6 tydzień ciąży

6. tydzień ciąży: Rozwój Twojego dziecka

Ten tydzień to prawdziwy kamień milowy: cewka nerwowa zaczyna zamykać się wokół struktury, która stanie się rdzeniem kręgowym dziecka. Niewielkie fałdy tkanki rozwijają się w coś, co ostatecznie stanie się podbródkiem, policzkami i żuchwą twojego maleństwa.

Obwód zamknięty. Ten tydzień to prawdziwy kamień milowy: cewka nerwowa zaczyna zamykać się wokół struktury, która stanie się rdzeniem kręgowym Twojego dziecka.

Naprzód. W 6. tygodniu niewielkie fałdy tkanki rozwijają się w coś, co ostatecznie stanie się podbródkiem, policzkami i żuchwą Twojego maleństwa. Obszary, które przekształcą się w oczy i nos, tworzą wypukłości, podczas gdy struktura ucha rozwija się do wewnątrz.

Nabieramy rytmu. Cewka sercowa stopniowo wykształca cztery prymitywne komory i zaczyna bić niczym mały bębenek. Inne ważne organy, takie jak nerki i wątroba, również zaczynają się formować. Płuca występują jako pojedyncze cewki, które będą przekształcać się w workowate struktury. Będą dalej rozwijać się na przestrzeni kolejnych kilku miesięcy, aby być gotowe na pierwszy oddech dziecka.

plod w 6 tyg ciazy

6. tydzień ciąży: Twoje symptomy

Uzasadnione uwarunkowania. Możesz odczuwać mrowienie lub tkliwość w piersiach ze względu na zwiększony przepływ krwi; Twoje ciało po prostu przygotowuje się na karmienie piersią. Zakładaj stanik podtrzymujący, nawet na noc, jeśli pomaga. Możesz doświadczać zatwardzeń z uwagi na spowolnienie pracy układu pokarmowego przez zwiększony poziom progesteronu. Aby poradzić sobie z tą dolegliwością, ćwicz regularnie, stosuj zrównoważoną dietę z wysoką zawartością błonnika i staraj się pić co najmniej osiem szklanek wody dziennie.

Pomijasz obiad? Około 70 procent ciężarnych kobiet odczuwa poranne mdłości, które najbardziej dają się we znaki w trakcie pierwszego trymestru. Istnieją sposoby, do których można się uciec, aby uspokoić poranne mdłości.

Czy wiesz, że…? Wielkie zmiany! Rozwija się kręgosłup dziecka, zaś obszar, który ma stać się twarzą, tworzy wypukłości, które przekształcą się w podbródek, policzki, oczy i nos.

6 tydzień ciąży: Twoja lista zadań

  • Aby dodatkowo nie podrażniać wrażliwych piersi, noś specjalny podtrzymujący biustonosz także w nocy.

  • Pij dużo wody, jedz produkty z wysoką zawartością błonnika i regularnie ćwicz, aby zapobiec zaparciom.

  • Mniejsze posiłki, herbaty ziołowe i okłady z lodu pomogą zwalczyć poranne mdłości.

  • Zarejestruj się, żeby otrzymywać cotygodniowe porady ciążowe.