Skurcze Braxtona Hicksa - jak rozpoznać skurcze przepowiadające

To zupełnie naturalne, że pod koniec ciąży próbujesz zrobić rozeznanie, żeby dowiedzieć się, jak rozpoznać skurcze Braxtona-Hicksa i rozróżnić objawy skurczów przepowiadających od zbliżającego się porodu.

Jeżeli wiesz już czym są skurcze przepowiadające, ale nigdy ich nie doświadczyłaś, to na pewno zastanawiasz się czy skurcze Braxtona-Hicksa są bolesne, jaka jest ich częstotliwość oraz na ile przed porodem pojawiają się skurcze przepowiadające.

Jeśli czasem doświadczasz skurczów Braxtona-Hicksa i wiesz już, gdzie boli i jakie to uczucie, to możesz być ciekawa, jak skurcze przepowiadające uwidaczniają się na badaniu ktg, czy skurcze Braxtona-Hicksa powodują skracanie się szyjki macicy i ile razy dziennie możesz je odczuwać.

Szczególnie mylące mogą być bolesne skurcze macicy odczuwane w końcowej fazie ciąży, jednak pewne – opisane w dalszej części artykułu – objawy skurczów przepowiadających pozwalają je odróżnić od oznak porodu.

Co to są skurcze Braxtona-Hicksa i skurcze Alvareza?

Skurcze Braxtona-Hicksa (termin ten pochodzi od nazwiska brytyjskiego położnika, który jako pierwszy je opisał) to skurcze przepowiadające określane jako aktywność skurczowa macicy charakteryzująca się dużym natężeniem. Ich funkcja to przygotowanie ciała do porodu poprzez napinanie i rozluźnianie mięśni macicy. W przeciwieństwie do skurczów porodowych nie powodują one jednak otwierania się szyjki macicy.

Innym rodzajem skurczów przepowiadających są skurcze Alvareza. Przyczyną ich powstania jest rozciąganie się włókien macicy – skurcze te są znacznie słabsze od skurczów Braxtona-Hicksa i mogą pojawić się już od 20. tygodnia ciąży.

Przeczytaj dalszą część artykułu, żeby dowiedzieć się, jak długo trwają skurcze przepowiadające i jak często występują. Wiedza ta pomoże Ci określić, czy skurcze, których doświadczasz, to prawdziwe skurcze porodowe czy tylko trening organizmu.

Jak odczuwa się skurcze Braxtona-Hicksa?

Skurcze Braxtona-Hicksa mogą być odczuwane zarówno jako łagodne zaciskanie i rozluźnianie się mięśni macicy, ale też jako bolesne skurcze przepowiadające, zwłaszcza w przypadku zmęczenia i niewystarczającego nawodnienia organizmu. Niektóre ciężarne opisują to uczucie jako „bóle miesiączkowe przed porodem”.

Na szczęście istnieje kilka sposobów, dzięki którym możliwe jest nie tylko złagodzenie dyskomfortu związanego ze skurczami, ale także rozwianie ewentualnych wątpliwości co do rodzaju skurczów. Warto zapamiętać, iż w przypadku skurczów przepowiadających ruch działa kojąco i pomaga zniwelować ból. Żeby się o tym przekonać, spróbuj zmienić pozycję lub jeśli to możliwe, wybierz się na krótki spacer. Koniecznie pamiętaj też o piciu dużej ilości wody, zwłaszcza gdy termin porodu jest już niedaleko.

Kiedy pojawiają się skurcze Braxtona-Hicksa?

Zastanawiasz się, kiedy skurcze przepowiadające pojawiają się podczas pierwszej, a kiedy podczas kolejnej ciąży i od kiedy skurcze przepowiadające pojawiają się po wysiłku fizycznym? Spieszymy z odpowiedzią!

Otóż Skurcze Braxtona-Hicksa zwykle rozpoczynają się w trzecim trymestrze ciąży.

Jeżeli wydaje Ci się, że odczuwasz skurcze Braxtona-Hicksa w 18. czy w 21. tygodniu ciąży, możliwe, że faktycznie ich doświadczasz, bowiem w niektórych przypadkach mogą się one pojawić już podczas drugiego trymestru. Warto wiedzieć, że w przypadku kolejnej ciąży mogą dać o sobie znać nieco wcześniej niż w przypadku, gdy spodziewasz się pierwszego dziecka.

Skurcze pojawiające się w drugim trymestrze ciąży są zazwyczaj łagodne i na ogół pojawiają się po aktywności fizycznej, jak trening lub seks. Zwykle szybko mijają, jednak, jeśli stają się bolesne lub regularne, należy natychmiast powiadomić lekarza.

POWIĄZANY ARTYKUŁ

Objawy ciąży
Pierwsze objawy porodu – Jak rozpoznać oznaki zbliżającego się porodu?

Jak odróżnić skurcze Braxtona-Hicksa od skurczów porodowych?

Zastanawiasz się na ile przed porodem mogą pojawić się bolesne skurcze przepowiadające? Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi, gdyż wrażliwość na ból to cecha indywidualna, a intensywność skurczów może być wzmagana przez zmęczenie i odwodnienie przyszłej mamy.

Skurcze pojawiające się przed 37. tygodniem ciąży, mogą powodować lęk związany z przedwczesnym porodem, dlatego, by oszczędzić sobie stresu, zapoznaj się z poniższą tabelką i dowiedz się, jak odróżnić skurcze przepowiadające od porodowych!

Warto dowiedzieć się też jak najwięcej na temat objawów porodu, żeby nauczyć się interpretować sygnały wysyłane przez organizm.

 

 

Skurcze Braxtona-HicksaSkurcze porodowe
Skurcze są nieregularne, a ich częstotliwość nie wzrasta. Mogą występować na przykład w odstępach dziesięciominutowych, następnie sześciominutowych, dwuminutowych, ośmiominutowych itd.Skurcze są regularne, przewidywalne (np. co osiem minut) i z czasem nasilają się.
Intensywność skurczów nie wzrasta.Stały wzrost częstotliwości i siły skurczów.
Skurcze odczuwane są w przedniej części ciała.Skurcze odczuwane są najpierw w dolnej części pleców, a następnie promieniują do przodu, do okolicy pachwin.
Aktywność fizyczna lub zmiana pozycji może spowodować załagodzenie lub zatrzymanie skurczów.Zmiana aktywności lub pozycji nie łagodzi ani nie wstrzymuje skurczów.

Jeśli nie masz pewności, czy doświadczasz skurczów Braxtona-Hicksa, czy skurczów porodowych, skonsultuj się z lekarzem. Natychmiastowego kontaktu z lekarzem wymaga także pojawienie się któregokolwiek z poniższych objawów porodu:

  • Skurcze lub ucisk w jamie brzusznej

  • Zmiany w wydzielinie z pochwy (wydzielina, która jest przezroczysta, różowa, lekko krwista lub brązowawa może oznaczać, że czop śluzowy wypadł.

  • Tępy ból w dolnej części pleców

  • Odejście wód

CZĘSTO ZADAWANE PYTANIA

Skurcz Braxtona-Hicksa trwa na ogół od 30 sekund do 2 minut. Czas trwania pojedynczych skurczów może się różnić, ale ich nasilenie i częstotliwość nie rosną. Skurcze te zazwyczaj ustępują po krótkim spacerze, delikatnych ćwiczeniach fizycznych lub po prostu po zmianie pozycji.

Jak powstał ten artykuł? Informacje zawarte w niniejszym artykule oparte są na poradach ekspertów publikowanych w wiarygodnych źródłach medycznych i rządowych: takich jak Amerykańska Akademia Pediatrii i Amerykańskie Kolegium Położników i Ginekologów. Treści udostępnione na tej stronie nie powinny zastępować profesjonalnej opieki lekarskiej. Zawsze konsultuj się z personelem medycznym w celu uzyskania pełnej diagnozy i ewentualnego leczenia.

Zgoda na pliki cookie