Pierwsze objawy porodu – Jak rozpoznać oznaki zbliżającego się porodu?

Jak zaczyna się poród? Czy pierwszym sygnałem porodu jest odejście wód płodowych? A może są to skurcze? Oba z tym symptomów to niewątpliwie objawy zbliżającego się porodu, ale czasami sygnały wysyłane przez organizm są bardziej subtelne. Ciało kobiety na ogół wysyła znaki, które mogą być także odbierane dzięki intuicji. Chcąc ułatwić Ci zrozumienie tych sygnałów, przygotowaliśmy listę najczęstszych objawów porodu, takich jak obniżenie brzucha, skurcze, odejście czopa śluzowego, czy odejście wód płodowych. Dowiedz się, z jakich etapów (zwanych fachowo „okresami porodu”) składa się poród i jak odróżnić początek porodu od fałszywego alarmu. Poznaj oznaki i objawy utajonej i aktywnej fazy porodu i dowiedz się, co robić, gdy czujesz, że zaczyna się akcja porodowa.

Czym jest poród?

Poród, zwany również rozwiązaniem to proces, w wyniku którego dziecko z ciepłego i przytulnego domu w macicy wydostaje się na świat zewnętrzny. Prawdopodobnie od dłuższego czasu z podekscytowaniem i niepokojem czekasz na ten moment, ale ważne jest, aby zrozumieć, że poród to powolny, wieloetapowy proces. Wydarzenie to jest wyjątkowe w przypadku każdej kobiety i każdej ciąży. Mimo to istnieje pewien ogólny schemat przebiegu porodu naturalnego z charakterystycznymi dla każdego etapu objawami. Wiedza na temat tego, co może się wydarzyć, pomoże Ci przygotować się na nadchodzący wielki dzień.

Kiedy zaczyna się poród?

Termin porodu obliczany jest zwykle na podstawie średniej długości ciąży (która wynosi 40 tygodni w przypadku ciąży donoszonej), jednak nie oczekuj, że Twoje dziecko urodzi się dokładnie tego dnia. Maluszek może przyjść na świat również po terminie, czyli nawet w 42. tygodniu ciąży. Ciążę, która trwa dłużej niż 42 tygodnie, określa się mianem ciąży przenoszonej. Nierzadko zdarza się również, że poród rozpoczyna się tydzień lub dwa przed 40. tygodniem - jest to ciąża donoszona. Gdy poród ma miejsce przed 37. tygodniem ciąży, to mamy niestety do czynienia z porodem przedwczesnym.

Zdarza się, że przedwczesna akcja porodowa ustaje samoistnie, nie prowadząc do przedwczesnego rozwiązania, jednak zawsze wymaga ona natychmiastowej pomocy lekarskiej.

Jeśli Twój wyznaczony termin porodu minął, prawdopodobnie z wielką niecierpliwością czekasz już na swojego maluszka. Być może słyszałaś o tradycyjnych metodach wywoływania porodu (takich, jak picie herbaty z liści malin), które nie zawsze okazują się skuteczne. Faktem jest, że eksperci nie zalecają eksperymentowania z domowymi metodami indukcji porodu. Jeśli więc obawiasz się, że Twojemu maleństwu nie spieszy się na świat, najlepiej skonsultuj się z lekarzem.

Oznaki i objawy porodu

Rozwiązanie to indywidualne doświadczenie każdej ciężarnej, które różni się także w przypadku kilku porodów tej samej kobiety. Są jednak pewne podobieństwa, jeśli chodzi o kolejność zwiastunów tego wydarzenia.

Oto 10 najczęstszych objawów zbliżającego się porodu:

 1. Syndrom wicia gniazda — nagły przypływ energii

 2. Obniżenie się brzucha

 3. Skurcze, które oscylują od łagodnych (podczas fazy utajonej) do silnych (podczas aktywnej fazy porodu)

 4. Dojrzewanie szyjki macicy

 5. Rozwieranie się szyjki macicy

 6. Utrata czopu śluzowego

 7. Odejście wód płodowych

 8. Obrzęk nóg

 9. Ból lub ucisk pleców

 10. Nudności

Dowiedz się więcej o tych oznakach i objawach porodu w kolejnych dwóch sekcjach, opisujących fazy utajoną i aktywną pierwszego etapu porodu.

Okresy porodu

Rozwiązanie ciąży dzieli się na trzy etapy: 1. Okres rozwierania się szyjki macicy. Okres ten dzieli się na dwie części: fazę utajoną i fazę aktywną. Główne różnice między tymi dwiema fazami to intensywność i czas trwania skurczów. Pierwsza z nich charakteryzuje się łagodnymi skurczami -podczas, gdy faza aktywna oznacza silniejsze, bardziej regularne skurcze. 2. Okres parcia i narodzin dziecka. Ten etap jest często krótszy niż poprzedni, wymaga on jednak więcej wysiłku - aby dziecko wyszło z kanału rodnego, będziesz musiała mocno przeć. 3. Wyparcie łożyska. Jest to najkrótszy etap porodu. Nadal możesz odczuwać skurcze, które pomagają oddzielić łożysko od ściany macicy, a następnie przenieść je do kanału rodnego. Kilka pchnięć może pomóc Ci je wydalić, a gdy twoja macica się obkurczy, poród uznany jest za zakończony.

POWIĄZANY ARTYKUŁ

Poród
Jak zmniejszyć ból porodowy - farmakologiczne i niefarmakologiczne metody

Objawy porodu - Oznaki utajonej fazy porodu

Utajona faza pierwszego okresu porodu jest zupełnie nieprzewidywalna, jeśli chodzi o czas trwania. Może minąć kilka godzin, a nawet dni, zanim wkroczysz w fazę aktywną - zwłaszcza, jeśli jest to Twoje pierwsze dziecko. Czas ten zwykle ulega skróceniu przy kolejnych porodach. Dopóki skurcze nie staną się bardziej intensywne i regularne (lub do czasu odejścia wód płodowych), staraj się relaksować– w ten sposób przygotowując się także do aktywnej fazy porodu. Chociaż każda ciąża jest inna, poniższe zwiastuny utajonej fazy porodu występują – w mniejszym lub większym stopniu - u większości kobiet.

Syndrom wicia gniazda

Nagły przypływ energii na kilka dni lub tygodni przed porodem jest zupełnie normalny. Możesz również odczuwać potrzebę „wicia gniazda” i przygotowywania waszego domu na pojawienie się dziecka. Chociaż objaw ten może pojawić się w dowolnym momencie ciąży, wiele kobiet doświadcza go tuż przed rozwiązaniem. Pamiętaj, że nie powinnaś się w tym czasie przemęczać — postaraj się trochę wyciszyć.

Obniżenie brzucha przed porodem

Obniżenie się dna macicy może nastąpić kilka tygodni, dni lub godzin przed porodem. Gdy brzuch opadnie i nie będzie naciskać na przeponę, możesz poczuć się nieco lżej i z całą pewnością będzie Ci łatwiej oddychać.

Łagodne skurcze

Możesz odczuwać łagodne skurcze. Występują one co około 5-15 minut i trwają od 60 do 90 sekund. Ból lub ucisk, który odczuwasz, może zacząć się w obrębie pleców i promieniować w dół, w kierunku brzucha. Pod koniec fazy utajonej przerwy między skurczami mogą trwać mniej niż pięć minut.

Dojrzewanie szyjki macicy

Twoja szyjka macicy skraca się, staje się elastyczna i rozpulchniona, w wyniku czego możesz odczuwać łagodne skurcze.

Dylatacja szyjki macicy

Twoja szyjka macicy zaczyna się poszerzać i otwierać, aż do pełnego rozwarcia. Rozszerzanie na początku zachodzi powoli, jednak w trakcie fazy aktywnej następuje przyspieszenie tego procesu.

Odejście czopu śluzowego

Objawia się ono gęstą, różowawą lub zabarwioną krwią wydzieliną z pochwy. To właśnie ten czop uszczelniał twoją szyjkę macicy podczas ciąży. Często odchodzi na kilka dni przed rozpoczęciem porodu, choć wiele kobiet w ogóle tego nie zauważa.

Oznaki i objawy aktywnej fazy porodu

Aktywna faza porodu to moment, w którym akcja przyspiesza, co oznacza, że powinnaś udać się do szpitala. Faza ta może trwać od czterech do ośmiu godzin, a czasem nawet dłużej. Do czasu wkroczenia w tę fazę, rozwarcie szyjki macicy wynosi na ogół od 6 do 10 centymetrów, a Ty zauważasz bardziej intensywne oznaki i objawy akcji porodowej:

Pęknięcie pęcherza płodowego

Wypełniony płynem worek owodniowy, który otaczał Twoje dziecko podczas ciąży, może pęknąć na kilka godzin przed porodem lub w trakcie porodu. Ilość przejrzystego płynu, który wycieka z błony płodowej i wypływa z pochwy, jest różna u każdej z kobiet. U niektórych jest to jedynie delikatne kapanie, u innych może to być silny strumień.

Silne i regularne skurcze

Aktywna faza porodu objawia się częstszymi skurczami macicy, możesz także odczuwać ból pleców lub miednicy. Skurcze będą bardziej regularne – z około 3 minutowymi przerwami. Każdy z nich będzie trwał mniej więcej 45 sekund. Mierzenie częstotliwości i długości skurczów może pomóc Ci śledzić przebieg akcji porodowej.

Obrzęk nóg

Podczas aktywnej fazy porodu Twoje nogi mogą puchnąć.

Ból lub ucisk pleców

Możesz doświadczyć bólu pleców lub uczucia bolesnego ucisku w tej okolicy.

Mdłości

Jest to jeden z naturalnych objawów aktywnej fazy porodu.

Objawy porodu - Prawdziwy poród czy fałszywy alarm?

Czasami możesz mieć wrażenie, że zaczynasz rodzić, ale tak naprawdę to tylko fałszywy alarm. Jak więc odróżnić skurcze oznaczające początek porodu od skurczów przepowiadających (tzw. skurczów Braxtona-Hicksa)? Wypróbowaną i wiarygodną metodą ich odróżnienia jest mierzenie czasu skurczów i sprawdzenie, czy ustępują one podczas ruchu.

Skorzystaj z poniższej tabelki, aby dowiedzieć się, jak rozróżnić początek porodu od fałszywego alarmu.

 

Prawdziwy poródFałszywy alarm
Skurcze są regularne i można je przewidzieć (np. co osiem minut).Skurcze są nieregularne i nieprzewidywalne, pojawiają się na przykład po 10 minutach, następnie sześciu, dwóch, ośmiu itd.
Doświadczasz trzech rodzajów postępujących zmian: skurcze stają się a)corazbliższe sobie, b)corazdłuższe i c)corazsilniejsze.Zmiany nie są obserwowane na przestrzeni czasu.
Uczucie każdego skurczu zaczyna się w dolnej części pleców i promieniuje do przodu, nisko w kroczu.Skurcze wyczuwalne są jako ogólne ściskanie podbrzusza.
Zmiana aktywności lub pozycji nie spowolni ani nie zatrzyma skurczów.Zmiana w aktywności lub pozycji może spowolnić lub zatrzymać skurcze.
Twój lekarz lub położna zauważy zmiany szyjki macicy - takie, jak dojrzewanie (mięknięcie), ścieranie (zmniejszanie grubości) lub rozszerzanie się jej ujścia.Nie zachodzą zmiany w szyjce macicy.

 

Pierwsze objawy porodu

Co robić podczas utajonej fazy porodu?

We wczesnej fazie porodu, z zaledwie kilkoma łagodnymi objawami, natychmiastowe udanie się do szpitala nie jest konieczne. Etap rozwierania szyjki macicy może trwać bardzo długo, a Ty możesz czuć się bardziej komfortowo i bezpiecznie, pozostając w domu. Jeśli w którymkolwiek momencie to, czego doświadczasz, Cię zaniepokoi, skontaktuj się ze swoim lekarzem. Samo uświadomienie sobie, że nadszedł czas porodu, może wywołać skrajne emocje - podekscytowanie, niedowierzanie lub obawę. Staraj się zachować spokój i skupienie. Poproś partnera (lub inną bliską Ci osobę), aby dotrzymał Ci towarzystwa, a także pomógł Ci w notowaniu objawów porodu i zawiózł Cię do szpitala, gdy nadejdzie na to czas.

Możesz również spróbować załagodzić dyskomfort poprzez:

 • spacerowanie

 • wypróbowanie technik relaksacyjnych lub oddechowych, których nauczyłaś się na zajęciach w szkole rodzenia

 • zmianę pozycji

 • wzięcie prysznica lub kąpieli.

Dowiedz się więcej na temat tego, kiedy jechać do szpitala na porodówkę od dyplomowanej pielęgniarki na poniższym nagraniu.

Kiedy zadzwonić do swojego lekarza i udać się do szpitala?

Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości w związku z tym, czy poród rzeczywiście się rozpoczął, zadzwoń po poradę do swojego lekarza. Pamiętaj też, aby skontaktować się z personelem medycznym lub udać się do szpitala, jeśli wystąpi którykolwiek z poniższych objawów:

 • Odejście wód płodowych bez skurczów (zwłaszcza, jeśli płyn jest zielony lub brązowy lub ma nieprzyjemny zapach!)

 • Jaskrawoczerwone krwawienie z pochwy (nie chodzi zatem o śluz o bladoróżowym lub ciemnobrązowym zabarwieniu) połączone z bólem brzucha

 • Ból głowy, problemy ze wzrokiem lub nagły obrzęk – wszystko to może wskazywać na powikłanie zwane stanem przedrzucawkowym

 • Ciągły, silny ból bez uczucia ulgi między skurczami

 • Ruchy dziecka występują rzadziej niż wcześniej

 • Rozpoczęcie porodu przed 37. tygodniem ciąży

CZESTO ZADAWANE PYTANIA

Oznaki utajonej fazy porodu mogą sygnalizować, że poród już się rozpoczął lub wkrótce się zacznie. Objawy te mogą obejmować:

Oznaki utajonej fazy porodu mogą sygnalizować, że poród już się rozpoczął lub wkrótce się zacznie. Objawy te mogą obejmować:

 • Syndrom wicia gniazda, czyli nagły przypływ energii, która ma pomóc w przygotowaniu otoczenia na narodziny dziecka.
 • Obniżenie brzucha, gdy dziecko opada niżej wgłąb miednicy, zmniejszając nacisk na przeponę.
 • Łagodne skurcze, odczuwane w plecach i w podbrzuszu, występujące co około 5-15 minut i trwające od 60 do 90 sekund.
 • Dojrzewanie szyjki macicy, czyli jej mięknięcie i skracanie się.
 • Dylatacja, czyli rozwieranie się szyjki macicy.
 • Utrata czopu śluzowego objawiająca się gęstą, różowawą lub zabarwioną krwią wydzieliną z pochwy.

Podsumowanie

Gdy zbliża się termin Twojego porodu, miej oko na jego oznaki i przygotuj sobie plan. Jeśli nie masz jeszcze planu porodu, dowiedz się, jak go przygotować i co w nim uwzględnić. Jest bardzo mało prawdopodobne, że Twój poród rozpocznie się nagle i niespodziewanie. Twoje ciało prawdopodobnie da Ci znać, że zbliżasz się do wielkiego dnia. Upewnij się, że Twoja torba szpitalna jest spakowana, abyś – gdy nadejdzie Twój wielki dzień – była gotowa do wyjścia. Świadomość tego, że jesteś dobrze przygotowana, pomoże Ci zmniejszyć niepokój, gdy zauważysz pierwsze oznaki porodu. Przede wszystkim pamiętaj, że poradzisz sobie z nadchodzącym zadaniem: wydaniem swojego dziecka na świat! Zaopatrz się w pieluchy, aby otrzymać nagrodę w Pampers Cash za każdym razem, gdy dodasz kod kreskowy do aplikacji Pampers Club.

Wybrałaś już imię dla swojego dziecka? Przeczytaj nasze artykuły o najlepszych imionach:

Zgoda na pliki cookie