkości wiśni. Twój maluch może teraz mierzyć od 15 do 18 mm i ważyć około 2 gramów. Sprawdź poniższą ilustrację, aby łatwiej Ci było wyobrazić sobie zmiany zachodzące w Twoim brzuchu podczasdziewiątego tygodnia ciąży.

dziecko w 9 tygodniu ciąży

Ciało mamy podczas 9. tygodnia ciąży

Jednym z typowych objawów w dziewiątym tygodniu ciąży są zmiany w obrębie piersi. W tym czasie są one prawdopodobnie pełniejsze, cięższe i bardziej wrażliwe z powodu powiększenia gruczołów mlecznych i większej ilości tkanki tłuszczowej. Chociaż Twoje piersi będą najpewniej rosły przez całą ciążę, ich tkliwość zwykle ustępuje, gdy ciało przyzwyczai się do wysokiego poziomu hormonów ciążowych. Przeczytaj więcej o tkliwości piersi tutaj. Możesz także zauważyć, że żyły na piersiach wydają się teraz bardziej widoczne, gdyż zwiększa się ich ukrwienie, a brodawki i otoczki sutkowe mogą ciemnieć w wyniku zmian hormonalnych. To odpowiedni moment, aby porozmawiać z lekarzem o aktywności fizycznej w czasie ciąży. Jeżeli jesteś wielką miłośniczką sportu, konieczne może być wprowadzenie pewnych zmian do Twojej rutyny. Jeśli przed zajściem w ciążę nie byłaś zbyt aktywna, możesz zacząć od teraz, wybierając bezpieczną formę ruchu, która pomoże Ci zadbać o dobrą kondycję. Spacery, joga przeznaczona dla kobiet w ciąży, a także pływanie i aerobik wodny to doskonały wybór - nawet jeśli zaczynasz od zera. Propozycje te są idealne dla kobiet w ciąży, ponieważ są bezpieczne dla stawów. Ćwiczenia o umiarkowanej intensywności pomogą Ci zadbać o wzmocnienie mięśni i zwiększenie ogólnej wytrzymałości, co przyda Ci się także podczas porodu. Staraj się natomiast unikać sportów, które wymagają podskoków lub gwałtownych ruchów, gdyż mogą one nadmiernie obciążać stawy. Skonsultuj się z lekarzem, aby dowiedzieć się, jaki rodzaj ćwiczeń jest najbardziej odpowiedni dla Ciebie.

9. tydzień ciąży: Twoje symptomy

Oto niektóre z objawów, których możesz doświadczać w dziewiątym tygodniu ciąży:

  • Dodatkowe centymetry w talii. Twój brzuch w dziewiątym tygodniu ciąży nie jest jeszcze zaokrąglony, ale ubrania sprzed ciąży są już prawdopodobnie trochę za ciasne. Powodem jest pogrubiona talia, a także wzdęcia związane z - doskonale Ci znanymi - hormonami ciążowymi.

  • Plamienie. W pierwszym trymestrze delikatne plamienie jest naturalnym objawem. Jeśli zobaczysz więcej niż kilka kropli krwi, zadzwoń do swojego lekarza.

  • Łagodne skurcze macicy. Jest to czas dynamicznych zmian w Twoim ciele, których objawem może być także odczuwanie łagodnych skurczy macicy. Jeśli są one silne lub odczuwasz inny ból, na przykład w dolnej części pleców, skontaktuj się z lekarzem, aby wykluczyć jakiekolwiek komplikacje.

  • Poranne mdłości. Jeśli do tej pory nie doświadczyłaś porannych mdłości, możesz należeć do grona szczęściar, których ten powszechny objaw ciąży nie dotyczy. Jeżeli nudności ciążowe bardzo Ci doskwierają, jedz często mniejsze posiłki w ciągu dnia i pamiętaj, aby dbać o odpowiedni poziom nawodnienia.

  • Większy apetyt. Możesz zacząć czuć się trochę bardziej głodna niż zwykle, więc zadbaj o dodatkowe przekąski, pamiętając, że do dziennego zapotrzebowania kalorycznego sprzed ciąży wystarczy dodać około 300 kalorii. Doskonałym uzupełnieniem diety mogą być owoce, płatki zbożowe czy jogurt. Pobierz nasz przewodnik na temat ciążowej diety, aby uzyskać więcej przydatnych wskazówek.

  • Zachcianki i awersje pokarmowe. Twój zmysł węchu jest teraz wyostrzony, a smaki i zapachy, które wcześniej lubiłaś, mogą wydawać Ci się nieprzyjemne. Z drugiej strony możesz zauważyć u siebie zachcianki żywieniowe, jakich wcześniej nie miałaś. O ile wydają się zdrowe, możesz je śmiało zaspokajać. Pamiętaj, aby dbać o zbilansowaną, różnorodną dietę przez całą ciążę. Jeśli masz ochotę na rzeczy nienadające się do spożycia-takie, jak brud lub kreda, skontaktuj się ze swoim lekarzem.

  • Zmęczenie. Dzięki zwiększeniu poziomu hormonu progesteronu w pierwszym trymestrze możesz czuć się bardziej śpiąca niż zwykle. Odpoczywaj jak najwięcej w ciągu dnia - szczególnie, jeśli masz problemy ze snem w nocy.

  • Zmienny nastrój. Jeśli w jednym momencie masz szampański nastrój, a chwilę później jesteś zupełnie zagubiona, to wiedz, że jest to wątpliwa zasługa ciążowych zmian hormonalnych. Porozmawiaj z bliskimi o tym, co przeżywasz — może Ci to pomóc poczuć się trochę lepiej. Jeśli mimo to nie będziesz w stanie zapanować nad huśtawką nastrojów, poproś o pomoc swojego lekarza.

  • Częste oddawanie moczu. Tak, te dodatkowe wyprawy do toalety mogą nadal być częścią Twojej ciążowej codzienności, ponieważ rosnący płód sprawia, że macica wywiera nacisk na pęcherz. Parcie na pęcherz może być również spowodowane zwiększoną ilością krwi w organizmie, która sprawia, że Twoje nerki mają teraz dużo więcej pracy. W żadnym wypadku nie ograniczaj ilości spożywanej wody, ponieważ utrzymanie odpowiedniego poziomu nawodnienia jest bardzo ważne. Ułatwieniem może być natomiast skorzystanie z toalety bezpośrednio przed wyjściem z domu lub przed pójściem na długie spotkanie. Jeśli zauważysz pieczenie lub ból podczas oddawania moczu, skontaktuj się z lekarzem, ponieważ może to być oznaką infekcji dróg moczowych.

  • Trądzik. Jeśli trądzik pojawił się u Ciebie niedawno, lub jeśli w ostatnim czasie bardzo się nasilił, to może to być jeden z objawów ciąży. Przeczytaj, jak załagodzić niedoskonałości skórne w naszym artykule na temat trądziku ciążowego. Pamiętaj, że to jeden z tych uciążliwych objawów związanych z burzą hormonów, które powinny ustąpić wkrótce po narodzinach dziecka.

9. tydzień ciąży: Co warto rozważyć na tym etapie?

  • Upewnij się, że regularnie dopasowujesz odpowiedni rozmiar stanika, aby było Ci wygodnie przez cały czas trwania ciąży. Być może potrzebujesz specjalnych, ciążowych biustonoszy już teraz lub taka potrzeba pojawi się u Ciebie za kilka tygodni.

  • Jeśli do tej pory trzymałaś tę wiadomość w sekrecie, koniecznie przeczytaj nasze zabawne sposoby na podzielenie się wieścią o ciąży ze swoim partnerem – od lukrowego napisu na torcie, po włączenie do zabawy starszego rodzeństwa. Ciesz się chwilą!

  • W czasie ciąży eksperci zalecają ograniczenie kofeiny. Weź pod uwagę, że źródłem kofeiny jest nie tylko kawa, ale też herbata, niektóre napoje gazowane oraz czekolada. Spróbuj ograniczyć całkowite dzienne spożycie do 200 mg kofeiny – jest to mniej więcej tyle, ile zawiera kubek kawy o pojemności 350 ml.

  • W nadchodzących miesiącach możesz mieć wiele dodatkowych wydatków związanych z ciążą i zakupem wyprawki. Niektóre spośród potrzebnych Ci rzeczy możesz dostać z drugiej ręki od rodziny i przyjaciół lub jako prezent na baby shower. Dzięki tym miłym podarunkom będziesz mogła lepiej gospodarować własnym budżetem i przeznaczyć go na resztę niezbędnych przedmiotów.

  • Podpytaj bardziej doświadczonych rodziców z grona swoich znajomych, które elementy wyprawki są rzeczywiście niezbędne i warto w nie zainwestować. Na pewno chętnie Ci doradzą, na czym można zaoszczędzić lub co zupełnie pominąć. Dzięki ich wskazówkom i poradom opartym na własnym doświadczeniu o wiele łatwiej będzie Ci skompletować praktyczną wyprawkę dla Twojego maluszka.

  • Możesz porozmawiać ze swoim lekarzem o tym, jakie bezpłatne (lub w promocyjnych cenach) świadczenia zdrowotne są dostępne w Twojej okolicy.

  • Niech nie dziwi Cię fakt, że Twojego brzuszka jeszcze nie widać. Chociaż każda przyszła mama i każda ciąża jest wyjątkowa, u większości kobiet pierwsze ciążowe krągłości zaczynają pojawiać się dopiero po 13. tygodniu.

9. tydzień ciąży: Zapytaj swojego lekarza

Kiedy jest czas na USG? Pierwszym obowiązkowym USG jest badanie między 11. a 13. tygodniem ciąży, choć wiele przyszłych mam ma również wykonywane badanie ultrasonograficzne na pierwszej wizycie w trakcie ciąży, przed dziesiątymtygodniem.

  • Co może oznaczać nietypowy zapach z pochwy podczas ciąży? Kobiety w ciąży są bardziej podatne na infekcje intymne, więc wszelkie związane z tym obawy warto konsultować z lekarzem. Możesz również przeczytać więcej o upławach w ciąży tutaj.

  • Jak najlepiej zadbać o prawidłowe odżywianie, o pozyskiwanie odpowiednich substancji odżywczych i utrzymanie zdrowego przyrostu masy ciała podczas ciąży? Powiedz swojemu lekarzowi, jeśli cały czas czujesz się głodna lub jeśli poranne mdłości są tak silne, że uniemożliwiają Ci dostarczenie organizmowi odpowiedniej ilości pokarmu.

  • Jakie testy genetyczne mogą być przydatne w Twoim wypadku?

9. tydzień ciąży: Lista kontrolna

  • Dowiedz się, jakie badania obejmuje Twoje ubezpieczenie zdrowotne lub jak skorzytać z dodatkowych świadczeń, jeśli ich potrzebujesz.

  • Twój rejonowy gabinet ginekologiczny jest dobrym punktem wyjścia, jeśli chodzi o uzyskanie informacji na temat prowadzenia ciąży. Jeżeli szukasz dodatkowego źródła wiedzy, zapoznaj się z informatorem i ulotką dla kobiet w okresie ciąży, połogu i porodu udostępnionym na stronie Ministerstwa Zdrowia: https://www.gov.pl/web/zdrowie/informator-i-ulotka-dla-kobiet-w-okresie-ciazy-porodu-i-pologu.

  • Poproś swojego lekarza, aby dał Ci zielone światło odnośnie kontynuowania treningów lub polecił prostą formę aktywności fizycznej dla kobiet w ciąży.

  • Mimo, że nie znasz jeszcze płci swojego dziecka, możesz się świetnie bawić, korzystając z naszego generatora imion dla dzieci. Na wybór imienia dla swojego dziecka masz jeszcze mnóstwo czasu!

  • Zarejestruj się, żeby otrzymywać cotygodniowe porady ciążowe.

Jak powstał ten artykuł?
Informacje zawarte w niniejszym artykule oparte są na poradach ekspertów publikowanych w wiarygodnych źródłach medycznych i rządowych - takich, jak Amerykańska Akademia Pediatrii i Amerykańskie Kolegium Położników i Ginekologów. Treści udostępnione na tej stronie nie powinny zastępować profesjonalnej opieki lekarskiej. Zawsze konsultuj się z personelem medycznym w celu uzyskania pełnej diagnozy i ewentualnego leczenia.

Zgoda na pliki cookie