Drugi trymestr ciąży: 14.–27. tydzień
Dla wielu przyszłych mam 2 trymestr ciąży to najprzyjemniejszy okres ciąży. Poranne mdłości prawdopodobnie już ustąpiły, a brzuch nie jest jeszcze tak duży, aby przeszkadzał w codziennych czynnościach czy powodował ból pleców. Mogą występować drobne dolegliwości, takie jak zawroty głowy i ból w więzadle obłym. Przy odrobinie szczęścia szybko o nich zapomnisz, dzięki zastrzykowi energii, który poczujesz w tym czasie. Tymczasem maluszek nadal rośnie i rozwija się. Zobacz, czego możesz spodziewać się pomiędzy 14. a 27. tygodniem ciąży.
Jak długo trwa drugi trymestr?
Drugi trymestr twa od 14. do 27. tygodnia ciąży, czyli 14 tygodni lub około trzy i pół miesiąca.
POWIĄZANY PROGRAM CIĄŻOWY
Generator imienia dla dziecka
Filtruj według płci:
Filtruj według motywy:
Rozwój dziecka w drugim trymestrze
W 2 trymestrze ciąży dziecko kontynuuje swój rozwój na podstawach zbudowanych w pierwszym trymestrze. Maluch wielkości nektarynki rośnie do rozmiaru kalafiora — ten gwałtowny wzrost będzie bardziej widoczny dla świata zewnętrznego, gdy brzuch się zaokrągli. Każdy tydzień ciąży to nowe wydarzenia w życiu mamy i maluszka. Oto najważniejsze z nich:
14. tydzień: Ssanie i połykanie
Około 14. tygodnia ciąży Twój maluch zaczyna ćwiczyć ssanie i połykanie, a w ciągu najbliższych kilku tygodni może zacząć ssać kciuk!
16. tydzień: Pierwsze ruchy
Od około 16. tygodnia do 18. tygodnia ciąży, lub nieco później, możesz poczuć delikatne łaskotanie w brzuchu, gdy maluszek obraca się lub robi fikołki w płynie owodniowym. Jeśli to Twoja pierwsza ciąża, rozpoznanie ruchów dziecka może zająć Ci nieco dłużej. Po 19. tygodniu prawdopodobnie zauważysz, że kopnięcia i ruchy dziecka stają się mocniejsze. Maluch cały czas rośnie, ale nadal ma dużo miejsca do zabawy. W trzecim trymestrze w brzuchu zrobi się dużo ciaśniej.
17. tydzień: Maź płodowa
W 17 tygodniu ciąży, gruczoły w skórze dziecka wytwarzają tłustą substancję nazywaną mazią płodową. Pokrywa ona ciało maluszka i działa jako wodoodporna ochrona skóry.
22. tydzień: Mam już brwi
W 22 tygodniu ciąży, maleńkie brwi zaczynają być widoczne: są to drobne kępki włosków, lecz jeszcze bez pigmentu. Mimo że maluch ma jeszcze zamknięte oczka, może nimi poruszać pod powiekami.
23. tydzień: Słyszę dźwięki
Uszy są już w pełni rozwinięte, więc dziecko może reagować ruchem na Twój głos lub głośny dźwięk. To idealny czas, aby zacząć śpiewać maluszkowi lub wspólnie słuchać muzyki — pamiętaj, aby do niego mówić i opowiadać mu o tym, co robisz.
27. tydzień: Pierwsze uśmiechy
Już wkrótce Twoje dziecko może po raz pierwszy się uśmiechnąć. Maluchy podejmują pierwsze próby w brzuchu mamy około 27. tygodnia. Uśmiech najczęściej pojawia się, gdy dziecko śpi, często w fazie snu płytkiego (REM).
Czego oczekiwać w 2 trymestrze
Nie tylko Twoje dziecko jest bardzo zajęte! W tym trymestrze też będziesz miała wiele zajęć. W połowie ciąży, około 20. tygodnia, lekarz prawdopodobnie wykona badanie USG, aby sprawdzić stan zdrowia dziecka. Pamiętaj, żeby umówić się na wizytę, jeśli jeszcze tego nie zrobiłaś. Uwaga! Podczas tego badania możesz, dowiedzieć się, czy urodzisz chłopca czy dziewczynkę. Jeśli planujesz ogłoszenie płci dziecka podczas mini-przyjęcia, w naszych artykułach znajdziesz kilka pomysłów na ujawnienie płci maluszka.
W tym trymestrze brzuch i piersi staną się zdecydowanie większe. Prawdopodobnie wkrótce będziesz musiała poszukać ubrań ciążowych lub wygodnych spodni i bluzek. Nie zdziw się, jeśli konieczny okaże się większy biustonosz. Warto skorzystać z usług profesjonalnej brafitterki, która dopasuje wygodny stanik. Jeśli odczuwasz bolesność piersi, zasięgnij porady lekarza.
W drugim trymestrze ciąży możesz poczuć zastrzyk energii, który warto wykorzystać na rozpoczęcie lub kontynuowanie ćwiczeń. Najpierw jednak skonsultuj się z lekarzem, ale spacery, pływanie i joga ciążowa to dobre ćwiczenia. Drugi trymestr wykorzystaj również na zakup potrzebnych rzeczy oraz przygotowanie pokoiku i domu na przybycie dziecka.
Objawy w drugim trymestrze
Do objawów, które możesz odczuwać w 2 trymestrze, należą: nieżyt nosa, zawroty głowy, skurcze mięśni nóg, bóle pleców i zmiany skórne.
Zawroty głowy. Na tym etapie ciąży Twój układ krążenia przechodzi liczne zmiany: do głowy i górnej części ciała nie dopływa wystarczająca ilość krwi, co w efekcie może wywołać lekkie zawroty głowy. W takim przypadku, jeśli możesz, połóż się na boku. Aby zapobiec zawrotom głowy, nie śpiesz się podczas wstawania i zmieniania pozycji. Jeśli niepokoją Cię te objawy, zasięgnij porady lekarza.
Ból w więzadle obłym. Jeśli odczuwasz ból lub skurcze w pachwinie, możliwe, że przyczyną są zmiany w więzadle obłym. W miarę jak rośnie macica, podtrzymujące ją więzadła rozciągają się, powodując ból. Zazwyczaj ból w więzadle obłym nie jestem powodem do zmartwienia, ale jeśli jest intensywny lub nie ustępuje, skontaktuj się z lekarzem. Ból pachwiny lub brzucha może być oznaką potencjalnych komplikacji, dlatego warto spotkać się z lekarzem w celu wyeliminowania ewentualnych problemów. Inne objawy, które możesz obecnie odczuwać, to ból w okolicy biodra i miednicy.
Zmiany skórne. W drugim lub trzecim trymestrze Twoja skóra może zacząć się zmieniać. W ciąży organizm wytwarza więcej melaniny — pigmentu, który nadaje skórze barwę — dlaczego sutki mogą nabrać ciemniejszego koloru, a na twarzy mogą pojawić się ciemne plamki (fachowo zwane ostudą lub melanodermią). Możesz także zauważyć ciemną linię na skórze pomiędzy spojeniem łonowym a pępkiem o nazwie linea negra. Przebarwienia powoli znikną po porodzie. W miarę jak dziecko rośnie i brzuch robi się coraz większy, skóra może się wysuszać i swędzieć, a także mogą pojawić się rozstępy. Nie ma sprawdzonego środka na rozstępy, ale krem nawilżający złagodzi swędzenie.
Przybieranie na wadze i mdłości w 2 semestrze
Mamy nadzieję, że mdłości ustąpiły i powrócił apetyt, ale pamiętaj, że nie ma potrzeby jeść „za dwoje”. Potrzebujesz tylko około 300 dodatkowych kalorii dziennie — równowartość kanapki i szklanki mleka — dlatego najważniejsze jest, aby skupić się na zdrowej diecie zawierającej substancje odżywcze potrzebne mamie i dziecku. Dowiedz się więcej na temat zdrowego odżywiania w ciąży. Jeśli martwisz się, że za mało lub za dużo przybierasz na wadze, porozmawiaj ze swoim lekarzem, a więcej wskazówek na temat zdrowej diety znajdziesz tutaj.
W miarę jak będziesz przybierać na wadze, a brzuch będzie stawał się coraz bardziej widoczny, ludzie zaczną częściej zauważać, że jesteś w ciąży — jeśli jeszcze tego nie robią! Pamiętaj, że stopniowe przybieranie na wadze to ważny element drugiego i trzeciego trymestru oraz przypomnienie, że jesteś coraz bliżej spotkania ze swoim maluszkiem.
Często zadawane pytania w skrócie
W jakiej pozycji powinnam siedzieć w ciąży?
Nie musisz siedzieć w określonej pozycji — ważne, żeby Tobie i dziecku było wygodnie. Jeśli siedzisz przez dłuższy czas, np. w pracy, korzystaj z krzesła z regulacją oparcia, aby zapewnić podparcie dolnego odcinka kręgosłupa lub włóż pod plecy niewielką poduszkę. Aby zmniejszyć opuchliznę w nogach, używaj podnóżka lub innego przedmiotu, który pozwoli unieść stopy.
W jakiej pozycji powinna spać kobieta w ciąży?
Brzuch rośnie, więc coraz trudniej będzie Ci znaleźć wygodą pozycję do spania. Leżenie na brzuchu może być niewygodne, a gdy śpisz na plecach, dziecko uciska mięśnie pleców i kręgosłup. Dlatego prawdopodobnie najwygodniej Ci będzie w pozycji na boku z ugiętymi nogami.
Lista kontrolna w 2 trymestrze
Zastanów się nad wyborem imienia dla dziecka, a jeśli szukasz inspiracji, wypróbuj nasz generator imion.
Porozmawiaj z lekarzem o bezpiecznych ćwiczeniach w ciąży.
Umów się na wizytę z lekarzem na kontrolę ciąży i badanie USG. Możesz także zapytać lekarza o badania diagnostyczne, takie jak amniopunkcja.
Porozmawiaj z lekarzem o swoich preferencjach w związku z porodem.
Umów kwestię urlopu macierzyńskiego z pracodawcą.
Zarejestruj się, aby otrzymywać od nas więcej ciekawych i przydatnych informacji na temat ciąży wprost do swojej skrzynki pocztowej:
drugi trymestr ciazy - checklist