39 tydzień ciąży

39. tydzień ciąży: Rozwój Twojego dziecka

Jego płuca rozwijają się aż do momentu narodzin i dalej wytwarzają substancję (tzw. surfaktant) zapobiegającą przywieraniu do siebie pęcherzyków powietrza, gdy dziecko zaczerpnie pierwszy oddech. Jego układ wydzielniczy zacznie uwalniać więcej hormonów stresu w trakcie porodu niż w jakimkolwiek innym momencie życia.

Pożyteczne hormony. Układ wydzielniczy dziecka zacznie uwalniać więcej hormonów stresu w trakcie porodu niż w jakimkolwiek innym momencie życia. Gdy dziecko wydostanie się już z macicy, hormony te pomogą zarządzać układami jego organizmu bez wsparcia ze strony łożyska. Te radykalne zmiany wymagają wiele wysiłku i energii, jednak Twoje maleństwo będzie na to przygotowane.

Pierwsze oddechy. Płuca Twojego dziecka rozwijają się aż do momentu narodzin. W płucach dalej wytwarzana jest substancja (tzw. surfaktant) zapobiegająca przywieraniu do siebie pęcherzyków powietrza, gdy dziecko zaczerpnie pierwszy oddech.

pregnancy week 39 fetus

POWIĄZANY PROGRAM CIĄŻOWY

Znajdź imię dla dziecka

Generator imienia dla dziecka

Filtruj według płci:

Dziewczynka

Chłopiec

Dla obu płci

Filtruj według motywy:

Archaiczny

Religijny

Urocze

Kwiaty

39. tydzień ciąży: Twoje symptomy

Prawda czy fałsz. Jeżeli skurcze są nieregularne i mijają po zmianie pozycji lub przejściu się, prawdopodobnie masz do czynienia ze skurczami Braxtona Hicksa. Niemniej jednak w zaledwie kilka minut symulowany poród może przeistoczyć się w prawdziwy. Starannie notuj czas wystąpienia skurczów. Gdy zaczną pojawiać się w regularnych odstępach, co pięć minut, przez co najmniej godzinę, zadzwoń do lekarza, położnej lub pielęgniarki. Jeżeli odejdą wody, zaczęło się!

Trudna droga. Jest wiele opcji w kwestii leków. Niektóre tylko tłumią ból, podczas gdy inne mają za zadanie maksymalnie niwelować dyskomfort.

Czy wiesz, że…? Czy wiedziałaś, że Twoja krew krążąca w łożysku dzieli się swoimi przeciwciałami z dzieckiem, aby pomóc mu zwalczać infekcje po urodzeniu? Jest Przeciwciała te to kolejny argument za jak najdłuższym pozostawaniem dziecka w łonie matki. Jeśli będziesz karmić piersią, Twoje mleko dostarczy dodatkowych przeciwciał.

Jesteś już coraz bliżej porodu. Twoja torba do szpitala powinna czekać spakowana i gotowa do zabrania w każdej chwili. Skorzystaj z naszej listy rzeczy do porodu!

39 tydzień ciąży: Your Checklist

  • Mierz uważnie wszystkie skurcze, żeby nie wywołać fałszywego alarmu.

  • Podejmij ostateczną decyzję w kwestii imienia dziecka: Sprawdź nasze listy imion dla chłopców lub imion żeńskich.

  • Porozmawiaj z innymi mamami o ich pozytywnych przeżyciach z porodu.

  • Zarejestruj się, żeby otrzymywać cotygodniowe porady ciążowe.

Zgoda na pliki cookie