19. tydzień ciąży

19. tydzień ciąży: Rozwój dziecka

  • Siła kobiet. Jeśli nosisz pod sercem dziewczynkę, jej malutki układ rozrodczy jest już dobrze ukształtowany. Pochwa, macica i jajowody są już na miejscu, zaś jajniki zawierają ponad sześć milionów pierwotnych komórek jajowych. Do momentu narodzin ich liczba spadnie do około miliona.

  • Mężczyzna na pokładzie. Jeśli maluch jest chłopcem, ma już wykształcone jądra, które od około 10. tygodnia ciąży wydzielają testosteron. Zewnętrzne organy płciowe dalej się rozwijają.

  • Druga skóra. Mniej więcej w tym czasie skóra zaczyna wytwarzać woskowatą powłokę zwaną mazią płodową. Składa się ona z łoju wydzielanego przez skórę, obumarłych komórek oraz lanugo (delikatnych włosków pokrywających ciało) i chroni skórę maleństwa przed oddziaływaniem płynu owodniowego, w którym obecnie pływa. Większość mazi zniknie przed urodzeniem, jednak wcześniaki często rodzą się pokryte jej dużą ilością.

  • Cykle snu. Około 19. tygodnia ciąży dziecko zaczyna zasypiać i budzić się o bardziej regularnych porach. Mogą je także budzić ruchy i dźwięki.

  • Paznokcie. W tym czasie na nowo wykształconych paluszkach u rąk i nóg zaczynają formować się paznokcie

Jak duże jest dziecko w 19. tygodniu ciąży?

W 19. tygodniu ciąży Twoje maleństwo jest wielkości mango — mierzy około 18 cm i waży pomiędzy 180 a 230 gramów. Podczas wizyty lekarskiej w tym tygodniu (lub wkrótce) lekarz zmierzy wysokość dna macicy, aby sprawdzić rozwój dziecka.

19. tydzień ciąży

Ciało mamy w 19. tygodniu ciąży

Zastanawiasz się, w którym jesteś miesiącu? 19. tydzień ciąży to połowa 5. miesiąca. Na tym etapie ciąży, w miarę jak rośnie brzuch, bóle mogą się nasilić, a stopy lekko puchnąć. Możesz odczuwać zawroty głowy, nieżyt nosa i bóle pleców. Objawy te jednak pójdą w niepamięć, gdy poczujesz cudowne wiercenie się lub nawet kopnięcia maluszka, który rośnie i robi się coraz bardziej aktywny.

19. tydzień ciąży: Objawy ciąży

  • Zmiany na twarzy. Hormony mogą przyczynić się do powstania brązowych plamek na nosie, policzkach i czole. Są to często pojawiające się w ciąży przebarwienia o nazwie ostuda lub maska ciążowa. Hormony ciążowe powodują także pojawienie się linea nigra — czarnej linii biegnącej wzdłuż brzucha do kości łonowej. Obie zmiany stopniowo zanikają po porodzie, lecz ekspozycja na słońce może spowodować nasilenie pigmentacji, więc stosuj filtr przeciwsłoneczny lub staraj się unikać słońca.

  • Ból w więzadle obłym. W miarę jak powiększa się macica, wspierające ją więzadło obłe musi się rozciągać. Niekiedy rozciągnięte więzadło może powodować ostry lub tępy ból w podbrzuszu, zazwyczaj po jednej stronie. Prawdopodobnie jest on najbardziej odczuwalny, gdy zmieniasz pozycję lub nagle wstajesz. Ulgę przyniesie wypoczynek. Zadzwoń do lekarza, jeśli bólowi towarzyszy gorączka, dreszcze, ból podczas oddawania moczu, krwawienie lub gdy ból jest bardzo silny.

  • Ból w dolnej części pleców. Bóle pleców to jedne z najczęstszych dolegliwości związanych z ciążą, szczególnie w drugiej połowie ciąży. Jest to spowodowane rosnącą macicą i zmianami hormonalnymi zachodzącymi w organizmie. W miarę jak środek ciężkości przesuwa się, rozszerzająca się macica napina mięśnie pleców. Możesz spróbować różnych sposobów łagodzenia bólu pleców, takich jak ćwiczenia rozciągające i wzmacniające mięśnie pleców, noszenie odzieży podtrzymującej brzuch oraz używanie poduszki elektrycznej, która zmniejsza ból mięśni.

  • Nieżyt i krwawienia z nosa. Około 19. tygodnia ciąży możesz zauważyć, że częściej sięgasz po chusteczki z powodu kataru lub zatkanego nosa. Wyższy poziom hormonów w organizmie i zwiększona produkcja krwi może spowodować opuchliznę błon śluzowych nosa, a tym samym nieżyt, a nawet krwawienia z nosa.

  • Zawroty głowy. Na tym etapie ciąży możesz odczuwać lekkie omdlenia, zawroty głowy i zamroczenia. Połóż się, gdy poczujesz osłabienie, i pamiętaj o nawadnianiu organizmu.

19. tydzień ciąży: O czym warto pamiętać

  • Postaw na ruch. Ćwiczenia przynoszą wiele korzyści mamom i dzieciom, jednak ważne jest, aby się nie forsować. Spacery, pływanie, a nawet joga czy pilates to świetny wybór podczas ciąży. 19. tydzień ciąży to dobry czas, aby popracować nad wzmocnieniem obolałych mięśni pleców. Ćwiczenia mogą także zmniejszyć poziom stresu. Skonsultuj się z lekarzem, który pomoże wybrać najlepszą formę ćwiczeń na czas ciąży.

  • Spokojny sen. Rosnący brzuch może przeszkadzać w śnie. Spanie na plecach od drugiego trymestru obciąża kręgosłup i mięśnie pleców, a także może uciskać główne naczynia krwionośne i w efekcie powodować zawroty głowy. Spróbuj spać na boku z obiema zgiętymi nogami i umieść poduszkę między kolanami. Poduszkę możesz również włożyć pod brzuch. Jeśli obudzisz się w środku nocy na plecach, po prostu wróć do spania na boku. Dowiedz się więcej o spaniu w ciąży.

19. tydzień ciąży: Spytaj swojego lekarza

  • Jeśli jesteś ciekawa, jak rozwija się Twój maluch, spytaj lekarza o wielkość i ułożenie dziecka w 19 tygodniu ciąży.

  • Zapytaj lekarza o najlepszy plan ćwiczeń na tym etapie ciąży.

  • W przypadku silnego bólu pleców lub bólu brzucha poinformuj lekarza, zwłaszcza jeśli masz inne nieprzyjemne objawy, takie jak bolesne oddawanie moczu lub gorączka.

19. tydzień ciąży: Lista kontrolna

  • Zadbaj o ochronę przeciwsłoneczną, gdy wychodzisz z domu.

  • Porozmawiaj z lekarzem o planie ćwiczeń.

  • Często odpoczywaj, zwłaszcza jeśli odczuwasz ból w więzadle obłym.

  • Zacznij poszukiwania pediatry.

  • Zarejestruj się, aby otrzymywać cotygodniowe wskazówki dotyczące przebiegu ciąży.

Zgoda na pliki cookie