baby size of orange seed week 5

5. tydzień ciąży: Rozwój Twojego dziecka

Łożysko i zaczątki pępowiny już intensywnie pracują, przesyłając niezbędne składniki odżywcze z Twojego ciała do organizmu Twojego dziecka. Tlen, aminokwasy, tłuszcze i cukry łącznie odgrywają istotną rolę w zdrowym rozwoju.

Rurociąg na miejscu. Łożysko i zaczątki pępowiny już intensywnie pracują, przesyłając niezbędne składniki odżywcze z Twojego ciała do organizmu Twojego dziecka. Tlen, aminokwasy, tłuszcze i cukry łącznie odgrywają istotną rolę w zdrowym rozwoju.

Pierwociny kręgosłupa. Niektóre z komórek dziecka rozwijają się w cewkę nerwową, która przekształci się w kręgosłup i mózg. Nieprawidłowe uformowanie cewki nerwowej może doprowadzić do rozszczepu kręgosłupa tylnego, schorzenia, przy którym rdzeń kręgowy nie zamyka się do końca. Przyjmowanie co najmniej 400 mikrogramów kwasu foliowego dziennie to najlepsze zabezpieczenie przed wadami porodowymi związanymi z rdzeniem kręgowym.

Początek bicia serca. Serce stanowi teraz pojedynczą cewkę wydającą kilka nieskoordynowanych uderzeń. Uderzenia te będą stawać się coraz bardziej regularne z każdym mijającym tygodniem.

POWIĄZANY PROGRAM CIĄŻOWY

Kalkulator terminu porodu

Przygotuj się na nadejście swojego dziecka, poznając przewidywany termin porodu.

Wybierz swoją metodę:

Powiedz nam coś więcej:

//
Wybierz datę
//
Wybierz datę

Kalkulator terminu porodu

Twój przewidywany* termin porodu to
Gratulacje. Jesteś w
* Data jest wyłącznie wynikiem szacunkowego obliczenia. Poród nastąpi wtedy, kiedy dziecko będzie gotowe. Aby określić ostateczny termin porodu, skonsultuj się ze swoim lekarzem.
pregnancy week 5 fetus

5. tydzień ciąży: Twoje symptomy

Morze emocji. Możesz odczuwać podekscytowanie ciążą, niepokój, czy wszystko pójdzie dobrze, zmartwienie lub niepewność jako matka. Nie martw się! Wszystkie te odczucia są całkowicie normalne.

Dbaj o siebie. Przypominające miesiączkę skurcze i bóle w krzyżu są powszechnym odczuciem, które towarzyszy Ci na tym etapie. Odpocznij, przygotowując sobie ciepłą kąpiel, słuchając uspokajającej muzyki lub ucinając sobie drzemkę. Pilnuj kwestii odżywiania i jeśli tego jeszcze nie zrobiłaś, wyeliminuj palenie, picie alkoholu i zażywanie narkotyków – nawyki te mogą zaszkodzić Twojemu dziecku.

Czy wiesz, że…? Mózg Twojego dziecka szybko się rozwija, zaś cewkowata struktura, która stanie się później sercem, zaczyna sporadyczne bicie.

5 tydzień ciąży: Your Checklist

  • Przygotuj się na odczuwanie niepokoju, podekscytowania, troski i zachwytu – to normalne reakcje na wieść o zajściu w ciążę.

  • Na wszelkie skurcze i bóle pleców pomogą ciepła kąpiel lub drzemka.

  • Zrezygnuj z papierosów i alkoholu.

  • Zarejestruj się, żeby otrzymywać cotygodniowe porady ciążowe.