baby size of watermelon week 39

39. tydzień ciąży: Rozwój Twojego dziecka

Jego płuca rozwijają się aż do momentu narodzin i dalej wytwarzają substancję (tzw. surfaktant) zapobiegającą przywieraniu do siebie pęcherzyków powietrza, gdy dziecko zaczerpnie pierwszy oddech. Jego układ wydzielniczy zacznie uwalniać więcej hormonów stresu w trakcie porodu niż w jakimkolwiek innym momencie życia.

Pożyteczne hormony. Układ wydzielniczy dziecka zacznie uwalniać więcej hormonów stresu w trakcie porodu niż w jakimkolwiek innym momencie życia. Gdy dziecko wydostanie się już z macicy, hormony te pomogą zarządzać układami jego organizmu bez wsparcia ze strony łożyska. Te radykalne zmiany wymagają wiele wysiłku i energii, jednak Twoje maleństwo będzie na to przygotowane.

Pierwsze oddechy. Płuca Twojego dziecka rozwijają się aż do momentu narodzin. W płucach dalej wytwarzana jest substancja (tzw. surfaktant) zapobiegająca przywieraniu do siebie pęcherzyków powietrza, gdy dziecko zaczerpnie pierwszy oddech.

embryoimage-week39-700

POWIĄZANY PROGRAM CIĄŻOWY

Generator imienia dla dziecka

Filtruj według płci:

Dziewczynka

Chłopiec

Dla obu płci

Filtruj według motywy:

Archaiczny

Religijny

Urocze

Kwiaty

39. tydzień ciąży: Twoje symptomy

Prawda czy fałsz. Jeżeli skurcze są nieregularne i mijają po zmianie pozycji lub przejściu się, prawdopodobnie masz do czynienia ze skurczami Braxtona Hicksa. Niemniej jednak w zaledwie kilka minut symulowany poród może przeistoczyć się w prawdziwy. Starannie notuj czas wystąpienia skurczów. Gdy zaczną pojawiać się w regularnych odstępach, co pięć minut, przez co najmniej godzinę, zadzwoń do lekarza, położnej lub pielęgniarki. Jeżeli odejdą wody, zaczęło się!

Trudna droga. Jest wiele opcji w kwestii leków. Niektóre tylko tłumią ból, podczas gdy inne mają za zadanie maksymalnie niwelować dyskomfort.

Czy wiesz, że…? Czy wiedziałaś, że Twoja krew krążąca w łożysku dzieli się swoimi przeciwciałami z dzieckiem, aby pomóc mu zwalczać infekcje po urodzeniu? Jest Przeciwciała te to kolejny argument za jak najdłuższym pozostawaniem dziecka w łonie matki. Jeśli będziesz karmić piersią, Twoje mleko dostarczy dodatkowych przeciwciał.

39 tydzień ciąży: Your Checklist

  • Mierz uważnie wszystkie skurcze, żeby nie wywołać fałszywego alarmu.

  • Podejmij ostateczną decyzję w kwestii imienia dziecka.

  • Porozmawiaj z innymi mamami o ich pozytywnych przeżyciach z porodu.

  • Zarejestruj się, żeby otrzymywać cotygodniowe porady ciążowe.