21. tydzień ciąży
21. tydzień ciąży: Rozwój dziecka
Serduszko puka. Bicie serca Twojego dziecka jest teraz dostatecznie głośne, aby usłyszeć je przez stetoskop, jednak odróżnienie jego rytmu od Twojego może być trudne. Nasłuchuj szybszego pulsu — tętno dziecka wynosi 120–160 uderzeń na minutę, czyli jest mniej więcej dwa razy szybsze od tętna mamy. Niektóre kobiety twierdzą, że przypomina tupot kopyt galopujących koni.
Drzemka. Cykle snu stają coraz bardziej regularne. Badania USG pokazują, że dziecko w łonie matki może nawet mieć już swoją ulubioną pozycję spania.
Paluszki. Około 21. tygodnia ciąży paluszki u rąk i nóg malucha są już w pełni uformowane i mają linie papilarne. Często w tym czasie dzieci zaczynają ssać kciuk.
Jak duże jest dziecko w 21. tygodniu ciąży?
W 21. tygodniu ciąży maleństwo jest mniej więcej wielkości banana — mierzy około 22 cm i waży od 283 do 368 gramów.

Ciało mamy w 21. tygodniu ciąży
Zastanawiasz się, w którym jesteś miesiącu? 21. tydzień ciąży oznacza rozpoczęcie szóstego miesiąca.
Na początku pierwszego trymestru mogłaś odczuwać zgagę i niestrawność, jednak zwiększającą się macica zaczyna uciskać żołądek, przez co zgaga może Ci częściej doskwierać.
Na tym etapie ciąży hormony ciążowe mogą również wywoływać uderzenia gorąca, a dodatkowa masa ciała może w najbliższych tygodniach być przyczyną różnego rodzaju bolesności.
21. tydzień ciąży: Objawy ciąży
Bolesne miejsca. Bóle pleców, szczególnie w okolicy lędźwiowo-krzyżowej, są częste w czasie ciąży. W 21. tygodniu ciąży powiększający się brzuch zmienia środek ciężkości i przesuwa dolny odcinek kręgosłupa do przodu. W tym czasie hormon o nazwie relaksyna rozluźnia wszystkie stawy i więzadła w Twoim organizmie, dzięki czemu miednica będzie mogła się rozszerzyć, gdy przyjdzie czas na poród.
Zgaga. W tym tygodniu ciąży często pojawia się zgaga. Macica uciska żołądek, natomiast hormony ciążowe rozluźniają zastawkę między przełykiem a żołądkiem, powodując przenikanie kwasu żołądkowego do przełyku.
Uderzenia gorąca. Hormony ciążowe i zwiększony metabolizm mogą sprawić, że będziesz odczuwać uderzenia gorąca i się pocić. Pamiętaj, żeby się nie przegrzewać — noś luźne ubranie i pij dużo wody. Włącz wentylator lub klimatyzację i staraj się dużo odpoczywać.
Rozstępy. W miarę jak w czasie ciąży rośnie brzuch, na skórze mogą pojawić się czerwonawo-brązowe, różowe lub fioletowe linie. Rozstępy powstają, gdy skóra rozciąga się w krótkim czasie i mogą pojawić się na brzuchu, biodrach, udach, pośladkach i piersiach. Skóra może też swędzieć, ale stosowanie kremu nawilżającego powinno pomóc.
Skurcze mięśni nóg. Jeśli odczuwasz skurcze w nogach, nie martw się — wiele mam skarży się na nie w drugim trymestrze ciąży. Możesz zauważyć, że skurcze częściej dokuczają w nocy. Spróbuj rozciągać mięśnie łydek przed snem, pij dużo wody albo weź ciepłą kąpiel lub prysznic, aby złagodzić dyskomfort lub zapobiec skurczom.
21. tydzień ciąży: O czym warto pamiętać
Pomyśl o plecach. Niewielkie zmiany w codziennym planie dnia powinny pomóc złagodzić ból. Zawsze kiedy siedzisz, korzystaj z podnóżka, aby nieco unieść stopy. Jeśli stoisz przez dłuższy czas, stawiaj jedną ze stóp na niewielkim stołku, aby zmniejszyć ucisk na dolny odcinek kręgosłupa. Ciepła kąpiel przyniesie dodatkową ulgę. Jeżeli ból w plecach nie ustanie, skontaktuj się z lekarzem.
Zastrzyk witaminy B. Witaminy z grupy B, w tym B1, B2 i B6 są kluczowymi składnikami odżywczymi, ponieważ dostarczają energii do rozwoju Twojego dziecka. Wspomagają również wzrok i budowę łożyska, a także wpływają korzystnie na inne tkanki. Jeśli przyjmujesz suplement dla kobiet w ciąży, to zapewne dostarczasz organizmowi wystarczającą ilość witamin z grupy B, ale możesz również uzyskać je z takich źródeł, jak wątróbka, wieprzowina, drób, banany i fasola.
Czas na cholinę. Cholina jest kolejnym składnikiem odżywczym, na który warto zwrócić uwagę w ciąży. Mimo że organizm potrafi naturalnie wytworzyć tę substancję, nie jest to ilość wystarczająca dla Ciebie i dziecka. Poziom choliny łatwo uzupełnić zbilansowaną dietą, dlatego spróbuj spożywać więcej kurczaka, wołowiny, jaj, mleka i orzeszków ziemnych. Znajdziesz w naszym artykule więcej informacji na temat zdrowego odżywania w ciąży.
Zadbaj o równowagę. Powiększająca się macica powoduje przesunięcie środka ciężkości, dlatego możesz odczuwać lekkie zaburzenia równowagi. Uważaj na siebie, noś płaskie buty, zachowuj ostrożność na schodach i unikaj śliskich powierzchni, aby zmniejszyć ryzyko upadku. Jeśli jednak zdarzy Ci się upadek, który Cię niepokoi, zauważysz krwawienie lub zaczyniesz odczuwać skurcze, skontaktuj się ze swoim lekarzem.
21. tydzień ciąży: Spytaj swojego lekarza
Jeśli cierpisz na bóle pleców, spytaj lekarza, czy pas ciążowy mógłby pomóc.
Porozmawiaj z lekarzem o tym, w jaki sposób dostarczyć organizmowi składniki odżywcze, takie jak cholina i witaminy z grupy B.
Jeśli niepokoją Cię odczuwane objawy, w tym skurcze i uczucie dyskomfortu, porozmawiaj ze swoim lekarzem.
21 tydzien ciazy - checklist