14. tydzień ciąży: Rozwój Twojego dziecka

Twoje dziecko potrafi otwierać i zamykać usta oraz zaczyna wykonywać ruchy przypominające połykanie i ssanie. Przełyk, tchawica, krtań i struny głosowe są kompletne i gotowe do wydania pierwszego okrzyku po urodzeniu.

Sprytne usteczka. Twoje dziecko potrafi otwierać i zamykać usta oraz zaczyna wykonywać ruchy przypominające połykanie i ssanie.

Układ mowy. Przełyk, tchawica, krtań i struny głosowe są kompletne i gotowe do wydania pierwszego okrzyku po urodzeniu.

Wykształcanie się twarzy. Do tej pory oczy przesunęły się na właściwe miejsca u góry twarzy, a uszy przemieściły się z szyi na boki głowy. Od pewnego czasu szczęki są już wykształcone, a podniebienie „zamyka się” – od przodu do tyłu.

pregnancy week 14 fetus

14. tydzień ciąży: Twoje symptomy

Stale rosnąca macica. Twój lekarz odnotuje rozmiar macicy przy każdej wizycie kontrolnej, mierząc odległość od kości łonowej do górnej części macicy (jej dna). Generalnie pomiar ten jest zgodny z tygodniem ciąży. W tej chwili znajduje się ono 14 centymetrów nad górną krawędzią kości łonowej, podczas gdy w 20. tygodniu będzie znajdować się w odległości 20 centymetrów.

Zapchany nos? Jeden z hormonów, progesteron, odpowiada za ten stan, nazywany fachowo ciążowym nieżytem nosa. Powoduje on zwiększenie krążenia w błonie śluzowej nosa, prowadząc do jej obrzmienia. Chociaż niestety nie ma zbyt wielu sposobów zwalczania tego schorzenia, możesz skorzystać z nawilżacza lub nanieść trochę wazeliny w celu zwilżenia skóry. Zdecydowanie trzymaj się z daleka od antyhistaminowych kropli do nosa w sprayu.

Czy wiesz, że…? Twoje dziecko wykonuje ruchy ssące ustami i może nawet być w stanie ssać kciuk! W 14. tygodniu Twoje maleństwo zaczyna bardziej przybierać “ludzką sylwetkę”, ponieważ oczy i uszy są już na właściwych miejscach na głowie.

Czy chcesz otrzymywać e-maile z informacjami, co Cię czeka w nadchodzących tygodniach ciąży? Nie przegap żadnych przydatnych wskazówek dotyczących Twojego dziecka – zarejestruj się tutaj już teraz.

14 tydzień ciąży: Your Checklist

  • Jeśli masz zatkany nos, skorzystaj z nawilżacza powietrza lub posmaruj nozdrza wazeliną.

  • Kiedy macica urośnie ponad brzeg kości łonowej, Twoja talia na jakiś czas się poszerzy.

  • Znajdź dobrą szkołę rodzenia i zapisz się na kurs.

  • Zarejestruj się, żeby otrzymywać cotygodniowe porady ciążowe.