5 tydzień ciąży

5.tydzień ciąży: Rozwój Twojego dziecka

Mimo że jesteś dopiero w piątym tygodniu ciąży, w Twoim ciele zachodzą liczne zmiany. Łożysko i zaczątki pępowiny już intensywnie pracują, przesyłając niezbędne składniki odżywcze z Twojego ciała do organizmu Twojego dziecka. Wapń, kwas foliowy i inne witaminy odgrywają kluczową rolę w zdrowym rozwoju płodu.

Podczas tego tygodnia ciąży dalej rozwija się cewka nerwowa, która z czasem przekształci się w kręgosłup i mózg dziecka. Na tym etapie ciąży zalecane jest przyjmowanie co najmniej 400 mikrogramów kwasu foliowego dziennie. Suplement ten stanowi niezbędny składnik potrzebny do zdrowego rozwoju płodu i najlepsze zabezpieczenie przed wrodzonymi wadami układu nerwowego. Małe wybrzuszenie pośrodku zarodka wkrótce przekształci się w jego serce, którego bicie można wykryć podczas badania USG już w szóstym tygodniu ciąży.

POWIĄZANY PROGRAM CIĄŻOWY

Jakiej wielkości jest Twoje maleństwo w 5. tygodniu ciąży?

W piątym tygodniu ciąży zarodek jest jeszcze bardzo mały, jednak rośnie w bardzo szybkim tempie. Jego wielkość porównać można na tym etapie do małej pestki pomarańczy lub do ziarenka ryżu. Ma około 2 mm długości, a jego kształt przypomina maleńką kijankę. Zerknij na poniższy obrazek, aby przekonać się, w jaki sposób Twoja macica przekształca się na czas ciąży w wygodny dom dla Twojego dziecka.

dziecko w 5 tygodniu ciąży

Ciało mamy podczas 5.tygodnia ciąży

Jak się czujesz, wiedząc, że jesteś w ciąży? Jeśli staraliście się o dziecko już od jakiegoś czasu, to prawdopodobnie jesteś zachwycona! Niezależnie od tego, czy jest to ciąża planowana, czy też piękna lub trochę szokująca niespodzianka, odczuwanie szeregu różnych emocji - takich, jak niepokój, radość, nadzieja i zdumienie, jest zupełnie naturalne. Możesz zastanawiać się, jakie zmiany Cię czekają lub kiedy powitasz na świecie swojego maluszka. Aby poznać swój przewidywany czas porodu, wypróbuj nasz kalkulator terminu porodu.

Jeśli chodzi o najpowszechniejsze objawy, które możesz u siebie zaobserwować w piątym tygodniu ciąży, to z całą pewnością należą do nich zmęczenie, nudności i tkliwość piersi. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, możesz poczytać trochę o hormonie ciążowym hCG - odgrywa on bardzo ważną rolę w przebiegu ciąży.

Pamiętaj, aby od czasu do czasu zafundować swojemu ciężko pracującemu ciału chwilę relaksu, zanurzając się w ciepłej kąpieli, słuchając kojącej muzyki lub ucinając sobie drzemkę. Możesz także dodać sobie energii i zapewnić dziecku wspaniały start, zwracając szczególną uwagę na zdrowy styl życia. Jeśli jeszcze tego nie zrobiłaś, zacznij od rzucenia palenia i wyeliminowania napojów alkoholowych. Skonsultuj się ze swoim lekarzem w sprawie uprawiania aktywności fizycznej zalecanej podczas ciąży i kontynuuj przyjmowanie zalecanych lub przepisanych przez niego suplementów.

5.tydzień ciąży: Twoje symptomy

Chociaż każda przyszła mama jest wyjątkowa, oto niektóre z wczesnych objawów, których możesz doświadczać w piątym tygodniu ciąży:

  • Poranne mdłości. Niektóre kobiety zaczynają odczuwać poranne mdłości już w piątym tygodniu ciąży. Męczące nudności mogą pojawiać się rano, wieczorem lub przez cały dzień, a u wielu kobiet towarzyszą im także wymioty. W celu załagodzenia porannych nudności, pij wystarczającą ilość płynów, aby zapobiec odwodnieniu i unikaj tłustych lub pikantnych potraw, które mogą wywoływać napady mdłości. Wielu kobietom zmagającym się z tą przypadłością ulgę przynoszą częste, lecz nie za duże posiłki i przekąski.

  • Lekkie krwawienie lub plamienie. Delikatne plamienie w piątym tygodniu ciąży występuje dość często, ale powinno to być jedynie kilka kropelek krwi.Ilość ta nie powinna pokryć nawet małej wkładki higienicznej. Jest to prawdopodobnie tylko tak zwane krwawienie implementacyjne, ale o każdym plamieniu warto wspomnieć swojemu lekarzowi, aby wykluczył komplikacje. Jeśli widzisz dużo krwi, plamienie trwa dłużej niż dwa dni lub masz jakiekolwiek inne obawy, natychmiast skontaktuj się ze swoim lekarzem.

  • Wrażliwość piersi. Około piątego tygodnia ciąży gwałtowny wzrost hormonów może spowodować ból piersi, które przygotowując się do karmienia dziecka, stają się nabrzmiałe i bardzo wrażliwe.

  • Częste oddawanie moczu. Nagła potrzeba oddania moczu może pojawić się w każdej chwili, gdyż podczas ciąży zwiększa się objętość krwi w organizmie, a to oznacza więcej płynu do przefiltrowania. Choć objaw ten bywa męczący, jest on całkowicie naturalny.

  • Zmęczenie. Nie zdziw się, jeśli poczujesz się całkowicie wykończona. Twoje ciało radzi sobie ze wzrostem poziomu progesteronu, który może powodować uczucie większego zmęczenia. Unikanie kofeiny i aktywności fizycznej przed snem może pomóc Ci lepiej spać w nocy. Staraj się utrzymywać stały harmonogram dnia, ale przede wszystkim zadbaj o to, aby się nadmiernie nie przemęczać. Ważne jest, aby znaleźć zdrową równowagę między codziennymi czynnościami a czasem odpoczynku. Nie miej wyrzutów sumienia, gdy poświęcasz czas na odpoczynek lub drzemkę, kiedy tego potrzebujesz. Odpoczywając teraz jak najwięcej, wyświadczysz sobie i swojemu maleństwu wielką przysługę.

  • Wahania nastroju. W jednej chwili czujesz się najszczęśliwsza na świecie, a niedługo później chce Ci się płakać? Wahania nastroju są częstym symptomem ciąży. Niektóre kobiety porównują je wręcz do najgorszych chwil zespołu napięcia przedmiesiączkowego. Gdy złe samopoczucie utrudnia Ci codzienne funkcjonowanie, postaraj się odwrócić od niego swoją uwagę, idąc na spacer czy słuchając ulubionej muzyki.

  • Trądzik. Przyczyną trądziku występującego podczas ciąży, są zmiany hormonalne. Przeczytaj nasz artykuł na temat trądziku ciążoweg, aby dowiedzieć się, jak dbać o skórę i złagodzić jego objawy. Wypryski to jeden z uciążliwych objawów ciąży, ale niech pocieszy Cię fakt, że prawdopodobnie ustąpi on niedługo po porodzie.

  • Łagodne objawy lub ich brak. A co, jeśli w piątym tygodniu ciąży nie zauważasz u siebie żadnych objawów? Nie jest niczym niezwykłym, gdy kobiety na tym etapie czują się i wyglądają zupełnie normalnie lub jeśli niektóre ich objawy na przemian pojawiają się i znikają. Jeśli chodzi o brzuch w piątym tygodniu ciąży, może wyglądać on tak, jak zwykle lub być lekko wzdęty. Niekoniecznie musi to oznaczać dodatkowe kilogramy - jeśli zmagasz się z porannymi mdłościami, którym towarzyszą wymioty, w pierwszym trymestrze ciąży Twoja waga może nawet nieco spaść. Pamiętaj, aby porozmawiać z lekarzem, jeśli masz pytania dotyczące zachodzących zmian lub jeśli brak jakichkolwiek objawów budzi Twój niepokój.

POWIĄZANY ARTYKUŁ

Kalendarz ciąży
6 tydzień ciąży

5.tydzień ciąży: Co warto rozważyć na tym etapie?

  • Jeśli jeszcze nie powiedziałaś partnerowi, że jesteś w ciąży i szukasz zabawnych sposobów na oznajmienie mu tego - zapoznaj się z naszymi uroczymi i kreatywnymi pomysłami na poinformowanie partnera o tym, że wkrótce zostanie tatą.

  • Zaplanuj swoje posiłki i upewnij się, że spożywasz wiele zdrowych i różnorodnych potraw. Unikaj surowyh lub niedogotowanych jajek, surowego lub wędzonego mięsa oraz ryb, które mogą zawierać wysoki poziom rtęci – takich, jak tuńczyk czy makrela. Zrezygnuj też z produktów mlecznych, które nie są pasteryzowane. W okresie ciąży nie powinnaś jeść także sushi z dodatkiem surowych ryb i ostryg, a także miękkich serów - takich, jak brie czy feta. Produkty te mogą powodować choroby przenoszone przez żywność, które mogą zaszkodzić Tobie i Twojemu maluszkowi. Przeczytaj o wszystkich produktach spożywczych, których podczas ciąży trzeba unikać.

  • Zastanów się, czy chcesz podzielić się nowiną o pięciotygodniowej ciąży z rodziną i przyjaciółmi. Niektórzy wolą poczekać z tym do końca pierwszego trymestru, kiedy ryzyko poronienia znacznie spada. Inne kobiety radosne wieści przekazują kilku najbliższym osobom już w momencie, gdy trzymają w ręce pozytywny test ciążowy.

  • Masz kota? Nadszedł czas, aby ktoś inny zajął się jego kuwetą, co pomoże Ci uniknąć zakażenia się toksoplazmozą – infekcją, która może poważnie zaszkodzić Twojemu maluszkowi.

  • Pobierz nasz poradnik na temat ciąży, aby dowiedzieć się więcej o tym, czego możesz się spodziewać w nadchodzących tygodniach i miesiącach. W naszym przewodniku znajdziesz wiele ciekawych informacji na temat ciąży, od zdrowego odżywiania i przybierania na wadze po wszystkie pytania, które warto zadać lekarzowi prowadzącemu.

  • Jeśli jest to Twoja pierwsza ciąża, z pewnością chętnie poczytasz na temat poszczególnych trymestrów ciąży, aby dowiedzieć się więcej o tym, co czeka Cię w nadchodzących miesiącach.

  • To naturalne, że odczuwasz szereg różnych emocji, gdy oswajasz się z myślą o swojej ciąży. Niezależnie od tego, czy o dziecko staracie się od dłuższego czasu czy jest to ciąża nieplanowana, związane z nią emocje mogą zaskoczyć nawet Ciebie samą. Mogą się one także zmieniać z dnia na dzień i to także jest zupełnie normalne. Pisanie dziennika jest jednym ze sposobów radzenia sobie z różnymi uczuciami, który może pomóc Ci przetrwać emocjonalną karuzelę charakterystyczną dla początkowego etapu ciąży.

  • Chociaż na razie niewiele jeszcze widać, możesz rozpocząć sesję zdjęciową „z miesiąca na miesiąc”, korzystając z miesięcznych kart kamieni milowych. Możesz zapisać zdjęcia jako prywatną pamiątkę lub udostępnić je w mediach społecznościowych (gdy będziesz gotowa na podzielenie się wiadomością o swojej ciąży). W nadchodzących latach z przyjemnością spojrzysz wstecz na to, jak Twój brzuszek urósł w czasie ciąży, a Twoje maleństwo z czułością spojrzy na zdjęcia swojego pierwszego „domu”.

5.tydzień ciąży: Zapytaj swojego lekarza

Twoje wizyty kontrolne odbywają się zwykle raz w miesiącu, aż do ostatnich dwóch miesięcy ciąży, kiedy konieczne stają się częstsze badania. Te regularne kontrole to doskonała okazja na zadawanie pytań i dzielenie się z lekarzem prowadzącym wszelkimi wątpliwościami.

  • Czy w przypadku Twojej ciąży istnieją jakieś czynniki ryzyka związane z Twoim stanem zdrowia, wiekiem lub historią medyczną rodziny?

  • Co zrobić, jeśli na tym etapie ciąży zauważysz krwawienie?

  • Jak wygląda prawidłowy śluz podczas ciąży?

  • Jak często powinnaś chodzić na wizyty kontrolne podczas ciąży?

  • W którym tygodniu ciąży jesteś według badania USG jaki jest przewidywany termin Twojego porodu?

Piąty tydzień ciąży: Lista kontrolna

  • Jeśli jeszcze tego nie zrobiłaś, dowiedz się, co warto wziąć pod uwagę przy wyborze opieki prenatalnej.

  • Umów się na pierwszą ciążową wizytę kontrolną. Podczas tej wizyty ginekolog poinformuje Cię o dalszych wizytach i koniecznych badaniach.

  • Dowiedz się, do kogo masz dzwonić w razie nagłego problemu ze zdrowiem, jeśli Twój lekarz będzie w tym czasie niedostępny.

  • Numer swojego lekarza prowadzącego i jego zastępcy dodaj nie tylko do swojej listy kontaktów w telefonie, ale też powieś na drzwiach lodówki, aby zawsze były pod ręką.

  • Bądź przygotowana na całą paletę emocji od zmartwienia i niepokoju, poprzez radość i ekscytację aż do całkowitej ekstazy — to normalne reakcje na wieść o zajściu w ciążę.

  • Ciepła kąpiel lub drzemka pomogą Ci załagodzić skurcze brzucha i ból pleców.

  • Zrezygnuj z palenia i alkoholu, jeśli jeszcze tego nie zrobiłaś.

  • Choć jest to rzadkie zjawisko, na wszelki wypadek zapoznaj się z objawami ciąży pozamacicznej.

  • Zarejestruj się, żeby otrzymywać cotygodniowe porady ciążowe.

Jak powstał ten artykuł?
Informacje zawarte w niniejszym artykule oparte są na poradach ekspertów publikowanych w wiarygodnych źródłach medycznych i rządowych- takich, jak Amerykańska Akademia Pediatrii i Amerykańskie Kolegium Położników i Ginekologów. Treści udostępnione na tej stronie nie powinny zastępować profesjonalnej opieki lekarskiej. Zawsze konsultuj się z personelem medycznym w celu uzyskania pełnej diagnozy i ewentualnego leczenia.

Zgoda na pliki cookie