Ból pleców w ciąży

Podczas ciąży od czasu do czasu może doskwierać Ci ból pleców. Jest to nierzadka przypadłość, której możesz zapobiec lub złagodzić ją poprzez zmianę pozycji, w której sypiasz lub poprzez codzienną gimnastykę. Poniżej znajdziesz krótki opis dotyczący przyczyn ciążowego bólu pleców, podpowiemy Ci, jak zapobiec tej dolegliwości i jak ją łagodzić, wytłumaczymy też, w jakim przypadku warto zasięgnąć porady lekarza.

Przyczyny bólu pleców w ciąży

Nawet 75 procent przyszłych mam może doświadczać bólu pleców na jednym z etapów ciąży. Przyczyny tego bólu mogą być różne.

 • Głównym powodem jest często napięcie mięśni pleców spowodowane dodatkowymi kilogramami przybranymi podczas ciąży oraz zmiana postury ciała będąca następstwem rosnącego brzucha. Wraz z rozwojem ciąży, przednia część ciała jest bardziej obciążona, przez co sylwetka jest lekko wygięta do przodu. Postura zmienia się w celu zrównoważenia tej zmiany, co może prowadzić do zbytniego wygięcia do tyłu. Ten dodatkowy wysiłek może sprawiać, że Twoje plecy staną się sztywne i obolałe.

 • Inną przyczyną bólu pleców mogą być słabe mięśnie brzucha. Wraz ze wzrostem maleństwa, mięśnie Twojego brzucha mogą stawać się coraz słabsze i się rozciągać. Mięśnie te odgrywają ważną rolę w podpieraniu Twojego kręgosłupa, dlatego wraz z ich słabnięciem może pojawić się ból pleców.

 • Niektóre hormony ciążowe również mogą odgrywać ważną rolę w pojawieniu się bólu pleców. Hormon, który odpowiada za rozluźnienie więzadeł i stawów miednicy, dzięki któremu dziecko z większą łatwością może przedostać się przez kanał rodny, może również rozluźniać stawy pleców, a ich przesadne rozciągnięcie może być kolejną przyczyną bólu.

WYPRÓBUJ NASZE PROGRAMY CIĄŻOWE

Kalkulator przyrostu wagi w ciąży

Obserwuj spodziewany przyrost wagi w trakcie kolejnych tygodni ciąży

Wprowadź informacje na temat wagi:

To pole jest obowiązkowe.

To pole jest obowiązkowe.

To pole jest obowiązkowe.

Jak złagodzić ból pleców w ciąży

Twój lekarz jest najlepszym źródłem spersonalizowanych porad zdrowotnych i może zalecić Ci leczenie lub fizykoterapię w celu złagodzenia bólu.

Poniższe sposoby również mogą pomóc zapobiec bólowi pleców podczas ciąży lub złagodzić jego natężenie:

 • Gimnastykuj się. Jednym z najbardziej skutecznych sposobów jest regularna aktywność fizyczna, która pomoże umocnić mięśnie Twoich pleców i nóg. Regularne ćwiczenia mogą również pomóc poprawić posturę ciała. Poszukaj odpowiednich ćwiczeń rozciągających i postaraj się wprowadzić je do swojego codziennego planu dnia. Pamiętaj tylko, by skonsultować się ze swoim lekarzem, zanim zaczniesz nowy program ćwiczeń.

 • Stosuj ciepłe lub zimne okłady. Owiń ręcznikiem poduszkę rozgrzewającą lub paczkę lodu, by uniknąć oparzeń i przyłóż do miejsca, w którym odczuwasz ból.

 • Dbaj o dobrą posturę. Stój wyprostowana; ramiona ściągaj do tyłu i trzymaj je luźno; nie blokuj kolan. Kiedy siadasz, wybieraj krzesło z porządnym oparciem lub używaj poduszki, by wesprzeć dolną część pleców.

 • Noś wygodne obuwie. Upewnij się, czy Twoje buty są odpowiednio wyprofilowane. Noś buty na niskim obcasie, zamiast tych o zupełnie płaskiej podeszwie. Unikaj wysokich obcasów, noszenie butów na obcasach może powodować, że ciężar ciała przeniesiony jest jeszcze bardziej do przodu.

 • Śpij na boku. Wkładaj poduszkę między nogi oraz/lub pod brzuch dla lepszego podparcia. Twardy materac również może pomóc w lepszym podparciu pleców.

 • Bądź ostrożna podczas podnoszenia ciężkich przedmiotów. Jeśli chcesz podnieść coś z podłogi, nie zginaj się w pasie. Zamiast tego, chcąc coś podnieść przykucnij z wyprostowanymi plecami.

 • Jeśli możesz, unikaj stania przez dłuższy czas.

 • Zadbaj o podparcie brzucha. Noś spodnie dla kobiet w ciąży lub specjalny pas ciążowy, by zapewnić dodatkowe wsparcie dla mięśni brzucha.

Rodzaje bólu pleców oraz na którym etapie ciąży mogą one występować

Rozróżnić można wiele rodzajów bólu pleców, w zależności od osoby, ból może być odczuwany w inny sposób i w innym czasie. Możesz na przykład zauważyć ostre kłucie podczas wykonywania pewnych ruchów, takich jak wysiadanie z samochodu czy wchodzenie po schodach. Możesz też odczuwać drętwienie czy skurcze mięśni podczas siedzenia czy spania w jakiejś pozycji.

Ból może pojawić się nagle lub stopniowo, a samo uczucie może oscylować pomiędzy ostrym bólem, ciągłym, tępym uciskiem czy rwącym bólem, który pojawia się nagle i szybko mija. Możesz nawet odczuwać ból, który łączy w sobie kilka z wymienionych wyżej doznań. Czasem trudno jest określić dokładne miejsce bólu. Możesz na przykład mieć problem z rozróżnieniem bólu pleców od bólu miednicy czy bioder.

Ból pleców w ciąży – 1. trymestr

Istnieje wiele objawów wczesnej ciąży, jeśli doświadczasz bólu w dolnej części pleców w pierwszym trymestrze, skonsultuj się ze swoim lekarzem w celu ustalenia co może być tego powodem. Ból pleców nie jest typowym objawem wczesnej ciąży, więc może być spowodowany czymś niezwiązanym z ciążą.

Ból pleców w ciąży – drugi i trzeci trymestr

Ból pleców może Ci doskwierać podczas drugiego czy trzeciego trymestru. Poza potencjalnymi przyczynami wymienionymi powyżej, ból pleców może być spowodowany dolegliwością zwaną rwa kulszowa. Powiększająca się macica może uciskać nerw kulszowy, co powoduje ból wędrujący od dolnych pleców wzdłuż nogi do kolana czy stopy. Zasięgnięcie pomocy medycznej, branie gorącego prysznica, fizykoterapia, a także odpowiednie środki przeciwbólowe mogą pomóc w uśmierzeniu bólu. Dobra wiadomość odnośnie rwy kulszowej jest taka, że prawdopodobnie problem ustąpi automatycznie po narodzinach dziecka.

Pod koniec ciąży, tępy ból pleców i podbrzusza wraz z uciskiem w miednicy może oznaczać rozpoczęcie się porodu.

Kiedy warto zasięgnąć porady lekarza?

Ból pleców jest często jedną z wielu typowych dolegliwości doskwierających w czasie ciąży, lecz czasem może oznaczać jakiś poważniejszy problem. Może na przykład być objawem przedwczesnego porodu czy objawem zakażenia dróg moczowych. Zasięgnij porady lekarza jeśli:

 • Ból pleców jest intensywny

 • Ból pleców utrzymuje się dłużej niż dwa tygodnie

 • Twoje stopy są zdrętwiałe

 • Twoje nogi są bezsilne

 • Odczuwasz silny ból łydek

 • Zauważysz krwawienie z pochwy

 • Masz gorączkę

 • Czujesz piekący ból podczas oddawania moczu

Podczas ciąży doświadczasz bardzo wielu różnych odczuć; jeśli ból pleców bardzo uprzyksza Ci życie, uświadom sobie, dlaczego przez to wszystko przechodzisz. Wkrótce będziesz mogła przytulić swoje dziecko! Spróbuj zastosować się do porad z tego artykułu oraz skonsultuj się ze swoim lekarzem w celu dobrania metody, która będzie dla Ciebie najbardziej odpowiednia. Przy odrobinie szczęścia, metody które wypróbujesz pomogą uśmierzyć lub złagodzić doskwierający Ci ból pleców.

CZĘSTO ZADAWANE PYTANIA

Tak. Aż 75 procent kobiet w ciąży doświadcza bólu pleców na którymś etapie ciąży.

Zgoda na pliki cookie