12 tydzień ciąży

12. tydzień ciąży: Rozwój Twojego dziecka

Dobrnęłaś do dwunastego tygodnia ciąży, a to oznacza, że koniec pierwszego trymestru jest już tuż-tuż. Twoje maleństwo w tym czasie nie próżnowało! Do końca tego tygodnia wszystkie jego części ciała i narządy – w tym także narządy płciowe – będą już ukształtowane.

Jest jeszcze za wcześnie, aby jednoznacznie stwierdzić, czy nosisz pod sercem chłopca czy dziewczynkę, ale Twój lekarz prawdopodobnie będzie mógł określić płeć dziecka (jeżeli będziecie chcieli ją poznać przed porodem) podczas tak zwanego USG połówkowego, w drugim trymestrze ciąży.

Bicie serca Twojego dziecka jest już prawdopodobnie wykrywalne za pomocą urządzenia do badania dopplerowskiego, więc jeśli masz na 12. tydzień ciąży zaplanowaną wizytę lekarską, możesz mieć okazję je usłyszeć!

W dwunastym tygodniu ciąży powieki Twojego maleństwa są już w pełni uformowane. Co ciekawe, powieki płodu są w tym okresie nie tyle szczelnie zamknięte, co zrośnięte ze sobą i pozostaną w tym stanie do końca drugiego trymestru.

Na tym etapie dłonie maluszka są nieco bardziej rozwinięte niż jego stopy, a jego ręce są dłuższe od nóg. Maleńkie, świeżo powstałe łoża paznokciowe wypuszczają na paluszkach dłoni i stóp paznokcie, które będą dalej rosły aż do końca ciąży.

Choć to dopiero 12. tydzień ciąży, Twoje maleństwo zaczyna się już poruszać, ale dla Ciebie ruchy te będą wyczuwalne dopiero za kilka tygodni. W tym czasie Twoje dziecko będzie intensywnie rosło, a jego narządy i mięśnie będą się dalej rozwijać.

POWIĄZANY PROGRAM CIĄŻOWY

Jakiej wielkości jest Twoje dziecka w 12. tygodniu ciąży?

W 12. tygodniu ciąży płód jest wielkości marakui: jego długość ciemieniowo-siedzeniowa (czyli długość mierzona od czubka głowy do najniżej położonego punktu na miednicy) wynosi około 6.3 cm, a jego waga w tym okresie to około 14 gramów.

Spójrz na poniższą ilustrację, aby dowiedzieć się, jak rozwija się Twoje dziecko.

rozwój dziecka w 12 tygodniu ciąży

Ciało mamy podczas 12. tygodnia ciąży

Gdy nudności charakterystyczne dla pierwszego trymestru ciąży zaczną ustępować, Twój apetyt może powrócić ze zdwojoną siłą. Upewnij się, że Twoja dieta jest odpowiednia zarówno pod względem ilości, jak i jakości spożywanych pokarmów. Eksperci zalecają, aby podczas ciąży, do dziennego zapotrzebowania kalorycznego dodać średnio ok. 300 kalorii. Twój lekarz będzie w stanie udzielić Ci spersonalizowanych porad na temat zdrowej i zbilansowanej diety ciążowej.

Możesz także skorzystać z naszego kalkulatora wagi ciała, aby zorientować się, ile wynosi zdrowy przyrost masy ciała w oparciu o Twoją wagę sprzed ciąży.

Być może patrząc na swój brzuch zastanawiasz się, czy ma on odpowiedni rozmiar jak na 12. tydzień ciąży. Staraj się jednak unikać porównań do innych przyszłych mam. Każda ciąża jest wyjątkowa, a wielkość Twojego brzucha będzie zależeć od wielu czynników, takich jak na przykład budowa ciała i waga sprzed ciąży. Na jego kształt i rozmiar decydujący wpływ ma także fakt, czy jest to Twoje pierwsze dziecko i czy jest to ciąża pojedyncza czy mnoga. Innymi słowy, w 12. tygodniu ciąży Twój brzuch może być już lekko zaokrąglony, lecz jeśli nie jest to jeszcze zauważalne – nie martw się, ciążowe krągłości pojawią się zanim się zorientujesz!

POWIĄZANY ARTYKUŁ

Kalendarz ciąży
13 tydzień ciąży

12. tydzień ciąży: Twoje symptomy

Oto niektóre z objawów, których możesz doświadczać w dwunastym tygodniu ciąży:

  • Wrażliwe dziąsła. Wzrost objętości krwi i zmiana poziomu hormonów podczas ciąży mogą powodować puchnięcie i tkliwość dziąseł. Podczas szczotkowania lub czyszczenia zębów nicią dentystyczną możesz zauważyć też krwawienie. Mimo niepokojącego wyglądu, jest to jeden z typowych objawów ciąży i prawdopodobnie nie masz powodu do obaw. Kontynuuj regularne mycie i nitkowanie zębów oraz w razie potrzeby porozmawiaj ze swoim dentystą, aby sprawdzić, czy wszystko jest w porządku. Pomocne może być używanie szczoteczki do zębów z miękkim włosiem i płukanie ust słoną wodą (łyżeczkę soli rozpuść w filiżance ciepłej wody).

  • Zawroty głowy. W czasie ciąży naczynia krwionośne rozszerzają się, a poziom hormonów wzrasta. Zmiany te mogą powodować zawroty głowy i chwilowe osłabienie. Noszenie luźnych ubrań, dbanie o odpowiedni poziom nawodnienia organizmu, unikanie długiego stania i regularne posiłki mogą pomóc Ci poczuć się lepiej. Unikaj także nagłej zmiany pozycji – wstawaj zawsze powoli i ostrożnie. Pamiętaj, aby zadzwonić do swojego lekarza, jeśli zawroty głowy nie mijają lub jeśli towarzyszą im inne objawy, takie jak ból brzucha czy krwawienie z pochwy.

  • Wrażliwość na zapachy. Na tym etapie ciąży Twój zmysł węchu może być szczególnie wyostrzony. Jeżeli przeszkadza Ci intensywny zapach jedzenia, staraj się jeść potrawy zimne lub o temperaturze pokojowej i używaj wentylatora podczas gotowania. Poproś także domowników, żeby w tym czasie przejęli na siebie obowiązek wynoszenia śmieci.

  • Wzdęcia. Zmiany hormonalne i rosnąca macica mogą powodować wzdęcia. Powolne jedzenie zapobiega połykaniu powietrza, co może pomóc złagodzić te uciążliwe objawy.

  • Plamienie lub krwawienie. Jeżeli w 12. tygodniu ciąży (czy na którymkolwiek jej etapie) zauważysz krwawienie silniejsze od lekkiego plamienia (występującego na przykład po stosunku), któremu mogą towarzyszyć skurcze, koniecznie skonsultuj się z lekarzem w celu wykluczenia komplikacji.

12. tydzień ciąży: Co warto rozważyć na tym etapie?

  • Upewnij się, że stosujesz zbilansowaną dietę ciążową, która zawiera odpowiednią ilość białka, w postaci mięsa i ryb lub białka pochodzenia roślinnego. Twoja dieta powinna zawierać dużą ilość warzyw i owoców ze względu na zawarte w nich witaminy i minerały, a także produkty bogate w wapń, takie jak niskotłuszczowe produkty mleczne, fasolę, orzechy i tofu.

  • Jeżeli jeszcze tego nie zrobiłaś, koniecznie zacznij ćwiczyć mięśnie Kegla. Ich regularny trening pomaga wzmocnić mięśnie dna miednicy, które podtrzymują macicę i kontrolują pracę pęcherza. Spośród licznych korzyści stosowania tych ćwiczeń, warto wymienić chociażby zapobieganie nietrzymaniu moczu podczas ciąży i po porodzie. Ćwiczenia te nie są skomplikowane: zaciskaj mięśnie dna miednicy, napinając je w taki sposób jak podczas zatrzymywania przepływu moczu, czy jakbyś chciała powstrzymać wypuszczenie gazów. Przytrzymaj napięcie mięśni przez kilka sekund, a następnie je rozluźnij. Na początek wyznacz sobie cel w postaci (co najmniej) trzech serii z dwudziestoma powtórzeniami każdego dnia. Gdy Twoje mięśnie się wzmocnią, możesz zwiększyć liczbę powtórzeń i wydłużyć czas napinania dna miedniczy. Przeczytaj też koniecznie nasz artykuł o ćwiczeniach Kegla i innych ćwiczeniach zalecanych podczas ciąży.

  • Załóż ciążowy pamiętnik. Opisuj w nim wszystkie ekscytujące etapy swojej ciąży, aby po narodzinach dziecka móc spojrzeć wstecz na tę wspaniałą drogę i powspominać towarzyszące jej przeżycia i emocje. Do zapisków warto dodać zdjęcia rosnącego brzucha z każdego tygodnia ciąży. Dobrym pomysłem jest też wklejenie do dziennika zdjęć USG, na których widać kształtujące się rysy maleństwa. W sklepach internetowych czy w miejscowej księgarni na pewno znajdziesz duży wybór dzienników ciążowych w różnym stylu. Możesz też stworzyć własną pamiątkę ozdabiając zwykły notatnik lub tradycyjny pamiętnik.

  • Czy zaczęłaś już zastanawiać się nad wyborem imienia dla dziecka? Wypróbuj nasz Generator imion dla dzieci, dzięki któremu na pewno znajdziesz imię, które Cię zachwyci.

  • Zastanów się, w jaki sposób poinformujesz o ciąży koleżanki i kolegów z pracy. Jeżeli jesteś pracującą mamą, podzielenie się wieścią o ciąży planujesz prawdopodobnie na początek drugiego trymestru. Sprawdź nasze pomysły na to, jak poinformować współpracowników o ciąży.

  • Rozpocznij sesję zdjęciową z miesiąca na miesiąc, 12. tydzień ciąży jest na to dobrym momentem. Aby zdjęcia były jeszcze piękniejsze, możesz wykorzystać specjalne karty kamieni milowych. Niezależnie od tego, czy Twój brzuch jest już dobrze widoczny, czy dopiero zaczyna się zaokrąglać – staraj się dokumentować każdy miesiąc aż do samego końca ciąży. Dodatkowym urozmaiceniem może być pozowanie z owocem lub warzywem, którego rozmiar odzwierciedla aktualną wielkość Twojego dziecka. Zdjęcia te na pewno rozczulą Twoich bliskich i przyjaciół, jeśli zdecydujesz się na opublikowanie ich w mediach społecznościowych. Możesz je też zachować na pamiątkę, którą za kilka lat pokażesz swojemu dziecku.

  • Zaplanuj kolejne miesiące ciąży. Zbliżając się do drugiego trymestru, dowiedz się, z czym wiąże się ten etap ciąży z naszego praktycznego poradnika.

  • Jeżeli na wykonanym w tym tygodniu badaniu USG okaże się, że spodziewasz się więcej niż jednego dziecka – przyjmij nasze podwójne (lub potrójne) gratulacje! Bycie mamą bliźniaków jest niesamowite! Przeczytaj nasz artykuł o ciążach bliźniaczych i mnogich, aby dowiedzieć się, czym różnią się bliźnięta jednojajowe od dwujajowych i na co zwrócić szczególną uwagę w przypadku takiej ciąży.

12. tydzień ciąży: Zapytaj swojego lekarza

  • Kiedy i gdzie dostępne będą szczepionki przeciw grypie? Eksperci zalecają przyszłym mamom, aby przyjęły szczepionkę wkrótce po jej wprowadzeniu na rynek, czyli zwykle miesiąc lub dwa przed rozpoczęciem „sezonu grypowego”. Sezon ten trwa od października do maja.

  • Kiedy warto podzielić się wieścią o ciąży z przyjaciółmi i współpracownikami?

  • Czy można uniknąć rozstępów?

  • Czy w Twoim przypadku są wskazania do biopsji kosmówki?

  • Czy zalecane jest wykonanie USG przezierności karkowej?

12. tydzień ciąży: Lista kontrolna

  • Zdecyduj, kiedy powiesz pracodawcy o swojej ciąży.

  • Zastanów się, w jaki sposób podzielisz się informacją o ciąży z rodziną i przyjaciółmi. Możesz zorganizować uroczyste przyjęcie, na którym gwoździem programu będzie przekazanie dobrej nowiny lub wręczyć najbliższym zabawną kartkę z ogłoszeniem ciąży. Bez względu na to, jaki sposób wybierzesz, Twoi bliscy na pewno na zawsze zapamiętają tę wyjątkową chwilę.

  • Zaplanuj kontrolę stomatologiczną.

  • Zapoznaj się z lokalną ofertą zajęć prenatalnych i szkół rodzenia — Twój lekarz lub położna mogą pomóc Ci zrobić rozeznanie. Dowiedz się koniecznie, kiedy zajęcia się zaczynają i kiedy upływa termin zgłoszeń.

  • Zarejestruj się, żeby otrzymywać cotygodniowe porady ciążowe. Jak powstał ten artykuł? Informacje zawarte w niniejszym artykule oparte są na poradach ekspertów publikowanych w wiarygodnych źródłach medycznych i rządowych: takich jak Amerykańska Akademia Pediatrii i Amerykańskie Kolegium Położników i Ginekologów. Treści udostępnione na tej stronie nie powinny zastępować profesjonalnej opieki lekarskiej. Zawsze konsultuj się z personelem medycznym w celu uzyskania pełnej diagnozy i ewentualnego leczenia.

Zgoda na pliki cookie