34 tydzień ciąży

34. tydzień ciąży: Rozwój Twojego dziecka

Twoje dziecko przemieszcza się rzadziej, głównie z powodu ograniczonego miejsca. W tej chwili maleństwo ma niebieskie oczy. Proces pigmentacji tęczówki zakończy się dopiero, gdy oczy dzidziusia będą miały kontakt ze światłem przez kilka tygodni po urodzeniu.

Opuszczamy podwozie. Jeżeli dziecko jest chłopcem, jego jądra właśnie schodzą do moszny. Gdyby moszna Twojego dziecka wydawała się duża po urodzeniu, nie martw się: obrzęk wynika z nadmiaru płynu i minie w ciągu mniej więcej tygodnia.

Błękitnookie. W tej chwili maleństwo ma niebieskie oczy. Proces pigmentacji tęczówki zakończy się dopiero, gdy oczy dzidziusia będą miały kontakt ze światłem przez kilka tygodni po urodzeniu.

pregnancy week 34 fetus

POWIĄZANY PROGRAM CIĄŻOWY

Znajdź imię dla dziecka

Generator imienia dla dziecka

Filtruj według płci:

Dziewczynka

Chłopiec

Dla obu płci

Filtruj według motywy:

Archaiczny

Religijny

Urocze

Kwiaty

34. tydzień ciąży: Twoje symptomy

Czas na lekcję pokazową? Gdy do rozwiązania pozostaje zaledwie kilka tygodni, dobrym pomysłem jest zapoznanie się z oznakami porodu. Najczęstsze symptomy to:

  • regularne skurcze występujące z coraz krótszymi odstępami

  • ból w krzyżu, któremu towarzyszą skurcze podobne do miesiączkowych

  • „odejście” wód płodowych (przerwanie worka płodowego) lub

  • wyciek o krwistym zabarwieniu (wskazujący, że szyjka macicy zaczęła się rozszerzać).

Oznaki porodu mogą pojawić się u Ciebie całe dni lub tygodnie przed faktycznym porodem. Jeśli stwierdzisz którykolwiek z tych objawów, zadzwoń od razu do lekarza.

Finalizacja planu porodu. Prawdopodobnie przedyskutowałaś swoje życzenia z lekarzem, partnerem i członkami rodziny, których obecności pragniesz przy porodzie. Teraz jest doskonały czas na to, aby omówić ponownie swoje preferencje z lekarzem lub położną, żeby odświeżyć im pamięć i upewnić się, że oboje trzymacie się tego samego planu.

Czy wiesz, że…? Przybieranie przez dziecko na masie ulegnie od teraz spowolnieniu i będzie coraz wolniejsze w ostatnich tygodniach ciąży. Gdyby noworodek dalej rósł w tym tempie, maleństwo osiągnęłoby wagę ponad 90 kg w jego pierwsze urodziny!

34 tydzień ciąży: Your Checklist

  • Zapoznaj się z oznakami porodu.

  • Wraz z lekarzem lub położną omów plan porodu.

  • Weź udział w szkoleniu z resuscytacji noworodków, karmienia piersią i pielęgnacji niemowląt.

  • Zarejestruj się, żeby otrzymywać cotygodniowe porady ciążowe.

Zgoda na pliki cookie