20. tydzień ciąży: Rozwój Twojego dziecka

Oprócz obracania się, nurkowania i kopania możesz odczuwać również rytmiczne drgnięcia. Większość dzieci dostaje czkawki w łonie matki, prawdopodobnie ze względu na skurcze niedojrzałej przepony. Nie ma się jednak czym martwić,–są całkowicie nieszkodliwe.

Zmysły. Mózg dziecka pracuje nadprogramowo, aby rozwinąć ośrodki nerwowe odpowiedzialne za zmysły. Gdy się pojawią, Twoje maleństwo będzie bardziej reagować na Twoją aktywność, dźwięki w otoczeniu, a nawet smak płynu owodniowego.

Mamo, mam czkawkę. Oprócz obracania się, nurkowania i kopania możesz odczuwać również rytmiczne drgnięcia. Większość dzieci dostaje czkawki w łonie matki, prawdopodobnie ze względu na skurcze niedojrzałej przepony. Nie ma się jednak czym martwić,–są całkowicie nieszkodliwe.

Zapuszczamy grzywkę. To nowe owłosienie to już nie lanugo; to autentyczne włoski. Niestety większość z nich wypadnie po ok. dwóch tygodniach od urodzenia. W innym miejscu głowy dziecka kości ucha wewnętrznego są już w pełni rozwinięte, a nos zaczyna nabierać kształtów.

pregnancy week 20 fetus

20. tydzień ciąży: Twoje symptomy

Przełomowy tydzień. Gratulacje–jesteś w połowie drogi! W 20. tygodniu Twoja macica osiągnęła rozmiar trzykrotnie większy od jej pierwotnej wysokości. Gdy lekarz zmierzy ją, prawdopodobnie stwierdzi, że jej górna część znajduje się teraz na poziomie Twojego pępka. Od tej chwili Twoja macica będzie rosnąć w przybliżeniu o jeden centymetr tygodniowo, aż do momentu przyjścia dziecka na świat.

Zaglądamy do środka. Na tym etapie Twój lekarz może zechcieć przeprowadzić badanie USG, aby sprawdzić, jak rozwija się dziecko, potwierdzić datę rozwiązania, wykluczyć określone wady rozwojowe i upewnić się co do stanu łożyska i pępowiny. Bez względu na to, czy chcesz znać płeć dziecka, ta kontrola może przybliżyć Ci fizycznie Twoje przyszłe rodzicielstwo.

Czy wiesz, że…? Czym są te rytmiczne drgania, które odczuwasz? Nie w pełni rozwinięta przepona dziecka może przechodzić skurcze powodujące czkawkę! Twojemu maleństwu dalej rosną włosy na głowie i brwi, jednak wszelkie owłosienie występujące przy urodzeniu najprawdopodobniej zastąpią nowe włosy w pierwszych tygodniach życia.

Szybka wskazówka dla mam: Jesteś w połowie drogi i zdecydowanie możesz już wyczuć, jak dziecko porusza się w łonie! Jeśli zaczynają Ci dokuczać hemoroidy (nabrzmiałe żyły w odbytnicy), pij dużo płynów, włącz więcej błonnika do diety i zachowaj aktywność fizyczną. Możesz także skonsultować się ze swoim lekarzem w sprawie bezpiecznych, wydawanych bez recepty kremów, które przyniosą Ci ulgę.

Czy chcesz otrzymywać e-maile z informacjami, co Cię czeka w nadchodzących tygodniach ciąży? Nie przegap żadnych przydatnych wskazówek dotyczących Twojego dziecka – zarejestruj się tutaj już teraz.

20 tydzień ciąży: Your Checklist

  • Świętuj – jesteś na półmetku!

  • Wykonaj badanie połówkowe (USG przeprowadzane w połowie ciąży).

  • Na badaniu USG spytaj o płeć dziecka (lub poinformuj lekarza, że wolisz poczekać na niespodziankę).

  • Zarejestruj się, żeby otrzymywać cotygodniowe porady ciążowe.