baby size of pomegranate seed week 6

6. tydzień ciąży: Rozwój Twojego dziecka

Ten tydzień to prawdziwy kamień milowy: cewka nerwowa zaczyna zamykać się wokół struktury, która stanie się rdzeniem kręgowym dziecka. Niewielkie fałdy tkanki rozwijają się w coś, co ostatecznie stanie się podbródkiem, policzkami i żuchwą twojego maleństwa.

Obwód zamknięty. Ten tydzień to prawdziwy kamień milowy: cewka nerwowa zaczyna zamykać się wokół struktury, która stanie się rdzeniem kręgowym Twojego dziecka.

Naprzód. W 6. tygodniu niewielkie fałdy tkanki rozwijają się w coś, co ostatecznie stanie się podbródkiem, policzkami i żuchwą Twojego maleństwa. Obszary, które przekształcą się w oczy i nos, tworzą wypukłości, podczas gdy struktura ucha rozwija się do wewnątrz.

Nabieramy rytmu. Cewka sercowa stopniowo wykształca cztery prymitywne komory i zaczyna bić niczym mały bębenek. Inne ważne organy, takie jak nerki i wątroba, również zaczynają się formować. Płuca występują jako pojedyncze cewki, które będą przekształcać się w workowate struktury. Będą dalej rozwijać się na przestrzeni kolejnych kilku miesięcy, aby być gotowe na pierwszy oddech dziecka.

embryoimage-week06-700

6. tydzień ciąży: Twoje symptomy

Uzasadnione uwarunkowania. Możesz odczuwać mrowienie lub tkliwość w piersiach ze względu na zwiększony przepływ krwi; Twoje ciało po prostu przygotowuje się na karmienie piersią. Zakładaj stanik podtrzymujący, nawet na noc, jeśli pomaga. Możesz doświadczać zatwardzeń z uwagi na spowolnienie pracy układu pokarmowego przez zwiększony poziom progesteronu. Aby poradzić sobie z tą dolegliwością, ćwicz regularnie, stosuj zrównoważoną dietę z wysoką zawartością błonnika i staraj się pić co najmniej osiem szklanek wody dziennie.

Pomijasz obiad? Około 70 procent ciężarnych kobiet odczuwa poranne nudności, które najbardziej dają się we znaki w trakcie pierwszego trymestru. Istnieją sposoby, do których można się uciec, aby uspokoić mdłości. Przedstawiamy je w tym artykule.

Czy wiesz, że…? Wielkie zmiany! Rozwija się kręgosłup dziecka, zaś obszar, który ma stać się twarzą, tworzy wypukłości, które przekształcą się w podbródek, policzki, oczy i nos.

6 tydzień ciąży: Twoja lista zadań

  • Aby dodatkowo nie podrażniać wrażliwych piersi, noś specjalny podtrzymujący biustonosz także w nocy.

  • Pij dużo wody, jedz produkty z wysoką zawartością błonnika i regularnie ćwicz, aby zapobiec zaparciom.

  • Mniejsze posiłki, herbaty ziołowe i okłady z lodu pomogą zwalczyć poranne mdłości.

  • Zarejestruj się, żeby otrzymywać cotygodniowe porady ciążowe.