7 tydzień ciąży

Chociaż rozwój mózgu Twojego dziecka będzie trwał jeszcze długo po narodzinach, jego sekcje na tym etapie są już uformowane. W ciągu tego tygodnia dalej rozwijają się również płuca i układ pokarmowy. Rysy twarzy zaczynają nabierać kształtu, a małe rączki zakończone są dłońmi przypominającymi wiosła. Kolejnym ważnym kamieniem milowym tego tygodnia jest tworzenie się pępowiny. Przewód ten przez całą ciążę stanowi połączenie między Twoim ciałem a rozwijającym się organizmem dziecka, co umożliwia przepływ składników odżywczych i tlenu, a także eliminację produktów przemiany materii dziecka. Jeśli wybierasz się w tym tygodniu na badanie USG, możesz mieć okazję usłyszeć coś niesamowitego: bicie serca Twojego maleństwa! Takie badanie nie jest jednak konieczne na tym etapie, dlatego możliwe, że będziesz musiała uzbroić się w cierpliwość. Tymczasem możesz dowiedzieć się, kiedy po raz pierwszy przytulisz swojego malucha, korzystając z naszego kalkulatora terminu porodu.

POWIĄZANY PROGRAM CIĄŻOWY

Jakiej wielkości jest Twoje maleństwo w 7. tygodniu ciąży?

Twój maluch rośnie bardzo szybko! W siódmym tygodniu ciąży zarodek jest wielkości małej borówki, jego długość wynosi około 8 mm. Przyjrzyj się poniższej ilustracji, aby łatwiej Ci było wyobrazić sobie zmiany, które zachodzą teraz w Twoim brzuchu.

7 tydzień ciąży - wielkość zarodka

Ciało mamy podczas 7. tygodnia ciąży

Pierwsze objawy ciąży, które mogły pojawić się u Ciebie w ciągu ostatnich tygodni, prawdopodobnie będą się utrzymywać, a niektóre z nich mogą się w tym momencie nasilić. Choć symptomy te mogą być męczące, pamiętaj, że od drugiego trymestru – podczas którego wiele z nich prawdopodobnie ustąpi - dzieli Cię zaledwie kilka tygodni. Jednym z objawów, których możesz doświadczać w tym tygodniu ciąży, jest częste oddawanie moczu. Buzujące hormony i zwiększona objętość krwi powodują, że ciało wytwarza więcej płynów, jednak zamiast ograniczać spożycie płynów, nawadniaj organizm, pijąc nawet więcej wody niż przed zajściem w ciążę. Pamiętaj, że eksperci zalecają picie około 10 szklanek płynów dziennie, a zdrowe nawyki powinny być teraz w centrum Twojej uwagi. Być może Twój lekarz ostrzegł Cię już przed ryzykiem związanym z zarażeniem się toksoplazmozą, infekcją przenoszoną przez surowe mięso i kocie odchody. Aby uniknąć kontaktu z zarazkiem, podczas ciąży jedz tylko dobrze wysmażone mięso i zawsze dokładnie myj ręce po jego przygotowywaniu. Jeśli jeszcze tego nie zrobiłaś, poproś kogoś z domowników, aby na czas całej ciąży przejął od Ciebie obowiązek sprzątania kociej kuwety.

POWIĄZANY ARTYKUŁ

Kalendarz ciąży
8 tydzień ciąży

7. tydzień ciąży: Twoje symptomy

Oto niektóre z objawów, których możesz doświadczać w siódmym tygodniu ciąży:

  • Nadmierne wydzielanie śliny. Możesz zauważyć u siebie ślinotok, który często towarzyszy porannym mdłościom i wymiotom. Choć jest to dziwny i mniej znany objaw ciąży, pojawia się on u wielu przyszłych mam i jest całkowicie naturalny.

  • Zachcianki żywieniowe lub niechęć do jedzenia. Na obiad najchętniej zjadłabyś ogórki i czekoladę? Nie możesz znieść zapachu jajek, chociaż nigdy wcześniej Ci on nie przeszkadzał? Twoje preferencje żywieniowe i tolerancja na zapachy mogą się w tym czasie zmienić, a zmiany te są najprawdopodobniej spowodowane przez hormony. Jeśli masz ochotę na jakiekolwiek produkty nieżywnościowe - takie, jak brud lub kreda, natychmiast poinformuj o tym swojego lekarza.

  • Mdłości. Ze wszystkich objawów tego tygodnia najbardziej dokuczliwe mogą być poranne nudności. Na tym etapie często osiągają najwyższy stopień natężenia, powodując spadek formy i złe samopoczucie. Dobra wiadomość jest taka, że w przypadku wielu kobiet objaw ten ustąpi wraz z nadejściem drugiego trymestru.

  • Biegunka. Jakbyś dotychczas nie biegała wystarczająco często do toalety! W siódmym tygodniu ciąży biegunka zwykle nie jest niczym niepokojącym. Może to być jeden z objawów żołądkowo-jelitowych (takich, jak zaparcia lub niestrawność), których przyczyną są wahania poziomu hormonów. Spożywaj mus jabłkowy, płatki owsiane i banany, które pomogą wchłonąć nadmiar płynów, nie wysuszając przesadnie organizmu, ponieważ biegunka może prowadzić do odwodnienia.

  • Plamienie. Lekkie plamienie w siódmym tygodniu ciąży jest uważane za normalne - zwłaszcza, jeśli pojawia się po stosunku. Jeśli zauważysz silniejsze krwawienie, skontaktuj się z lekarzem.

  • Skurcze. Odczuwanie łagodnych skurczy jest całkowicie normalne. Twoja macica się rozszerza, co powoduje uczucie dyskomfortu. Jeśli skurcze są silne albo długotrwałe lub odczuwasz ból inny niż skurcze, skontaktuj się z lekarzem.

  • Zmęczenie. W tym tygodniu nadal możesz się czuć wyczerpana. Poziom progesteronu dalej wzrasta, a wysokie stężenie tego hormonu może powodować senność. Staraj się dbać o siebie, odpoczywając tak często, jak tylko możesz.

7. tydzień ciąży: Co warto rozważyć na tym etapie?

  • Wraz z pojawieniem się pierwszych ciążowych krągłości, może pojawić się u Ciebie potrzeba zakupu kilku ubrań przeznaczonych dla kobiet w ciąży. Świetnie sprawdzą się wygodne ubrania o luźniejszym kroju - warto też zwrócić uwagę na ich materiał i dopasowanie bielizny. Zadbaj o noszenie odpowiedniego rozmiaru biustonosza przez całą ciążę. Szukaj bielizny i ubrań wykonanych z bawełny lub innych naturalnych włókien, które są przewiewne i zapewnią Ci wygodę.

  • Upewnij się, że Ty i Twój maluch otrzymujecie wszystkie niezbędne substancje odżywcze. W tym czasie warto zrezygnować z pikantnych lub smażonych potraw, ponieważ mogą powodować zgagę. Ponadto, jeśli jesteś wegetarianką lub weganką, zadbaj o odpowiednią ilość białka pochodzenia roślinnego (mogą to być np. zboża czy rośliny strączkowe), które zapewni Ci zbilansowaną dietę. Zapytaj swojego lekarza, czy musisz przyjmować jakieś suplementy, np. witaminę B12, która znajduje się tylko w produktach pochodzenia zwierzęcego.

  • Dbaj o swoją skórę. W tym czasie możesz zmagać się z trądzikiem, dlatego zwracaj szczególną uwagę na dokładne oczyszczanie cery. Jest to ważne, gdyż nadmierna produkcja sebum powoduje zatykanie się porów i powstawanie wyprysków. Myj twarz dwa razy dziennie delikatnym środkiem czyszczącym i spinaj włosy tak, aby nie dotykały twarzy. Do makijażu i pielęgnacji skóry używaj produktów niekomedogennych- czyli takich, które nie powodują powstawania zaskórników.

  • Jeśli objawy ciąży sprawiają, że czujesz się przygnębiona, pamiętaj, że od drugiego trymestru dzieli Cię już tylko kilka tygodni. Wiele spośród tych nieznośnych przejawów pierwszego trymestru zaczyna wówczas ustępować. Jeszcze lepsza wiadomość jest taka, że wiele przyszłych mam podczas drugiego trymestru cieszy się przypływem energii i dobrego humoru. Mimo to, jeśli twoje wahania nastroju wydają się szczególnie poważne lub jeśli masz problemy ze zdrowiem psychicznym i czujesz, że potrzebujesz pomocy, koniecznie skonsultuj się ze specjalistą. Na pewno pomoże Ci znaleźć rozwiązanie, abyś nie musiała zmagać się z tym problemem sama.

  • Rozpocznij sesję zdjęciową z miesiąca na miesiąc, korzystając z miesięcznych kart kamieni milowych. Staraj się w każdym miesiącu pozować do zdjęć w tym samym miejscu i w tym samym ubraniu, trzymając w jednej ręce kartę z oznaczeniem miesiąca. Za kilka lat pamiątka ta z pewnością wywoła uśmiech na Twojej twarzy - możesz ją także opublikować w mediach społecznościowych lub wysłać swoim bliskim.

7. tydzień ciąży: Zapytaj swojego lekarza

Twoje wizyty kontrolne odbywają się zwykle raz w miesiącu, aż do ostatnich dwóch miesięcy ciąży, kiedy konieczne stają się częstsze badania. Te regularne kontrole to doskonała okazja na zadawanie pytań i dzielenie się z lekarzem prowadzącym wszelkimi wątpliwościami.

  • Jaki jest najlepszy sposób kontrolowania przyrostu masy ciała podczas ciąży?

  • Czy są jakieś specjalne środki ostrożności, które należy podjąć w pracy podczas ciąży?

  • Jakie są plany dotyczące Twojego porodu? Porozmawiaj ze swoim lekarzem o możliwych komplikacjach okołoporodowych i innych trudnościach, które mogą pojawić się na sali porodowej oraz o tym, jak sobie z nimi radzić.

  • Czy rzeczywiście istnieje coś takiego, jak „amnezja ciążowa”?

  • Jakie są oznaki choroby zwanej hiperemesis gravidarum?

7. tydzień ciąży: Lista kontrolna

  • Upewnij się, że dostarczasz swojemu organizmowi wystarczającą ilość kwasu foliowego i innych niezbędnych składników odżywczych w postaci witamin prenatalnych.

  • Przeczytaj w naszym przewodniku ciążowym, czego możesz się spodziewać w ciągu najbliższych kilku tygodni.

  • Zaszczep się przeciw grypie na początku sezonu zachorowań.

  • Poczytaj o opiece prenatalnej, aby wiedzieć, jakie wizyty i badania będą konieczne w nadchodzących miesiącach.

  • Korzystając z naszego kalkulatora wagi w ciąży, oszacuj swój prawidłowy przyrost masy ciała na podstawie swojej wagi sprzed ciąży.

  • Zarejestruj się, żeby otrzymywać cotygodniowe porady ciążowe.

Jak powstał ten artykuł?
Informacje zawarte w niniejszym artykule oparte są na poradach ekspertów publikowanych w wiarygodnych źródłach medycznych i rządowych - takich, jak Amerykańska Akademia Pediatrii i Amerykańskie Kolegium Położników i Ginekologów. Treści udostępnione na tej stronie nie powinny zastępować profesjonalnej opieki lekarskiej. Zawsze konsultuj się z personelem medycznym w celu uzyskania pełnej diagnozy i ewentualnego leczenia.

Zgoda na pliki cookie