Jak wyglądają upławy w ciąży i co świadczy o chorobie?

Wiele przyszłych mam zastanawia się, czy upławy w ciąży są normalne i jak powinna wyglądać wydzielina z pochwy w czasie ciąży. W naszym artykule wyjaśnimy Ci, jakiego rodzaju śluz podczas ciąży nie powinien budzić obaw. Jeśli jednak masz jakiekolwiek wątpliwości, skontaktuj się z lekarzem.

Na początku ciąży ilość wydzieliny z pochwy wzrasta, a przed porodem możesz zauważyć u siebie śluz z domieszką krwi. Czasami kolor śluzu w ciąży lub jego nietypowy zapach mogą wskazywać na infekcję intymną. Przeczytaj dalszą część naszego artykułu, żeby dowiedzieć się o różnych rodzajach wydzieliny, którą możesz u siebie zauważyć podczas ciąży.

POWIĄZANY ARTYKUŁ

Objawy ciąży
Czy jestem w ciąży? Pierwsze, wczesne objawy ciąży

Kolor śluzu na początku ciąży

Jeżeli spodziewasz się dziecka, na pewno zastanawiasz się, jak wygląda śluz w ciąży i jaka jest jego funkcja.

Fizjologiczny śluz podczas ciąży to przezroczysty lub biały, bezwonny, ciągnący śluz, o lekko kleistej konsystencji. Po wyschnięciu na bieliźnie lub wkładce higienicznej wydzielina ta może mieć kolor jasnożółty.

Wzrost poziomu hormonów – estrogenu i progesteronu – oraz większe ukrwienie narządów płciowych sprawia, że wydzielina z pochwy w ciąży może być bardziej obfita, szczególnie podczas drugiego trymestru.

Dużo śluzu w ciąży chroni rosnące dziecko przed infekcjami – w ten sposób organizm dba o utrzymanie pochwy w czystości i oczyszczanie jej z martwych komórek.

Gdy ciąża jest już donoszona (po 37. tygodniu), gęsta wydzielina o galaretowatej konsystencji również nie stanowi powodu do obaw – sygnalizuje ona odejście tak zwanego czopu śluzowego, który zapobiega przedostawaniu się drobnoustrojów do rozwijającego się płodu. Więcej na ten temat przeczytasz w dalszej części naszego artykułu.

WYPRÓBUJ NASZE PROGRAMY CIĄŻOWE

Kalkulator przyrostu wagi w ciąży

Obserwuj spodziewany przyrost wagi w trakcie kolejnych tygodni ciąży

Wprowadź informacje na temat wagi:

To pole jest obowiązkowe.

To pole jest obowiązkowe.

To pole jest obowiązkowe.

Czy wydzielina z pochwy jest oznaką ciąży?

Upławy nie są na ogół oznaką ciąży, natomiast jednym z pierwszych jej objawów jest u niektórych kobiet lekkie plamienie zwane krwawieniem implantacyjnym. Pojawia się ono, gdy zapłodniona komórka jajowa zagnieżdża się w wyściółce macicy. Ze względu na to kolor śluzu na początku ciąży może być lekko różowy (ma on więc kolor jaśniejszy niż krew menstruacyjna). Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się więcej na temat wczesnych objawów ciąży.

Jeśli właśnie odkryłaś że jesteś w ciąży, sprawdź nasz kalkulator terminu porodu, żeby poznać szacunkową datę narodzin Twojego maluszka.

Co to jest śluz szyjkowy?

Śluz szyjkowy to nic innego, jak termin medyczny określający wszystkie rodzaje wydzieliny z pochwy (nie tylko tych pojawiających się podczas ciąży).

Są to przezroczyste lub mleczne upławy, które po raz pierwszy dają o sobie znać w okresie dojrzewania. Kolor, konsystencja i ilość śluzu szyjkowego mogą się różnić w zależności od fazy cyklu miesiączkowego. Pamiętaj, że większa niż zazwyczaj ilość wydzieliny podczas ciąży, jest całkowicie naturalnym objawem.

Jakie upławy w ciąży są niepokojące?

Niestety podczas ciąży jesteś bardziej narażona na infekcje intymne. Hormony ciążowe mogą zmieniać pH pochwy na zasadowe, co sprzyja infekcjom grzybicznym i bakteryjnym. Jeżeli śluz z pochwy w ciąży ma nietypowy kolor, zapach lub konsystencję, to może to być niestety oznaka infekcji, której w żadnym wypadku nie należy ignorować.

Objawy waginozy bakteryjnej, której przyczyną jest zmniejszenie ilości dobroczynnych bakterii w pochwie to nieprzyjemny, rybi zapach i szare, zielonkawe lub białe upławy.

Obrzęk, zaczerwienienie i świąd okolic warg sromowych, a także grudkowaty śluz w ciąży to objawy grzybicy pochwy. Jeśli zauważysz u siebie te lub inne niepokojące objawy, poinformuj o nich swojego lekarza, gdyż tylko on może dobrać odpowiednią dla Ciebie kurację. Pamiętaj, że nieleczone infekcje intymne mogą być niebezpieczne dla płodu i skutkować komplikacjami ciążowymi.

Upławy w ciąży – kiedy zgłosić się do lekarza?

Umów się na wizytę do lekarza, jeśli wydzielina w ciąży ma nietypowy kolor lub konsystencję, bądź nieprzyjemny zapach. Koniecznie skontaktuj się z lekarzem także wtedy, gdy odczuwasz świąd pochwy lub ból przy oddawanie moczu.

Wodnista wydzielina w ciąży lub śluz zabarwiony krwią, może oznaczać odejście wód płodowych lub wypadnięcie czopu śluzowego. Jeżeli ma to miejsce, zanim ciążę uznaje się za donoszoną, czyli (przed upływem 37. tygodnia ciąży), każdy z tych objawów może być oznaką przedwczesnego porodu. Jeżeli wodniste upławy w ciąży pojawią się wcześniej, niezwłocznie poinformuj o tym swojego lekarza i udaj się do szpitala na badanie.

Krwawienie z pochwy (inne niż sporadyczne lekkie plamienie lub krwawy śluz) może być niepokojące na każdym etapie ciąży i wymaga natychmiastowej konsultacji lekarskiej.

Jak zapobiegać infekcjom intymnym podczas ciąży?

Jedną z podstawowych zasad prawidłowej higieny intymnej jest podcieranie się papierem toaletowym, pamiętając o kierunku: od przodu do tyłu, żeby uniknąć wprowadzenia do pochwy bakterii kałowych.

Jeżeli upławy podczas ciąży są bardzo obfite, pomocne może być korzystanie z wkładek higienicznych (nie tamponów!) i podmywanie się w wannie lub pod prysznicem przy użyciu wody i delikatnego mydła.

Podczas ciąży noś bieliznę wykonaną z bawełny lub innych naturalnych materiałów, które zapewniają swobodny przepływ powietrza, unikaj natomiast noszenia zbyt obcisłej bielizny i spodni.

Jeśli wydzielina z pochwy w ciąży zaczyna mieć nieprzyjemny zapach, Twoim pierwszym pomysłem może być skorzystanie z produktów takich jak irygator do płukania pochwy, żeby to zamaskować. Nie jest to jednak zalecana metoda, zamiast tego porozmawiaj z lekarzem, który zaleci odpowiednie leczenie.

Czy istnieją inne rodzaje wydzieliny z pochwy, na które należy zwrócić uwagę?

Poniżej znajdziesz listę rodzajów wydzieliny z pochwy, które mogą się u Ciebie pojawić przed, w trakcie, a nawet po ciąży:

  • Śluz płodny. Ilość wydzieliny z pochwy zmienia się w trakcie cyklu miesiączkowego. Tuż przed owulacją (kiedy jesteś najbardziej płodna) śluz jest bardziej obfity i ma śliską, rozciągliwą konsystencję przypominającą białko jaja kurzego. Po owulacji ilość wydzieliny zmniejsza się, staje się ona biała i gęsta. Czasem dostrzeżenie tych zmian może wymagać obserwacji swojego organizmu – z pewnością łatwiej zauważają je kobiety, które przed zajściem w ciążę monitorowały swój cykl.

  • Korek śluzowy. Jest to gęsty śluz tworzący czop, który blokuje kanał szyjki macicy podczas ciąży, chroniąc dziecko przed infekcjami. Na krótko przed porodem (lub w trakcie porodu), szyjka macicy rozszerza się, a rozluźnienie mięśni narządów rodnych powoduje wydalenie korka śluzowego. Wydzielina ta ma postać gęstego, lepkiego, bezwonnego śluzu, który może być przezroczysty lub lekko zabarwiony na kolor różowy, kremowy lub brunatny.

  • Pęknięcie worka owodniowego i odejście wód. Worek owodniowy to wypełniony płynem owodniowym pęcherz, w którym znajduje się płód. Przepowiadające poród pęknięcie worka owodniowego powoduje odchodzenie wód płodowych. Ta wodnista wydzielina może „wylać się” w sporej ilości lub sączyć się małą stróżką (w zależności od stopnia rozwarcia szyjki macicy). Pamiętaj jednak, że odejście wód nie zawsze jest tak dramatyczne, jak w filmach: niektóre kobiety mogą go w ogóle nie zauważyć.

  • Odchody połogowe. Po urodzeniu dziecka i łożyska, czy to pochwowo, czy przez cesarskie cięcie, pojawia się wydzielina zwana odchodami połogowymi. Składa się ona z krwi i resztek poporodowych (czyli błony śluzowej) początkowo ma intensywny, czerwony kolor, który po jakimś czasie blednie do różowego, a ostatecznie upławy te stają się żółte lub białe. W przypadku porodu przez cesarskie cięcie, ilość wydzieliny może być nieco mniejsza niż w przypadku porodu naturalnego. Odchody połogowe powinny ustąpić wraz z zakończeniem połogu, czyli najpóźniej po 6 tygodniach.

Czas ciąży obfituje w piękne i ciekawe doświadczenia! Pobierz nasz podręczny przewodnik po ciąży, żeby dowiedzieć się więcej o tym, co czeka Ciebie i Twoje dziecko w ciągu najbliższych miesięcy.

Jak powstał ten artykuł? Informacje zawarte w niniejszym artykule oparte są na poradach ekspertów publikowanych w wiarygodnych źródłach medycznych i rządowych: takich jak Amerykańska Akademia Pediatrii i Amerykańskie Kolegium Położników i Ginekologów. Treści udostępnione na tej stronie nie powinny zastępować profesjonalnej opieki lekarskiej. Zawsze konsultuj się z personelem medycznym w celu uzyskania pełnej diagnozy i ewentualnego leczenia.

Zgoda na pliki cookie