Kiedy najlepiej wykonać test ciążowy i jak interpretować jego wynik?

Spóźnia Ci się miesiączka lub zauważyłaś u siebie inne oznaki ciąży? To zupełnie naturalne, że w takiej sytuacji zastanawiasz się, kiedy zrobić test ciążowy, po ilu dniach test ciążowy jest wiarygodny oraz czy test ciążowy trzeba robić rano. Przeczytaj nasz artykuł, żeby dowiedzieć się, kiedy najlepiej wykonać test ciążowy, jak działają testy ciążowe i od czego zależy ich wiarygodność, a także: po jakim czasie test ciążowy wykrywa ciążę oraz jak interpretować wynik testu.

Jak działają testy ciążowe?

Testy ciążowe wykrywają hormon ciążowy hCG, czyli ludzką gonadotropinę kosmówkową, która wytwarzana jest przez rozwijające się łożysko po zagnieżdżeniu się zapłodnionej komórki jajowej w wyściółce macicy. W ciągu pierwszych trzech, czterech miesięcy ciąży, organizm produkuje duże ilości tego hormonu, będącego sygnałem dla organizmu, by utrzymać ciążę.

POWIĄZANY PROGRAM CIĄŻOWY

Jakie są rodzaje testów ciążowych?

Istnieją dwa podstawowe rodzaje testów ciążowych: domowy test ciążowy, który można kupić w aptece, bada obecność hCG w moczu, podczas gdy drugi – który może być wykonany tylko w laboratorium – wykrywa hormon ciążowy we krwi.

Test ciążowy z moczu

Działanie domowych testów ciążowych polega na wykrywaniu hCG w moczu. Jeżeli zastanawiasz się, gdzie można je kupić, zapytaj o nie w dowolnej aptece lub drogerii. Jeśli już się w niego zaopatrzyłaś i chciałabyś wiedzieć, jak zrobić test ciążowy, to spieszymy z informacją, że testy te są szybkie i łatwe w obsłudze:

 1. Przeczytaj instrukcję obsługi. Instrukcje obsługi domowych testów ciążowych mogą się nieco różnić w zależności od producenta. Takie różnice to np. czas trzymania testu pod strumieniem moczu lub czas oczekiwania na jego wynik.

 2. Wyjmij test (i pojemnik) z opakowania. Domowe testy ciążowe mają postać sztyftu, plastikowej płytki lub papierowego paska. W przypadku testu strumieniowego, mocz oddaje się bezpośrednio na końcówkę testu, podczas gdy do wykonania testu płytkowego czy paskowego, próbkę moczu należy zebrać do suchego i czystego pojemnika, z którego pipetą zakrapia się kilka kropli do okienka testu lub zanurza w nim test na kilka sekund.

 3. Zaaplikuj próbkę moczu do testu. W zależności od rodzaju testu i wskazówek producenta, skieruj strumień moczu na końcówkę testu, zakrop mocz z pojemnika na płytkę za pomocą specjalnej pipety lub zanurz w nim pasek.

 4. Poczekaj kilka minut. Wszystkie domowe testy ciążowe wykrywają w moczu hCG, ale sposób ich użycia i czas oczekiwania na wynik mogą się różnić, w zależności od producenta. Niektóre testy mogą być też bardziej czułe od innych, dlatego może się zdarzyć, że jeden test pokazuje ciążę, a drugi nie.

 5. Test ciążowy – wynik. W przypadku klasycznych testów, pozytywny wynik ukazuje się w postaci dwóch pionowych kresek. Na rynku dostępne są także droższe, elektroniczne testy, w przypadku których pozytywny wynik testu ciążowego oznacza napis „pregnant”, a negatywny „not pregnant”.

Test ciążowy z moczu można wykonać w gabinecie lekarskim lub w domu. W przypadku testu wykonanego w gabinecie, lekarz dba o prawidłowe wykonanie testu i poprawną interpretację jego wyniku.

Test ciążowy z krwi

Test ciążowy z krwi może wykonać tylko personel medyczny. Badanie krwi nie zapewni natychmiastowego wyniku – jak w przypadku testu z moczu – oczekiwanie na wynik z laboratorium trwa od kilku godzin do dwóch dni. Warto jednak pamiętać, że badanie krwi wykrywa ciążę wcześniej, niż test rozpoznający obecność hCG w moczu. Wynik takiego testu jest także bardziej dokładny, co pomaga określić wiek ciąży.

Jeżeli zastanawiasz się, kiedy najwcześniej (po ilu dniach) można zrobić test ciążowy z krwi – spieszymy z odpowiedzią! Ten rodzaj testu wykrywa ciążę już 9-12 dni po poczęciu.

Warto także wspomnieć, że testy ciążowe badające krew można podzielić na dwie grupy:

 • Oznaczenie ilościowe. Znane również jako badanie beta hCG – mierzy dokładną ilość hCG we krwi.

 • Oznaczenie jakościowe. W tym badaniu określa się, czy stężenie gonadotropiny kosmówkowej przekroczyło poziom 25 mlU/ml. Ciążę potwierdza się w przypadku, gdy poziom hormonu przekroczy podaną ilość.

Oba rodzaje testów ciążowych z krwi wykazują ciążę wcześniej niż domowe testy badające mocz.

POWIĄZANY ARTYKUŁ

Objawy ciąży
Czy jestem w ciąży? Pierwsze, wczesne objawy ciąży

Kiedy test ciążowy jest wiarygodny?

Producenci większości domowych testów ciążowych deklarują 99-procentową dokładność, ale wynik może zależeć od wielu czynników:

 • Czas wykonywania testu. Żeby uzyskać dokładniejszy wynik, zrób test tydzień po terminie spodziewanej miesiączki, najlepiej z samego rana, kiedy stężenie hormonu hCG jest najwyższe.

 • Data ważności testu. Sprawdź, czy test nie stracił ważności, gdyż może to mieć wpływ na jego wynik.

 • Przyjmowanie płynów. Wypicie zbyt dużej ilości wody przed badaniem może obniżyć stężenie hCG w moczu, utrudniając wykrycie obecności tego hormonu ciążowego.

 • Sposób przeprowadzenia testu. Ważne jest, żeby dokładnie przestrzegać instrukcji, ponieważ wpływa to na wynik badania.

 • Producent testu. Dokładność testów może się różnić w zależności od producenta.

 • Przyjmowanie leków zawierających hormon hCG. Mimo że większość leków nie wpływa na działanie domowego testu ciążowego, przyjmowanie preparatów z hCG może zafałszować wynik testu.

Czy wynik testu ciążowego może być fałszywie ujemny?

Zastanawiasz się, czy test ciążowy może nie wykryć ciąży? Czy negatywny test ciążowy w 6. tygodniu ciąży może być fałszywy?

Tak, możliwe jest, że pomimo ciąży, test pokaże wynik negatywny. Dlaczego test nie pokazuje ciąży, podczas gdy doszło do zapłodnienia? Możliwe przyczyny fałszywie ujemnego wyniku testu ciążowego to najczęściej:

 • wykonanie testu zbyt wcześnie (przed upływem trzech tygodni od owulacji)

 • spożycie zbyt dużej ilości płynów przed wykonaniem testu (rozcieńczenie moczu)

 • zbyt wczesne odczytanie wyniku testu

Ten ostatni punkt nasuwa pytanie, po jakim czasie można odczytać wynik testu ciążowego wykonywanego w domu. W zależności od rodzaju testu i producenta, czas oczekiwania na wynik wynosi około 5-10 minut. Postępuj zgodnie z instrukcją obsługi dołączoną do opakowania, żeby otrzymany wynik był jak najbardziej wiarygodny. Jeżeli czekając na wynik testu odczuwasz silny niepokój lub ekscytację, ustaw stoper i zajmij się czymś, co na chwilę odwróci od niego Twoją uwagę.

Czy wynik testu ciążowego może być fałszywie dodatni?

Zastanawia Cię brak objawów ciąży i pozytywny wynik testu ciążowego? Chciałabyś wiedzieć, czy pozytywny test ciążowy zawsze oznacza ciążę?

Teoretycznie możliwe jest uzyskanie fałszywie dodatniego wyniku na domowym teście ciążowym, jednak jest to niezwykle rzadkie. Przyczyną może być na przykład przyjmowanie leku na płodność zawierającego hCG lub nieprawidłowe wykonanie testu.

Kiedy najlepiej zrobić test ciążowy?

Choć kwestię najlepszego czasu na wykonanie testu ciążowego omówiliśmy już we wcześniejszej części artykułu, jest to na tyle ważny aspekt, że warto go podkreślić. Najlepszym czasem na wykonanie testu ciążowego jest siedem dni po terminie spodziewanej miesiączki. Oczywiście możesz wykonać test wcześniej, mając jednakże na uwadze, że negatywny wynik może być wówczas spowodowany zbyt niskim poziomem hCG w moczu.

Zastanawiasz się, ile dni po owulacji lub ile dni po stosunku można zrobić test ciążowy lub czy można zrobić test ciążowy w trakcie miesiączki? Pamiętaj, że hormon hCG wytwarzany jest przez organizm dopiero po tym, jak zapłodniona komórka jajowa zagnieździ się w wyściółce macicy (co może powodować krwawienie implantacyjne) i zaczęło się formowanie łożyska.

W ciągu pierwszych tygodni ciąży poziom hCG podwaja się co 2-3 dni, dlatego z wykonaniem testu ciążowego warto się trochę wstrzymać. Jeżeli więc musisz jeszcze trochę poczekać na zrobienie testu, obserwuj swój organizm i sprawdź, czy zauważasz u siebie wczesne oznaki ciąży, które mogą obejmować:

Pozytywny test ciążowy – co dalej?

Jeżeli test ciążowy dał pozytywny wynik, umów się na wizytę do ginekologa w celu potwierdzenia ciąży. Chciałabyś już teraz poznać orientacyjną datę narodzin swojego maluszka? Nic prostszego! Użyj naszego kalkulatora terminu porodu !

CZĘSTO ZADAWANE PYTANIA

Najlepiej poczekać i zrobić test tydzień po terminie spodziewanej miesiączki. Na tym etapie poziom hormonu ciążowego hCG jest już na tyle wysoki, by dać wiarygodny wynik.

Podsumowanie

Jeżeli staracie się o dziecko i spóźnia Ci się okres lub zauważyłaś u siebie inne typowe objawy ciąży, to zupełnie naturalne jest, że jak najszybciej chciałabyś wiedzieć, czy doszło do zapłodnienia. Domowe testy ciążowe, których działanie polega na wykrywaniu poziomu hCG w moczu, to świetny sposób na szybkie potwierdzenie lub wykluczenie ciąży. Żeby uzyskać wiarygodny wynik, najlepiej poczekać co najmniej tydzień od dnia spodziewanej miesiączki lub zdecydować się na badanie krwi wykonywane w laboratorium, gdyż wykrywa ono ciążę nieco wcześniej niż testy domowe.

Istnieje wiele badań naukowych związanych z testami ciążowymi, ale mamy nadzieję, że z naszego artykułu dowiedziałaś się wszystkich niezbędnych informacji: kiedy zrobić test ciążowy, jakie jest działanie i wiarygodność testów z moczu i z krwi oraz jak odczytać wynik testu ciążowego.

Jak powstał ten artykuł? Informacje zawarte w niniejszym artykule oparte są na poradach ekspertów publikowanych w wiarygodnych źródłach medycznych i rządowych: takich jak Amerykańska Akademia Pediatrii i Amerykańskie Kolegium Położników i Ginekologów. Treści udostępnione na tej stronie nie powinny zastępować profesjonalnej opieki lekarskiej. Zawsze konsultuj się z personelem medycznym w celu uzyskania pełnej diagnozy i ewentualnego leczenia.

Zgoda na pliki cookie