20 tydzień ciąży

20. tydzień ciąży: Rozwój dziecka

Gratulacje, dobrnęłaś do półmetka ciąży i masz wiele powodów do świętowania – zerknij na poniższą listę, aby poznać kilka z nich.

  • Twoje dziecko w 20 tygodniu ciąży coraz bardziej przypomina małego dzidziusia: rysy jego maleńkiej twarzy, w tym także nos, nabierają kształtu.

  • Jego odruch ssania jest coraz silniejszy i możliwe, że w tym tygodniu (lub już wkrótce) będzie już ssać swój kciuk.

  • Rozwój mózgu dziecka postępuje niezwykle dynamicznie, szczególnie w ośrodkach nerwowych odpowiedzialnych za zmysły.

  • Cykl snu i czuwania staje się coraz bardziej regularny. Maleństwo zaczyna reagować na dźwięki otoczenia – hałasy docierające z zewnątrz mogą go nawet obudzić.

  • W tym czasie tworzą się również warstwy skóry, która staje się coraz grubsza. Specjalna woskowa powłoka zwana mazią płodową zapewnia jej ochronę przed płynem owodniowym.

  • Około 20 tygodnia ciąży, układ pokarmowy Twojego dziecka zaczyna produkować zielonkawo-czarną, lepką substancję zwaną smółką, która będzie gromadzić się w jego jelitach przez resztę ciąży. Zazwyczaj dziecko wydala tę substancję wkrótce po narodzinach – dostrzeżesz ją w pierwszych pieluszkach swojego noworodka.

POWIĄZANY PROGRAM CIĄŻOWY

Znajdź imię dla dziecka

Generator imienia dla dziecka

Filtruj według płci:

Dziewczynka

Chłopiec

Dla obu płci

Filtruj według motywy:

Archaiczny

Religijny

Urocze

Kwiaty

Jak duże jest Twoje dziecko w 20. tygodniu ciąży?

Pewnie zastanawiasz się, ile waży i mierzy dziecko na tym etapie ciąży.

Wielkość dziecka w 20 tygodniu ciąży porównać można do dorodnej papryki. Jeśli chodzi o wymiary, długość ciemieniowo-siedzeniowa wynosi około 15 centymetrów, a waga dziecka zawiera się w przedziale od 255 do 312 gramów – co oznacza, że maluszek nadal mógłby zmieścić się w Twoich dłoniach.

Jeżeli trudno jest Ci wyobrazić sobie, gdzie znajduje się i jak wygląda dziecko w 20 tygodniu ciąży, spójrz na poniższą ilustrację.

jak wygląda dziecko w 20 tygodniu ciąży?

Ciało mamy w 20. tygodniu ciąży

Pierwsze ruchy dziecka w dole brzucha zaczynają być odczuwalne około 20 tygodnia ciąży. Ruchy te, często porównywane są do delikatnego trzepotania czy bulgotania. Nie martw się jednak, jeśli w 20 tygodniu ciąży nie czujesz jeszcze ruchów dziecka. Zarówno moment, w którym mały wiercipięta po raz pierwszy daje o sobie znać, jak i odczucia przyszłej mamy różnią się w zależności od kobiety – jest to jeden z wielu dowodów na to, że każda ciąża jest wyjątkowa.

W ciągu kilku następnych tygodni, oprócz obracania się, nurkowania i kopania, możesz odczuwać również rytmiczne drgnięcia – co będzie oznaczało, że Twój maluszek ma czkawkę! Większość dzieci dostaje czkawki w łonie matki, prawdopodobnie ze względu na skurcze niedojrzałej przepony. Nie ma się jednak czym martwić – jest ona całkowicie nieszkodliwa

Jeżeli zastanawiasz się, jakie badania prenatalne czekają Cię w 20. tygodniu, to wiedz, że podczas wizyt kontrolnych lekarz może zacząć mierzyć odległość od kości łonowej do szczytu macicy (jest to tzw. badanie wysokości dna macicy). Pomiar ten dostarcza informacji o tym, czy ciąża rozwija się prawidłowo. Około dwudziestego tygodnia ciąży, szczyt macicy osiąga wysokość pępka, a wysokość dna macicy wynosi od 18 do 22 centymetrów.

Ciekawostką na temat tego pomiaru jest fakt, że wysokość dna macicy wyrażona w centymetrach jest równa liczbie przebytych tygodni ciąży.

Oczywiście, jeśli to 20 tydzień ciąży bliźniaczej, to Twój brzuch rośnie szybciej niż w przypadku ciąży pojedynczej.

POWIĄZANY ARTYKUŁ

Kalendarz ciąży
21 tydzień ciąży

20 tydzień ciąży - który to miesiąc, który to trymestr?

Zastanawiasz się,który to miesiąc ciąży? Spieszymy z odpowiedzią: 20. tydzień to 5. miesiąc i drugi trymestr ciąży.

20. tydzień ciąży: Objawy ciąży

Oto niektóre z objawów, których możesz doświadczać w 20. tygodniu ciąży:

  • Zaparcia. Działanie niektórych hormonów ciążowych i rosnące dziecko, które coraz bardziej uciska jelita, mogą prowadzić do zaparć. Chociaż dolegliwość ta potrafi być bardzo uciążliwa, pomocne może być picie większej ilości wody i dostarczanie organizmowi wystarczającej ilości błonnika pokarmowego.

  • Zatkany nos i krwawienia z nosa. Zwiększony poziom hormonów i dodatkowa objętość krwi w czasie ciąży mogą sprawić, że błony śluzowe nosa puchną i wysychają. Może to prowadzić zarówno do uczucia zatkanego nosa jak i do krwawień. Jeśli cierpisz na tę dolegliwość, zaopatrz się koniecznie w nawilżacz powietrza i pij dużo wody, aby zachować odpowiednie nawodnienie.

  • Ból dolnej części pleców. Twój brzuch w 20 tygodniu ciąży intensywnie rośnie, a dodatkowe kilogramy mogą powodować ból pleców, szczególnie pod koniec dnia. Jest kilka sposobów, dzięki którym możesz załagodzić ten dyskomfort lub mu zapobiec. Przede wszystkim noś odpowiednio wyprofilowane obuwie na niskim obcasie (nie wysokie, ale też nie całkowicie płaskie), wykonuj regularnie łagodne ćwiczenia rozciągające, które pomogą wzmocnić i rozluźnić mięśnie pleców. Warto także wypróbować specjalną opaskę ciążową, która podtrzymuje brzuch odciążając plecy.

  • Problemy z koncentracją. Być może w ostatnim czasie zdarza Ci się o czymś zapomnieć i trudno jest Ci się skoncentrować tak, jak przed ciążą. W tej sytuacji pomocne może być tworzenie list kontrolnych lub przypomnień (w notesie, na karteczkach samoprzylepnych lub w telefonie) oraz robienie sobie dodatkowych przerw podczas wykonywania zadań wymagających koncentracji.

  • Spuchnięte stopy. Obrzęk stóp powodować może zarówno przyrost masy ciała, jak i zatrzymanie płynów w organizmie. Przyczynia się do niego również hormon zwany relaksyną. Hormon ten rozluźnia więzadła i stawy, aby ułatwić dziecku przejście przez kanał rodny podczas porodu. Skutkiem ubocznym działania relaksyny jest rozluźnienie więzadeł w innych miejscach ciała – w tym także w stopach, czego efektem jest ich powiększenie. Opieraj stopy na poduszce lub podnóżku tak często jak to możliwe, a jeśli to nie pomoże – zaopatrz się w wygodne obuwie w rozmiarze większym niż ten, który nosisz zazwyczaj.

20. tydzień ciąży: O czym warto pamiętać?

  • Połówkowe badanie USG powinno zostać wykonane między 18. a 22. tygodniem ciąży. Badanie to pozwala stwierdzić, czy ciąża przebiega prawidłowo: lekarz określa wielkość dziecka i jego położenie oraz sprawdza, czy kości i organy rozwijają się prawidłowo. Pozwala ono także oszacować wiek ciąży i wagę płodu, wykryć jego ruchy i tętno, określić położenie łożyska a także ilość płynu owodniowego. USG w 20 tygodniu ciąży ujawnia zazwyczaj płeć dziecka (oczywiście jeśli wolisz aby była to dla Was niespodzianka, poinformuj o tym lekarza, zanim przystąpi do badania). Jeżeli masz jakiekolwiek pytania dotyczące badania USG, poproś o radę lekarza prowadzącego ciążę.

  • Drugi trymestr to zazwyczaj dobry czas na podróżowanie: objawy ciąży są zazwyczaj mniej intensywne niż podczas pierwszego i trzeciego trymestru, a wielkość brzucha w 20 tygodniu ciąży nie utrudnia na ogół swobodnego poruszania się. Mimo to, jest kilka rzeczy, o których należy pamiętać, jeśli planujesz w tym czasie wakacje. Przede wszystkim zapomnij o sztywnym harmonogramie i zbyt intensywnym zwiedzaniu. Bądź raczej przygotowana na spontaniczne zmiany planu podróży na podstawie aktualnego sampoczucia. Jeżeli myślisz o podróży samolotem, skonsultuj się ze swoim lekarzem i sprawdź regulamin wybranych linii lotniczych. Choć większość z nich pozwala kobietom w ciąży latać do około 36 tygodnia, każda linia ma swoje własne zasady. Niezależnie od tego, czy podróżujesz autobusem, pociągiem, samochodem czy samolotem, regularnie wstawaj by „rozprostować nogi” i trochę pospacerować, poza tym dbaj o nawodnienie i regularne posiłki, żeby dostarczyć sobie energii i miej przy sobie kopię swojej dokumentacji medycznej. Dobrym pomysłem jest także wykonanie badań prenatalnych tuż przed wyjazdem, aby upewnić się, że wszystko jest w porządku.

  • Jest wiele rzeczy, które możesz zrobić, aby Twój partner razem z Tobą doświadczał radosnych i ekscytujących chwil związanych z oczekiwaniem na dziecko. Poproś go na przykład, by towarzyszył Ci podczas badań kontrolnych i USG. Możesz go także zaangażować w zabawę (i pracę) przy dekorowaniu pokoju dziecięcego. Warto zaprosić partnera na zajęcia do szkoły rodzenia, żeby dowiedział się więcej na temat faz porodu i odczuć jakie im towarzyszą – co ułatwi Wam wspólne przygotowania do wielkiego dnia. Takie zajęcia dają też szansę na poznanie innych przyszłych rodziców, co również może sprawić, że łatwiej odnajdziecie się w tej nowej sytuacji. Przeczytaj koniecznie nasz artykuł o tym, jak Twój partner może przygotować się do rodzicielstwa.

  • Zastanów się, jakie kolory lub motywy chciałabyś wykorzystać przygotowując pokój swojego maluszka. Poszukaj inspiracji w internecie i w mediach społecznościowych, zacznij robić zrzuty ekranu lub odnotowywać sobie elementy, które przypadną Ci do gustu. Jeśli masz w planach malowanie ścian, możesz poprosić w sklepie o próbki farb. Wybierając neutralny kolor farby, możesz postawić na bardziej wyraziste dekoracje, np. obrazki w ramkach, żeby uczynić pokój dziecięcy wyjątkowym. Oczywiście jeśli nie masz ochoty na wielki „remont”, śliczne zabawki, książki i efektowne pudełka do ich przechowywania same w sobie będą stanowiły piękną dekorację.

  • Duży wybór akcesoriów dziecięcych może czasem utrudniać podjęcie decyzji przy zakupie łóżeczka, wózka czy fotelika samochodowego. Przed dokonaniem wyboru warto poczytać recenzje produktów i poprosić o radę znajomych rodziców, którzy na pewno chętnie podzielą się swoim doświadczeniem.

20. tydzień ciąży: Zapytaj swojego lekarza

  • Czy Twój dotychczasowy przyrost wagi jest zgodny z normą? Jeśli nie, to jakie zmiany powinnaś wprowadzić? Co jeść, a czego unikać? Skorzystaj z naszego kalkulatora wagi w ciąży, żeby poznać zalecany przyrost wagi w poszczególnych tygodniach ciąży.

  • Jeżeli w najbliższym czasie planujesz wyjazd na wakacje: czy istnieją jakieś szczególne porady medyczne dotyczące miejsca, do którego się wybierasz?

  • Jak znaleźć dobrego pediatrę?

  • Od którego tygodnia ciąży badanie kontrolne obejmować będzie mierzenie wysokości dna macicy?

  • Czego powinnaś się spodziewać, jeśli chodzi o odczuwanie ruchów dziecka i czy powinnaś zacząć je liczyć?

20. tydzień ciąży: Lista kontrolna

  • Świętuj – jesteś na półmetku! Zorganizuj romantyczną kolację z partnerem, aby uczcić ten kamień milowy lub poświęć trochę czasu na relaks i przemyśl sobie, jak wiele Twoje ciało przeszło do tej pory i co czeka Cię w drugiej połowie ciąży.

  • Jeśli wiesz już, czy spodziewasz się chłopca czy dziewczynki, możesz zorganizować przyjęcie ujawniające płeć dziecka. Uroczyste ogłoszenie tej informacji może być również częścią Twojego baby shower. Jeżeli chciałabyś połączyć te dwa wydarzenia, możesz zaproponować gospodarzowi przyjęcia wykorzystanie jednego z naszych pomysłów na ujawnienia płci dziecka.

  • Jeśli nadal szukasz imienia dla chłopca lub dziewczynki, skorzystaj z naszego generatora imion dla dzieci, dzięki któremu przejrzeć możesz setki pięknych i oryginalnych imion pogrupowanych według płci i wielu innych filtrów.

  • Badanie USG w 20 tygodniu może być pierwszym badaniem, na którym ujrzysz twarz swojego maleństwa (USG genetyczne wykonywane między 11 a 13 tygodniem ciąży nie ukazuje jeszcze rysów twarzy), co może sprawić, że rodzicielstwo wyda Ci się jeszcze bardziej realne. Koniecznie poproś o wydruk zdjęcia USG, żebyś mogła założyć pierwszy album ze zdjęciami swojego dziecka. Za kilka miesięcy, gdy maluszek przyjdzie na świat, będziesz mogła wypełnić album zdjęciami noworodka.

  • Zarejestruj się, żeby otrzymywać cotygodniowe porady ciążowe.

Jak powstał ten artykuł? Informacje zawarte w niniejszym artykule oparte są na poradach ekspertów publikowanych w wiarygodnych źródłach medycznych i rządowych: takich jak Amerykańska Akademia Pediatrii i Amerykańskie Kolegium Położników i Ginekologów. Treści udostępnione na tej stronie nie powinny zastępować profesjonalnej opieki lekarskiej. Zawsze konsultuj się z personelem medycznym w celu uzyskania pełnej diagnozy i ewentualnego leczenia.

Zgoda na pliki cookie