baby size of blueberry week 7

7. tydzień ciąży: Rozwój Twojego dziecka

Wykształciły się już podstawowe strefy mózgu: przodomózgowie będzie odpowiedzialne za rozumowanie, rozwiązywanie problemów oraz powstawanie i zachowywanie wspomnień, śródmózgowie będzie przekazywać sygnały elektryczne do punktów docelowych w mózgu, a tyłomózgowie zajmie się oddychaniem, pulsem i ruchami mięśni.

Mały mądrala. Chociaż mózg będzie się rozwijał jeszcze długo po urodzeniu, podstawowe strefy już się wykształciły. Z upływem tygodnia organ ten podzieli się na trzy części: przodomózgowie, śródmózgowie i tyłomózgowie. Przodomózgowie będzie odpowiadać za takie kwestie, jak rozumowanie, rozwiązywanie problemów oraz powstawanie i zachowywanie wspomnień. Śródmózgowie będzie przekazywać sygnały elektryczne do punktów docelowych w mózgu. Tyłomózgowie zajmie się oddychaniem, pulsem i ruchami mięśni. Kończyny także szybko rosną: pojawiły się zalążki rąk i nóg.

embryoimage-week07-700

7. tydzień ciąży: Twoje symptomy

Toaleta. Buzujące hormony i zwiększona objętość krwi powodują, że ciało wytwarza więcej płynów, więc możesz częściej odczuwać potrzebę skorzystania z toalety niż wcześniej. Niemniej jednak istotne jest utrzymywanie nawodnienia organizmu – powinnaś dalej pić więcej wody przez cały okres ciąży.

Zdrowe nawyki. Zwróć uwagę, aby spożywać dobrze wysmażone mięso, i unikaj sprzątania po kotach przez całą ciążę. Toksoplazmoza, infekcja szerząca się przez surowe mięso i kocie odchody, może być szkodliwa dla Twojego dziecka (ale nie dla Ciebie). Właściwie to mogłaś ją już przejść, nawet o tym nie wiedząc – w takim przypadku masz już wyrobioną odporność.

Czy wiesz, że…? Sekcje mózgu maleństwa zaczynają się wykształcać oraz pojawiają się zalążki, które staną się rękami i nogami. Widać już uszy i czubek nosa.

7 tydzień ciąży: Twoja lista zadań

  • Pij dużo wody, pomimo że wiąże się to z częstymi wizytami w toalecie.

  • Zadbaj o to, aby mięso, które spożywasz, było dokładnie ugotowane.

  • Zaszczep się na grypę na samym początku sezonu.

  • Zarejestruj się, żeby otrzymywać cotygodniowe porady ciążowe.