11 tydzień ciąży

11. tydzień ciąży: Rozwój Twojego dziecka

Ten tydzień niesie ze sobą wiele ekscytujących zmian i rozwój wszystkich części ciała dziecka, od nieproporcjonalnie dużej głowy po maleńkie zalążki zębów.

Jego rysy twarzy powoli nabierają kształtu; uszy przesuwają się do ostatecznej pozycji po bokach głowy, a powieki szeroko rozstawionych oczu wciąż są zamknięte.

Formują się też narządy płciowe dziecka, chociaż jest jeszcze za wcześnie, by lekarz mógł jednoznacznie stwierdzić, czy jest to chłopczyk czy dziewczynka. Mimo, że nie znasz jeszcze płci swojego maleństwa, warto już na tym etapie zacząć tworzyć listę imion, które Wam się podobają. Koniecznie wypróbuj zabawę naszym generatorem imion dla dzieci – a na podjęcie ostatecznej decyzji macie jeszcze dużo czasu!

W tym okresie rozwijają się też zawiązki, z których z czasem powstaną zęby Twojego dziecka.

Głowa stanowi na tym etapie połowę całkowitej długości ciała dziecka, chociaż w nadchodzących tygodniach jego tułów i kończyny też znacznie się powiększą. Tak dynamiczny rozwój sprawia, że Twoje maleństwo potrzebuje teraz więcej składników odżywczych – wzrost liczby krwinek czerwonych i powiększenie się łożyska ma na celu zaspokojenie tych potrzeb.

POWIĄZANY PROGRAM CIĄŻOWY

Jakiej wielkości jest Twoje dziecko w 11. tygodniu ciąży?

W 11. tygodniu ciąży płód jest wielkości brukselki. Długość ciemieniowo-siedzeniowa wynosi teraz około 5 centymetrów, a jego waga w tym okresie to około 9 gramów. Spójrz na poniższą ilustrację, aby łatwiej Ci było wyobrazić sobie wnętrze swojego brzucha.

jak wygląda płód w 11 tygodniu ciąży

Ciało mamy podczas 11. tygodnia ciąży

Miewasz podczas tego tygodnia nietypowe zachcianki żywieniowe? Są one dość powszechnym symptomem — od 50 do 90 procent kobiet doświadcza takich pragnień na którymś etapie ciąży.

Nie ma jednoznacznego wyjaśnienia tego objawu – według niektórych ekspertów, pragnienia te sygnalizują, jakich składników odżywczych potrzebuje organizm ciężarnej, podczas gdy inni twierdzą, że jest to tylko „skutek uboczny” zmieniającego się poziomu hormonów. Dopóki uleganie tym pragnieniom stanowi część zdrowej, zbilansowanej diety ciążowej, jedz śmiało! Istnieje jednak pewien rodzaj zachcianek, który wymaga pomocy medycznej: jeżeli masz ochotę na rzeczy nienadające się do spożycia, jak glina lub brud, skontaktuj się z lekarzem.

POWIĄZANY ARTYKUŁ

Kalendarz ciąży
12 tydzień ciąży

11. tydzień ciąży: Twoje symptomy

Oto niektóre z objawów, których możesz doświadczać w 11. tygodniu ciąży:

  • Nabrzmiałe piersi. Twoje piersi mogą być teraz nieco większe, a w miarę postępu ciąży, prawdopodobnie urosną jeszcze bardziej. Nabrzmiałe piersi to efekt powiększonych gruczołów mlecznych, które w ten sposób przygotowują się do karmienia dziecka. Podczas ciąży Twoje piersi mogą ważyć o ponad kilogram więcej niż wcześniej!

  • Zwiększona ilość wydzieliny z pochwy. Obfite upławy to jeden z normalnych objawów ciąży. Nie ma w tym nic niepokojącego, o ile śluz jest bezwonny i przezroczysty lub biały. Jeżeli zauważysz zmiany, takie jak krew, swędzenie lub nieprzyjemny zapach, skontaktuj się z lekarzem, aby wykluczyć komplikacje.

  • Ciemna linia na brzuchu. Możesz zauważyć u siebie długą, ciemną linię, biegnącą w dół przez środek brzucha. Jest to tak zwana linea negra lub kresa czarna, a jej pojawienie się związane jest ze zmianami hormonalnymi. Linea negra stopniowo blednie, a po narodzinach dziecka znika.

  • Skurcze nóg. Podczas ciąży mogą Ci doskwierać bolesne skurcze nóg, występujące przeważnie w nocy. Dolegliwość ta jest szczególnie uciążliwa, gdyż zakłóca spokojny sen. W takich wypadkach pomocne może być rozciąganie i specjalne ćwiczenia na tę partię nóg. W niektórych przypadkach objaw ten może być spowodowany niedoborem pewnych minerałów, więc upewnij się, że Twoja dieta dostarcza Ci wystarczającej ilości wapnia i magnezu oraz zadbaj o odpowiednie nawodnienie organizmu.

  • Zmęczenie. Na tym etapie poziom hormonu ciążowego – progesteronu – wzrasta, co może powodować senność, która pojawia się czasem w najmniej odpowiednim momencie. Nocny odpoczynek mogą z kolei zakłócać częste wizyty w toalecie, skurcze nóg lub zgaga. Wyeliminowanie kofeiny i wprowadzenie do wieczornej rutyny ćwiczeń relaksacyjnych może pomóc w walce z ciążowym wycieńczeniem.

  • Wahania nastroju. Huśtawki nastroju podczas ciąży to wątpliwa zasługa podwyższonego poziomu niektórych hormonów. Staraj się unikać stresu i upewnij się, że dostarczasz organizmowi wystarczającej ilości żelaza. Uprawianie jogi, medytacja lub ćwiczenia relaksacyjne przy cichej muzyce mogą sprawić, że poczujesz się trochę lepiej. W razie potrzeby poproś swojego lekarza, by zaproponował Ci inne metody radzenia sobie z wahaniami nastroju, szczególnie jeśli utrudniają Ci one codzienne funkcjonowanie.

  • Poranne mdłości. W jedenastym tygodniu ciąży nadal mogą Ci doskwierać poranne mdłości, a nawet wymioty. Na przekór swojej nazwie nudności te mogą pojawić się o każdej porze dnia i nocy. Pamiętaj jednak, że dolegliwość ta często ustępuje wraz z nadejściem drugiego trymestru, więc to już naprawdę ostatnia prosta!

11. tydzień ciąży: Co warto rozważyć na tym etapie?

  • Będąc w ciąży, potrzebujesz około 80-85 miligramów witaminy C każdego dnia. Witamina C wspiera organizm Twojego dziecka w budowie nowych komórek oraz rozwoju zdrowych kości i zębów. Spróbuj wzbogacić swoją dietę w pomarańcze i inne owoce cytrusowe, a także truskawki, pomidory i brokuły, aby zwiększyć spożycie witaminy C. Jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości, czy dostarczasz swojemu organizmowi wystarczającej ilości witaminy C, skonsultuj się z lekarzem. Aby uzyskać dodatkowe wskazówki, przeczytaj nasze artykuły na temat witamin prenatalnych i zdrowej diety ciążowej.

  • Zastanów się, jak powiadomisz o ciąży swoje otoczenie. Wielu przyszłych rodziców decyduje się oznajmić radosną nowinę rodzinie, przyjaciołom i współpracownikom pod koniec pierwszego lub na początku drugiego trymestru. Zapoznaj się z tymi zabawnymi pomysłami na podzielenie się wieścią o ciąży, by się zainspirować i pobudzić własną kreatywność.

  • Sprawdź nasze pomysły na kartki informujące o ciąży.

  • Zastanów się, gdzie będziesz rodzić. Nie musisz jeszcze podejmować decyzji, ale możesz zrobić rozeznanie i zacząć rozważać różne opcje. Zapytaj swojego lekarza lub położną o radę, a inne mamy mieszkające w Twojej okolicy o ich doświadczenia.

  • Uwaga dla przyszłych tatusiów: może nadszedł już czas, aby zacząć sprawdzać, czy kwalifikujesz się do urlopu ojcowskiego lub innych świadczeń rodzicielskich przyznawanych przez miejsce pracy bądź program rządowy.

11. tydzień ciąży: Zapytaj swojego lekarza

  • Czy nadszedł czas na test na obecność przeciwciał anty-Rh (w celu określenia zgodności Twojej krwi z krwią dziecka) i czy Twój partner również powinien wykonać związane z tym badanie?

  • Czy badanie USG w 11. tygodniu ciąży ujawniłoby płeć dziecka?

  • Jakie jest prawdopodobieństwo poronienia w 11. tygodniu ciąży?

  • Jakie testy genetyczne są zalecane w Twoim przypadku?

  • Czy są wskazania do biopsji kosmówki?

  • Czy zalecane jest wykonanie USG przezierności karkowej?

11. tydzień ciąży: Lista kontrolna

  • Pobierz nasz przewodnik ciążowy, aby uzyskać więcej wskazówek i informacji na temat nadchodzących trymestrów.

  • Jeżeli korzystasz z prywatnej opieki lekarskiej, sprawdź co wchodzi w zakres Twojego ubezpieczenia zdrowotnego lub skontaktuj się z lekarzem, aby dowiedzieć się więcej na temat prenatalnej opieki zdrowotnej. Odwiedź też stronę Ministerstwa Zdrowia i zapoznaj się z treścią ulotki i informatora dla kobiet w okresie ciąży, porodu i połogu.

  • Zastanów się nad wyprawką dla noworodka. Choć na organizację baby shower masz jeszcze dużo czasu (może nawet nie podzieliłaś się jeszcze z bliskimi wieścią o swojej ciąży) warto zacząć tworzyć listę niezbędników i praktycznych prezentów, aby później mieć mniej do załatwiania.

  • Choć sposoby te nie są na tyle wiarygodne, by opierać na nich uroczyste obwieszczenie płci dziecka, pobaw się w odgadywanie płci dziecka. Czas pokaże, czy przepowiednie okażą się prawdziwe.

  • Zarejestruj się, żeby otrzymywać cotygodniowe porady ciążowe.

Jak powstał ten artykuł?
Informacje zawarte w niniejszym artykule oparte są na poradach ekspertów publikowanych w wiarygodnych źródłach medycznych i rządowych: takich jak Amerykańska Akademia Pediatrii i Amerykańskie Kolegium Położników i Ginekologów. Treści udostępnione na tej stronie nie powinny zastępować profesjonalnej opieki lekarskiej. Zawsze konsultuj się z personelem medycznym w celu uzyskania pełnej diagnozy i ewentualnego leczenia.

Zgoda na pliki cookie