38 tydzień ciąży

38. tydzień ciąży: Rozwój Twojego dziecka

Twoje dziecko uznaje się obecnie za donoszone, chociaż do oficjalnej daty rozwiązania zostały jeszcze dwa tygodnie. Osiemdziesiąt pięć procent dzieci rodzi się w obrębie dwóch tygodni od wyznaczonej daty rozwiązania. To dobry moment, by na spokojnie przygotować i zacząć planować, co zabrać do szpitala na poród.

Lada dzień. Twoje dziecko uznaje się obecnie za donoszone, chociaż do oficjalnej daty rozwiązania zostały jeszcze dwa tygodnie. Osiemdziesiąt pięć procent dzieci rodzi się w obrębie dwóch tygodni od wyznaczonej daty rozwiązania, zatem prawdopodobnie poród zacznie się w dowolnym momencie w ciągu następnych czterech tygodni.

Kosmetyczne zmiany. Twoje maleństwo traci lanugo, cienki meszek, który pokrywał powierzchnię jego ciała od miesięcy. Przy porodzie trochę meszku może pozostawać na ramionach, czole i szyi. Dziecko traci także maź płodową — kremowo-woskowatą substancję, która chroniła jego skórę przed płynem owodniowym.

Gospodarka odpadami. Ale co dzieje się ze zrzuconą mazią i meszkiem? Część ląduje w jelitach dziecka, gdzie tworzy składnik smółki. Smółka to zielonawo-czarna, smolista substancja, która zostanie wydalona jako pierwszy stolec dziecka po urodzeniu. Zawiera również obumarłe komórki, płyn owodniowy i produkty przemiany materii z wątroby, trzustki i woreczka żółciowego dziecka.

Wyhamowujemy. Tempo rozwoju Twojego maleństwa może zwalniać, jednak dziecko stale dokonuje milowych kroków.

pregnancy week 38 fetus

POWIĄZANY PROGRAM CIĄŻOWY

Znajdź imię dla dziecka

Generator imienia dla dziecka

Filtruj według płci:

Dziewczynka

Chłopiec

Dla obu płci

Filtruj według motywy:

Archaiczny

Religijny

Urocze

Kwiaty

38. tydzień ciąży: Twoje symptomy

Nawodnienie. W miarę jak dziecko rośnie, wywiera coraz większy nacisk na Twój pęcherz moczowy. Pomimo że jest on spłaszczony, powinnaś przyjmować płyny, aby nawadniać organizm.

Przećwicz pozycję. Czas, aby zrobić powtórkę z zajęć, które miałaś w szkole rodzenia, i pomyśleć o preferowanych pozycjach do porodu. Niezależnie od tego, czy na stojąco, na czworaka lub siedząc w bujanym fotelu, przyda się wypróbować rozmaite ułożenia w domu przed rozwiązaniem.

Bezpieczna podróż powrotna. Musisz zainstalować fotelik samochodowy skierowany tyłem do kierunku jazdy, tak aby bezpiecznie (i zgodnie z prawem) przewieźć swoje dziecko ze szpitala do domu. Pamiętaj, że tylko 5 procent dzieci rodzi się zgodnie z planowaną datą, więc najlepiej zająć się tym odpowiednio wcześniej.

Czy wiesz, że…? Twoje maleństwo może obecnie przemieszczać się w dół („opada”, czyli „wstawia główkę”) w Twojej miednicy, przygotowując się do przyjścia na świat. Dobre wieści polegają na tym, że będziesz w stanie teraz swobodniej oddychać; „złe” zaś, że dziecko będzie znajdować się niżej względem Twojej miednicy, naciskając na pęcherz, co wiąże się z częstszymi wizytami w toalecie!

38 tydzień ciąży: Your Checklist

  • Wciąż pij duże ilości wody i innych płynów.

  • Wypróbuj różne pozycje, w których chciałabyś rodzić.

  • Zawczasu zainstaluj w samochodzie fotelik dziecięcy.

  • Zarejestruj się, żeby otrzymywać cotygodniowe porady ciążowe.

  • Sfinalizuj swoją decyzję dotyczącą imienia dziecka - skorzystaj z naszych list imion dla chłopców lub imion żeńskich.

Zgoda na pliki cookie