Dolegliwości ciążowe w 3 trymestrze: Duszności, zgaga i niestrawność

Jesteś na ostatniej prostej! Twój brzuch staje się większy każdego dnia, gdy Twoje maleństwo rośnie wewnątrz macicy.

Zwiększona waga i nacisk wiążą się z różnymi niewygodami, takimi jak trudności z oddychaniem i problemy z trawieniem.

Dolegliwości te znikną prawdopodobnie bezpośrednio po porodzie, ale istnieją kroki, które możesz podjąć już teraz, aby ułatwić sobie ostatnie miesiące ciąży.

Duszności w ciąży

Macica staje się coraz większa i unosi się coraz bardziej w Twoim brzuchu, naciskając na przeponę, co sprawia, że oddychanie staje się trudniejsze. Możesz mieć problemy z wejściem po schodach bez zadyszki. Najlepszą rzeczą, którą możesz zrobić jest po prostu oszczędzanie się i nie nadwerężanie.

Niektóre kobiety mają też problem z oddychaniem, gdy leżą. Jeśli Ciebie też to spotyka, spróbuj spać w pozycji półsiedzącej, otoczona poduszkami dla podparcia. Niemal każda trudność w oddychaniu w trzecim trymestrze jest normalna, ale jeśli coś Cię niepokoi, porozmawiaj ze swoim lekarzem.

Zgaga i niestrawność w trzecim trymestrze

Te dwie związane ze sobą dolegliwości żołądkowe atakują zazwyczaj w trzecim trymestrze. Dla niektórych kobiet jest to pierwszy raz, kiedy doświadczają trudności z trawieniem i jest to dla nich duża niespodzianka. Dlaczego teraz?

W trakcie ciąży cały układ trawienny zostaje spowolniony. W wyniku tego mięśnie żołądka i przełyku (rury wiodącej od ust do żołądka) wiotczeją. To pozwala kwasom trawiennym, które normalnie pozostają w żołądku, na cofnięcie się do przełyku i ust. Kwasy powodują pieczenie w gardle. Pozostawia to w ustach paskudny smak przetrawionego jedzenia i kwasów żołądkowych, a to właśnie są skutki niestrawności.

Aby zapobiec zgadze i niestrawności, spróbuj zastosować się do tych zaleceń:

  • Jedz częste i niewielkie posiłki oraz przekąski między posiłkami. Dzięki temu kwasy żołądkowe będą zajęte trawieniem i nie będą się cofać.

  • Unikaj tłustych potraw.

  • Stań prosto po jedzeniu (grawitacja pomaga!). Nie jedz kolacji tuż przed pójściem spać.

  • Żuj gumę, aby usunąć z ust gorzki smak.

Nie bierz żadnych leków bez recepty, takich jak leki zobojętniające kwas żołądkowy, bez uprzedniej konsultacji z lekarzem.

Trzeci trymestr przynosi ze sobą różne niewygody, np. trudność w oddychaniu i niestrawność, których mogłaś się nie spodziewać. Podjęcie powyższych kroków może zmniejszyć niewygodę i ułatwić przetrwanie tych ostatnich kilku miesięcy.

Zgoda na pliki cookie