Jak i kiedy najlepiej zrobić test ciążowy?

Spóźnia Ci się miesiączka? A może zauważyłaś inne objawy ciąży i zastanawiasz się, czy zrobić test ciążowy. Poznaj zasadę działania i rodzaje testów ciążowych oraz dowiedz się, jaka jest ich dokładność. W naszym artykule opowiemy na wszystkie Twoje pytania.

Jak działa test ciążowy?

Test ciążowy wykrywa w moczu ludzką gonadotropinę kosmówkową (hCG). Jest to hormon ciążowy wytwarzany w rozwijającym się łożysku po zagnieżdżeniu się w macicy zapłodnionej komórki jajowej, co następuje już kilka dni po zapłodnieniu. Przez kolejne 3–4 miesiące łożysko będzie wytwarzać duże ilości hCG. Hormon ten daje sygnał organizmowi do utrzymania ciąży i można go wykryć w moczu i we krwi.

Jakie są dostępne rodzaje testów ciążowych?

Obecność hormonu hCG można wykryć poprzez:

 • Test ciążowy z moczu. Sprawdza, czy w moczu znajduje się hormon hCG. Test ten przeprowadza się, oddając mocz bezpośrednio na patyczek — specjalny pasek z substancją chemiczną — lub używając pojemnika na mocz. Działanie wszystkich domowych testów ciążowych opiera się na wykrywaniu hormonu hCG w moczu, ale sposób użycia i czas oczekiwania może się różnić w zależności od producenta. Niektóre testy ciążowe są bardziej czułe niż pozostałe. Na rynku dostępne są testy klasyczne, które przekazują dobrą wiadomość za pomocą znaku plus lub dwóch kresek, oraz cyfrowe testy, które wyświetlają odpowiedni do wyniku komunikat.

 • Test ciążowy z krwi. Ten rodzaj badania można wykonać jedynie w gabinecie lekarskim i ze względu na koszt nie wykonuje się go rutynowo. Test z krwi nie daje natychmiastowego wyniku jak badanie moczu, czasami trzeba poczekać kilka godzin lub dni, ale jest dokładniejszy i może wykryć ciążę już 9–12 dni po zapłodnieniu. Istnieją dwa rodzaje testu ciążowego z krwi: oznaczenie ilościowe, zwane także beta hCG, które mierzy dokładne stężenie hormonu hCG we krwi, oraz oznaczenie jakościowe hCG, które określa, czy hormon hCG jest obecny we krwi.

Jak dokładny jest domowy test ciążowy?

Producenci większości domowych testów ciążowych deklarują 99-procentową skuteczność, ale wynik może zależeć od wielu czynników:

 • Czas wykonywania testu. Aby uzyskać bardziej dokładny wynik, zrób test tydzień od dnia, w którym miała rozpocząć się Twoja ostatnia miesiączka, najlepiej z samego rana, kiedy stężenie hormonu hCG jest wyższe.

 • Data ważności testu. Sprawdź, czy test nie stracił ważności, gdyż może mieć to wpływ na wynik.

 • Przyjmowanie płynów. Wypicie zbyt dużej ilości wody przed badaniem może obniżyć stężenie hCG w moczu, utrudniając wykrycie obecności tego hormonu ciążowego.

 • Sposób przeprowadzenia testu. Ważne jest, aby dokładnie przestrzegać instrukcji, gdyż może to wpłynąć na wynik badania.

 • Producent testu. Dokładność testów może się różnić w zależności od producenta.

 • Przyjmowanie leków zawierających hormon hCG. Mimo że większość leków nie wpływa na działanie domowego testu ciążowego, przyjmowanie preparatów z hCG może zafałszować wynik testu.

Czy mogę uzyskać fałszywie negatywny wynik testu?

Tak, możliwe jest uzyskanie negatywnego wyniku testu w ciąży. Taki wynik nazywa się fałszywie negatywnym. Na fałszywie negatywny wynik wpływ mają takie czynniki, jak zbyt wczesne wykonanie testu, zbyt mocno rozcieńczony mocz lub zbyt szybkie odczytanie wyniku. Niektóre testy wymagają odczekania nawet 10 minut, zatem postępuj dokładnie z instrukcjami załączonymi do testu i cierpliwie poczekaj na dokładny wynik. Możesz ustawić sobie nawet minutnik, aby nie odczytać wyniku za wcześnie.

Czy mogę uzyskać fałszywie pozytywny wynik testu?

Niektóre domowe testy ciążowe mogą pokazać wynik fałszywie pozytywny — w takim przypadku test wyświetla wynik pozytywny, choć nie jesteś w ciąży. Zdarza się to rzadko, ponieważ organizm nie wytwarza hormonu hCG, jeśli nie spodziewasz się dziecka. Niemniej wynik może być pozytywny, gdy nie jesteś w ciąży, ale przyjmujesz lek wspomagający płodność, który zawiera hormon hCG.

Kiedy powinnam zrobić test ciążowy?

Test ciążowy najlepiej zrobić tydzień od dnia, w którym miała rozpocząć się Twoja ostatnia miesiączka. Możesz go wykonać wcześniej, ale organizm może nie wytwarzać jeszcze wystarczającej ilości hCG. Hormon ten produkowany jest dopiero, gdy zapłodniona komórka jajowa zagnieździ się w błonie śluzowej macicy, a łożysko zacznie się wykształcać. Na początku ciąży poziom hCG podwaja się co 2–3 dni, dlatego warto poczekać z wykonaniem testu. W tym czasie, jeśli zastanawiasz się, czy jesteś w ciąży, poczytaj o wczesnych objawach ciąży, które mogą obejmować:

 • wrażliwe, powiększone piersi

 • częste oddawanie moczu

 • poranne mdłości — uczucie nudności (również z wymiotami), które mimo nazwy może pojawić się o każdej porze dnia

 • zmęczenie.

Czy zauważyłaś u siebie objawy ciąży?

Gdzie mogę kupić test ciążowy?

Domowy test ciążowy możesz kupić w aptece, drogerii lub supermarkecie.

Co powinnam zrobić, jeśli wynik testu jest pozytywny?

Gratulacje! Jeśli wynik jest pozytywny, umów się na wizytę u lekarza, aby uzyskać więcej informacji o swojej ciąży. Pierwsze tygodnie ciąży są bardzo ważne, zacznij więc od razu dbać o siebie i swoje maleństwo.

Z przyjemnością będziemy Ci towarzyszyć podczas tego niezwykłego okresu w Twoim życiu.

Zerknij na nasz kalendarz ciąży, by sprawdzić, co dzieje się z Twoim ciałem i Twoim rosnącym w brzuchu maleństwem podczas każdego tygodnia, miesiąca czy trymestru ciąży.

Jeśli chcesz dowiedzieć się, w którym jesteś tygodniu ciąży, skorzystaj z naszego kalkulatora ciąży.

Załóż także konto na naszej stronie, aby otrzymywać wiadomości e-mail zawierające informacje na temat przebiegu ciąży, wskazówki i artykuły.

Zgoda na pliki cookie