Rekonwalescencja po porodzie - jak długo trwa połóg?
Po urodzeniu dziecka naturalnie Twoje ciało musi przejść okres gojenia. Długość tego okresu będzie zależeć od ogólnego stanu Twojego zdrowia, jednak może upłynąć nawet rok, zanim Twój organizm całkowicie powróci do stanu sprzed porodu.
Co dzieje się po porodzie?
Rekonwalescencja po porodzie a skurczanie się macicy
Wkrótce po urodzeniu dziecka, wydalane jest łożysko, a macica mocno kurczy się, aby odizolować otwarte naczynia krwionośne na swoich ściankach. Obszar, w którym znajdowało się łożysko w znacznej mierze przypomina otwartą ranę, która musi się wygoić. Skurcze macicy, nazywane też „bólami poporodowymi” mogą być odczuwane jako silne kurcze przez pierwszych kilka dni. Będziesz je też odczuwać karmiąc piersią, ponieważ stymulacja brodawki wywołuje skurcze maciczne. Chociaż są bolesne, pamiętaj, że przyspieszają gojenie i z czasem miną. Środki przeciwbólowe mogą pomóc, jeżeli kurcze staną się zbyt dokuczliwe.
Skurcze macicy, czyli bóle poporodowe nieodmiennie towarzyszą procesowi kurczenia się macicy z powrotem do jej normalnego rozmiaru. Twoja pielęgniarka będzie kontrolować ten proces podczas Twojego pobytu w szpitalu i może wykonać masaż macicy, który pomoże pobudzić ją do kurczenia.
Odchody połogowe
Całkowite wygojenie miejsca po łożysku może zająć do 10 dni. W tym czasie możesz obserwować krwiste upławy z pochwy, nazywane odchodami połogowymi. Przez dzień lub dwa po porodzie będą miały jasnoczerwoną barwę, przypominając bardzo wydzielinę przy miesiączce. Ich objętość będzie się następnie zmniejszać i zmienią kolor na ciemnobrązowy, potem różowawy, aby po 10 dniach zmienić się w wydzielinę o białawym odcieniu. Sygnalizuje to całkowite wygojenie się miejsca po łożysku.
Aż do zaniknięcia odchodów połogowych, powinnaś stronić od seksu i utrzymywać rygorystyczną higienę okolic krocza (między odbytem a pochwą) przez cały dzień, aby zapobiec wprowadzeniu bakterii do pochwy.
Gojenie krocza po porodzie
Niezależnie od tego, czy poród odbywa się waginalnie czy poprzez cesarskie cięcie, prawdopodobnie dokonanie zostanie nacięcie, po którym ciało będzie musiało się zagoić. W przypadku porodu pochwowego prawdopodobnie zostanie nacięte Twoje krocze. To niewielkie cięcie, wykonywane w celu powiększenia światła pochwy tuż przed wyłonieniem się główki dziecka, zamykane jest potem szwami. Podobnie, jak ze wszystkimi nacięciami, gojenie nacięcia krocza zajmuje kilka tygodni. Szwy wchłoną się, ale ciało może być tkliwe i obolałe przez pierwszy tydzień po porodzie. Niewykluczone są infekcje, jednak przy dobrej pielęgnacji okolicy krocza, zazwyczaj daje się im zapobiec.
Gojenie rany po cesarce
Jeśli poród nastąpił poprzez cesarskie cięcie, nacięcie brzucha będzie goić się dłużej – od czterech do sześciu tygodni – i najprawdopodobniej będziesz potrzebowała środków przeciwbólowych. Na początku prawdopodobnie zostanie zastosowany silniejszy lek przeciwbólowy o oddziaływaniu narkotycznym, który może wywołać zawroty głowy i senność. Jeżeli użyto szwów niewchłaniających się, zostaną usunięte po ok. pięciu dniach po porodzie.
Rekonwalescencja po porodzie - Porady dotyczące gojenia w warunkach domowych:
Istnieje wiele sposobów na przyspieszenie procesu gojenia w domu:
Aby nie dopuścić do zakażenia rany po nacięciu krocza, należy często zmieniać wkładkę higieniczną, co najmniej co cztery, sześć godzin. Oczyszczaj krocze po oddaniu moczu lub wypróżnieniu, polewając obszar ten ciepłą wodą i delikatnie oklepując do sucha płatkami z gazy. Pamiętaj również, aby zawsze wycierać od przodu do tyłu. Usiądź w ciepłej kąpieli („kąpiel na siedząco”) lub użyj ciepłych kompresów, aby przyspieszyć gojenie nacięcia.
Wykonuj ćwiczenia na napinanie / rozluźnianie mięśni dna miednicy (mięśni Kegla), które poprawią krążenie w tym obszarze i będą sprzyjać gojeniu.
Utrzymuj opatrunki na cięciu cesarskim w czystości i suchości oraz przestrzegaj wskazówek pielęgnacyjnych otrzymanych w szpitalu.
Prowadź zdrową dietę, aby wesprzeć proces gojenia. Nie zapomnij o przyjmowaniu białka, witamin i dużej ilości płynów.
Odpoczywaj! Staraj się pozostać w łóżku lub na kanapie przez pierwszy tydzień po porodzie. Nie rób zbyt wiele, zbyt szybko, nawet jeśli czujesz się dobrze. Twoja aktywność powinna ograniczać się do czynności wykonywanych przy dziecku. Pozwól, by ktoś inny zajął się sprawunkami, gotowaniem, praniem i pozostałymi pracami domowymi. Planuj z wyprzedzeniem, tak aby zapewnić sobie pomoc przy tych zajęciach.
Śpij wtedy, kiedy śpi dziecko. Możesz spodziewać się wielu nocy przerywanego snu i będziesz musiała nadrabiać to, ucinając sobie drzemkę w ciągu dnia. Staraj się przeznaczać tyle godzin na sen w 24-godzinnym okresie (choć podzielonych na więcej segmentów), ile przed urodzeniem dziecka.
Połóg - Kiedy zadzwonić do lekarza
Skontaktuj się ze swoim lekarzem, jeżeli zauważysz którekolwiek z poniższych objawów, które mogą sygnalizować, żegojenie nie postępuje tak, jak powinno lub że rozwija się infekcja:
Temperatura powyżej 37,8 stopni Celsjusza lub 100 stopni Fahrenheita, utrzymująca się przez dłużej niż jeden dzień.
Jasnoczerwone lub obfite krwawienie (odchody połogowe) po upływie czwartego dnia połogu, lub obecność dużych skrzepów krwi w odchodach połogowych.
Nieprzyjemny zapach odchodów połogowych.
Ból w podbrzuszu po pierwszych kilku dniach od porodu.
Oznaki infekcji (zaczerwienienie, podwyższona temperatura, obrzęk, sącząca się wydzielina) w miejscu nacięcia krocza lub cięcia cesarskiego.
Ponieważ urodzenie dziecka to naturalny proces, nie zaś choroba, Twój organizm jest zaprogramowany, aby gojenie następowało szybko. Jeżeli zastosujesz się do tych porad, będziesz zaskoczona, jak szybko wrócisz do siebie po porodzie.
Dołącz do klubu Pampers i otrzymaj: