Jak karmić piersią - podstawy dla nowych mam

Mleko każdej matki jest przystosowane specjalnie dla jej własnego dziecka i pełne jest komórek zwalczających infekcje oraz białek, które uszczęśliwią dziecko i dadzą mu zdrowie. Karmienie piersią może być przyjemne dla Was obojga.

Pierwsze karmienia Twojego dziecka są wyjątkowymi chwilami. Żaden inny moment w pierwszym roku życia dziecka nie może przybliżyć Was bardziej.  Pomaganie dziecku w pozyskaniu ważnych substancji pokarmowych potrzebnych mu do rozwoju jest czymś wspaniałym, ale czas, który spędzacie razem, jest równie ważny.

Może to z początku wymagać ćwiczeń, ale jest wiele powodów, aby dać z siebie wszystko przy karmieniu piersią!

Korzyści dla matki z karmienia piersią

Karmienie piersią daje niewątpliwe korzyści zdrowotne zarówno Tobie, jak i Twojemu dziecku. Oprócz tego, że jest to idealna metoda na wytworzenie bliskiej więzi z dzieckiem, karmienie pomaga pobudzić wydzielanie hormonów, które wpłyną na obkurczenie się macicy do rozmiaru sprzed ciąży.

Karmienie piersią pomaga też zrzucić wagę po ciąży, ponieważ zużywa specjalny rodzaj tłuszczu, który zgromadziłaś w trakcie ciąży, zanim nieodwołalnie wpłynie on na Twoją sylwetkę. Karmienie pomaga Ci zrzucić ten balast w odpowiednim tempie.

Kobiety karmiące potrzebują dodatkowych 2,5 do 5 kg więcej niż przed ciążą, aby ich ciało było zdrowe, kiedy karmią dziecko. Jeśli zbyt szybko stracisz wagę, może to zmniejszyć Twoje zasoby mleka, kiedy dziecko gwałtownie rośnie i potrzebuje jeść więcej. Te dodatkowe kilogramy zrzucisz w naturalny sposób w ciągu pierwszych sześciu miesięcy.

Karmienie piersią - Czego należy oczekiwać po pierwszych karmieniach

Twoje mleko pojawi się po kilku dniach po urodzeniu się dziecka. Do tego czasu piersi będą pracować nad wytwarzaniem siary, która będzie spożywana przez dziecko. Ta gęsta, żółtawa substancja pełna jest białek i przeciwciał, które pomogą dziecku w zwalczaniu chorób.

Siara ma za zadanie być pierwszym pokarmem dziecka i jego pierwszą „szczepionką”. Przyswajając tę cenną substancję, dziecko uzyskuje do wykorzystania wiele wody i tłuszczu. W tym wieku jego brzuszek może utrzymać jedynie łyżeczkę płynu, więc dziecko nie musi dużo jeść, aby czuć się pełne.

Zanim Twoje mleko w pełni się pojawi, noworodek może wymagać przez pierwszy dzień lub dwa dni swojego życia karmienia co godzinę. Pomaga to Twojemu ciału wytworzyć odpowiedni zasób mleka, dostosowany idealnie do potrzeb dziecka. W ciągu zaledwie dwóch do czterech dni Twoje ciało przystosuje się do tych „informacji” i dziecko będzie mogło jeść rzadziej, mniej więcej co dwie – trzy godziny lub osiem do 12 razy w ciągu 24 godzin.

Kiedy zacznie być produkowane normalne mleko, będzie wyglądać inaczej niż siara: normalne mleko matki wygląda jak chude mleko… rzadka, niebieskawo-biała ciecz.

Zapewnienie dobrej produkcji mleka

Gdy karmisz piersią, kluczowe jest dobre odżywianie, picie dużej ilości płynów i odpoczynek. Śpij, kiedy śpi dziecko i pij dużo zdrowych płynów. Mleko, woda i sok są dobrymi opcjami – i nie zapominaj o odpoczynku.

Będziesz potrzebować podstawowej, zdrowej diety, aby podtrzymać produkcję mleka, ale nie musi to być nic wyszukanego. Niektóre dzieci karmione piersią są dość wrażliwe na składniki diety swoich matek, ale większość dobrze sobie radzi, niezależnie od tego, co jesz.

Twoje ciało reaguje na potrzeby żywieniowe Twojego dziecka’: Kiedy nie’ je wiele, nie’ będziesz produkować tak dużo mleka, a jeśli je dużo, będziesz’ produkować go wiele!

Jak często karmić piersią noworodka?

Karm swojego głodnego noworodka na żądanie – to znaczy wtedy, gdy tylko chce jeść. W ciągu pierwszych dni nie będzie jeść dużo na raz przy każdym karmieniu, gdyż jego żołądek jest zbyt mały, ale będzie chciało jeść często. Większość noworodków będzie potrzebowało około 10 do 12 karmień w ciągu 24 godzin lub jednego karmienia na jedną do dwóch godzin.

Przy określaniu przez Twoje ciało, ile ma produkować mleka, budź swoje dziecko do karmienia, jeśli śpi więcej niż trzy godziny w ciągu dnia lub cztery godziny w nocy. W przeciwnym wypadku będzie budzić się zbyt głodne, aby dobrze się najeść. Kiedy sprawy wskoczą na właściwy tor, dziecko będzie się budzić, kiedy będzie potrzebować.

Ile mleka będzie wystarczające?

Jak wiele matek karmiących piersią możesz nie być pewna, kiedy Twoje dziecko zjadło dostatecznie dużo. Będziesz wiedziała, że je, jeśli będziesz słyszeć, jak przełyka w trakcie karmienia. Inną wskazówką jest to, jak dobrze sypia po posiłku. Jeśli jego żołądek jest pełny, a pielucha czysta, prawdopodobnie zaśnie od razu po posiłku.

Inne oznaki, że Twój noworodek je wystarczające ilości:

  • Moczy około sześciu pieluch każdego dnia po tym jak zaczniesz produkować mleko oraz oddaje od dwóch do pięciu rzadkich, żółtawych stolców każdego dnia, dopóki nie skończy sześciu tygodni życia. Niektóre dzieci tak skutecznie przetwarzają mleko matki, że bardzo rzadko się wypróżniają.

  • Ich mocz jest bladożółty, nie ciemnożółty ani nie pomarańczowy.

  • Twoje piersi wydają się miękkie i puste po każdym karmieniu.

Zgoda na pliki cookie