9 tydzień ciąży

9. tydzień ciąży: Rozwój Twojego dziecka

Ten etap jest krytyczny dla rozwoju rąk i nóg. Nogi uległy wydłużeniu i pojawiły się zalążki, które docelowo staną się palcami. Ramiona wydłużyły się i zaczęły zginać się w łokciach. Tworzy się również zasadnicza struktura dłoni z palcami i kciukiem.

Bez ogonka. Twoje dziecko, obecnie oficjalnie jako płód, coraz mniej przypomina różową bezkształtną masę po zaniknięciu ogonka.

Przyspieszenie wzrostu. Ten etap jest krytycznym okresem dla rozwoju rąk i nóg. Nogi uległy wydłużeniu i pojawiły się zalążki, które docelowo staną się palcami. W międzyczasie ramiona wydłużyły się i zaczęły zginać się w łokciach. Tworzy się również zasadnicza struktura dłoni z palcami i kciukiem. Wątroba, pęcherzyk żółciowy, śledziona i nadnercze dziecka przechodzą intensywny rozwój.

W ruchu. Dziewięć tygodni wyznacza początek okresu tańca! Twoje maleństwo zaczęło się żywiołowo poruszać, nawet w reakcji na bodźce z zewnątrz Twojego ciała. Postaraj się o cierpliwość: Musisz poczekać aż do drugiego trymestru, aby faktycznie wyczuwać te ruchy.

płód 9 tydzień

9. tydzień ciąży: Twoje symptomy

Przygotowanie do karmienia. Twoje piersi są prawdopodobnie pełniejsze, cięższe i tkliwe w dotyku. Chociaż będą dalej rosnąć przez całą ciążę, ich wrażliwość powinna ustać do końca czwartego miesiąca. Możesz także zacząć dostrzegać drobne białe grudki na aureolach (ciemnych obwódkach sutków). Gruczoły te, nazywane guzkami Montgomery’ego, będą wytwarzać olejki nawilżające Twoje sutki podczas karmienia.

Wpadaj na basen. Wielu ekspertów uważa pływanie za najlepszy rodzaj aktywności fizycznej dla ciężarnych kobiet, ponieważ ma łagodny wpływ na stawy. Relaksyna – hormon, który jest obecny teraz w Twoim ciele – sprawia, że Twoje stawy stają się luźne, umożliwiając rozszerzenie się miednicy w trakcie porodu. Chociaż będzie to przydatne podczas porodu, unikaj teraz wszelkich ćwiczeń nadmiernie obciążających stawy.

Czy wiesz, że…? Możesz jeszcze tego nie czuć, ale maleństwo zaczęło się poruszać! Ramiona Twojego dziecka uległy wydłużeniu i zaczęły zginać się w łokciach. Na jego dolnych kończynach pojawiły się zalążki, które przekształcą się w palce u stóp.

9 tydzień ciąży: Twoja lista zadań

  • Dowiedz się, co obejmuje Twoje ubezpieczenie zdrowotne i jak uzyskać opiekę, jeśli nie jesteś ubezpieczona.

  • Wybierz bezpieczne ćwiczenia, które będziesz mogła wykonywać w czasie ciąży – na przykład spacerowanie czy jogę.

  • Przygotuj się na to, że Twoje piersi wydadzą się pełniejsze, cięższe i wrażliwsze.

  • Zarejestruj się, żeby otrzymywać cotygodniowe porady ciążowe.