Upławy w ciąży – charakterystyka oraz przyczyny

Błona śluzowa nie tylko pokrywa wnętrze jamy ustnej i nosowej, ale również wnętrze Twojej pochwy. Śluz wydzielany z pochwy nazywany jest upławy, lub wydzieliną pochwową. Wydzielina ta służy do nawilżania i oczyszczania pochwy. Upławy w ciąży ma dodatkowo funkcję ochronną – chroni rozwijające się dziecko przed infekcjami.

Jak wyglądają upławy w ciąży

Normalna wydzielina z pochwy w ciąży ma rzadką konsystencję i delikatny zapach – zwykle jest bezbarwna, chociaż może mieć biały albo białawy kolor, co możesz zaobserwować na bieliźnie czy papierze toaletowym.

Jak zmienia się upławy w ciąży

Pierwsze tygodnie ciąży oznaczają wiele zmian dla organizmu. Ilość i konsystencja wydzieliny z pochwy w ciąży będzie się zmieniać z dnia na dzień. Możesz zaobserwować zmiany ilości produkowanej wydzieliny. Według 43% kobiet ilość produkowanej wydzieliny z pochwy w ciąży wzrasta wraz z jej rozwojem i może się zwiększać nawet do dnia porodu – niekiedy staje się dość obfita.

POWIĄZANY ARTYKUŁ

Objawy ciąży
Czy jestem w ciąży? Pierwsze, wczesne objawy ciąży

Upławy w ciąży - Kiedy zgłosić się do lekarza

Zwiększenie ilości produkowanej wydzieliny z pochwy w ciąży to zupełnie normalny objaw. Jednak należy udać się do lekarza:

  • Kiedy wydzielina nagle się zmieni się jej kolor

(stanie się żółta, zielona albo szara), zapach (silny albo nieprzyjemny), ilość albo konsystencja albo gdy podczas upławów odczuwasz ból, swędzenie lub pieczenie. Mogą to być objawy m.in. infekcji albo wyciekania płynu owodniowego.

  • Kiedy pojawi się niewielkie krwawienie

Plamienie podczas ciąży nie jest nietypowym objawem, zwłaszcza na jej początkowych etapach. Zwykle nie stanowi ono powodu do zmartwień (powinnaś jednak natychmiast udać się do lekarza).

Upławy w ciąży - Jak zapewnić sobie poczucie świeżości

Niektóre kobiety, dla których wydzielina z pochwy w ciąży jest kłopotliwa,  stosują wkładki chroniące bieliznę i pomagające zachować świeżość i czystość na co dzień. Wkładki Discreet są tak cienkie i delikatne, że zapomnisz, że je nosisz. Podziel się swoimi radami

Chcemy poznać Twoje zdanie. Może masz wskazówki, które okażą się pomocne dla innych kobiet w ciąży?

Zgoda na pliki cookie