baby size of passion fruit week 12

12. tydzień ciąży: Rozwój Twojego dziecka

Prawdziwie krytyczny okres dla rozwoju maleństwa niedługo minie i wykształcą się wszystkie części ciała, w tym narządy płciowe. Maleńkie łoża paznokciowe dziecka wypuszczają też paznokcie. Wiele dzieci rodzi się z długimi paznokciami, które należy przyciąć zaraz po porodzie.

Ostre pazurki. Te maleńkie łoża paznokciowe wypuszczają paznokcie, więc miej w pogotowiu obcinacz. Wiele dzieci wręcz rodzi się z długimi paznokciami, które należy przyciąć wkrótce po porodzie.

Wszystko na miejscu. Prawdziwie krytyczny okres dla rozwoju Twojego maleństwa niedługo minie. Zanim upłynie ten tydzień, wykształcą się wszystkie części ciała; rozwiną się nawet narządy płciowe (chociaż jest jeszcze za wcześnie, aby określić, czy nosisz pod sercem dziewczynkę, czy chłopca).

Gasimy światło. W 12. tygodniu powieki są już uformowane i zamkną się. Pozostaną zamknięte aż do zaawansowanego okresu w drugim trymestrze.

pregnancy week 12 fetus

12. tydzień ciąży: Twoje symptomy

Nakarm mnie! Mniej więcej w tym tygodniu wiele kobiet stwierdza, że czuje, że „dziecko jest głodne”. Koniecznie odpowiednio się odżywiaj i stosuj zdrową dietę, ale nie musisz dosłownie „jeść za dwoje”.

Co jest normalne, a co nie. W miarę jak objętość krwi zwiększa się w celu zapewnienia dziecku odpowiedniego odżywienia, możesz stwierdzić, że Twoje dziąsła stały się bardziej wrażliwe i krwawią podczas szczotkowania lub pielęgnacji nicią. Pomimo że może to wydawać się niepokojące, jest to zupełnie normalne.

Czy wiesz, że…? Do końca tego tygodnia wszystkie krytyczne części i układy ciała utworzą się. Rozmiar ciała Twojego dziecka uległ także podwojeniu w ciągu ostatnich trzech tygodni! Chociaż narządy płciowe już się wykształciły, nadal jest zbyt wcześnie, aby stwierdzić, czy Maleństwo jest dziewczynką, czy chłopcem. Jego twarz przybrała również ludzki profil… do kogo będzie podobne?

Szybka wskazówka dla mam: Gdy poranne nudności zaczną ustępować, koniecznie stosuj zrównoważoną dietę, obejmującą mięso, drób i ryby (białko), warzywa i owoce (witaminy i minerały), jak również nabiał (wapń wspomagający wzrost i rozwój Twojego dziecka). Pamiętaj: utarte powiedzenie, że musisz „jeść za dwoje” nie oznacza, że należy jeść dwa razy tyle!

Czy chcesz otrzymywać e-maile z informacjami, co Cię czeka w nadchodzących tygodniach ciąży? Nie przegap żadnych przydatnych wskazówek dotyczących Twojego dziecka – zarejestruj się tutaj już teraz.

12 tydzień ciąży: Your Checklist

  • Odżywiaj się zdrowo zwłaszcza wtedy, kiedy wróci Ci apetyt.

  • Regularnie myj zęby i używaj nici dentystycznej, nawet jeśli dziąsła staną się wrażliwe lub zaczną krwawić.

  • Zaplanuj budżet na nadchodzące wydatki związane z dzieckiem.

  • Zarejestruj się, żeby otrzymywać cotygodniowe porady ciążowe.