mother holding newborn baby

Gratulacje!

Naprawdę niewiele jest równie ekscytujących momentów w życiu, niż chwila, w której robisz test ciążowy, a wynik jest pozytywny! Gdy już przyzwyczaisz się do tej cudownej myśli, że wkrótce zostaniesz mamą, naturalnie zaczynasz zastanawiać się nad rozplanowaniem tego okresu oraz zorganizowaniem kwestii praktycznych. Bez wątpienia jednym z pierwszych pytań, jakie sobie zadasz, będzie data porodu.

Zacznij od

Bez wątpienia jednym z pierwszych pytań, jakie sobie zadasz, będzie data porodu. Określenie tego terminu nie jest tak łatwe, jakby się to mogło wydawać. Większość przyszłych mam nie uświadamia sobie, że są w ciąży, aż do momentu pierwszego niepojawiającego się okresu, przy czym może to być już piąty tydzień. Oznacza to, że nie wystarczy oszacować dziewięciu miesięcy od momentu wykonania testu ciążowego. Nawet jeśli dobrze radzisz sobie z obliczeniami, uwzględnienie kilku tygodni związanych z owulacją nie pomoże.

Jeśli nie możesz dokładnie ustalić momentu owulacji, w którym byłaś, gdy doszło do zapłodnienia, będzie trudno ustalić datę pojawienia się na świecie maleństwa.

W JAKI SPOSÓB UŻYĆ KALKULATORA CIĄŻOWEGO, ABY OBLICZYĆ DATĘ PORODU

Być może nie zdajesz sobie sprawy z faktu, że zarówno okres menstruacji, jak i owulacji liczy się jako pierwsze dwa tygodnie ciąży. Dlatego to zrozumiałe, że łatwo się pomylić — szczególnie, jeśli Twój regularny cykl jest dłuższy lub krótszy niż średni cykl 28 dni.

Co prawda większość ciąż trwa faktycznie 40 tygodni, ale inne czynniki również odgrywają rolę w ustalaniu daty porodu. Na podstawie daty ostatniej menstruacji oraz długości Twojego regularnego cyklu nasz kalkulator szybko ustali przybliżoną datę porodu, dostosowując ją odpowiednio do dłuższych, krótszych i średnich cykli.

Jeśli masz pewność co do daty poczęcia, możesz posłużyć się nią jako alternatywnym sposobem obliczenia terminu porodu. Nasz kalkulator uwzględnia również dwa pierwsze tygodnie w oparciu o menstruację i owulację.

Wykonaj tę prostą instrukcję, aby obliczyć termin porodu:

  • 1. Najpierw przypomnij sobie pierwszy dzień ostatniego okresu, a także określ średnią długość cyklu. Jest to ilość czasu pomiędzy pierwszym dniem okresu do jednego dnia przed kolejną menstruacją. Jeśli jesteś pewna, jaka jest dokładna data poczęcia, możesz wybrać tę opcję jako alternatywną.
  • 2.Wprowadź odpowiednie daty do kalkulatora.
  • 3. Następnie naciśnij przycisk Dowiedz się teraz!

Pamiętaj, że wynik jest tylko szacunkowy i nie można go traktować jako ścisłego terminu. W końcu każda ciąża jest wyjątkowa.

CO ROBIĆ, GDY DOWIESZ SIĘ, ŻE JESTEŚ W CIĄŻY

Po obliczeniu daty porodu zyskasz większą pewność co do momentu, w którym Twoje maleństwo pojawi się na świecie i będziesz mogła zacząć tworzyć odpowiednie plany.

Jeśli jeszcze tego nie zrobiłaś, najlepiej umówić się z lekarzem, który potwierdzi, że jesteś w ciąży na podstawie badania krwi oraz badania fizykalnego, a także pomoże ustalić bardziej precyzyjny termin porodu.

Na każdej z kolejnych wizyt w ramach opieki prenatalnej będziesz badana, aby ustalić wielkość macicy, a także kontrolować rozwój maluszka. Najbardziej poruszającymi momentami podczas tych wizyt kontrolnych będzie pierwsze odsłuchanie bicia serca dziecka i zobaczenie go podczas badania USG. W trakcie tego procesu, w zależności od poczynionych przez lekarza obserwacji, termin porodu może zostać odpowiednio zmieniony.

Chociaż Twój lekarz będzie Twoim najlepszym doradcą, od momentu, w którym odkryjesz, że jesteś w ciąży, możesz zrobić wiele rzeczy. Zapoznaj się z resztą naszej strony, aby dowiedzieć się więcej.