Stworzenie wspólnego pokoju dla rodzeństwa

Twój maluch w końcu przesypia noc (zazwyczaj) i zdaje się być gotów na dołączenie do swojego rodzeństwa w jednym pokoju. Skorzystaj z tych wskazówek, aby ułatwić dzieciom dzielenie pokoju i zapewnić im wygodną i funkcjonalną przestrzeń.

1. Podział przestrzeni

Jasne, że się kochają, ale dzieci potrzebują też trochę przestrzeni osobistej. Wydziel dla każdego dziecka w pokoju strefę z jego łóżkiem.

 • Łóżka piętrowe przydają się do stworzenia dwóch oddzielnych „pięter” w pokoju.

 • Łóżka podwójne nie muszą być umieszczane bokiem do boku. Konfiguracja w kształcie litery „L” zapewnia dzieciom trochę więcej dystansu.

 • Łóżko podniesione nad kątem do zabawy lub nauki może znaleźć się niedaleko łóżeczka, jeśli między Twoimi dziećmi występuje większa różnica wieku.

2. Miejsce do przechowywania rzeczy

Dzielenie pokoju oznacza więcej ubrań, zabawek i innych rzeczy, które należy gdzieś przechowywać. Trochę pomysłów przy organizowaniu miejsca ułatwi życie na przyszłość.

 • Wspieraj samodzielność dzieci, wstawiając niskie szafki i półki, do których potrafią sięgnąć, aby się ubrać.

 • Jeśli Twoje dzieci będą używać swojego pokoju także do nauki lub prac ręcznych, będą potrzebowały przestrzeni z odpowiednim oświetleniem i miejscem do przechowywania materiałów.

 • Wymiana książek i zabawek pomaga ograniczyć zagracenie i sprawić, że dzieci pozostaną zainteresowane. Wymieniaj rzeczy do zabawy dwa razy w miesiącu lub częściej.

3. Bezpieczeństwo

Twoje starsze dziecko może już bawić się różnymi zabawkami i lepiej potrafi o siebie dbać, lecz najmłodsze maleństwo wciąż wymaga zabezpieczenia jego otoczenia. Sztuka polega na znalezieniu równowagi, która będzie pasować obojgu dzieciom.

 • Ich sypialnia będzie bezpieczniejsza i znacznie mniej zagracona, jeśli większość gier i zabawek będziesz przechowywać w innym miejscu.

 • Ogranicz przechowywanie zabawek w sypialni do rzeczy, którymi bezpiecznie mogą się bawić wszystkie dzieci (np. pluszowe zwierzątka).

 • Zabezpiecz pokój, zakrywając odsłonięte gniazdka elektryczne, mocując meble do ścian, aby szafki i półki nie przewróciły się, i umieszczając nakładki na ostrych kantach.

 • Jeśli Twoje dzieci skaczą po łóżkach, zmniejsz pokusę, kupując materac z gąbki, bez sprężyn.

4. Styl

Motywy w pokoju dzieci zależą od temperamentu rodzeństwa.

 • Neutralne motywy dla brata i siostry (plaża, las, podróże).

 • Dla dwóch braci lub sióstr wypróbuj motywy chłopięce lub dziewczęce, które wydają się odpowiednie dla różnicy wieku (unikaj wszystkiego, co za rok będzie wydawało się zbyt dziecinne).

5. Wytrzymałość

Zawsze pamiętaj o praktyczności. Chcesz, aby dzieci nauczyły się dbać o swoje rzeczy. Meble w ich pokoju również powinny przetrwać codzienne używanie.

Twoje starsze dziecko może nie mieć już „wypadków”, ale wciąż może przemycić do swojego pokoju (i rozlać) napój. Spodziewaj się niespodziewanego i zadbaj o to, aby wszystkie powierzchnie były łatwe do czyszczenia i wytrzymałe!

Zgoda na pliki cookie