Trzeci trymestr ciąży: 28-40 tydzień

Jesteś już prawie u mety! Jest to najbardziej ekscytujący i pełen emocji trymestr ciąży, którego kulminacja nastąpi wraz z zabraniem maluszka do domu. Poświęć czas na zaplanowanie porodu i tego, co nastąpi po nim, oraz ciesz się z tych ostatnich kilku tygodni ciąży.

Ile tygodni trwa trzeci trymestr?

Trzeci trymestr trwa od 28. do 40. tygodnia ciąży, czyli około 13 tygodni. W 39. tygodniu ciążę uważa się za donoszoną. Pamiętaj, że niektóre kobiety rodzą przed terminem, a inne dopiero w 42. tygodniu, dlatego dokładna długość tego trymetru zależy od tego, kiedy urodzi się Twoje dziecko.

POWIĄZANY PROGRAM CIĄŻOWY

Znajdź imię dla dziecka

Generator imienia dla dziecka

Filtruj według płci:

Dziewczynka

Chłopiec

Dla obu płci

Filtruj według motywy:

Archaiczny

Religijny

Urocze

Kwiaty

Rozwój dziecka w trzecim trymestrze

W trzecim trymestrze ciąży maluch szybko się rozwija — to właśnie w ciągu ostatnich miesięcy ciąży przybiera połowę swojej masy urodzeniowej. W dniu narodzin dziecko może ważyć od około 2700 g do 4000 g i mierzyć od około 45 cm do 55 cm (i więcej). Pojawienie się warstwy tłuszczowej pod skórą sprawia, że zaczyna ono przypominać słodkiego bobasa, jakiego spodziewasz się zobaczyć po porodzie. W 36. tygodniu maluch jest już całkiem sporych rozmiarów i ma niewiele miejsca w brzuchu. Oto kilka ważnych zmian w trzecim trymestrze:

28. tydzień: Oczy szeroko otwarte

W 28. tygodniu ciąży maluch potrafi otwierać i zamykać oczy, a także zauważać zmiany w natężeniu światła.

30. tydzień: Pozbywamy się meszku

W drugim trymestrze ciało malucha pokryły delikatne włoski o nazwie lanugo. Wkrótce dziecko zacznie się ich pozbywać. Nie zdziw się jednak, jeśli zobaczysz resztki lanugo na ciele malucha; niektóre dzieci rodzą się z kępkami włosków na ramionach, uszach i plecach. Na tym etapie ciąży pojawiają się pierwsze prawdziwe włosy na główce.

31. tydzień: Kontrolowanie temperatury ciała

W tym tygodniu rozwija się mózg, który ma już zdolność kontrolowania temperatury ciała, dzięki czemu dziecko nie jest uzależnione od temperatury płynu owodniowego.

34. tydzień: Główka w dół

Około 34. tygodnia ciąży lub nieco później maluch powinien odwrócić się główką w dół, przygotowując się do porodu. To już niedługo!

39. tydzień: Ciąża donoszona

W 39. tygodniu ciążę uważa się za donoszoną. Oczywiście dziecko będzie nadal rosło, a ważne narządy, takie jak płuca czy mózg, będą się rozwijały przez kolejne kilka lat, ale maluch jest już gotowy na spotkanie ze światem zewnętrznym.

Czego oczekiwać w trzecim trymestrze

Pamiętaj, że możesz zacząć rodzić w każdej chwili, ale najprawdopodobniej wydarzy się to pomiędzy 38. a 42. tygodniem ciąży. Wypatruj objawów porodu, takich jak odejście wód płodowych czy coraz mocniejsze i częstsze skurcze. Skontaktuj się z lekarzem, który powie, kiedy powinnaś pojechać do szpitala.

W trzecim trymestrze powinnaś spakować torbę do szpitala na wypadek, gdyby maluch chciał się pojawić na świecie wcześniej.

Warto także zwolnić tempo i więcej odpoczywać. Jeśli pogoda pozwala, kilka razy w tygodniu wybierz się na spacer. Świeże powietrze doda Ci energii, poprawi krążenie krwi oraz pomoże złagodzić stres i bóle. Poproś rodzinę i znajomych o pomoc w ostatnich przygotowaniach i poświęć nieco czasu na własne przyjemności — w pełni na nie zasłużyłaś!

Objawy w trzecim trymestrze

W trzecim trymestrze możesz odczuwać różne dolegliwości ciążowe: skurcze mięśni nóg, zgagę, żylaki, ból pleców, zmęczenie, hemoroidy, drętwienie nóg i stóp oraz swędzenie skóry. Powszechne objawy ciąży w tym trymestrze to także: duszność, częste oddawanie moczu, opuchlizna stóp oraz skurcze Braxtona-Hicksa. Omówmy je teraz dokładniej:

  • Duszność. Powiększająca się macica przesuwa się w górę brzucha i uciska przeponę, utrudniając oddychanie. Pokonanie kilku stopni schodów może wywołać zadyszkę. W tym trymestrze najlepiej jest zwolnić tempo, nie spieszyć oraz stać lub siedzieć z wyprostowanymi plecami, aby płuca mogły lepiej pracować. Jeśli poczujesz znaczne zmiany w oddychaniu albo pojawi się kaszel lub ból w klatce piersiowej, natychmiast skontaktuj się z lekarzem. Dobra wiadomość, jest taka, że gdy dziecko opadnie do miednicy, przygotowując się do przyjścia na świat, zmniejszy się ucisk na płuca, co ułatwi oddychanie.

  • Częste oddawanie moczu. W ostatnich tygodniach ciąży możesz częściej korzystać z toalety. Dzieje się tak dlatego, że maluch przesuwa się w głąb miednicy, uciskając pęcherz moczowy. Możesz doświadczyć też lekkiego nietrzymania moczu, np. gdy się śmiejesz, kichasz, schylasz lub podnosisz coś cięższego. Jeśli jest to uciążliwe, używaj wkładek higienicznych. Gdy jednak poczujesz większy wyciek lub sączenie wodnistego płynu, możliwe, że odeszły Ci wody płodowe; w takim przypadku skontaktuj się z lekarzem, ponieważ jest to znak, że rozpoczął się poród.

  • Opuchlizna stóp i kostek. Wiele przyszłych mam doświadcza opuchlizny (obrzęku) kostek i stóp z powodu zatrzymania wody w organizmie, zmian hormonalnych i zwiększonej masy ciała. Jeśli zauważysz u siebie te zmiany, staraj się siedzieć lub leżeć z uniesionymi nogami oraz moczyć stopy w chłodnej wodzie. Dla własnej wygody możesz także kupić nieco większe buty.

  • Skurcze Braxtona-Hicksa. W trzecim trymestrze, a czasem nawet wcześniej, możesz odczuwać skurcze przepowiadające. Te próbne skurcze są bardzo przydatne, ponieważ pomagają mięśniom przygotować się do porodu. Skurcze Braxtona-Hicksa na początku mogą być łagodne i przypominać ściskanie brzucha, ale bliżej rozwiązania stopień bolesności może wzrosnąć. Jak rozpoznać skurcze Braxtona- Hicksa? Przede wszystkim pojawiają się one w nieregularnych odstępach czasu i często przechodzą po zmianie pozycji. Z kolei skurcze porodowe są bardziej regularne i trwają do urodzenia dziecka.

O czym pamiętać w trzecim trymetrze

W trzecim trymestrze wykorzystaj swój zastrzyk energii na przedporodowe przygotowania. Pamiętaj jednak, aby często odpoczywać i nie przemęczać się! Skorzystaj z poniższej listy, która pomoże Ci przygotować się do przyjścia na świat maluszka.

Zostały trzy miesiące

  • Zapisz się do szkoły rodzenia wraz z partnerem. Poznasz techniki relaksacji, ćwiczenia rozciągające oraz metody łagodzenia bólu. Zajęcia te pomogą partnerowi zrozumieć, na czym polega jego ważna rola. Lekarz może polecić Ci dobrą szkołę rodzenia w okolicy.

  • Czytaj jak najwięcej o porodzie i opiece nad dzieckiem. Uspokoi Cię to i pomoże przygotować się na zbliżające się wydarzenia.

  • Kup i zamontuj fotelik samochodowy, aby był gotowy na drogę ze szpitala do domu i późniejsze wyjazdy.

  • Pamiętaj o przygotowaniu listy potrzebnych akcesoriów dla dziecka, szczególnie jeśli zbliża się Twój baby shower!

  • Zacznij szukać pediatry.

  • Przygotuj zapasy najpotrzebniejszych rzeczy, abyś nie musiała robić dużych zakupów przed samym porodem lub w pierwszych tygodniach po narodzinach maluszka.

  • Wybierz szpital lub prywatną klinikę. Jeśli nie możesz się zdecydować, poproś o radę swojego lekarza.

  • Jeśli zamierzasz przygotować plan porodu, omów z lekarzem dostępne opcje i swoje preferencje dotyczące porodu i opieki poporodowej.

  • Zastanów się nad możliwościami opieki nad dzieckiem, abyś była przygotowana, gdy Twój maluch pojawi się na świecie.

  • Pomóż osobie organizującej Twój baby shower w ostatnich przygotowaniach.

  • Zacznij przygotowywać treść ogłoszenia narodzin dziecka. Najlepiej, żebyś miała wszystko gotowe, aby później móc tylko wpisać datę urodzenia, imię i dodać zdjęcie!

Zostały dwa miesiące

  • Weź udział w dodatkowych zajęciach — np. skorzystaj z lekcji opieki nad dzieckiem, pierwszej pomocy u niemowląt czy karmienia piersią.

  • Zakończ przygotowania pokoju maluszka.

  • Przygotuj zapas pieluszek i chusteczek, np. Pampers Premium Care i Pampers Sensitive. Na początek możesz kupić kilka różnych rozmiarów pieluch (np. 0, 1 i 2), dzięki czemu będziesz przygotowana bez względu na to, jak duże urodzi się dziecko.

  • Zastanów się, kto ma Ci towarzyszyć podczas porodu oraz pomóc w opiece nad noworodkiem.

  • Zgłaszaj się na wszystkie wizyty lekarskie, aby lekarz mógł monitorować Twój stan zdrowia i rozwój dziecka przed porodem.

  • Jeśli masz taką możliwość, odwiedź szpital lub ośrodek, w którym będziesz rodzić.

  • Zaplanuj trasę do szpitala lub kliniki i sprawdź, ile czasu zajmie dojazd.

  • Zacznij wypisać kartki z podziękowaniami za otrzymane prezenty.

Został miesiąc

Na koniec musisz zrobić jeszcze jedną rzecz: zwolnić tempo i odpoczywać. Może minąć wiele czasu, zanim znów będziesz mogła się zrelaksować!

Często zadawane pytania w skrócie

Jakie są objawy zbliżającego się porodu?

Każda kobieta inaczej przechodzi poród, ale o zbliżającym się rozwiązaniu najczęściej świadczą skurcze pojawiające się w regularnych odstępach czasu. Mogą Ci także odejść wody płodowe lub czop śluzowy. Nie jesteś pewna, czym jest czop śluzowy? Przeczytaj nasz artykuł o wczesnych oznakach porodu.

Czy odczuwanie zmęczenia w trzecim trymestrze jest normalne?

Tak, jest to zupełnie prawidłowy objaw. Wiele kobiet odczuwa większe zmęczenie w trzecim trymestrze niż w drugim. Twój organizm ciężko pracuje, aby zapewnić odpowiedni rozwój dziecku, a poza tym duży brzuch może przeszkadzać w wyspaniu się.

Ile można przybrać na wadze w trzecim trymestrze?

Przyrost masy ciała jest kwestią indywidualną i zależy od Twojej wagi przed ciążą, budowy ciała, ogólnego stanu zdrowia i liczby dzieci w brzuchu! W trzecim trymestrze możesz przybierać na wadze około 220 g do 450 g tygodniowo.

Lista kontrolna w trzecim trymestrze

  • Zapisz się do szkoły rodzenia i weź udział w zajęciach przygotowujących do porodu, aby być gotową na wielki dzień.

  • Przygotuj plan porodu.

  • Wybierz pediatrę.

  • Przygotuj się na pojawienie się maluszka, robiąc zapasy pieluszek i chusteczek, ubranek czy niezbędnego wyposażenia pokoju dziecka.

  • Odwiedzaj stronę Pampers, aby korzystać z kuponów i ofert specjalnych.

  • Zarejestruj się, aby otrzymywać od nas więcej ciekawych i przydatnych informacji na temat ciąży i rozwoju dziecka:

Zgoda na pliki cookie