Zmiany piersi, których możesz doświadczać podczas ciąży

Można by pomyśleć, że ciąża to tylko rosnący brzuszek, ale w ciągu najbliższych dziewięciu miesięcy brzuch nie będzie jedyną zmieniającą się częścią Twojego ciała. Twoje piersi mogą Cię zaskoczyć wieloma zmianami, których doświadczysz od pierwszych tygodni ciąży aż po sam termin porodu. Przeczytaj poniższy artykuł, by dowiedzieć się jak Twoje piersi będą się zmieniać podczas ciąży, a także jak złagodzić dyskomfort, który może towarzyszyć niektórym zmianom.

Zmiany w piersiach w ciąży

Zmiany piersi w pierwszym trymestrze

Jednym z pierwszych objawów ciąży, które zauważysz jest wrażliwość piersi. Krótko po poczęciu zmiany hormonalne zachodzące w Twoim ciele mogą spowodować, że piersi staną się wrażliwe, obolałe a nawet spuchnięte. Możesz zauważyć zmiany w piersiach nawet przed spodziewanym terminem miesiączki czy pozytywnym wynikiem testu ciążowego.

Jeśli doskwiera Ci dyskomfort towarzyszący zmianie piersi na wczesnym etapie ciąży, pamiętaj, że te objawy ustępują zazwyczaj po upływie kilku tygodni, gdy ciało zdąży przywyknąć do zmiany w poziomie hormonów.

Zmiany piersi w drugim trymestrze

Podczas drugiego trymestru zauważysz znaczącą różnicę w piersiach. Wraz ze wzrostem brzucha, rosną również piersi. Faktem jest, że w trakcie ciąży Twoje piersi mogą ważyć od około 0,5 kilograma do 1,5 kilograma więcej niż wcześniej.

Inną różnicą, którą możesz zauważyć podczas drugiego trymestru, jest zmiana pigmentacji skóry piersi i brodawek. Zmiany hormonalne mogą stymulować komórki barwnikowe w skórze, co może skutkować pojawieniem się ciemnych plam na piersiach i brodawkach.

Areola, czyli skóra wokół brodawki również może przybrać ciemniejszy kolor.

Wraz ze wzrostem piersi Twoja skóra będzie się rozciągać i możesz zauważyć czerwone, brązowe czy fioletowe linie pojawiające się na Twoich piersiach i rosnącym brzuchu. Są to tak zwane rozstępy, spowodowane zmianami zachodzącymi w tkance łącznej tuż pod powierzchnią skóry. Możesz dbać o miękkość skóry poprzez odpowiednie jej nawilżanie, nie daje to jednak gwarancji na uniknięcie rozstępów. Choć rozstępów nie można się całkowicie pozbyć, po narodzinach dziecka wyblakną, a może wcale nie będziesz musiała się z nimi zmagać.

Pod koniec ciąży z brodawek może zacząć wyciekać niewielka ilość wydzieliny. Jest to zupełnie normalne i oznacza po prostu, że Twoje piersi przygotowują się do produkcji mleka. Płyn ten może sączyć się z obu lub tylko z jednej piersi, samoistnie czy tylko przy ucisku piersi lub brodawki. Wyciekająca wydzielina może być biaława, żółta czy nawet zielonkawa, ale jeśli jest zabarwiona krwią, skonsultuj się ze swoim lekarzem.

Co możesz zrobić, aby zmniejszyć dyskomfort piersi podczas ciąży

Ponieważ podczas ciąży w piersiach zachodzą różne zmiany, odczuwanie pewnego dyskomfortu jest zupełnie normalne. Dyskomfort ten można zminimalizować poprzez dobranie odpowiedniego biustonosza dla kobiet w ciąży, który będzie wygodny w czasie, gdy piersi stają się coraz większe. Dla zapewnienia komfortu ważne jest, by w czasie, gdy piersi rosną, dobrać odpowiedni, podtrzymujący biustonosz.

Wybierając biustonosz ciążowy, zwróć uwagę na:

  • Dobre wsparcie

  • Szeroki pas pod miseczkami

  • Szerokie ramiączka

  • Regulowane zapięcie

  • Brak fiszbin

Biustonosz ciążowy jest zaprojektowany specjalnie do noszenia podczas- i bezpośrednio po okresie ciąży. Wykonany jest na ogół z elastycznego materiału, posiada regulowane ramiączka i zapięcie z tyłu na dwurzędową haftkę, zapewniając odpowiednie dopasowanie. Jeśli masz wrażenie, że Twój biustonosz jest zbyt ciasny, być może powinnaś zmienić rozmiar na większy. Skorzystaj z porady profesjonalnej brafitterki, która pomoże Ci wybrać właściwy rozmiar obwodu pod biustem oraz miseczki, ponieważ oba obwody mogą zwiększyć się na przełomie ciąży.

Pod koniec ciąży warto zainwestować w specjalny biustonosz do karmienia piersią. Jest on zaopatrzony w zapięcie, które pozwala na wygodne odpinanie miseczek przed karmieniem. Podczas pierwszych tygodni karmienia piersią, piersi sprawiają wrażenie pełniejszych, dlatego tak istotne jest wybranie wygodnego biustonosza.

Jeśli rosnące piersi powodują uczucie dyskomfortu w nocy, możesz wypróbować biustonosz na noc, który zapewni Ci wygodę podczas snu. Dodatkowo, jeśli planujesz wykonywanie ćwiczeń gimnastycznych podczas ciąży, zainwestuj w porządny stanik sportowy, który pomoże złagodzić dyskomfort.

Możesz także wypróbować poniższe porady, by przynieść ulgę obolałym i spuchniętym piersiom:

  • Używaj wkładek do biustonosza. Pomogą one oddzielić brodawki od podszewki biustonosza, jeśli materiał za bardzo Cię obciera.

  • Stosuj gorące lub zimne okłady na piersi. U niektórych zimna lub ciepła temperatura pomaga ukoić ból.

  • Używaj balsamów i kremów do wrażliwej i swędzącej skóry piersi. Skonsultuj się ze swoim lekarzem w celu dobrania odpowiedniego balsamu.

Jesteś ciekawa, jakie inne zmiany zachodzą w Twoim ciele podczas ciąży? Zerknij na nasz kalendarz ciąży, by sprawdzić, co dzieje się z Twoim ciałem i Twoim rosnącym w brzuchu maleństwem podczas każdego tygodnia, miesiąca czy trymestru ciąży.

Zgoda na pliki cookie