Seks podczas ciąży - często zadawane pytania

Współżycie to naturalny element związku i jest całkowicie bezpieczne dla większości kobiet w ciąży. Możesz zauważyć jednak pewne zmiany. Na przykład Twój popęd seksualny może się zmienić lub będziesz musiała znaleźć wygodą pozycję ze względu na rosnący brzuch. Z pewnością masz wiele pytań: czy seks podczas ciąży jest bezpieczny, czy krwawienie po stosunku powinno niepokoić i kiedy po porodzie można zacząć współżyć? Tutaj znajdziesz niektóre odpowiedzi na pytania związane z życiem seksualnym w ciąży. Pamiętaj, aby skonsultować się z lekarzem, jeśli masz wątpliwości lub pytania.

Wszystko o seksie w ciąży – czy współżycie w ciąży jest bezpieczne?

Jeśli kobieta jest zdrowa, a dziecko rozwija się prawidłowo, seks podczas ciąży jest z reguły bezpieczny i może nadal być przyjemny. Mimo wszystko warto zawsze najpierw skonsultować się z lekarzem, szczególnie jeśli występują powikłania lub jeśli miałaś komplikacje w poprzedniej ciąży. W takim przypadku współżycie może nieść ze sobą pewne zagrożenia.

Niektóre przyszłe mamy nie są przekonane co do podjęcia współżycia w ciąży, ponieważ mają wrażenie, że w łóżku jest trzecia osoba lub dziecko „patrzy”. Spokojnie! Najprawdopodobniej lekkie bujanie podczas seksu uśpi maluszka.

Ani współżycie, ani orgazm nie są szkodliwe dla dziecka; płyn owodniowy i mięśnie macicy zapewniają mu odpowiednią ochronę. Ponadto czop śluzowy, który zamyka ujście szyjki macicy, pomaga chronić dziecko przed infekcją.

Czy zmiana popędu seksualnego jest normalnym zjawiskiem?

Nie masz ochoty na seks, a może nie możesz myśleć o niczym innym? W czasie ciąży oba te scenariusze są możliwe, a czasami możesz także popadać z jednej skrajności w drugą. Na popęd seksualny wpływ ma wiele czynników, w tym wahania poziomu hormonów, zmiany fizyczne i emocje. Oto jak zmienia się popęd seksualny kobiety w kolejnych trymestrach:

  • Pierwszy trymestr. Zmiany fizyczne i hormony ciążowe mogą sprawić, że w pierwszych tygodniach ciąży poczujesz się bardziej atrakcyjna. Jednak Twój popęd seksualny może się zmniejszyć z powodu porannych mdłości, zmęczenia, wrażliwych i bolesnych piersi oraz częstszego oddawania moczu.

  • Drugi trymestr. Niektóre z uciążliwych objawów ciąży, które odczuwałaś w pierwszym trymestrze, mogą ustąpić do 2 trymestru. Ponadto brzuch nie jest jeszcze na tyle duży, aby sprawiał trudności podczas współżycia. Właśnie dlatego możesz teraz odczuwać większy popęd seksualny. Zwiększony dopływ krwi do narządów miednicy i do piersi może zwiększać odczuwaną przyjemność. Pamiętaj, że każda kobieta jest inna i na każdym etapie ciąży Twoje samopoczucie emocjonalne i fizyczne może wpływać na popęd seksualny.

  • Trzeci trymestr. W miarę jak brzuch robi się coraz większy, niektóre pozycje mogą być niewygodne i możesz odczuwać spadek popędu seksualnego, gdy organizm przygotowuje się do porodu. Inne czynniki, takie jak masa ciała i bóle pleców, mogą także nie nastrajać do współżycia. Mniejszy popęd seksualny jest zupełnie normalnym zjawiskiem. Pamiętaj, że możesz utrzymywać bliską więź z partnerem na inne sposoby, np. rozmawiając o uczuciach, przytulając się i całując.

W jakich sytuacjach należy unikać współżycia?

Mimo że najlepiej na to pytanie odpowie lekarz, w poniższych przypadkach wskazane może być unikanie współżycia:

  • przedwczesny poród w poprzedniej ciąży lub oznaki przedwczesnego porodu w obecnej ciąży

  • niewydolność cieśniowo-szyjkowa — szyjka macicy otwiera się zbyt wcześnie podczas ciąży, zwiększając ryzyko przedwczesnego porodu

  • łożysko przodujące — łożysko pokrywa całą szyjkę macicy lub jej część,

  • odejście wód płodowych — po którym nie należy wkładać niczego do pochwy

  • krwawienie po seksie podczas ciąży (skonsultuj się z lekarzem, jeśli krwawienie jest większe niż kilka kropli)

  • partner jest nosicielem choroby przenoszonej drogą płciową (niektórzy lekarze zalecają unikanie współżycia, nawet z użyciem prezerwatywy, ale w takiej sytuacji najlepiej się skonsultować)

  • ciąża mnoga.

O jakich objawach powinnam powiadomić lekarza?

Jeśli zauważysz silne krwawienie po współżyciu lub wyciek płynu owodniowego, odczuwasz ból czy bolesne skurcze, skontaktuj się natychmiast z lekarzem lub udaj na oddział ratunkowy. Orgazm może wywoływać lekkie skurcze macicy; nie są one jednak niebezpieczne dla dziecka i nie świadczą o porodzie. Lekkie skurcze czy krwawienia (kilka kropli krwi) po stosunku są normalnym zjawiskiem, gdy jesteś w ciąży. Jeśli jednak masz któryś z powyższych objawów, nawet o łagodnym stopniu nasilenia, warto skonsultować się z lekarzem, aby upewnić się, że to nic poważnego.

Czy stosunek lub orgazm może wywołać przedwczesny poród?

Orgazm i naturalne substancje znajdujące się w nasieniu mogą wywoływać skurcze macicy, ale seks podczas ciąży nie ma zazwyczaj związku z przedwczesnym porodem. Jeśli jednak jesteś zagrożona ryzykiem przedwczesnego porodu, spytaj lekarza, czy nie ma przeciwwskazań do współżycia.

Niektórzy uważają, że seks pomaga wywołać poród, lecz lekarze twierdzą, że jest to mało prawdopodobne — nawet blisko terminu rozwiązania.

Czy w ciąży należy stosować prezerwatywę?

Mimo że nie możesz teraz zajść w ciążę, ważne jest, aby stosować prezerwatywę w celu ochrony przed chorobami przenoszonymi drogą płciową, którymi możesz zarazić się od partnera. Infekcje te mogą być przyczyną problemów u dziecka w czasie ciąży i podczas porodu. Porozmawiaj z lekarzem o ewentualnych zagrożeniach i spytaj o poradę.

Jakie pozycje są najwygodniejsze w ciąży?

Znalezienie jak najlepszej pozycji podczas seksu ma duże znaczenie w ciąży. Jeśli wybrana pozycja Wam nie odpowiada, spróbujcie innej. Pozycja, która sprawdza się na początku ciąży, może nie być już wygodna na późniejszym etapie, gdy brzuch jest większy. Jeśli szukacie inspiracji, poczytajcie o zalecanych pozycjach w ciąży. W przypadku gdy nie jesteś pewna, czy pozycja jest bezpieczna, spytaj lekarza. Pamiętaj, że zmiany hormonalne mogą powodować suchość pochwy, a środek nawilżający pomoże czerpać większą przyjemność z seksu.

Pytanie, które może zadać partner: jak wygląda seks podczas ciąży?

Gdy u kobiety zachodzi wiele zmian fizycznych, hormonalnych i emocjonalnych, które mogą wpływać na popęd seksualny, mężczyzna również znajduje się w nowej sytuacji i może się zastanawiać, jak wygląda współżycie w ciąży. Staraj się rozmawiać z partnerem i pamiętać, że dla niego ciąża to także duża zmiana, która może mieć wpływ na jego uczucia i libido.

Upewnij się, że partner wie, że jesteś otwarta na rozmowy o współżyciu, a zasięgnięcie porady lekarza może pomóc Wam obojgu. Pamiętaj także, że intymność może być podtrzymywana na inne sposoby: pocałunki, przytulanie i zmysłowe masaże.

Kiedy po porodzie możemy wznowić współżycie?

Bez względu na to, czy rodziłaś siłami natury, czy poprzez cięcie cesarskie, organizm potrzebuje czasu, aby się zregenerować. Generalnie nie ma określonego czasu, w którym obowiązuje „zakaz seksu”, ale niektórzy lekarze zalecają odczekanie co najmniej czterech do sześciu tygodni po porodzie. Okres ten pozwala na zamknięcie się szyjki macicy i zagojenie pęknięć i ran po nacięciu krocza po porodzie naturalnym. W przypadku cięcia cesarskiego najlepiej spytać lekarza, kiedy po operacji można bezpiecznie powrócić do współżycia. W razie wątpliwości skonsultuj się z lekarzem lub poczekaj na kolejną wizytę lekarską (zazwyczaj sześć tygodni po porodzie).

Po otrzymaniu zgody lekarza pamiętaj, aby przed podjęciem współżycia odczekać tyle czasu, ile oboje potrzebujecie. Jeśli któreś z Was nie jest gotowe, porozmawiajcie o tym i spróbujcie okazywać sobie uczucia w inny sposób.

Czy współżycie po porodzie zmienia się?

Podejmując ponownie współżycie, możesz zauważyć suchość pochwy wywołaną zmianami hormonalnymi, dlatego warto spróbować środka nawilżającego na bazie wody. Aby wzmocnić mięśnie pochwy po porodzie, wykonuj ćwiczenia Kegla. Twój popęd seksualny może też być mniejszy z powodu zmęczenia, stresu, depresji czy obawy przed bólem podczas stosunku. Odczuwanie szerokiego wachlarza emocji po porodzie jest zupełnie normalnym zjawiskiem, ale jeśli uniemożliwia Ci prowadzenie satysfakcjonującego życia seksualnego, skontaktuj się z lekarzem. Zdrowe odżywianie i ćwiczenia mogą także pomóc przywrócić popęd seksualny.

Większość par wraca do aktywnego współżycia w ciągu roku od narodzin dziecka. Pamiętaj, że już przed pierwszą miesiączką powraca owulacja i możesz zajść w ciążę. Jeśli nie planujesz w najbliższym czasie kolejnego dziecka, porozmawiaj z lekarzem o odpowiedniej metodzie antykoncepcyjnej.

Zgoda na pliki cookie