Jak wygląda czop śluzowy i czy jego odejście wskazuje termin porodu?

Zbliża się termin Twojego porodu, a Ty zastanawiasz się, jak rozpoznać odchodzący czop śluzowy i co robić, gdy czop śluzowy rzeczwiście odejdzie? Chcesz wiedzieć, czy przed porodem musi odejść czop śluzowy i czy trzeba jechać do szpitala kiedy czop śluzowy odejdzie?

Na początek, pragniemy Cię zapewnić, że odejście czopu śluzowego to zupełnie naturalne zjawisko, które w żadnym wypadku nie jest powodem do niepokoju. Faktem jest również, że zdarza się, iż czop śluzowy odchodzi na raty i wówczas jego wypadnięcie można zupełnie przeoczyć. Warto jednak zrozumieć, czym jest czop śluzowy, jak wygląda i jak długo po jego utracie może rozpocząć się poród. Przeczytaj dalszą część naszego artykułu, żeby poznać odpowiedzi na nurtujące Cię pytania.

Co to jest czop śluzowy (porodowy)?

Czop śluzowy, zwany też czopem porodowym lub ciążowym, występuje u każdej ciężarnej. Czop śluzowy we wczesnej ciąży tworzy się wskutek wzrostu stężenia hormonu ciążowego zwanego progesteronem i zostaje wydalony na krótko przed porodem lub w trakcie porodu. Podczas ciąży śluz gromadzi się w szyjce macicy, tworząc korek, który chroni dziecko, zapobiegając przedostawaniu się bakterii do macicy. Ta gęsta wydzielina zamyka szczelnie ujście macicy, tworząc barierę między macicą a pochwą.

Czop śluzowy z krwią

Odejściu czopu śluzowego może towarzyszyć pękanie drobnych naczyń krwionośnych podczas rozwierania się szyjki macicy. W takim wypadku gęsty, lepki śluz tworzący czop porodowy może nie być zupełnie bezbarwny. Gęsty śluz z krwią przed porodem (czop śluzowy brązowy lub różowy) nie jest zatem powodem do niepokoju, o ile jest to jedynie delikatne zabarwienie – należy pamiętać, że pojawienie się większej ilości krwi wymaga natychmiastowej konsultacji lekarskiej.

 

 

 

Podsumowanie

W czasie ciąży czop śluzowy tworzy barierę, zapobiegając przedostawaniu się drobnoustrojów do rozwijającego się płodu. Wydzielina tworząca tę uszczelkę jest przezroczysta, choć po wypadnięciu kolor czopu może być zmieniony wskutek zabarwienia krwią. Jest on wówczas brązowy, czerwonawy lub różowy.

 

Jak wygląda czop śluzowy?

Zastanawiasz się, jak wygląda czop ciążowy i ile wydzieliny się na niego składa?

Już wyjaśniamy!

Jak już wspomnieliśmy, wydzielina tworząca korek śluzowy, może być przezroczysta, różowa, lekko krwista lub brązowawa. Na pewno chciałabyś wiedzieć, jak długo odchodzi czop śluzowy, zwłaszcza, że jego odejście może przebiegać na kilka sposobów. Odpadnięcie czopu może oznaczać zarówno jednorazowe wypchnięcie cienkiego i podłużnego pasma śluzu, jak i pojawienie się na bieliźnie wydzieliny o kształcie kulki (w takim wypadku czop śluzowy ma wielkość nakrętki od butelki). Zdarza się również, że czop śluzowy odchodzi stopniowo, w mniejszych kawałkach, które możesz zauważyć przy podcieraniu się, na papierze toaletowym lub zupełnie nie zwrócić na nie uwagi. Pamiętaj jednak, że obfite krwawienie, przypominające miesiączkę wymaga natychmiastowej konsultacji z lekarzem.

Wygląd i tekstura czopu śluzowego może się różnić w zależności od osoby:

  • Jego odcień może być przezroczysty, kremowy lub lekko zabarwiony na kolor różowy, czerwony lub brązowy

  • Ma gęstą, galaretowatą, lepką konsystencję

  • Długość pasma śluzu wynosi od 2.5 do 5 centymetrów

  • Ma objętość równą pojemności jednej lub dwóch łyżek stołowych

  • Jest bezwonny

POWIĄZANY PROGRAM CIĄŻOWY

Znajdź imię dla dziecka

Generator imienia dla dziecka

Filtruj według płci:

Dziewczynka

Chłopiec

Dla obu płci

Filtruj według motywy:

Archaiczny

Religijny

Urocze

Kwiaty

Czop śluzowy czy wydzielina z pochwy?

Ponieważ okres ciąży charakteryzuje się obfitymi upławami, łatwo pomylić je z czopem śluzowym, zwłaszcza w przypadku zbliżającego się terminu porodu. Jeśli więc zastanawiasz się, czy śluz który u siebie zauważasz, to wydalony czop czy wydzielina z pochwy, oto różnice, które pomogą Ci rozwiać wątpliwości:

  • Kolor. Jak już wspomnieliśmy, czop śluzowy bez krwi jest przezroczysty lub białawy, natomiast czop śluzowy z krwią jest delikatnie zabarwiony na kolor czerwony, brązowy lub różowy. W takim wypadku łatwiej jest go odróżnić od zwyczajnej ciążowej wydzieliny z pochwy, która jest zwykle jasnożółta lub biała.

  • Konsystencja. Śluz jest gęsty i galaretowaty, podczas gdy wydzielina z pochwy ma zwykle rzadszą konsystencję i lżejszą teksturę.

  • Czas występowania. Obfita ilość wydzieliny z pochwy jest typowa dla całego okresu ciąży, podczas gdy czop śluzowy pełniący funkcję bariery ochronnej zwykle wydalany jest pod koniec ciąży, na krótko przed porodem (stąd określenie „czop przedporodowy’).

Podsumowanie

Jak wygląda czop śluzowy? Jest zwykle gęsty, lepki i/lub galaretowaty i ma przezroczysty, białawy lub lekko krwisty kolor o różowym, czerwonym lub brązowym odcieniu. Korek śluzowy różni się od upławów ciążowych, występujących przez całą ciążę, kolorem i bardziej zbitą, lepką konsystencją.

Kiedy i dlaczego odchodzi czop śluzowy?

Zastanawiasz się, jaka jest zależność między odejściem czopu śluzowego a rozwarciem?

Utrata czopu śluzowego sygnalizuje, że szyjka macicy zaczyna się rozszerzać. Rozluźnienie mięśni narządów rodnych powoduje wydalenie korka śluzowego, co z kolei może być oznaką zbliżającego się porodu. W niektórych przypadkach odejście czopu jest wczesną oznaką rozpoczęcia porodu. By poprawnie interpretować sygnały wysyłane przez organizm, warto dowiedzieć się więcej także na temat innych typowych oznak porodu, jak na przykład odejście wód płodowych.

POWIĄZANY ARTYKUŁ

Poród
Lista rzeczy do porodu: co zabrać do szpitala na poród?

Czop śluzowy – kiedy wypada?

Będąc w zaawansowanej ciąży na pewno chciałabyś wiedzieć, ile dni przed porodem wypada czop śluzowy.

Jeśli przekroczyłaś 38. tydzień ciąży, utrata czopu śluzowego może być oznaką zbliżającego się porodu. Czop porodowy często odchodzi na kilka dni przed rozpoczęciem porodu, choć wiele kobiet w ogóle tego nie zauważa. Jeżeli Tobie uda się dostrzec ślady odejścia czopu, możesz skontaktować się ze swoim lekarzem odnośnie dalszych kroków lub poczekać do odejścia wód płodowych i pierwszych skurczów.

Ile przed porodem odchodzi czop śluzowy?

Na pewno chciałabyś wiedzieć, ile czasu do porodu oznacza odejście czopu śluzowego.

Na to pytanie nie ma jednak jednoznacznej odpowiedzi.

Chociaż utrata czopu śluzowego może być oznaką porodu, nie zawsze oznacza, że poród nastąpi kilka dni później. Korek śluzowy może zostać wydalony na kilka dni-, ale też tydzień lub nawet dwa tygodnie przed rozpoczęciem porodu. W niektórych przypadkach odejście czopu następuje ” w ostatniej chwili”, czyli na samym początku porodu. Każda ciąża jest inna, więc skontaktuj się ze swoim lekarzem w razie jakichkolwiek pytań lub wątpliwości.

 

Podsumowanie
Utrata czopu śluzowego zwykle następuje w wyniku rozszerzania sie szyjki macicy – to ekscytujący znak, że zbliża się poród!

W przypadku donoszonej ciąży, odejście czopu śluzowego następuje w dziewiątym miesiącu. Jeśli zauważysz coś, co wygląda jak korek śluzowy przed, 37. tygodniem ciąży skontaktuj się z lekarzem, ponieważ może to być oznaką przedwczesnego porodu. W wielu przypadkach skurcze rozpoczynają się wkrótce po utracie czopu śluzowego. Warto je monitorować odnotowując długość i częstotliwość skurczów, żeby móc przedstawić dokładne informacje lekarzowi prowadzącemu ciążę.

 

 

Podsumowanie

Odejście czopu śluzowego następuje zwykle pod koniec ciąży, choć na podstawie tej informacji nie da się określić kiedy nastąpi poród. W przypadku utraty czopu śluzowego przed 37. tygodniem należy skontaktować się z lekarzem, ponieważ może to być oznaką przedwczesnego porodu.

CZĘSTO ZADAWANE PYTANIA

Wydalenie czopu śluzowego ma na ogół miejsce na kilka dni lub tygodni przed porodem. Zdarza się natomiast, że czop śluzowy odchodzi dopiero na początku porodu. Każda ciąża jest inna, więc w razie jakichkolwiek pytań lub wątpliwości należy skontaktować się z lekarzem prowadzącym ciążę.

Czop porodowy: podsumowanie

Utrata czopu śluzowego jest naturalnym zjawiskiem zachodzącym w końcowej fazie ciąży. Czop śluzowy tworzy barierę, która pomaga chronić rozwijający się płód przed drobnoustrojami. Czop porodowy może zostać wydalony jednorazowo, lecz wiele kobiet nie zauważa tworzącej go wydzieliny lub myli ją z obfitymi upławami ciążowymi.

Choć czop śluzowy z pewnością nie należy do najpiękniejszych części ciąży, jest to ekscytujący znak, że Twoje dziecko jest w drodze. Po utracie czopu śluzowego warto przygotować torbę do szpitala, by mieć pod ręką wszystkie niezbędne rzeczy. Jeżeli przygotowałaś już plan porodu, może to być dobry moment, żeby go jeszcze raz przeczytać i spakować do torby szpitalnej! Czekasz z wyborem imienia do narodzin Waszego maluszka? Zainspiruj się i skorzystaj, skorzystaj z naszego generatora imion dla niemowląt, zawierającego tysiące pięknych i oryginalnych imion!

Jak powstał ten artykuł? Informacje zawarte w niniejszym artykule oparte są na poradach ekspertów publikowanych w wiarygodnych źródłach medycznych i rządowych: takich jak Amerykańska Akademia Pediatrii i Amerykańskie Kolegium Położników i Ginekologów. Treści udostępnione na tej stronie nie powinny zastępować profesjonalnej opieki lekarskiej. Zawsze konsultuj się z personelem medycznym w celu uzyskania pełnej diagnozy i ewentualnego leczenia.

Zgoda na pliki cookie