Trzeci trymestr ciąży: czego się spodziewać?

Teraz, gdy masz już za sobą dwie trzecie okresu ciąży, czego możesz oczekiwać w ostatnich trzech miesiącach?

Trzeci trymestr ciąży, trwający od 28. do 40. tygodnia, jest nadzwyczajnym okresem wzrostu i rozwoju Twojego dziecka. Wtedy właśnie Twoje dziecko zaczyna wykształcać tłuszcz pod skórą i zaczyna bardziej przypominać dziecko, które spodziewasz się ujrzeć po porodzie.

Rozwój płodu w trzecim trymestrze ciąży - Portret w miniaturze

 • Na koniec 32. tygodnia Twoje maleństwo waży około 2 kg i ma niecałe 30 cm długości. Będzie szybko nabierać masy i w momencie porodu powinno ważyć około 3,5 do 4 kg.

 • Zacznie rozwijać cykl aktywności i snu; możesz zacząć rozpoznawać, kiedy jest obudzone i porusza się, a kiedy śpi i jest spokojne.

 • Możesz też zaobserwować okresy rytmicznych ruchów, które oznaczają, że dziecko ma czkawkę.

W trzecim trymestrze Twoje dziecko zaczyna ssać swój kciuk lub wykonywać ustami ssące ruchy, aby do czasu porodu miało już umiejętności potrzebne do karmienia. Jego powieki nie są już zrośnięte, co oznacza, że może otwierać i zamykać oczy. Rozwija zdolność widzenia i słyszenia; zauważysz, że reaguje na bodźce w Twoim otoczeniu, takie jak hałas, muzyka lub światło.

Trzeci trymestr ciąży - najczęstsze dolegliwości

W trzecim trymestrze doświadczysz prawdopodobnie dyskomfortu fizycznego związanego przede wszystkim z rosnącym rozmiarem i wagą Twojego dziecka. Możesz mieć trudności z oddychaniem, gdy dziecko zaczyna napierać na Twoją przeponę i płuca, więc wspinanie się po schodach lub szybki spacer po okolicy stają się niełatwym zadaniem. Zwiększony ciężar, który ze sobą nosisz, może wywołać u Ciebie ból pleców i zmęczenie.

Nie przemęczaj się

 • Wykorzystaj tę okazję, aby nieco zwolnić i nie wymagać od siebie tak dużo. Poproś znajomych lub członków rodziny o pomoc, kiedy jest to możliwe.

 • Znalezienie wygodnej pozycji do snu może być trudne i konieczne mogą być częste wizyty w toalecie, gdy dziecko zaczyna naciskać na Twój pęcherz. Ograniczenie liczby płynów tuż przed pójściem do łóżka pomoże.

 • Wiele kobiet zauważa opuchliznę (zwaną też obrzękiem) na kostkach i stopach wywołaną dodatkowymi płynami w organizmie. Leżenie w pozycji z uniesionymi nogami pomoże złagodzić ten obrzęk.

 • Możesz zauważyć, że Twoja cierpliwość w kwestii oczekiwania na zakończenie ciąży słabnie. Chcesz już trzymać dziecko w swych ramionach, nie w macicy!

Oto kilka kolejnych wskazówek na uczynienie trzeciego trymestru wygodnym i satysfakcjonującym:

 • Jeśli pogoda na to pozwala, kilka razy w tygodniu wyjdź na spokojny spacer. Świeże powietrze da Ci energię, poprawi krążenie i obniży niektóre bóle i sztywność, którą odczuwasz.

 • Idź na zajęcia szkoły rodzenia, aby nauczyć się metod poprawiania wygody i ćwiczeń rozciągających. Wykorzystuj poznane tam ćwiczenia relaksacyjne wraz z wizualizacjami i muzyką, aby zrelaksować się i skupić na nadchodzących emocjach.

 • Dla wygody śpij w nocy na boku. Używaj poduszek do podparcia ud i pleców. Śpij co najmniej przez siedem godzin w nocy i ucinaj sobie drzemkę w trakcie dnia, abyś do porodu podeszła możliwie wypoczęta.

 • Czytaj, czytaj i jeszcze raz czytaj. Informacje na temat porodu oraz opieki nad dzieckiem pomogą zmniejszyć Twoje obawy i przygotują Cię do nadchodzących wydarzeń.

 • Nie opuszczaj cotygodniowych wizyt przedporodowych, aby lekarz mógł śledzić postępy Twoje i Twojego dziecka, gdy zbliżacie się do porodu. Wiedza, że wszystko idzie dobrze, pozwoli Ci zrelaksować się i czerpać przyjemność z ostatnich kilku tygodni ciąży.

Patrz naprzód

Wiesz, że Twoje dziecko rozwija się zdrowo, czujesz jego coraz żwawsze ruchy i kopanie, przygotowujesz się na poród, wybierasz imię, kupujesz ubranka dziecięce i inne rzeczy potrzebne do opieki nad dzieckiem w domu oraz zdajesz sobie sprawę, że już za kilka tygodni Twoje dziecko pojawi się i sprawi, że czas ten będzie wyjątkowy. Zacznij myśleć o pakowanie torby do szpitala: Skorzystaj z naszej listy rzeczy, które należy zabrać do szpitala na poród.

Jest to wspaniały okres, więc spróbuj zrelaksować się i czerpać z niego radość. Jesteś już prawie na końcu tej podróży!

Zgoda na pliki cookie