37 tydzień ciąży

37. tydzień ciąży: Rozwój Twojego dziecka

Dzidziuś będzie zyskiwał ok. 14 g tkanki tłuszczowej dziennie, co pomoże regulować temperaturę ciała i utrzymywać stężenie cukrów we krwi na wyrównanym poziomie. Mózg i czaszka również dalej rosną.

Opadamy. Czy dziecko znajduje się teraz nieco niżej? To obniżenie–zwane również ulgą lub wstawieniem się główki płodu–może nastąpić na kilka tygodni przed przyjściem dziecka na świat. Nowe, niższe ułożenie może zmniejszyć w pewnym stopniu nacisk na Twoje płuca i przeponę, ułatwiając Ci oddychanie.

pregnancy week 37 fetus

POWIĄZANY PROGRAM CIĄŻOWY

Znajdź imię dla dziecka

Generator imienia dla dziecka

Filtruj według płci:

Dziewczynka

Chłopiec

Dla obu płci

Filtruj według motywy:

Archaiczny

Religijny

Urocze

Kwiaty

37. tydzień ciąży: Twoje symptomy

Coś za coś. Dobre wieści – zejście dziecka niżej oznacza, że znowu możesz swobodnie oddychać. Jednak teraz prawdopodobnie odczuwasz większe parcie na dolną część brzucha i miednicę. Ponadto Twój środek ciężkości zmienia się–ponownie–, gdy dziecko opada, więc możesz czuć się nieco bardziej niezdarnie niż przedtem.

Zacznij się pakować! Zaledwie pięć procent dzieci rodzi się zgodnie z planowaną datą rozwiązania, więc dobrze jest mieć spakowaną torbę czekającą przy drzwiach (skorzystaj z naszej listy rzeczy, które należy zabrać do szpitala na poród) na wypadek, gdyby maleństwo postanowiło przyjść na świat trochę wcześniej. Spakuj niezbędne rzeczy: wygodną piżamę lub koszulę nocną, komfortowy szlafrok, antypoślizgowe kapcie lub skarpety, dobrze dopasowany stanik do karmienia, przybory toaletowe i ubrania na powrót do domu dla siebie i dziecka.

Dokładna kontrola. Twój lekarz może zacząć wykonywać badania miednicy podczas Twoich cotygodniowych wizyt. Sprawdzi, czy szyjka macicy jest rozszerzona (otwiera się) lub skrócona (zgładzona) i będzie wypatrywał oznak porodu. U wielu kobiet szyjka ulega rozszerzeniu na całe tygodnie przed faktycznym porodem, podczas gdy u innych nie wykazuje żadnych objawów zbliżającego się porodu aż do momentu samego rozwiązania.

Czy wiesz, że…? Być może słyszałaś, że w 37. tygodniu dziecko uważa się za „niedonoszone”.” Pomimo tego, że maleństwo jest wystarczająco rozwinięte, aby móc żyć poza łonem matki, potrzebuje ono kolejnych 3 tygodni, aby przybrać na masie oraz by płuca i mózg mogły się jeszcze trochę rozwinąć.

37 tydzień ciąży: Your Checklist

  • Zwróć uwagę na to, że Twoje dziecko „usadowiło się” trochę niżej, dzięki czemu być może przestaniesz czuć nieprzyjemny ucisk.

  • Spakuj torbę do szpitala i miej ją pod ręką.

  • Wypełnij zamrażarkę posiłkami, które będziesz mogła odgrzać po narodzinach dziecka.

  • Zarejestruj się, żeby otrzymywać cotygodniowe porady ciążowe.

Zgoda na pliki cookie