Ciąża miesiąc po miesiącu: 9. miesiąc ciąży
Tak! Nadszedł ostatni miesiąc ciąży i Twoje dziecko może pojawić się na świecie w każdej chwili. Większość kobiet rodzi pomiędzy 38. a 42. tygodniem ciąży, ale tylko nieliczne dzieci przychodzą na świat dokładnie w wyznaczonym terminie.
Częste objawy ciąży w dziewiątym miesiącu ciąży
W ostatnim miesiącu ciąży możesz odczuwać takie objawy, jak:
Częste oddawanie moczu
Odejście czopu śluzowego
Ból pleców
Swędzenie skóry
Ucisk na miednicę
Wydzielina z piersi
Zwiększone owłosienie na twarzy
Łatwiejsze oddychanie wskutek „opadnięcia” dziecka
Mniej wyczuwalnych ruchów
POWIĄZANY PROGRAM CIĄŻOWY
Generator imienia dla dziecka
Filtruj według płci:
Filtruj według motywy:
Dziewiąty miesiąc ciąży: Zmiany wewnętrzne i zewnętrzne
Rozwój dziecka: Płuca dziecka kształtują się do momentu narodzin, przygotowując je na pierwszy oddech i długo wyczekiwany pierwszy płacz. Już wkrótce będziesz zaskoczona, jak wiele hałasu może zrobić takie maleństwo.
W ostatnim miesiącu ciąży maluch powinien być ułożony w pozycji głową w dół. Jeśli znajduje się w położeniu miednicowym, tzn. stopami lub pośladkami w dół, lekarz może spróbować obrócić go lub zaproponować cesarskie cięcie.
Zmiany w Twoim ciele: Czujesz się duża, zmęczona i masz wszystkiego dość? A może nie możesz wygodnie usiąść lub położyć się, bo trudno jest Ci znaleźć komfortową pozycję? Niektóre z mam z kolei doświadczają przypływu energii, gdy organizm przygotowuje się do narodzin dziecka.
Zaletą tego etapu ciąży jest przesunięcie się malucha w głąb miednicy, co zmniejsza ucisk na płuca, dzięki czemu będzie Ci się łatwiej oddychało (możesz jednak częściej oddawać mocz).
Jeśli odczuwasz skurcze, pamiętaj, że skurcze przepowiadające różnią się od porodowych, dlatego zapisuj, jak często występują. Jeśli uważasz, że zaczynasz rodzić, skontaktuj się ze swoim lekarzem i powiedz mu o odczuwanych objawach.
Jeśli jesteś w 40. tygodniu i nadal nie urodziłaś, w ciągu następnych dwóch tygodni lekarz jeszcze uważniej będzie monitorował Ciebie i dziecko. Wspólnie z położną możecie zdecydować, czy i kiedy wywołać ciążę. Jeśli do 42. tygodnia maluch nie przyjdzie na świat, prawdopodobnie konieczne będzie wywołanie ciąży, aby uniknąć potencjalnych komplikacji.
Dziewiąty miesiąc ciąży: O czym warto pamiętać
Pomyśl o opiece: Po powrocie do domu z noworodkiem możesz potrzebować pomocy w opiece nad pozostałymi dziećmi (jeśli je masz). Warto także zastanowić się nad ewentualną długoterminową opieką dla malucha, gdy będzie już nieco starszy.
Ostatnie przygotowania: W dziewiątym miesiącu ciąży możesz odczuwać tzw. syndrom wicia gniazda — potrzebę przygotowywania domu pod kątem rodzicielstwa i dziecka. Wykorzystaj ostatnie dni lub tygodnie ciąży na przygotowania, aby wszystko było gotowe tak, jak sobie zaplanowałaś. Wykorzystaj zastrzyk energii na gotowanie i mrożenie dodatkowych posiłków czy zakup artykułów dla Twojego malucha, np. pieluszek. Spakuj całą torbę do szpitala i niezbędne dokumenty.
Zaplanuj wizyty szpitalne i ogłoszenie narodzin: Zastanów się, kto miałby Cię odwiedzić w szpitalu, i w jaki sposób poradzisz sobie z propozycjami pomocy i odwiedzin. Po porodzie będziesz bardzo zajęta, dlatego już teraz warto pomyśleć, w jaki sposób przekażesz tę radosną wiadomość rodzinie i znajomym.
Wybierz imię: Jeśli masz problem ze znalezieniem imienia dla dziecka lub w ostatniej chwili zmieniłaś zdanie, wypróbuj nasz generator imienia dla dziecka, aby wybrać idealne imię. Możesz również skorzystać z naszych list imion męskich lub imion żeńskich.
Wyśpij się: Odłóż listę zadań i śpij do woli. Nie tylko odpoczywaj, ale oddaj się przyjemnościom. Skorzystaj z przyjemnego zabiegu pielęgnacyjnego, np. pedicure czy masażu stóp, obejrzyj film i spędź trochę czasu z partnerem i bliskimi. Staraj się w pełni wykorzystać ostatnie dni, zanim pojawi się maluch.
Zarejestruj się, aby otrzymywać więcej wskazówek dotyczących ciąży.
dziewiaty miesiac ciazy - checklist