baby size of brussell sprout week 11

11. tydzień ciąży: Rozwój Twojego dziecka

Sama głowa dzidziusia to prawie połowa długości ciała, przez co widać, jak szybko rośnie nasz mały geniusz. Serce twojego maleństwa bije zawzięcie już od tygodni, ale dopiero teraz stało się dostatecznie głośne, aby je usłyszeć.

Poczuj ten rytm. Serce Twojego maleństwa bije zawzięcie już od tygodni, ale dopiero teraz stało się dostatecznie głośne, aby je usłyszeć. Serce płodu bije dwa razy szybciej od Twojego, w granicach 120–160 uderzeń na minutę. Serce zyskało prawidłową czterokomorową strukturę w ciągu ostatniego miesiąca, chociaż niektóre jego ścianki działowe wykształcą się do końca dopiero po urodzeniu.

Mamy skórę. Delikatna warstwa skóry tworzy się na ciele Twojego dziecka od kilku ostatnich tygodni. Kolejna warstwa rozwinie się w paznokcie palców u rąk i stóp.

pregnancy week 11 fetus

11. tydzień ciąży: Twoje symptomy

Muszę to mieć. Niektórzy eksperci uważają, że poprzez zachcianki Twoje ciało mówi Ci, czego potrzebuje. Inni są odmiennego zdania. Chociaż nikt naprawdę nie wie, dlaczego występują zachcianki ciążowe, nie ulega kwestii, że prawie każda brzemienna kobieta odczuwa łaknienie za określonymi artykułami żywnościowymi.

Witamina życia. Gdy jesteś w ciąży, potrzebujesz od 80 do 100 miligramów witaminy C każdego dnia. Witamina C wspiera organizm Twojego dziecka w budowie nowych komórek oraz rozwoju zdrowych kości i zębów. Dodając pomarańcze, papaję, truskawki i brokuły do diety, możesz łatwo podnieść u siebie poziom witaminy C.

Test Rh. W trakcie ciąży przejdziesz test na obecność białka nazywanego czynnikiem Rh. Nawet jeśli wynik okaże się u Ciebie negatywny, natomiast u ojca będzie pozytywny, Twoje dziecko może mieć czynnik Rh(+). Ten fakt potencjalnie wiąże się z poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi dla Twojego maleństwa, ponieważ Twój organizm może wytwarzać przeciwciała skierowane przeciwko jego krwi o czynniku Rh(+). Ale nie martw się! Można temu zaradzić, wykonując zastrzyk z substancji zwanej anty-D, który otrzymasz pomiędzy 28. a 29. tygodniem ciąży. Możesz także dostać zastrzyk po porodzie w celu zabezpieczenia przyszłych ciąż.

Czy wiesz, że…? Serce dziecka bije mocno – właściwie jego tempo jest dwa razy szybsze od Twojego, w granicach 120-160 uderzeń na minutę! Rączki i stópki Twojego maleństwa sąjuż zakończone paluszkami, na których niedługo zaczną mu rosnąć paznokcie.

Czy chcesz otrzymywać e-maile z informacjami, co Cię czeka w nadchodzących tygodniach ciąży? Nie przegap żadnych przydatnych wskazówek dotyczących Twojego dziecka – zarejestruj się tutaj już teraz.

11 tydzień ciąży: Your Checklist

  • Spożywaj co najmniej 85 miligramów witaminy C każdego dnia.

  • Zacznij czytać o karmieniu piersią i innych tematach dotyczących pielęgnacji niemowlęcia.

  • Stwórz listę rzeczy niezbędnych do opieki nad niemowlęciem.

  • Zarejestruj się, żeby otrzymywać cotygodniowe porady ciążowe.