18 tydzień ciąży

18. tydzień ciąży: Rozwój dziecka

Wyjątkowe wzory. W tym tygodniu u maleństwa rozwija się jego niepowtarzalna cecha: linie papilarne. Poduszeczki tłuszczu powstające na opuszkach palców u rąk i stóp wytworzą jedyne w swoim rodzaju zawijasy.

Przygotowanie do trawienia. Rozwijający się układ pokarmowy dziecka już od kilku tygodni jest w fazie testowej. Maluch połyka płyn owodniowy, który następnie przechodzi przez żołądek i jelita. Płyn ten łączy się z obumarłymi komórkami i wydzielinami w jelitach, tworząc smółkę. Smółka jest czarną, smolistą substancją, którą dostrzeżesz podczas pierwszego przewijania.

Uszy do góry. Około 18. tygodnia ciąży uszy dziecka zaczynają odstawać od główki i mogą nawet rejestrować dźwięki.

Pęcherzyk żółciowy w akcji. Twoje dziecko potrzebuje żółci, aby trawić składniki odżywcze, dlatego w 18. tygodniu ciąży zaczyna pracować pęcherzyk żółciowy.

POWIĄZANY ARTYKUŁ

Kalendarz ciąży
19 tydzień ciąży

Jak duże jest Twoje dziecko w 18. tygodniu ciąży?

Wielkość dziecka w 18 tygodniu ciąży jest porównywalna do wielkości batata. Jeśli chodzi o wymiary dziecka, mierzy ono około 14 cm od czubka głowy do najniżej położonej części miednicy, a jego waga wynosi około 200 gramów.

Zerknij na poniższą ilustrację, aby łatwiej było Ci wyobrazić sobie, jak prezentuje się wnętrze Twojego brzucha w 18 tygodniu ciąży, a także gdzie znajduje się – i jak wygląda – dziecko na tym etapie.

dziecko w 18. tygodniu ciąży

Ciało mamy w 18. tygodniu ciąży

Jeżeli jest to Twoja pierwsza ciąża, już wkrótce możesz poczuć pierwsze ruchy dziecka w brzuchu. To przyjemne uczucie przypomina delikatnie łaskotanie.

W miarę jak maleństwo rośnie, jego ruchy stają się bardziej odczuwalne, a w kolejnych tygodniach mogą nawet przybrać formę kopnięć. Ponieważ każda mama jest inna, możesz poczuć te ruchy wcześniej (zwykle przy kolejnych ciążach) lub nieco później. Dlatego jeśli w 18. tygodniu ciąży nie czujesz jeszcze ruchów dziecka, nie musisz się martwić.

Na tym etapie ciąży układ krążenia mamy przechodzi liczne zmiany: większa objętość krwi i rozszerzające się naczynia krwionośne mogą spowodować obniżenie ciśnienia tętniczego i w efekcie wywołać lekkie zawroty głowy (w przypadku gdy do głowy i górnej części ciała nie dopływa wystarczająca ilość krwi).

W okolicach 18. tygodnia ciąży możesz również zauważyć, że zwiększyły Ci się stopy. Jest to częściowo spowodowane opuchlizną wywołaną zatrzymywaniem wody, zwaną obrzękiem, która może zacząć pojawiać się od drugiego trymestru.

Na powiększenie stóp wpływ mają także ciążowe hormony. Jeden z nich, relaksyna, rozluźnia spojenie łonowe, aby ułatwić dziecku przejście przez kanał rodny, jednocześnie uelastyczniając więzadła w stopach, co zwiększa ich rozmiar. Łagodzący wpływ na opuchliznę mają kąpiele stóp w chłodnej wodzie i wypoczynek z uniesionymi nogami; nie martw się — to świetna okazja, aby kupić nową parę butów!

18 tydzień ciąży - który to miesiąc?

Jeśli zastanawiasz się, który to miesiąc ciąży, spieszymy z odpowiedzią: 18. tydzień to 5. miesiąc ciąży.

WYPRÓBUJ NASZE PROGRAMY CIĄŻOWE

Kalkulator przyrostu wagi w ciąży

Obserwuj spodziewany przyrost wagi w trakcie kolejnych tygodni ciąży

Wprowadź informacje na temat wagi:

To pole jest obowiązkowe.

To pole jest obowiązkowe.

To pole jest obowiązkowe.

18. tydzień ciąży: Objawy ciąży

Oto niektóre z objawów, których możesz doświadczać w 18. tygodniu ciąży:

 • Zawroty głowy. Twoje serce pracuje o 40–50 procent intensywniej niż przed ciążą. W połączeniu z naciskiem powiększającej się macicy na naczynia krwionośne, może to powodować sporadyczne omdlenia, szczególnie przy szybkim wstawaniu. Niski poziom cukru we krwi również może prowadzić do zamroczeń. Odpoczynek, leżenie na boku lub zjedzenie owocu pomoże na problemy z krążeniem i zawroty głowy.

 • Delikatne ruchy. Większość kobiet po raz pierwszy wyczuwa ruchy dziecka pomiędzy 16. a 20. tygodniem. Twoje dziecko jest nadal malutkie, dlatego w 18. tygodniu ciąży jego ruchy mogą bardziej przypominać delikatne muskanie niż mocne kopnięcia.

 • Skurcze nóg. Około 18. tygodnia ciąży możesz zacząć odczuwać skurcze nóg, najczęściej w nocy. Postaraj się rozciągać mięśnie łydek przed snem i pić dużo wody. Pomocna może być także ciepła kąpiel, gorący prysznic lub masaż.

 • Problemy z nosem. Nagły wzrost poziomu hormonów i objętości krwi podczas ciąży powoduje obrzęk błon śluzowych, przez co mogą pojawiać się krwawienia i nieżyt nosa.

 • Bóle pleców. Rosnący brzuch i zmiany hormonalne mogą powodować ból w dolnej części pleców.

18. tydzień ciąży: O czym warto pamiętać?

 • Stosuj dietę bogatą w kwasy tłuszczowe omega-3. Dostarczanie składników odżywczych potrzebnych Tobie i dziecku jest bardzo ważne, a kwasy tłuszczowe omega-3 są nieodłącznym elementem zdrowej diety. Kwasy omega-3 wspomagają rozwój układu nerwowego maleństwa, a badania wykazują, że mogą poprawić także pracę układu odpornościowego i złagodzić objawy depresji. Wybieraj produkty bogate w ten składnik odżywczy, takie jak łosoś czy inne tłuste ryby. Kwasy omega-3 pochodzenia roślinnego znajdują się w siemieniu lnianym, brokułach i orzechach włoskich. Więcej informacji na temat odżywiania w ciąży znajdziesz w naszym bezpłatnym przewodniku.

 • Zwiększ liczbę zdrowych kalorii. Kobieta w ciąży potrzebuje więcej kalorii, aby wspomóc rozwój dziecka, ale nie oznacza to, że musisz dosłownie jeść za dwoje. W drugim trymestrze, do dziennego zapotrzebowania kalorycznego osoby dorosłej (ok. 2000 kalorii), wystarczy dodać zaledwie 300 kalorii — jest to odpowiednik posiłku składającego się z małej kanapki i szklanki chudego mleka. Jeżeli zastanawiasz się, ile powinnaś przytyć na poszczególnych etapach ciąży, swój przyrost masy ciała możesz kontrolować korzystając z naszego kalkulatora przyrostu wagi w ciąży.

 • Nie przejmuj się nadmiarem porad. Możesz zauważyć, że wszyscy — począwszy od teściowej po zupełnie obce osoby — zaczynają udzielać Ci porad dotyczących ciąży i opieki nad dzieckiem. Mimo że nieproszone opinie mogą być irytujące, staraj się traktować je z przymrużeniem oka. Nie musisz się nikomu tłumaczyć. Zwykłe „Dziękuję, będę pamiętać” powinno wystarczyć. Miej na uwadze, że ludzie mają dobre intencje i cieszą się razem z Tobą! Niektóre porady mogą się nawet okazać przydatne.

 • Pamiętaj o zaleceniach lekarza. W rzadkich przypadkach, połówkowe badanie USG w 18 tygodniu ciąży ujawnia nieprawidłowości w funkcjonowaniu łożyska. Twój lekarz poinformuje Cię, jeśli podejrzewa u Ciebie powikłania takie jak łożysko przyrośnięte lub łożysko przodujące i będzie w stanie doradzić Ci, jakich zaleceń należy przestrzegać, aby zmniejszyć ryzyko związane z powyższymi diagnozami.

POWIĄZANY PROGRAM CIĄŻOWY

Znajdź imię dla dziecka

Generator imienia dla dziecka

Filtruj według płci:

Dziewczynka

Chłopiec

Dla obu płci

Filtruj według motywy:

Archaiczny

Religijny

Urocze

Kwiaty

18. tydzień ciąży: Zapytaj swojego lekarza

 • Czy liczba ruchów i ułożenie Twojego dziecka są odpowiednie dla 18. tygodnia ciąży?

 • Jakie są korzyści i potencjalne zagrożenia wynikające z przeprowadzenia badań genetycznych dostępnych w tym trymestrze?

 • Czy w Twoim przypadku zalecane jest badanie alfa-fetoproteiny (w skrócie: AFP) w surowicy matki?

 • Jeżeli nie miałaś jeszcze USG w 18 tygodniu ciąży, poproś lekarza o wyznaczenie terminu tego badania.

18. tydzień ciąży: Lista kontrolna

 • Dowiedz się, jakie produkty spożywcze zawierają najwięcej kwasów omega-3 i dodaj je do swojej cotygodniowej listy zakupów.

 • Zacznij zbierać książeczki, które będziesz czytać swojemu dziecku.

 • Zastanów się nad imieniem dla swojego maleństwa. Jeśli potrzebujesz inspiracji, skorzystaj z naszego generatora imienia dla dziecka.

 • Zarejestruj się, aby otrzymywać cotygodniowe wskazówki dotyczące przebiegu ciąży.

Jak powstał ten artykuł? Informacje zawarte w niniejszym artykule oparte są na poradach ekspertów publikowanych w wiarygodnych źródłach medycznych i rządowych: takich jak Amerykańska Akademia Pediatrii i Amerykańskie Kolegium Położników i Ginekologów. Treści udostępnione na tej stronie nie powinny zastępować profesjonalnej opieki lekarskiej. Zawsze konsultuj się z personelem medycznym w celu uzyskania pełnej diagnozy i ewentualnego leczenia.

Zgoda na pliki cookie