baby size of large plum week 13

13. tydzień ciąży: Rozwój Twojego dziecka

Po rozwinięciu się u niego krytycznych struktur organizmu narządy zaczynają intensywnie pracować. Wątroba wydziela żółć, trzustka produkuje insulinę, a nerki wytwarzają mocz odprowadzający produkty przemiany materii.

Z głową w chmurach. Głowa zajmuje połowę długości ciała wskutek rozwoju mózgu. W ciągu kilku następnych miesięcy ciało dziecka będzie rosnąć w zawrotnym tempie, aby nadrobić straty. Gdy maleństwo się urodzi, głowa będzie stanowić jedną czwartą całkowitej długości ciała.

pregnancy week 13 fetus

13. tydzień ciąży: Twoje symptomy

Witamy w drugim trymestrze! Wiele kobiet opisuje kolejnych kilka miesięcy jako najpiękniejszy okres w całej ciąży. Trudy pierwszego trymestru–zmęczenie, nudności, częste oddawanie moczu–nieco ustępują i można wreszcie cieszyć się z tego, że jest się w ciąży. Wiele kobiet odczuwa nawet przypływ energii w tym trymestrze.

Zmiany w talii. Jednym z powodów, dla którego możesz czuć się brzemienną, jest fakt, że Twoja talia zaczyna się powiększać. W miarę jak Twoje normalne spodnie stają się nieco przyciasne, bardziej wygodne stają się ubrania zaprojektowane speclanie dla przyszłych mam. Z pewnością zwróciłaś już na nie uwagę! Bez względu na wszystko postaw na komfort stroju.

Czy wiesz, że…? Główka dziecka stanowi połowę jego całkowitej długości, lecz reszta ciała nadrobi straty w nadchodzących tygodniach. Rozwinięte organy również zaczynają funkcjonować. Wątroba wydziela żółć, trzustka produkuje insulinę, a nerki wytwarzają mocz. Ponadto zaczynają się rozwijać struny głosowe, przygotowując Twoje dziecko do komunikowania się z Tobą po narodzeniu.

Czy chcesz otrzymywać e-maile z informacjami, co Cię czeka w nadchodzących tygodniach ciąży? Nie przegap żadnych przydatnych wskazówek dotyczących Twojego dziecka – zarejestruj się tutaj już teraz.

13 tydzień ciąży: Your Checklist

  • Poszukaj wygodnych, stylowych ubrań, które pomieszczą powiększający się brzuszek.

  • Ciesz się początkiem drugiego trymestru, w którym prawdopodobnie odzyskasz energię i będziesz rzadziej odczuwać mdłości.

  • Rozważ podzielenie się wielką nowiną z dalszą rodziną i szerszym kręgiem znajomych.

  • Zarejestruj się, żeby otrzymywać cotygodniowe porady ciążowe.