6 tydzień ciąży

6. tydzień ciąży: Rozwój Twojego dziecka

Ten tydzień to prawdziwy kamień milowy: cewka nerwowa zaczyna zamykać się wokół struktury, która stanie się rdzeniem kręgowym dziecka.

A to wcale nie wszystko, jeśli chodzi o ważne zmiany mające miejsce podszas szóstego tygodnia ciąży!

Obszary, które przekształcą się w oczy i uszy, tworzą już małe wypukłości, a w miejscu, w którym niebawem pojawią się uszy, widoczne są już dziurki. Z małych wypustek znajdujących się w bocznej części embrionu wytworzą się ręce i nogi Twojego dziecka.

W tym tygodniu podczas badania USG wykryć można już bicie jego serca: tętno embrionu to około 105 uderzeń na minutę. Mózg i układ nerwowy również rozwijają się w nieprawdopodobnie szybkim tempie.

Płuca embrionu - podobnie, jak inne narządy, dopiero zaczynają się kształtować. W ciągu zaledwie kilku tygodni między gardłem a płucami z pączków oskrzelowych uformują się oskrzela główne. Wten sposób organizm przygotowuje się na pierwszy oddech (i głośny krzyk) Twojego malucha tuż po narodzinach.

Zastanawiasz się, kiedy powitasz na świecie swoje dziecko? Wypróbuj koniecznie nasz kalkulator ciąży.

POWIĄZANY PROGRAM CIĄŻOWY

Jakiej wielkości jest Twoje maleństwo w 6. tygodniu ciąży?

W szóstym tygodniu ciąży zarodek mierzy od 2.5 do 5 milimetrów — czyli jest mniej więcej wielkości ziarenka granatu. Spójrz na poniższą ilustrację – tak łatwiej Ci będzie wyobrazić sobie, co dzieje się teraz w Tw8oim brzuchu. Jeśli chodzi o sam zarodek, w szóstym tygodniu ciąży rzeczywiście zaczyna on nabierać kształtu.

plod w 6 tyg ciazy

Ciało mamy podczas 6. tygodnia ciąży

W tym tygodniu Twoje piersi mogą być tkliwe lub obolałe z powodu zwiększonego przepływu krwi. Jest to naturalny objaw ciąży związany z przygotowywaniem organizmu do produkcji pokarmu. Noszenie podtrzymującego biustonosza może złagodzić dyskomfort, który odczuwasz.

W tym okresie możesz zmagać się także z zatwardzeniami – ich przyczyną jest wzrost poziomu progesteronu, który spowalnia pracę przewodu pokarmowego. Aby poradzić sobie z tą dolegliwością, ćwicz regularnie, stosuj zrównoważoną dietę z wysoką zawartością błonnika i pij dużo wody.

Jeśli w ostatnim czasie często pomijasz obiad, wiedz, że nie jesteś jedyna! Aż 80 procent kobiet zmaga się w ciąży z mdłościami, najczęściej podczas pierwszego trymestru. Nudności mogą być związane ze wzrostem poziomu hCG, hormonu wytwarzanego przez organizm podczas ciąży, a także z innymi zmianami hormonalnymi. Chociaż porannym mdłościom nie da się zapobiec, niech pocieszy Cię fakt, że objawy te zwykle ustępują po pierwszym trymestrze.

6. tydzień ciąży: Twoje symptomy

Oto niektóre z wczesnych objawów, których możesz doświadczać w szóstym tygodniu ciąży:

  • Plamienie. W szóstym tygodniu ciąży plamienie może się jeszcze pojawić, ale powinno być na tyle delikatne, żenie pokryje nawet małej podpaski. Jest to prawdopodobnie tak zwane krwawienie implementacyjne, ale jeśli widzisz dużo krwi, jeśli plamienie trwa dłużej niż dwa dni lub masz jakiekolwiek inne obawy, natychmiast skontaktuj się z lekarzem.

  • Skurcze. W szóstym tygodniu ciąży lekkie skurcze mogą być normalne. To znak, że Twoja macica i otaczające ją tkanki rozszerzają się, aby zrobić miejsce dla Twojego dziecka. Jeśli jednak odczuwasz ból silniejszy niż skurcze miesiączkowe – zwłaszcza gdytowarzyszy im gorączka lub biegunka - natychmiast skontaktuj się z lekarzem.

  • Poranne mdłości. Jeśli do tej pory nie dokuczały Ci poranne mdłości, mogą się one pojawić w tym tygodniu. Nudności mogą występować o każdej porze dnia i nocy. Mogą je wywołać pewne ruchy, zapachy czy pusty żołądek, ale czasem występują też bez żadnej konkretnej przyczyny. Pomocne okażą się krakersy i inne proste, bogate w skrobię produkty, dlatego zawsze miej pod ręką jakąś przekąskę na wszelki wypadek.

  • Wyczerpanie. Możesz czuć się całkowicie wyczerpana z powodu zmęczenia ciążą i to jest w porządku. Poziom hormonu ciążowego zwanego progesteronem wzrasta, co powoduje, że jesteś coraz bardziej znużona– w tym wypadku pomocne mogą okazać się krótkie drzemki w ciągu dnia. Niektórym kobietom w walce ze zmęczeniem pomagają też małe przekąski i lekkie ćwiczenia fizyczne zalecane podczas ciąży. Upewnij się, że Twoja dieta jest bogata w produkty zawierające żelazo, ponieważ jego niedobór może być przyczyną anemii, która także objawia się chronicznym zmęczeniem.

  • Częste oddawanie moczu. Na tym etapie ciąży zupełnie naturalne jest, że często odczuwasz parcie na pęcherz. Twoje nerki pracują teraz „po godzinach”, aby przefiltrować dodatkową ilość płynów w Twoim ciele.

  • Wahania nastroju. Emocjonalne wzloty i upadki możesz przeżywać przez cały czas trwania ciąży. Są one jednym z najczęstszych objawów pierwszego trymestru ciąży. W wielu przypadkach drugi trymestr jest pod tym względem bardziej łaskawy.Z kolei koniec trzeciego trymestru często oznacza powrót huśtawek nastroju. Pamiętaj, że zdrowe odżywianie, rozmowy z przyjaciółmi, drzemki i umiarkowana aktywność fizyczna to proste sposoby na poprawę samopoczucia.

  • Brak objawów. To prawda, można przechodzić szósty tydzień ciąży bez żadnych objawów. Każda ciąża i każda kobieta jest inna. Niektóre ciężarne nigdy nie doświadczają na przykład porannych mdłości, więc jeśli należysz do grona tych nielicznych szczęśliwców, ciesz się tymi beztroskimi dniami bez żadnych obaw.

POWIĄZANY ARTYKUŁ

Kalendarz ciąży
7 tydzień ciąży

6. tydzień ciąży: Co warto rozważyć na tym etapie?

  • Szukasz zabawnych sposobów na zaskoczenie partnera wiadomością o ciąży? Zapoznaj się z naszymi uroczymi i kreatywnymi pomysłami na poinformowanie partnera o tym, że wkrótce zostanie tatą.

  • Jednym z pierwszych objawów, które możesz zauważyć na wczesnym etapie ciąży, jest powiększenie piersi. W wyniku zwiększonej pigmentacji Twoje brodawki mogą stać się ciemniejsze nawet o kilka odcieni. Gwałtowny wzrost poziomu hormonów ciążowych, którego teraz doświadczasz, może również prowadzić do pewnych zmian skórnych - takich, jak zwiększenie produkcji sebum.

  • Przejrzyj swoją garderobę, aby upewnić się, że zawiera ona rozciągliwe, luźne ubrania, które przydadzą Ci się w ciągu najbliższych tygodni. Twoje ciało wkrótce zacznie się zmieniać, dlatego najważniejsza powinna być dla Ciebie wygoda - nawet, jeśli noszenie ubrań typowo ciążowych na razie nie jest jeszcze konieczne. W tym czasie prawdopodobnie zrezygnujesz z noszenia obcisłych spodni i zdecydujesz się na bawełnianą bieliznę. Nie zapomnij również zaopatrzyć się w biustonosze o większym rozmiarze, jeśli te sprzed ciąży nie są już wygodne.

  • To naturalne, że zdarzają się chwile, kiedy jesteś pełna obaw i czujesz się przytłoczona. Jeśli masz mętlik w głowie, zapisz swoje myśli w dzienniku – dzięki temu poczujesz się lepiej. Możesz również sporządzić listę pytań, które planujesz zadać swojemu lekarzowi. Wiadomość, że wkrótce uzyskasz odpowiedzi na nurtujące Cię pytania, da Ci poczucie kontroli i większego bezpieczeństwa.

  • Mniej więcej w tym czasie możesz również zacząć prowadzić pamiętnik ciążowy ze zdjęciami brzuszka tydzień po tygodniu lub album zawierający notatki, zdjęcia i pamiątki, jako sposób na celebrowanie ciąży. To także urocza pamiątka, którą za kilka lat będziesz mogła pokazać swojemu dziecku. Możesz wykorzystać miesięczne karty kamieni milowych, aby Twoje zdjęcia były jeszcze piękniejsze.

  • Pobierz nasz przewodnik ciążowy, który zawiera wiele ciekawych i praktycznych informacji, na temat pierwszego i kolejnych trymestrów ciąży.

  • Jeśli zamierzasz skorzystać z usług prywatnej opieki medycznej, zastanów się nad wyborem odpowiedniej kliniki i pakietu prowadzenia ciąży.

  • Dowiedz się, jakich produktów spożywczych należy unikać w czasie ciąży. Możesz sporządzić listę, aby podczas zakupów zawsze mieć ją pod ręką. Zastanów się, czy wykluczenie tych produktów to jedyna zmiana, jaką musisz wprowadzić do swojego sposobu odżywiania.

  • Zaplanuj czas na odpoczynek. Znalezienie czasu na relaks w natłoku obowiązków jest niezwykle ważne- zwłaszcza, jeśli jednym z Twoich objawów pierwszego trymestru ciąży jest wyczerpanie. Jeśli możesz, odpoczywaj, kiedy tylko poczujesz taką potrzebę – może to być krótka, poobiednia drzemka, czy pójście spać wcześniej niż zazwyczaj.

6. tydzień ciąży: Zapytaj swojego lekarza

Twoje wizyty kontrolne odbywają się zwykle raz w miesiącu, aż do ostatnich dwóch miesięcy ciąży, kiedy konieczne stają się częstsze badania. Te regularne kontrole to doskonała okazja na zadawanie pytań i dzielenie się z lekarzem prowadzącym wszelkimi wątpliwościami.

  • Jakie rodzaje aktywności fizycznej są bezpieczne podczas ciąży?

  • W którym szpitalu będziesz rodzić i co powinnaś wiedzieć o danej placówce i jej procedurach?

  • Jeżeli cierpisz na chorobę przewlekłą (np. cukrzycę lub nadciśnienie), na którą przyjmujesz leki, jak bezpiecznie możesz radzić sobie z jej objawami podczas ciąży?

  • Czy powinnaś suplementować kwas foliowy?

  • Co wchodzi w zakres opieki prenatalnej, jaką będziesz otrzymywać?

  • Czy nasilenie porannych mdłości, których doświadczasz, uznawane jest za normalne czy wyjątkowe? Warto o to zapytać, gdyż niektóre przyszłe mamy cierpią na chorobę objawiającą się szczególnie dotkliwymi mdłościami, zwaną hiperemesis gravidarum.

6. tydzień ciąży: Lista kontrolna

  • Jeśli jeszcze tego nie zrobiłaś, wybierz położną i/lub lekarza prowadzącego ciążę.

  • Aby dodatkowo nie podrażniać wrażliwych piersi, noś specjalny podtrzymujący biustonosz także w nocy.

  • Pij dużo wody, jedz produkty z wysoką zawartością błonnika i regularnie ćwicz, aby zapobiec zaparciom.

  • Dowiedz się, do kogo masz dzwonić w razie nagłego problemu ze zdrowiem, jeśli Twój lekarz będzie w tym czasie niedostępny.

  • Numer swojego lekarza prowadzącego i jego zastępcy zapisz nie tylko w telefonie, ale też powieś na drzwiach lodówki, aby zawsze były pod ręką.

  • Dowiedz się więcej na temat metod wyznaczania terminu porodu, by jak najdokładniej obliczyć wiek swojej ciąży.

  • Zapoznaj się z listą objawów, których nie powinno się ignorować na tym etapie ciąży. Na wszelki wypadek warto dowiedzieć się, na co należy zwracać uwagę i co zrobić, jeśli zauważysz u siebie któryś spośród niepokojących objawów.

  • Choć jest to rzadkie zjawisko, na wszelki wypadek poczytaj na temat ciąży ektopowej i jej objawów.

  • Zarejestruj się, żeby otrzymywać cotygodniowe porady ciążowe.

Jak powstał ten artykuł?
Informacje zawarte w niniejszym artykule oparte są na poradach ekspertów publikowanych w wiarygodnych źródłach medycznych i rządowych - takich, jak Amerykańska Akademia Pediatrii i Amerykańskie Kolegium Położników i Ginekologów. Treści udostępnione na tej stronie nie powinny zastępować profesjonalnej opieki lekarskiej. Zawsze konsultuj się z personelem medycznym w celu uzyskania pełnej diagnozy i ewentualnego leczenia.

Zgoda na pliki cookie