Częste oddawanie moczu w ciąży - Co na parcie na pęcherz w ciąży?

Możesz się zastanawiać, czy częste oddawanie moczu to objaw ciąży lub czy ta potrzeba kiedykolwiek minie. Częste oddawanie moczu jest typową oznaką wczesnej ciąży, jednak symptom ten może powrócić również w bardziej zaawansowanym stadium, w czasie, gdy rosnące dziecko i macica zaczynają uciskać pęcherz moczowy. I choć rzeczywiście może to być irytujące, w większości przypadków nie jest to nic, czym należałoby się martwić.

Przeczytaj nasz artykuł, by dowiedzieć się, co powoduje częste oddawanie moczu podczas ciąży, poznać sposoby na radzenie sobie z tą przypadłością i rozpoznać sygnały, które mogą oznaczać, że jest to powiązane z jakąś inną dolegliwością, jak na przykład zakażenie dróg moczowych.

Przyczyny częstego oddawania moczu podczas ciąży

W wielu przypadkach to zwiększona ilość krwi w Twoim ciele sprawia, że częściej oddajesz mocz. Aby przetworzyć ten przepływ krwi, nerki muszą wytwarzać dodatkowe płyny, które następnie trafiają do pęcherza. Choć częste oddawanie moczu podczas ciąży jest irytujące, jest to typowy i zupełnie normalny objaw ciąży.

Poniżej znajdziesz kilka często zadawanych pytań odnośnie tego symptomu:

 • Co uznaje się za częste oddawanie moczu podczas ciąży? Nie ma określonej liczby wizyt w toalecie – oznacza to po prostu, że odczuwasz potrzebę częściej niż zazwyczaj.

 • Na którym etapie ciąży rozpoczyna się potrzeba częstszego oddawania moczu? To, jak wcześnie pojawia się ten symptom, może się różnić w zależności od osoby, ale zazwyczaj następuje między szóstym a ósmym tygodniem ciąży.

 • Czy będę musiała oddawać mocz tak często podczas całej ciąży? Dolegliwość ta może być złagodzona, gdy wkroczysz w 2 trymestr ciąży, jednak symptom ten może powrócić również później, w czasie, gdy rosnące dziecko i macica zaczną uciskać pęcherz moczowy. Pod koniec trzeciego trymestru, gdy dziecko „opuszcza się”, dodatkowy nacisk na miednicę i pęcherz moczowy może sprawić, że będziesz korzystać z toalety jeszcze częściej.

 • Jak często powinnam oddawać mocz? Zawsze, kiedy odczuwasz taką potrzebę! Lepiej nie wstrzymywać tej potrzeby.

Sposoby na radzenie sobie z częstym oddawaniem moczu podczas ciąży

Nie da się uniknąć częstych wizyt w toalecie i nie należy do tego dążyć, gdyż jest to naturalne następstwo picia dużej ilości płynów. Jest to niezbędne do zachowania odpowiedniego nawodnienia organizmu i zdrowia podczas ciąży. Poniżej kilka sposobów, które mogą ułatwić Ci życie:

 • Gdy korzystasz z toalety, pochyl się do przodu, by dokładniej opróżnić pęcherz moczowy.

 • By zapobiec częstemu chodzeniu do toalety w nocy, postaraj się nie pić dużo bezpośrednio przed pójściem spać.

 • Unikaj przekąsek i napojów zawierających kofeinę, gdyż mogą one wzmagać potrzebę częstego oddawania moczu.

 • Ćwicz mięśnie Kegla, by wzmocnić mięśnie dna miednicy, dzięki czemu zapobiegniesz nietrzymaniu moczu podczas kaszlu, kichania, czy śmiechu, zarówno przed jak i po porodzie. (Jeśli zauważysz u siebie nietrzymanie moczu podczas kichania, możesz zacząć korzystać z wkładek higienicznych.)

 • Ciemnożółty lub pomarańczowy odcień moczu może być oznaką odwodnienia – postaraj się przyjmować więcej płynów, aż kolor Twojego moczu powróci do naturalnego jasnożółtego.

 • Jeśli wychodzisz z domu, lub wiesz, że będziesz brać udział w dłuższym spotkaniu, skorzystaj wcześniej z toalety. Możesz również zawczasu sprawdzić, gdzie będziesz mieć najbliżej do łazienki, by mieć wszystko pod kontrolą.

Czy częste oddawanie moczu podczas ciąży może być objawem jakiejś dolegliwości?

Częstsze oddawanie moczu podczas ciąży, to na ogół jeden z typowych objawów ciąży. Czasem jednak może to być oznaka choroby wymagającej profesjonalnego leczenia. Do takich schorzeń należą:

 • Zakażenie układu moczowego (ZUM). Wiele kobiet zastanawia się, czy częste oddawanie moczu to w ich przypadku tylko jeden z objawów ciąży, czy też ZUM. W przypadku ZUM, znamienne jest uczucie lekkiego bólu i pieczenia podczas oddawania moczu, może wystąpić gorączka, ponadto mocz jest mętny i może zawierać krew. Możesz odczuwać silne parcie na pęcherz, lecz gdy udasz się do toalety, uda Ci się wycisnąć tylko kilka kropli. Kobiety ciężarne są bardziej narażone na ZUM od 6 do 24 tygodnia ciąży, gdyż rosnąca macica może wywierać ucisk na przewód moczowy, co zwiększa ryzyko infekcji bakteryjnych. Jeśli podejrzewasz, że może dolegać Ci zakażenie układu moczowego, koniecznie wybierz się do lekarza, ponieważ infekcja ta wymaga leczenia, przeważnie kuracji antybiotykowej.

 • Cukrzyca ciążowa. Częste oddawanie moczu może być objawem cukrzycy ciążowej, czyli tymczasowej odmiany cukrzycy, która zdarza się u zaledwie kilku procent przyszłych mam. Pomiędzy 24 a 28 tygodniem ciąży u każdej ciężarnej przeprowadza się badanie stężenia glukozy we krwi, mające na celu wykrycie cukrzycy. Leczona cukrzyca ciążowa nie zagraża zdrowiu dziecka, a sama choroba mija przeważenie wraz z jego narodzinami. Jeśli zauważysz u siebie objawy takie jak częste oddawanie moczu w połączeniu z ciągłym uczuciem pragnienia, nudnościami i zmęczeniem, skontaktuj się ze swoim lekarzem.

Częste oddawanie moczu na wczesnym etapie ciąży to typowy objaw, który na ogół nie jest powodem do zmartwienia. I choć możesz mieć wrażenie, że bez przerwy musisz chodzić do toalety, pamiętaj, że wkrótce przypadłość ta na jakiś czas ustąpi, zanim powróci w bardziej zaawansowanej ciąży. Gdy Twój dzidziuś przyjdzie na świat, parcie na pęcherz zniknie, i jedyny mocz, którym będziesz musiała się przejmować, to ten w mokrej pieluszce Twojego noworodka.

Zgoda na pliki cookie