Objawy zbliżającego się porodu

Gdy zbliża się wielki dzień, możesz zastanawiać się, czy zorientujesz się, że zaczynasz rodzić. Nie przejmuj się: Twój organizm niemal zawsze wysyła sygnały, których potrzebujesz do ich rozpoznania, że nadszedł czas porodu.

Objawy zbliżającego się porodu

Istnieją dwa główne sygnały, które wskazują nadejście porodu w ciągu jednego lub dwóch dni.

1. Przerwanie błon płodowych

Mogłaś też usłyszeć określenie: odejście wód płodowych. Ilość przejrzystego płynu, który wycieka z błony płodowej i wypływa z pochwy, jest różna u każdej z kobiet. U niektórych jest to jedynie delikatne kapanie, u innych może to być silny strumień. Zaskakujące jest to, że ta oznaka porodu jest pierwszą u mniej niż 25 procent kobiet; może wystąpić dopiero w trakcie porodu, a nie przed nim. Lecz jeśli nastąpi przed porodem, istnieje spora szansa, że poród rozpocznie się w ciągu 24 godzin. Jeśli wody odejdą, powiadom natychmiast swojego lekarza lub położną. Zapisz godzinę, o której wody odeszły, kolor i ilość płynu oraz czy wydzielał się jakiś zapach. Zgłoś wszystkie te informacje lekarzowi.

2. Krwawa wydzielina

Dzień lub dwa przed nadejściem skurczów możesz zaobserwować różową lub oznaczoną krwawymi pasemkami śluzową wydzielinę. Ta wydzielina to w rzeczywistości śluzowa bariera, która uszczelniała szyjkę macicy w trakcie ciąży. Nie wszystkie kobiety zauważają tę wydzielinę, a u niektórych skurcze zaczynają się, zanim śluzowa bariera się rozpuści. Pamiętaj też, że ta krwawa wydzielina różni się od brązowawej, która może pojawić się po przedporodowym badaniu ginekologicznym i która nie powinna wzbudzać niepokoju.

Wczesne oznaki porodu: Skurcze

Istotną wskazówką, że rozpoczyna się poród, są regularne skurcze macicy. Z początku skurcze te będą przypominać skurcze menstruacyjne lub bóle krzyżowe, które pojawiają się co 20 do 30 minut. Stopniowo ból i skurcze stają się silniejsze i częstsze. Częstotliwość skurczów zwiększa się, aż zaczną pojawiać się co trzy do pięciu minut. Aby móc przewidzieć wystąpienie kolejnych skurczów, zapisz dokładny czas wystąpienia i trwania skurczu.

Prawdziwy poród

Fałszywy alarm

Skurcze są regularne i można je przewidzieć (np. co osiem minut).Skurcze są nieregularne i nieprzewidywalne, pojawiają się na przykład po 10 minutach, następnie sześciu, dwóch, ośmiu itd.
Doświadczasz trzech rodzajów postępujących zmian: Skurcze stają się a) postępująco bliższe sobie, b) postępująco dłuższe i c) postępująco silniejsze. Zmiany nie są obserwowane na przestrzeni czasu.
Uczucie każdego skurczu zaczyna się w dolnej części pleców i promieniuje do przodu, nisko w kroczu. Skurcze wyczuwalne są jako ogólne ściskanie się podbrzusza.
Zmiana aktywności lub pozycji nie spowolni ani nie zatrzyma skurczów.Zmiana w aktywności lub pozycji może spowolnić lub zatrzymać skurcze.
Może pojawić się krwawa wydzielina. Zwykle nie pojawia się krwawa wydzielina.
Błona płodowa może zostać przerwana. Błona płodowa nie zostanie przerwana.
Twój lekarz lub położna zauważy zmiany szyjki macicy, takie jak dojrzewanie (mięknięcie), ścieranie (zmniejszanie grubości) lub rozszerzanie się jej ujścia. Nie zachodzą zmiany w szyjce macicy.

 

Wykonanie telefonu

Jeśli wydaje Ci się, że zaczynasz rodzić, powinnaś zadzwonić do lekarza. Gdy wykonujesz telefon, miej przy sobie swoje notatki, abyś mogła przekazać dokładne informacje dotyczące objawów. Nie obawiaj się dzwonić w dowolnym momencie dnia i nocy. Twój lekarz wie, że poród nie musi mieć miejsca w godzinach pracy ani wtedy, gdy lekarze lub położne są na dyżurze; spodziewają się oni telefonu o każdej porze.

Pamiętaj też, że niekoniecznie będziesz musiała natychmiast iść do szpitala. Jeśli jest to Twoje pierwsze dziecko, większość lekarzy i położnych zasugeruje pozostanie we własnym domu, dopóki skurcze nie zaczną pojawiać się co pięć minut. Jeśli rodziłaś już wcześniej, możesz być poproszona o szybsze przybycie do szpitala, ponieważ poród może nastąpić szybciej.

Zorientowanie się, że rodzisz, może wywołać mieszankę uczuć, takich jak podekscytowanie, niedowierzanie i obawa. Spróbuj zachować spokój i skupienie. Postaraj się mieć ze sobą swojego partnera lub przyjaciela, aby pomógł Ci notować objawy, dotrzymał towarzystwa i dowiózł do szpitala, kiedy nadejdzie na to czas. Dobrze jest wcześniej przygotować wyprawkę do szpitala i komplet niezbędnych dokumentów. Przede wszystkim pamiętaj, że poradzisz sobie z nadchodzącym zadaniem: wydaniem swojego dziecka na świat!