10 tydzień ciąży

10. tydzień ciąży: Rozwój Twojego dziecka

W tej chwili uszy zewnętrzne Twojego maleństwa są usytuowane nisko na głowie, lecz przesuną się na właściwe miejsce w miarę rozwoju głowy.

Słuch. W tej chwili uszy zewnętrzne Twojego maleństwa są usytuowane nisko na głowie, lecz przesuną się na właściwe miejsce w miarę rozwoju głowy.

Poszukiwanie obrazu. Oczy Twojego dziecka również rozwijają się. Podstawowa struktura optyczna jest już na miejscu, a powieki zaczynają pokrywać oczy, które nadal znajdują się po obu stronach głowy.

Cały ząbek. Pierwszy ząbek dziecka wyrznie się przez dziąsła dopiero kilka miesięcy po narodzeniu, jednak drobne zalążki zębów już zaczynają się formować.

10 tydzień ciąży - wielkość zarodka

10. tydzień ciąży: Twoje symptomy

Odrzuć kofeinowe używki. Wielu lekarzy zaleca ograniczenie lub wyeliminowanie kofeiny z diety. Kofeina może również przyczyniać się do odwodnienia, ponieważ jest diuretykiem (środkiem moczopędnym). Jeśli musisz wypić codzienną kawę z mlekiem lub napój gazowany, koniecznie wypij dodatkową ilość wody, aby skompensować utratę płynów.

Dane o krążeniu. Na tym etapie ciąży Twoje serce zaczyna pompować więcej krwi przez Twoje arterie. Faktycznie, do 32. tygodnia w Twoim organizmie pojawi się od 40 do 50 procent więcej krwi, z czego wiele trafi do macicy i łożyska. Podjęcie teraz działań na rzecz poprawy krążenia może pomóc zapobiegać powstawaniu żylaków w późniejszym okresie ciąży. Codzienne spacery , leżenie na lewym boku, unoszenie nóg (z podpartymi kolanami) i siedzenie bez krzyżowania nóg może przyczynić się do zapobiegnięcia spowolnieniu Twojego krążenia.

Czy wiesz, że…? Łożysko wykształca się, w miarę jak pępowina staje się dłuższa. Twoje dziecko również dynamicznie rośnie i zaczyna przybierać ludzką postać. Powstają malutkie zalążki zębów i zaczynają rosnąć nawet brwi!

Czy chcesz otrzymywać e-maile z informacjami, co Cię czeka w nadchodzących tygodniach ciąży? Nie przegap żadnych przydatnych wskazówek dotyczących Twojego dziecka – zarejestruj się tutaj już teraz.

10 tydzień ciąży: Twoja lista zadań

  • Ogranicz kofeinę lub zrezygnuj z niej całkowicie.

  • Aby poprawić krążenie krwi, spaceruj, trzymaj nogi w górze lub kładź się na lewym boku.

  • Dużo śpij i odpoczywaj.

  • Zarejestruj się, żeby otrzymywać cotygodniowe porady ciążowe.