Przygotowanie jedynaka na powitanie rodzeństwa

Kiedy ludzie myślą o relacjach między rodzeństwem, pierwszym słowem, które przychodzi do głowy, jest często „rywalizacja”. Szczerze mówiąc, wyobrażenie to nie jest błędne: rodzeństwo może zacząć walczyć o uwagę rodziców.

Jako rodzić możesz pielęgnować relacje przepełnione czułością, wsparciem i współpracą, zamiast rywalizacją. Oto jak przygotować Twoje dziecko na nadejście nowego braciszka lub siostrzyczki.

Powiedz swojemu dziecku, zanim powiesz sąsiadom

Najlepiej jest, jeśli Twoje dziecko usłyszy wieści od Ciebie, a nie od kogoś innego. Najlepiej jest prawdopodobnie omówić temat niedługo przed oznajmieniem tego znajomym. W ten sposób Twoje dziecko nie zdradzi przypadkowo tajemnicy, zanim będziesz gotowa.

Ciesz się swoim „dużym chłopcem” lub „dużą dziewczynką”!

Nawet jeśli nie spodziewałaś się drugiego dziecka, wciąż ważne jest świętowanie wszystkich postępów w rozwoju Twojego pierworodnego. Przestawienie się z butelki na pokarmy stałe, z pieluch na bieliznę – wszystkie te przełomowe momenty pokazują, że Twoje dziecko dorasta. Kiedy dzieci rosną, ważne jest, aby okazywać im, jak dumna jesteś z tego, że stają się „dużymi chłopcami” lub „dużymi dziewczynkami”. Dzięki temu mogą zacząć patrzeć na siebie jako na „dużych braci” lub „duże siostry”.

Zaplanuj przemiany

**W niektórych przypadkach dobrze jest robić odstępy między przemianami dziecka. Lepiej nie przenosić swojego starszego dziecka do nowego pokoju w tym samym czasie, co noworodka do „starego” pokoju, aby nie poczuło się zastępowane. Jeśli dobrze to zaplanujesz w czasie, będzie to świetna okazja na okazanie dumy z rozwoju obojga dzieci.

Pozwól im pomóc

Jak już wiesz, niemowlęta wymagają dużo pracy i uwagi. Istnieje wiele sposobów, na które starszy braciszek lub siostrzyczka mogą pomóc. Twoje pierwsze dziecko może rozmawiać lub śpiewać z dzieckiem, pomagać mu z butelką lub przy przewijaniu. Kiedy znajdziesz sposoby na wykorzystanie pomocy pierworodnego, wysyłasz mu wiele ważnych informacji: że możesz mu ufać, że może brać czynny udział, że elementem bycia starszym bratem jest opiekowanie się młodszym rodzeństwem i że wszyscy jesteście częścią tej samej rodziny.

Daj mu poczucie bezpieczeństwa

Jedną z powszechnych obaw dzieci pierworodnych jest to, że nowe dziecko zastąpi je w Twoim sercu. Od czasu do czasu (przed i po pojawieniu się noworodka) zadbaj o to, by powiedzieć (i okazać) Twojemu starszemu dziecku, że zawsze będziesz kochać je tak samo.

Pilnuj, aby inni dorośli nie mieszali dziecku w głowie

Oprócz dawania poczucia bezpieczeństwa swojemu pierworodnemu uważaj, aby dorośli z dobrymi intencjami przypadkowo nie niweczyli Twoich wysiłków. Zniechęcaj ich do komentarzy lub żartów sugerujących, że Twoje nowe dziecko w jakiś sposób zastąpi pierwsze lub że będziesz zbyt zajęta, żeby okazać mu miłość i uwagę.

Zgoda na pliki cookie