baby size of grapefruit week 15

15. tydzień ciąży: Rozwój Twojego dziecka

W tym tygodniu ustaleniu uległ wzór owłosienia Twojego dziecka. Bardzo cienkie, miękkie włoski, nazywane specjalistycznie lanugo, pojawiają się też na całym ciele maleństwa. Ten meszek chroni delikatną skórę przed płynem owodniowym.

Pora na włosy. W tym tygodniu ustaleniu uległ wzór owłosienia Twojego dziecka, ale nie ma gwarancji, że maleństwo urodzi się z bujną czupryną. Bardzo cienkie, miękkie włoski, nazywane specjalistycznie lanugo, pojawiają się też na całym ciele maleństwa. Ten meszek chroni delikatną skórę przed płynem owodniowym i zazwyczaj znika tuż przed lub po narodzinach.

Cienka skórka. Lanugo pokrywa cienką warstwę skóry, przez którą widać, jak naczynia krwionośne już transportują krew. Trwa rozwój ust i mięśni twarzy dziecka.

pregnancy week 15 fetus

15. tydzień ciąży: Twoje symptomy

Przypływ mocy. Wiele kobiet mówi, że w tym punkcie ciąży czują się pełne energii. Jeżeli należysz do tej szczęśliwej grupy, ciesz się tym stanem! Pójdź na spacer, zasadź trochę kwiatów lub zacznij planować pokój dziecka.

Spuchnięte ręce, stopy i kostki. Takie spuchnięcie, czyli obrzęk, wynika ze zwiększonego przepływu krwi w ciele oraz nacisku Twojej powiększającej się macicy na żyły miedniczne. Łagodne ćwiczenia to doskonały sposób na powstrzymanie obrzęku, więc poświęć czas na spacer, pływanie lub zajęcia jogi. Jeżeli opuchlizna będzie widoczna na twarzy, koniecznie skontaktuj się z lekarzem.

Czy wiesz, że…? Czas na włosy! W tym tygodniu układ włosów na skórze głowy ustala się na całe życie, a miękki meszek (nazywany lanugo) pokrywa ciało, chroniąc skórę dziecka przed płynem owodniowym.

Czy chcesz otrzymywać e-maile z informacjami, co Cię czeka w nadchodzących tygodniach ciąży? Nie przegap żadnych przydatnych wskazówek dotyczących Twojego dziecka – zarejestruj się tutaj już teraz.

15 tydzień ciąży: Your Checklist

  • Spacery, pływanie i joga pomogą zapobiec opuchliźnie.

  • Odpoczywaj z nogami w górze i pamiętaj, żeby pić dużo wody.

  • Dowiedz się, jakiego rodzaju urlop macierzyński przysługuje Ci w pracy.

  • Zarejestruj się, żeby otrzymywać cotygodniowe porady ciążowe.