Ból biodra i miednicy w ciąży

Będąc w ciąży możesz zmagać się z bólem w okolicy bioder i miednicy, w przypadku których czasem trudno jest dokładnie określić problem. Poniżej opisujemy niektóre z przyczyn i typowych objawów bólu bioder i miednicy, oraz podajemy kilka wskazówek, dzięki którym ból ten można złagodzić lub mu zapobiec.

Jakiego rodzaju ból możesz odczuwać w okolicach bioder i miednicy będąc w ciąży?

Przede wszystkim pomocne może być określenie jak biodra i miednica są względem siebie ułożone: miednica, która jest dużą strukturą kostną u podstawy kręgosłupa, znajduje się w dolnej części tułowia. Biodra są stawami ulokowanymi po obu stronach miednicy, łączą one uda z miednicą.

Gdy doskwiera Ci ból w okolicy miednicy lub biodra, czasami trudno jest dokładnie określić, co i gdzie jest obolałe. Ból w miednicy lub biodrze może być nawet odczuwany jako ból pleców, szczególnie jeśli jest promieniujący, a wiele kobiet rzeczywiście cierpi na ból pleców na którymś z etapów ciąży.

Ponadto ból ten może być odczuwany na różne sposoby: niektóre kobiety odczuwają ostry, nagły ból, podczas gdy inne doświadczają tępego i ciągłego bólu. Może się zdarzyć, że na różnych etapach ciąży doskwierać Ci będzie kolejno każdy spośród tych rodzajów bólu. Twój lekarz będzie mógł dokonać dokładnej diagnozy.

Ból miednicy w ciąży nie jest niczym rzadkim. Może być on tępy lub ostry, ciągły lub chwilowy, łagodny lub ciężki. Możesz nawet poczuć promieniowanie do dolnej części pleców, pośladków lub ud. Możesz odczuwać ból miednicy tylko podczas pewnych ruchów, na przykład ból doskwierający podczas chodzenia. Odczuwalny może być też tylko w pewnych pozycjach, na przykład kiedy układasz się do snu.

Pamiętaj, aby skonsultować się z lekarzem, jeśli ból zakłóca Twoje codzienne życie, z czasem nasila się lub jest wyjątkowo mocny. Koniecznie poinformuj go również, czy towarzyszą mu zawroty głowy, krwawienie z pochwy lub gorączka.

WYPRÓBUJ NASZE PROGRAMY CIĄŻOWE

Kalkulator przyrostu wagi w ciąży

Obserwuj spodziewany przyrost wagi w trakcie kolejnych tygodni ciąży

Wprowadź informacje na temat wagi:

To pole jest obowiązkowe.

To pole jest obowiązkowe.

To pole jest obowiązkowe.

Przyczyny bólu biodra

Jeśli ból biodra dokucza Ci na samym początku ciąży lub nieco później, podczas pierwszego trymestru, może nie być on powiązany z ciążą, lecz być objawem innej dolegliwości. Twój lekarz pomoże Ci ustalić, co jest przyczyną bólu.

Ból biodra podczas drugiego czy trzeciego trymestru ciąży może być spowodowany rwą kulszową. Dolegliwość ta pojawia się, gdy rosnąca macica uciska nerw kulszowy. Ból może promieniować do dolnej części pleców, do bioder i tylnej strony nóg. Dobrą wiadomością jest to, że ten rodzaj bólu często ustępuje po narodzinach dziecka.

Przyczyny bólu miednicy

Doświadczanie bólu miednicy we wczesnej ciąży zwykle nie jest powodem do niepokoju. Może zacząć Ci on dokuczać, gdy Twoje kości i więzadła będą się przesuwać, aby pomieścić rosnące dziecko.

We wczesnej ciąży, lub nawet na późniejszym etapie pierwszego trymestru ciąży, ból miednicy może być objawem ciąży pozamacicznej, w której zarodek zagnieżdża się nie w macicy, a poza nią, zwykle w jajowodach. Inne objawy ciąży ektopowej obejmują odczuwanie ostrego bólu ramion, krwawienie lub plamienie z pochwy, uczucie osłabienia, zawroty głowy lub omdlenia. Ektopowe ciąże wymagają leczenia, więc jeśli zauważysz którykolwiek z tych objawów, natychmiast skontaktuj się z lekarzem.

Powiązana strona - Nie wiesz, który to tydzień ciąży? Sprawdź w Kalkulatorze ciąży!

Ból miednicy w trzecim trymestrze może być wywołany przez dodatkowe kilogramy, które teraz nosisz, a także hormony ciążoweStawy łączące dwie połowy miednicy są zwykle dość sztywne i twarde. W bardziej zaawansowanej ciąży rozluźniający hormon o nazwie relaksyna powoduje rozluźnienie mięśni, stawów i więzadeł w okolicy miednicy, aby ułatwić dziecku przejście przez kanał rodny. To rozluźnienie może jednak prowadzić do dyskomfortu w obszarze miednicy, jeśli więzadła i stawy staną się zbyt mobilne.

Kolejną zmianą, która ma miejsce w późniejszym okresie ciąży, jest „opuszczenie się” dziecka do miednicy w ramach przygotowań do porodu. W rezultacie poczujesz większy nacisk na miednicę, biodra i na pęcherz. Jaka jest dobra strona tych zmian? Jest to znak, że Twoje dziecko przygotowuje się do narodzin, a Ty możesz oddychać z większą łatwością, gdyż mija ucisk na płuca. Jeśli Twoja ciąża nie jest jeszcze donoszona, ucisk w okolicy miednicy lub w podbrzuszu może być oznaką przedwczesnego porodu, więc w przypadku takich objawów, natychmiast skontaktuj się ze swoim lekarzem. Inne objawy zwiastujące przedwczesny poród, to tępy ból dolnej części pleców, krwawe upławy lub regularne skurcze.

Ból miednicy może czasami być objawem zakażenia układu moczowego (ZUM). Jeśli masz gorączkę lub odczuwasz pieczenie podczas oddawania moczu, skontaktuj się z lekarzem w celu zdiagnozowania dolegliwości i leczenia.

Jak zapobiec bólowi miednicy i biodra w ciąży lub jak go złagodzić

Najlepiej poprosić o pomoc lekarza, który może zalecić:

  • unikanie stania przez dłuższy czas

  • unikanie podnoszenia ciężkich przedmiotów

  • regularne ćwiczenia fizyczne, bez nadmiernego wysiłku (skonsultuj się ze swoim lekarzem przed rozpoczęciem nowego planu ćwiczeń)

  • branie ciepłej kąpieli

  • ćwiczenie dobrej postawy

  • spanie z poduszką między kolanami

  • przykładanie poduszki grzewczej do miejsca bólu

  • ćwiczenie mięśni Kegla

  • korzystanie z pasa ciążowego

Twój lekarz może zalecić leki przeciwbólowe, fizykoterapię lub konkretne ćwiczenia, które pomogą złagodzić ból bioder lub miednicy.

Ból bioder lub miednicy może być jednym z najbardziej dokuczliwych bólów podczas ciąży, ale czasem pomaga ją znieść sama świadomość, że jest to jeden z naturalnych objawów ciąży.

CZĘSTO ZADAWANE PYTANIA

Kiedy zaczynasz zbliżać się do porodu, możesz odczuwać ucisk w miednicy, gdy dziecko "opuszcza się" coraz niżej w ramach przygotowań do porodu. Jest to tak zwane "obniżenie brzucha" i może nastąpić kilka tygodni lub kilka godzin przed rozpoczęciem porodu.

Zgoda na pliki cookie